توصیه هایی درباره استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بعد از گذشتن از مرز عراق

 

به گزارش همیار تریپ، حمل و نقل عمومی در مرز عراق از مهمترین دغدغه زائرین اربعین است. هنگامی که به پارکینگ می رسید، تا پایانه های مرزی فاصله زیادی دارید و امکان پیاده روی تا پایانه مرزی را نخواهید داشت. به همین دلیل در پارکینگ ها اتوبوس های زیادی وجود دارد که به وسیله آنها زائرین تا پایانه مرزی می روند. به طور کلی تا قبل از رسیدن به مرز عراق مشکلات زیادی برای حمل و نقل وجود ندارد و تدبیر لازم برای رفع مشکلات اندیشیده شده است.

حمل و نقل عمومی بعد از گذشتن از مرز عراق

سعی کنید زمان سفرتان را به شکلی تنظیم کنید که صبح به پایانه های مرزی برسید تا بعد از گذشتن از مرز، با مشکل نبود وسیله نقلیه مواجه نشوید. پایانه های مرزی ساعات کاری مختلفی دارند و باید در این بازه زمانی به آن برسید، اگر دیر تر از آن رسیدید می توانید در مسافرخانه های شهرهای مرزی اقامت داشته باشید و صبح به سمت پایانه های مرزی حرکت کنید.

بعد از عبور از مرز با حجم زیادی از مردم مواجه خواهید شد که به دنبال ماشین برای مقصد نجف هستند. البته عده ای هم هستند که به دنبال ماشین های کاظمین، سامرا و یا خود کربلا هستند. اگر گروهی چند نفره باشید، راحت تر می توانید یک ون را کرایه کنید، اما با توجه به ظرفیت ماشین ها، معمولا گروه های 3 یا 4 نفره به راحتی نمی توانند خودروی مورد نظر خود را پیدا کنند.

خودروهای حمل و نقل عمومی عراق به ون ها، اتوبوس ها، مینی بوس ها و تاکسی ها تقسیم بندی می شوند. البته به جز تاکسی ها خودروهای سواری نسبتا لوکسی محسوب می شوند که امکانات خوبی هم دارند و با هزینه ای بیشتر می توانید از گرمای طاقت فرسای عراق در امان بمانید. اما برخی از ون ها و مینی بوس ها سیستم تهویه و سرمایشی ندارند و این می تواند دردسر ساز باشد.

نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

  1. حتما از پلاک ماشین عکس بگیرید که در بین مسیراگر پیاده شدید به اشتباه خودروهای دیگر را سوار نشوید.
  2. کرایه را به دو قسمت تقسیم کنید و نصف کرایه را ابتدای راه و بقیه کرایه را در انتها پرداخت کنید. اگر پول ایرانی دارید در بین راه از راننده بخواهید که در کنار یک صرافی نگهدارد و پول ها خود را چنج کنید. البته برخی از راننده ها پول ایرانی هم قبول می کنند.
  3. اگر قصد زیارت به سامرا و کاظمین را دارید، از همان مرز باید اول به آنجا مراجعه کنید. بعضی خودروها هزینه را دریافت می کنند و همه شهرهای زیارتی عراق را می برند.
  4. به صرفه ترین وسیله برای سفرتان بعد از مرز اتوبوس می باشد.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.