موکب های اربعین ۱۴۰۲ از چه تاریخی شروع می شوند؟

به گزارش همیار تریپ، با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی، خیرین و شیعیان امام حسین (ع) از هر جای دنیا شروع به فعالیت کرده اند. افراد زیادی برای حضور در پیاده روی باشکوه اربعین حسینی آماده می شوند و عده زیادی هم برای برپا کردن موکب ها در مسیر پیاده روی فعال هستند. بهتر است قبل از سفر به کربلا، راهنمای کامل پیاده روی اربعین 1402 را به خوبی مطالعه کنید تا با شرایط پیاده روی و موکب ها بیشتر آشنا شوید.

اربعین حسینی 1402، در تاریخ 15 شهریور قرار گرفته است. با توجه به تاریخی که سامانه سماح اعلام کرده است، پیاده روی از 27 مرداد ماه آغاز می شود و قبل از آن تاریخ امکان اخذ رسید سامانه سماح و دریافت بیمه وجود ندارد.

البته کسانی که برای برپایی موکب های ایرانی در تلاش هستند از چند روز قبل از این تاریخ به عراق اعزام می شوند و مقدمات کار را فراهم خواهند کرد. اما نکته ای که باید در نظر داشت حضور 90 درصد موکب های عراقی است که از یک ماه قبل از اربعین تقریبا کار خود را آغاز می کنند، به همین دلیل نباید نگران عدم وجود موکب ها بود.

موکب های پیاده روی اربعین

همانطور که گفتیم موکب های عراقی و ایرانی و حتی کشورهای دیگر مانند لبنان، فلسطین، سوریه و … در این مسیر فعالیت دارند. شما در طول مسیر انواع و اقسام موکب ها را خواهید دید. از موکب هایی که برای ارائه دارو برپا شده اند، تا موکب های ماساژ، استراحتگاه، آب، غذا، حمام و … در این مسیر فعال هستند.

امین شریعتی، فرمانده قرارگاه اربعین سامرا و بلد می‌گوید:

ما با طرف عراقی هماهنگی لازم را داشتیم و پس از بررسی مشکلات سال گذشته در ارائه خدمات به زائران، در تلاش هستیم با رفع آن‌ها، زمینه حضور میلیونی زائران اربعین به سامرا را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه‌ حرم امامین عسکریین علیهماالسلام هر روز در سه وعده از زائران پذیرایی می‌کند، می‌افزاید: در ایام اربعین آشپزخانه حرم فعال‌تر شده و حجم غذای طبخ شده افزایش می‌یابد. همچنین موکب‌های پذیرایی از زائران راه‌اندازی می‌شود.

شریعتی با اشاره به زمان برپایی موکب‌های پذیرایی از زائران در سامرا و بلد، می‌گوید: با پیش‌بینی حضور میلیونی زائران اربعین در شهر سامرا و بلد، موکب‌های پذیرایی از زائران از اول شهریور راه‌اندازی شده و تا هفدهم شهریور فعالیت می‌کنند. بر همین اساس از اوایل ماه صفر ما به استقبال زائران اربعین می‌رویم و از آن‌ها پذیرایی خواهیم کرد. البته از زائران می‌خواهیم با توجه به احتمال تشرف پرشور زائران، مدت حضور در خانه امام زمان (عج) را کوتاه کنند تا سایر زوار هم بتوانند به زیارت بروند.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.