مسیر پیاده روی اربعین 1402 + راهنمای کامل

به گزارش همیار تریپ، با نزدیک شدن به اربعین مردم زیادی در سامانه سماح ثبت نام کرده و برای زیارت ائمه اطهار در کربلا آماده می شوند. هر ساله جمعیت زیادی از ایران به عراق سفر می کنند و در پیاده روی باشکوه اربعین شرکت می کنند. اما اگر برای اولین بار قصد سفر به کربلا و شرکت در پیاده روی اربعین را دارید، بهتر است با مسیر پیاده روی اربعین 1402 آشنا شوید.

همانطور که در سامانه سماح مشخص شده است، تاریخ شروع اعزام به کربلا و پیاده روی اربعین، 27 مرداد ماه است. شما قبل از هر چیز باید یکی از مرزهای مشخص شده در سامانه سماح را برای مسیر رفت و برگشت خود انتخاب کنید. البته اگر مرز رفت و برگشت متفاوت باشند، ایرادی ندارد.

مرزهای ثبت شده در سامانه سماح که زائرین از آنها می توانند به عراق سفر کنند عبارتند از:

  • تمرچین
  • مهران
  • خسروی
  • چذابه
  • شلمچه
  • باشماق

مسیر پیاده روی اربعین از نجف تا کربلا

مسیر پیاده روی اربعین فقط به نجف تا کربلا خلاصه نمی شود و مردم زیادی از کاظمین، سامرا، بغداد و یا شهرهای دیگر عراق هم به سمت کربلا حرکت می کنند. البته این افراد بیشتر بومیان عراق هستند و مردم ایران اکثرا مسیر نجف تا کربلا را برای پیاده روی انتخاب می کنند.

برای مسیر نجف تا کربلا یک مسیر اصلی تعیین شده و چند مسیر فرعی هم وجود دارد که از میان روستاهای کوچک عبور می کند. پس از زیارت حرم امام علی (ع) در نجف باید به سمت مسیر اصلی حرکت کنید که با تابلوهایی مشخص شده است. از حرم امام علی (ع) تا نقطه شروع پیاده روی، 200 عمود وجود دارد و از آن به بعد هم 1452 عمود تا بین الحرمین فاصله است.

اغلب کسی به آن 200 عمود اشاره نمی کند، اما با توجه به فاصله 50 متری بین هر دو عمود با هم، شما برای رسیدن به عمود 1 پیاده روی، باید حدود 10 کیلومتر پیاده روی کنید. پس از آن هم فاصله 1452 عمود وجود دارد که نزدیک به 72 کیلومتر می شود و سر جمع تمام مسیر شما از نجف تا کربلا، 80 کیلومتر خواهد بود.

پیاده روی اربعین چند روز طول میکشد؟

زمانی که برای رسیدن به کربلا نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان یک زمان ثابت را برای همه عنوان کرد. به هرحال مقدار استراحتی که در روز نیاز خواهید داشت و سلامت جسمانی می تواند تاثیر زیادی در این موضوع داشته باشد. همچنین افراد زیادی ترجیح می دهند بخشی از مسیر را با ماشین طی کنند و از این طریق زمان رسیدن به کربلا را کوتاه تر خواهند کرد.

اما به طور کلی اگر جوان باشید و قوای جسمانی بالایی داشته باشید، حدود 20 کیلومتر در روز را طی خواهید کرد و این پیاده روی 4 روز برای شما زمان خواهد برد. توجه داشته باشید که با توجه به گرمای هوا، بهتر است در شب حرکت کنید و در روزها در موکب های موجود اقامت داشته باشید و استراحت کنید.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.