آشنایی با بخش های جذاب موزه آستان قدس رضوی

 

مشهد مقدس به عنوان یکی از بهترین نقاط گردشگری برای جذب گردشگران خارجی و داخلی محسوب می شود. این شهر با وجود داشتن اماکن مذهبی نظیر حرم مطهر امام رضا (ع) و اماکن توریستی نظیر کوهسنگی، پارک مینیاتوری، جنگل جیغ، سرزمین موج های آبی و بسیاری از نقاط دیگر از بهترین جاهای دیدنی مشهد برای گردشگران است. علاوه بر این جاذبه های گردشگری، مناطق فرهنگی بسیاری نیز در این شهر قرار گرفته است که یکی از مهم ترین آنها موزه آستان قدس رضوی است. در ادامه این مطلب به معرفی بخش های جذاب موزه آستان قدس رضوی می پردازیم پس با ما همراه باشید.

تاریخچه ساخت موزه آستان قدس رضوی

در ابتدا این بنا، برای نگهداری نذورات و هدایای مردمی که راهی حرم امام رضا (ع) بودند در سال 1316 ساخته شد. قدمت ابتدایی بنای موزه آستان قدس رضوی به سال های دور و سال های پیش از انقلاب باز می گردد. پس از گذشت سال ها، قسمت های مختلفی برای نگهداری اموال ارزشمند و گران قیمت ساخته شد.

طراحی بنای موزه توسط معمار مشهور فرانسوی، آندره گدار انجام شد که در نهایت در سال 1324 برای استفاده عموم از آن افتتاح شد. این ساختمان در کنار مسجد گوهرشاد و آرامگاه شیخ بهایی در صحن کوثر با مساحت 5700 متر ساخته شد. البته در سال های پس از آن ساختمان های جدیدی نیز افتتاح شد تا اموال ارزشمند بیشتری در این 4 ساختمان نگهداری شود.

تاریخچه موزه آستان قدس رضوی
تاریخچه موزه آستان قدس رضوی

آشنایی با ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی

موزه آستان قدس رضوی یکی از مهمترین و مشهور ترین موزه های کشور است. در ساختمان اصلی این موزه در 4 طبقه احداث شده است، انواع مختلفی از سکه، اسکناس، سلاح های قدیمی و سایر اقلام در آن به نمایش درآمده است.

در ابتدا این ساختمان برای نگهداری اشیا گرانبها ساخته شد و در سال 1351 تمامی اشیا داخل این بنا، به ساختمانی جدید در قسمت جنوبی حرم منتقل شد. در ساختمان جدید علاوه بر اشیا ارزشمند قبلی، اشیا مهم دیگری نظیر محراب، مجموعه فرش های نفیس و قسمت هایی از معماری ساخته شده برای حرم برای نمایش به گردشگران در ویترین این ساختمان قرار گرفت.

ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی
ساختمان مرکزی موزه آستان قدس رضوی

گنجینه یا موزه تاریخ حرم رضوی

این مجموعه در سال 1378 برای نمایش تاریخ و فرهنگ شهر مشهد و تاریخچه پر حادثه حرم رضوی افتتاح شد. در ابتدا نام این مرکز موزه تاریخ مشهد نام داشت که به دلیل مرتبط بودن آثار داخل این ساختمان با حرم رضوی در سال 1392 به موزه تاریخ حرم رضوی تغییر نام داد.

آثار موجود در موزه تاریخ حرم رضوی

موزه آستان قدس رضوی مملو از آثار تاریخی و فرهنگی است که بازدید از آن می تواند حس و حال شما را دگرگون کند. در ساختمان مرکزی این موزه آثار بسیاری به چشم میخورد که در ادامه به معرفی مجموعه های این آثار ارزشمند می پردازیم:

مجموعه اسکناس ها 

مجموعه اسکناس های موزه حرم رضوی، یکی از پربازدید ترین قسمت های این موزه است که در سال 1360 افتتاح شد. در این قسمت از موزه، انواع مختلفی از اسکناس های ایرانی و اسکناس های سایر کشورها به چشم می خورد که بیانگر واحد پولی این کشور ها، تاریخچه استفاده از آنها و طراحی اسکناس ها بر اساس فرهنگ های مختلف است.

تخمین زده شده است که در این مجموعه حدود 10 هزار اسکناس قابل مشاهده است که اسکناس های چاپ شده بانک ملی ایران در زمان پهلوی و مجموعه کامل اسکناس های آلمانی سورشارژ شده که در طول جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار می گرفت، از جمله این اسکناس های تاریخی هستند که در ویترین این موزه قرار دارند.

مجموعه ساعت

در این مجموعه انواع مختلفی از ساعت های عتیقه و شاخص وجود دارد که از مهمترین ساعت های موجود در این مجموعه، ساعت آفتابی با توپ خورشیدی بسیار قدیمی آن است. همچنین در این مجموعه ساعت های مکانیکی، ساعت های آفتابی و قطب نماهای بسیاری نیز دیده می شود.

مجموعه سلاح

یکی از بی نظیر ترین بخش های موزه، مجموعه سلاح آن است. در این مجموعه انواع مختلفی از سلاح های گرم و سرد قرار دارد که هر کدام از آنها بیانگر تاریخ متفاوتی از کشور است. در این مجموعه سلاح های قدیمی نظیر کمان های پارسی، تپانچه ها، سپرهای چرمی ساخته شده از پوست حیوانات قرار دارد که البته قدیمی ترین سلاح این مجموعه،کمانی روغنی مربوط به دوره صفویه است.

مجموعه مدال های اهدا شده

در سال های اخیر قسمت مجزایی برای مدال های اهدایی به موزه حرم رضوی ساخته شده است. پس از اهدای مدال توسط جهان پهلوان تختی، ورزشکاران بسیاری مدال های کسب شده خود را به این موزه اهدا کردند که مدال های جهان پهلوان تختی، بهداد سلیمی و پهلوان سوخته سرایی از جمله مدال های اهدایی به این بخش از موزه است.

مدال های اهدایی موزه آستان قدس رضوی
مدال های اهدایی موزه آستان قدس رضوی

مجموعه آبزیان

در این موزه انواع مختلفی از آبزیان و موجودات دریایی به صورت تاکسیدرمی شده برای نمایش عموم قرار گرفته است. مومیایی صدف، حلزون و ماهیان مختلف نیز در این مجموعه در معرض دید عموم قرار دارند.

مجموعه ظروف تاریخی

با توجه به تاریخ و فرهنگ کهن ایران، ساخت و استفاده از ظروف سفالی، چینی و گلی در ایران مرسوم است که نمونه های بی نظیری از آن در این موزه قرار دارد. تعدادی از این ظروف با قدمت طولانی در این موزه قرار دارند که بر روی این ظریف، هنرهای اصیل ایرانی نظیر برجسته کاری ونقاشی روی آن صورت گرفته است.

ساعات بازدید از مجموعه موزه حرم رضوی

درب های این مجموعه در تمام روزهای هفته به جز ایام تعطیل، از ساعت 8 صبح الی 18 بعد از ظهر به روی بازدیدکنندگان باز است تا با تهیه بلیطی به مبلغ 5 هزار تومان از قسمت های مختلف آن دیدن کنید البته بهای بلیط برای گردشگران خارجی 30 هزار تومان است .همچنین در ایام عید نوروز و تابستان برای رفاه حال بازدیدکنندگان ساعت بازدید تا 20:45 شب تمدید می شود.

بازدید از موزه آستان قدس رضوی
بازدید از موزه آستان قدس رضوی

سخن پایانی

در این مقاله از همیار تریپ به معرفی موزه آستان قدس رضوی پرداختیم تا در سفر به مشهد و زیارت حرم امام هشتم، با بخش های جذاب موزه آستان قدس رضوی بیشتر آشنا شوید. در ادامه بها تاریخچه ساخت این بنا و معرفی آثار  گرانبهای موجود در این موزه و مدال های اهدایی ورزشکاران به بخش مدال های این مجموعه پرداختیم.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.