Browsing Category

شمال

بهترین جاهای دیدنی شمال کجاست؟
بهترین جاهای دیدنی شمال کجاست؟
بهترین جاهای دیدنی شمال همیشه از پربازدید ترین و بهترین جاهای دیدنی ایران محسوب می شوند و سالانه مسافران زیادی به این نقطه از کشور سفر می کنند. به سبب وجود دریای خزر شهرهای شمالی کشور توانسته اند سهم مهمی در جذب گردشگر داشته باشند و به یکی از قطب های گردشگری کشور تبدیل شده اند. به خصوص مردم تهران که برای فرار از آلودگی هوا در اولین فرصت خود را به شمال می رسانند و تنی به آب می زنند.  اما شمال فقط شامل دریا نیست و جنگل های سرسبز و امکانات تفریحی و رفاهی مختلفی که در شهرهای شمالی وجود دارد می تواند بهترین مسافرت در طول عمرتان را برای شما رقم بزند. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم بهترین جاهای دیدنی شمال ایران را به شما معرفی کنیم تا سفر متفاوتی را تجربه کنید و از مکان های جدیدی بازدید نمایید.

بهترین جاهای دیدنی گلستان 

در میان جاهای دیدنی شمال دریا جایگاه مهمی دارد، اما جنگل ها و جاذبه های تاریخی و هنری و تفریحی دیگری هم در این منطقه وجود دارد که می توانید از آنها بهره مند شوید. شاید استان گلستان به علت دوری از پایتخت کمتر مورد توجه قرار گرفته است و بیشتر مازندران و گیلان در کانون توجه بوده اند. اما این موضوع از ارزش های استان گلستان کم نمی کند و به معنای کمبود جاذبه‌ی گردشگری نیست، برای اثبات این حرف چند مورد از بهترین جاهای گلستان را به شما معرفی می کنیم تا با زیباترین شهر شمال ایران آشنا شوید.

برج گنبد کاووس

در شهر گنبد کاووس می توانید یکی از آثار تاریخی و باستانی شمال کشور را مشاهده کنید که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. گنبد قابوس یا گنبد کاووس در دوران ساسانیان ساخته شد و در آن زمان به عنوان یک آتشگاه شناخته می شد. برج گنبد کاووس، بلندترین برج آجری در جهان می باشد و از بهترین جاهای دیدنی شمال محسوب می شود. این برج در سال 375 هجری شمسی به دستور پادشاه آل زیار، شمس المعالی قابوس ساخته شد.
برج گنبد کاووس بلندترین برج آجری در جهان
برج گنبد کاووس بلندترین برج آجری در جهان

آبشار کبودوال

بهترین جای شمال در تابستان را می توان همین آبشار دانست. آبشار کبودوال زیبایی خیره کننده ای دارد و هنگامی که به این مکان می رسید محو تماشای آن خواهید شد. این آبشار که از بلندترین آبشارهای خزه ای در کشور به شمار می رود، در قسمت جنوبی شهر علی آباد کتول واقع شده است. در حال حاضر و بر خلاف گذشته، رسیدن به این آبشار کار سختی نیست و نیازی به مهارت کوهنوردی یا صخره نوردی ندارد. این آبشار به یک پارک جنگلی تبدیل شده و فقط با 20 دقیقه پیاده روی به آن می رسید. از نکات حائز اهمیت در مورد آبشار کبودوال، قابل شرب بودن آب آن است که می توانید آب زلال و خنکی را بنوشید. با توجه به آب و هوای سرد این منطقه بهتر است در تابستان به آن مراجعه کنید و در هوای گرم از آب خنک و زلال آن بنوشید.
آبشار کبودوال در شهر علی آباد کتول
آبشار کبودوال در شهر علی آباد کتول

جنگل ناهارخوران

بدون شک یکی از جاهای دیدنی شمال در پاییز، جنگل ناهارخوران است. این جنگل زیبا و فوق العاده در شهر گرگان قرار گرفته است و نزدیک به 8 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. اگر می خواهید بدانید زیباترین جای شمال کجاست، باید جنگل ناهارخوران را به عنوان یکی از گزینه ها در ذهنتان در نظر داشته باشید.  مهمترین نکته در مورد این جنگل زیبا قدمت آن است که به عصر ژوراسیک مربوط می شود. در واقع این جنگل با حدود 40 میلیون سال قدمت، از قدیمی ترین جاهای دیدنی در دنیا به شمار می رود. وسعت جنگل ناهارخوران به 168 هکتار می رسد و علاوه بر آب و هوای فوق العاده، بهترین رستوران های شمال و اقامتگاه های مختلفی را در دسترس شما قرار می دهد.
جنگل ناهارخوران در گرگان با 40 میلیون سال قدمت
جنگل ناهارخوران در گرگان با 40 میلیون سال قدمت

کاخ موزه گرگان

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی شمال در مرکز استان گلستان، یعنی شهر گرگان قرار دارد. کاخ موزه گرگان از بهترین جاهای دیدنی شمال در زمستان محسوب می شود و با توجه به مسقف بودن این مکان می توانید علاوه بر بازدید از آثار تاریخی، از سرمای هوا در امان بمانید. این کاخ موزه به دوران پهلوی مربوط می شود و یکی از کاخ های سلطنتی رضا شاه به شمار می رود. در سال 1317 بود که این کاخ مجلل و با شکوه در گرگان به دستور رضا شاه بنا شد.
آدرس: استان گلستان، گرگان، میدان ولیعصر، پارک شهر
کاخ موزه گرگان، کاخ سلطنتی رضا شاه
کاخ موزه گرگان، کاخ سلطنتی رضا شاه

پارک ملی گلستان

گلستان را با توجه به تنوع جاذبه های گردشگری می توان بهترین جای شمال برای مسافرت دانست. پارک ملی گلستان هم یکی از مواردی است که می تواند این تنوع را به شما ثابت کند و قطعا باید از آن بازدید نمایید. جالب است بدانید این پارک، قدیمی ترین پارک ملی در کشور می باشد و در غرب استان خراسان و شرق استان گلستان قرار گرفته است. مساحت پارک ملی گلستان به 900 کیلومتر مربع می رسد و شامل 302 گونه از جانوران و 1350 گونه از گیاهان می شود. این جنگل با این حجم از تنوع در گونه های جانوری و گیاهی و با وسعت فوق العاده‌ی ای خود از مهمترین و بهترین جاهای دیدنی دنیا نیز محسوب می شود.
پارک ملی گلستان با مساحت 900 کیلومتر مربعی
پارک ملی گلستان با مساحت 900 کیلومتر مربعی

دریاچه‌ی توشن

گاهی اوقات برایتان سوال پیش می آید که شمال کجا بریم تا بتوانیم از طبیعت بکر و زیبایی، به دور از شلوغی ها لذت ببریم، که در جواب این سوال باید دریاچه توشن را به شما معرفی کنیم. این دریاچه از بهترین جاهای دیدنی اطراف گرگان محسوب می شود و ابعاد آن 300 در 130 متر می باشد. هوای این منطقه بسیار عالی بوده و برای تابستان ها پیشنهاد می شود به این ناحیه از استان گلستان سفر کنید.
دریاچه توشن، از جاهای دیدنی اطراف گرگان
دریاچه توشن، از جاهای دیدنی اطراف گرگان

بهترین جاهای دیدنی مازندران

مکان های بکر استان مازندران را می توان از بهترین جاهای دیدنی شمال به شمار آورد که مطمئنا از طبیعت این منطقه شگفت زده خواهید شد. به طور کلی مازندران نسبت به گیلان و گلستان از گردشگر بیشتری بهره می برد و با توجه به نزدیکتر بودن به پایتخت توانسته به این موفقیت دست پیدا کند. در ادامه به معرفی بهترین جاهای دیدنی مازندران می پردازیم.

چشمه های باداب سورت

برای رسیدن به بسیاری از جاهای دیدنی شمال مازندران را باید انتخاب کنید و با سفر به این استان زیبا روح خود را جلا دهید. چشمه های باداب سورت یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران و جهان به شمار می رود که مطمئنا با دیدن آن شگفت زده خواهید شد. برای رسیدن به این چشمه ها باید به روستایی با نام سورت در شهرستان چهاردانگه بروید. البته مسیر این روستا چندان مساعد نیست و حدود 6 کیلومتر جاده خاکی در پیش خواهید داشت. چشمه های باداب سورت در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته اند که با تمام وجود مشکلات برای رسیدن به آنها، پیشنهاد می کنیم تا آخر مسیر ادامه دهید و ناامید نشوید. در حال حاضر دیگر کسی در روستای سورت زندگی نمی کند و فقط چشمه های این روستا هستند که باعث زنده ماندن نام آن شده اند. نکته‌ی جالب در مورد این چشمه ها زمان لازم برای بالا آمدن آب است که حدود 200 تا 300 سال برای یک سانت آب زمان لازم است.
چشمه های باداب سورت از جاهای دیدنی مازندران
چشمه های باداب سورت از جاهای دیدنی مازندران

پارک جنگلی سیسنگان

یکی از معروف ترین و پربازدید ترین مناطق شمال، پارک جنگلی سیسنگان است. این پارک جنگلی زیبا در جاده اصلی به سمت شهر نور قرار گرفته است. طبیعت بکر و درختان سر به فلک کشیده شما را در دل خود مات و مبهوت می کنند. اگر می خواهید تمام خستگی ها و دغدغه های زندگی شهری را از سر بیرون بریزید، باید به پارک جنگلی سیسنگان سفر کنید. در مسیر رسیدن به این جنگل یک سمت شما دریاست و در سمت دیگر جنگل را مشاهده می کنید که تصویر شگفت انگیزی را روبروی چشمان شما قرار می دهد. این جنگل با امکانات رفاهی و تفریحی مناسب خود به یکی از محبوب ترین و بهترین جاهای دیدنی شمال تبدیل شده است. از جمله این امکانات می توان به آب لوله کشی شده، سرویس بهداشتی، نگهبانان دائمی برای جلوگیری از وقوع حوادث، آلاچیق، بوفه و ... اشاره داشت. 
پارک جنگلی سیسنگان در جاده نوشهر و شهر نور
پارک جنگلی سیسنگان در جاده نوشهر و شهر نور

دریاچه چورت ساری

در سفر به شمال کشور، باید برای رسیدن به یکی از جاهای دیدنی مازندران ساری را انتخاب کنید. در شهر ساری که از زیبایی های فراوانی بهره می برد می توانید از دریاچه چورت دیدن کنید. البته برای رسیدن به این دریاچه باید روستای چورت که در نزدیکی کیاسر است را پیدا کنید. از ساری به سمت کیاسر به مدت 20 دقیقه رانندگی کنید تا تابلوی روستای چورت را مشاهده کنید و پس از آن باید نزدیک به یک ساعت مسیر کوهستانی را طی کنید تا به این روستا برسید. از این مسیر نسبتا طولانی نترسید و به راه خود ادامه دهید تا با یک تصویر شگفت انگیز مواجه شوید. دریاچه چورت ساری در دل درختان و جنگل قرار گرفته است. در این بین می توان درخت های ازگیل و گردو را مشاهده کرد که انعکاس تصویر آنها در داخل دریاچه نمای زیبایی را به وجود آورده است.
دریاچه چورت از بهترین جاهای دیدنی ساری
دریاچه چورت از بهترین جاهای دیدنی ساری

فیلبند

اگر به دنبال گرمترین شهر شمال در زمستان هستید، مطمئنا نباید به سراغ مازندران و منطقه گردشگری فیلبند بروید. این منطقه که به بام شرقی مازندران هم شناخته می شود، زندگی روی ابرها را برای شما امکان پذیر می کند. اگر به قول معروف شمال باز و اهل مسافرت باشید، مطمئنا با این منطقه آشنایی دارید و نام آن برای شما غریبه نیست. فیلبند در واقع یکی از مرتفع ترین روستاهای مازندران محسوب می شود که این ارتفاع شما را تا دل ابرها پیش می برد. هوای این منطقه همیشه مه آلود بوده و در اکثر مواقع ابرها بر روی زمین قرار گرفته اند. هفت ماه از سال زمستان و ماه های دیگر آب و هوای معتدل در انتظار مردم فیلبند است. پس از تحمل 7 ماه سرمای زمستان می توان جویبارهای آب زلال که از آب شدن برف ها ایجاد شده اند را مشاهده کرد. بنابراین بهترین زمان برای سفر به مازندران و فیلبند در پنج ماه اول سال است.
منطقه فیلبند، تجربه‌ی زندگی بر روی ابرها
منطقه فیلبند، تجربه‌ی زندگی بر روی ابرها

سد لار

بسیاری از جاهای دیدنی مازندران امل را فرا گرفته اند و با سفر به این شهر می توانید از جاذبه های گردشگری زیادی بازدید کنید. سد خاکی لار از جمله بهترین جاهای دیدنی شمال و آمل محسوب می شود که آب مصرفی تهران را نیز تامین می کند. البته با تولید 150 هزار مگاوات برق، به جز تهران مناطق اطراف خود را نیز پوشش می دهد و به تولید برق برای آنها می پردازد. شما با رزرو تور گردشگری آمل می توانید با هزینه‌ی مناسبی از این سد بازدید به عمل آورید و لحظات خوشی را سپری کنید.
سد لار از بهترین جاهای دیدنی آمل
سد لار از بهترین جاهای دیدنی آمل

جنگل های دو هزار تنکابن

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم جنگل ها نقش مهمی در جذب گردشگر به شمال دارند و یکی از مهمترین و زیباترین جنگل های شمال در تنکابن قرار گرفته است. شما با عبور از جاده دوهزار و سه هزار تنکابن که از بهترین جاهای دیدنی تنکابن در پاییز محسوب می شوند، می توانید به این جنگل راه پیدا کنید. تنکابن را می توان گرمترین شهر شمال در زمستان دانست و اگر قصد سفر به شمال در این فصل را داشتید بهتر است به جنگل های دو هزار و سه هزار بروید. این منطقه سرمای زیادی ندارد و اتفاقا در تابستان، هوای گرم و شرجی دارد که باعث آزار شما خواهد شد. 
جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن
جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن

روستای جواهرده

اگر در اینترنت به جستجو در مورد بهترین جاهای دیدنی شمال بپردازید مطمئنا با تصاویر زیبایی از یک روستا مواجه می شوید که در دل طبیعت و روی دشت بنا شده است. این روستا که جواهرده نام دارد در 30 کیلومتری رامسر و در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده است. هوای این روستا تقریبا در اکثر روزهای تابستان، خنک و معتدل می باشد و به همین دلیل هم جواهرده، بهترین منطقه برای سفر در تابستان محسوب می شود. این روستای زیبا خالی از سکنه نیست و با سفر به این منطقه با مردم محلی شمال روبرو خواهید شد. البته بسیاری از آنها خانه های روستایی خود را برای پذیرایی از مهمانان و کرایه به عنوان ویلا آماده می کنند پس نگران اقامتگاه خود در روستای جواهرده نباشید.
روستای جواهرده در رامسر
روستای جواهرده در رامسر

دریاچه شورمست

در میان جنگل های توسکا و منطقه‌ی سوادکوه در مازندران با دریاچه ای فوق العاده به نام دریاچه شورمست مواجه خواهید شد که بدون شک از بهترین جاهای دیدنی شمال می باشد. این دریاچه‌ی زیبا امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی را در اختیار مسافران قرار می دهد که از جمله آنها می توان موارد زیر را نام برد:
  • قایق سواری
  • ماهیگیری
  • سرویس بهداشتی
  • بوفه
البته این دریاچه آنقدر زیبا و خیره کننده است که حتی بدون امکانات هم ارزش دیدن دارد. در صورتی که قصد سفر به مازندران را داشتید، شهرستان سوادکوه و دریاچه شورمست را از یاد نبرید.
دریاچه شورمست در سوادکوه
دریاچه شورمست در سوادکوه

شهرک ساحلی خزرشهر

یکی از شهر ها و جاهای دیدنی مازندران بابلسر است که در دل خود لاکچری ترین منطقه‌ی شمال یعنی خزرشهر را جای داده است. هنگامی که از بابلسر به سمت فریدونکنار حرکت می کنید در کیلومتر 6 با خزرشهر مواجه می شوید که انبوهی از ویلاهای لوکس و زیبا در آن قرار دارد. شهرک ساحلی خزرشهر شامل دو قسمت شمالی و جنوبی می شود و با توجه به فاصله‌ی کمتر به تهران از بازدیدکنندگان زیادی بهره می برد. با این حساب می توان بابلسر را با وجود شهرک خزرشهر، لاکچری ترین شهر شمال دانست و برای سفر به این منطقه‌ی زیبا می توانید به رزرو تور داخلی بابلسر بپردازید.
آدرس: بابلسر، کیلومتر ۶ جاده فریدونکنار
شهرک ساحلی خزرشهر، لاکچری ترین منطقه در مازندران
شهرک ساحلی خزرشهر، لاکچری ترین منطقه در مازندران

بهترین جاهای دیدنی گیلان

برای بازدید از جاهای دیدنی شمال گیلان را انتخاب کنید تا در طبیعت بکر و زیبایی های آن شگفت زده شوید. شما در گیلان و شهرهای آن می توانید از بهترین تالاب ها، دریا، ساحل، آبشار و جنگل های مختلف بهره مند شوید که در ادامه به معرفی تمام آنها پرداخته ایم.

تالاب کیاکلایه لنگرود

یکی از جاهای دیدنی گیلان لنگرود، تالاب کیاکلایه نام دارد که شامل گونه های زیست محیطی مختلفی می شود. این تالاب با مساحت نزدیک به 300 متر از مقصدهای اصلی کوچ پرندگان مهاجر نیز محسوب می شود. البته از ضربه هایی که در این سال ها به محیط زیست کشور وارد شده است، تالاب کیاکلایه نیز در امان نمانده و با کاهش وسعت دست و پنجه نرم می کند. همچنین باید اشاره داشته باشیم که در نزدیکی این تالاب شهربازی مهیج و جذابی وجود دارد که می توانید پس از بازدید از تالاب کیاکلایه به آن مراجعه کنید و هیجانات خود را تخلیه کنید.
تالاب کیاکلایه در لنگرود
تالاب کیاکلایه در لنگرود

ماسوله

جاهای دیدنی گیلان به جنگل و دریا و تالاب ختم نمی شود و یکی از معروف ترین وزیباترین روستاهای ایران در این شهر قرار گرفته است. روستای پلکانی ماسوله که احتمالا با آن آشنا هستید و حداقل تصاویر آن را مشاهده کرده اید. معماری خانه ها در این روستای گردشگری به گونه ای است که پشت بام خانه‌ی همسایه می تواند حیاط خلوت خانه‌ی دیگری باشد. به هر حال اگر سفر به شمال در آبان ماه را در نظر دارید پیشنهاد می شود به این روستا در نزدیکی شهر فومن سفر کنید که نسبتا آب و هوای مناسبی را دارد. 
روستای پلکانی ماسوله در گیلان
روستای پلکانی ماسوله در گیلان

روستای اولسبلنگاه

اگر به دنبال فضایی برای کمپ زدن و تور داخلی ارزان هستید باید روستای اولسبلنگاه را به شما معرفی کنیم. این روستا همیشه از محبوب ترین جاذبه های بهترین تورهای شمال ایران بوده و با وجود قرارگیری در ارتفاع 1500 متری از دریا، از آب و هوای فوق العاده ای بهره می برد. البته این روزها نام های تکراری فیلبند و سیسنگان و امثالهم بیشتر به گوش می رسد و کمتر کسی نام این روستا را شنیده است. بنابراین اگر به دنبال یک روستای کشف نشده و زیبا هستید باید روستای اولسبلنگاه را انتخاب کنید. برای تصور زندگی در این منطقه کافیست به یکی از عکس های روستای اولسبلنگاه خیره شوید و صدای دارکوب و آواز گنجشک ها را در ذهنتان پخش کنید تا اینگونه متوجه ارزش این منطقه در شمال شوید. برای اقامت در این روستا باید خانه ها و کلبه های دنج روستاییان را کرایه کنید که معمولا قیمت پایینی هم ندارند.
روستای اولسبلنگاه در گیلان
روستای اولسبلنگاه در گیلان

جاده اسالم به خلخال

از معروف ترین جاهای دیدنی گیلان در تابستان، جاده اسالم به خلخال است که آن را می توان از بهترین جاهای دیدنی ایران نیز دانست. قطع به یقین رانندگی در این جاده برای تمام راننده ها سخت خواهد بود، چون نگان نکردن به طبیعت بکر و زیبای اطراف جاده کار سختی است. این جاده 70 کیلومتری که از شهر اسالم در گیلان شروع و به شهر خلخال در اردبیل می رسد را می توان در کنار جاده چالوس از زیباترین جاده های کشور دانست. تصاویر هوایی از این جاده فوق العاده شگفت انگیز است و شما را به وجد می آورد. از معروف ترین و زیباترین مناطق در این جاده به گردنه الماس مربوط می شود که معمولا مسافران در این گردنه توقف می کنند و به عکاسی می پردازند. جاده اسالم به خلخال یک جاده معمولی نیست و شما بارها در آن توقف خواهید کرد تا از جاذبه های گردشگری دیگری مانند سوباتان، آبشار ورزان و مناطق ییلاقی بازدید کنید.
جاده 70 کیلومتری اسالم به خلخال
جاده 70 کیلومتری اسالم به خلخال

پارک جنگلی گیسوم تالش

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی شمال که قصد معرفی آن را داریم، پارک جنگلی گیسوم می باشد که در شهرستان تالش قرار گرفته است. پارک جنگلی گیسوم هم مانند پارک جنگلی سیسنگان تلاقی دریا و جنگل را به همراه دارد که تصاویر بصری زیبایی را جلوش چشمانتان قرار می دهد. اگر به دنبال بهترین جاذبه های شمال در بهار و پاییز هستید باید این منطقه را انتخاب کنید که با رنگ های متفاوت درختان شما را شگفت زده خواهد کرد. 
پارک جنگلی گیسوم در تالش گیلان
پارک جنگلی گیسوم در تالش گیلان

قلعه رودخان فومن

احتمالا قلعه رودخان که در فومن قرار گرفته است از معروف ترین جاهای دیدنی گیلان محسوب شود. این قلعه تاریخی و باستانی در دل طبیعت قرار گرفته است و بالا رفتن از آن از جنبه های مختلفی برای شما جذاب خواهد بود. منظره‌ی زیبا و کارتونی شکل این قلعه که روی پله های آن را خز پوشانده است می تواند برای کودکان شما نیز جذاب باشد و تصاویر انیمیشنی را جلوی چشمانشان قرار دهد.  نکته قابل توجه در مورد قلعه رودخان پله های فراوان آن است که شاید بالا رفتن از آنها حدود یک ساعت به طول انجامد. به همین دلیل بهتر است سالمندان به این منطقه سفر نکنند و حتی جوانان از چوب دستی های محکم و بلند به عنوان کمک استفاده کنند. 
قلعه رودخان فومن از بهترین جاهای دیدنی شمال
قلعه رودخان فومن از بهترین جاهای دیدنی شمال

تالاب انزلی

همیشه تالاب ها جاذبه ای متفاوت و دیدنی در شمال محسوب می شوند و معمولا افرادی که از دیدن دریا و جنگل خسته شده اند به سراغ پیدا کردن تالاب های جذاب شمال می روند. اما معروف ترین تالاب شمال کشور، تالاب انزلی می باشد که در جنوب غربی سواحل دریای خزر جای گرفته است. برای رسیدن به تالاب انزلی باید حدود 40 کیلومتر از گیلان به سمت صومعه سرا رانندگی کنید. قایق سواری در تالاب انزلی بی شباهت به زندگی در بهشت نیست و شما در میان گل ها و طبیعت بکر این منطقه می توانید لحظات فوق العاده ای را سپری کنید. نیلوفرهای آبی در این تالاب فضای دیدنی و زیبایی را به وجود آورده اند که باعث شده اند تالاب انزلی یک لوکیشن خاص و لاکچری برای عکاسی نیز محسوب شود. برخی از عروس و داماد ها ترجیح می دهند عکس های فرمالیته‌ی خود را در این تالاب بگیرند که زیبایی و جذابیت بصری فوق العاده ای به عکس ها می دهد.
تالاب انزلی، بهترین و زیباترین تالاب ایران
تالاب انزلی، بهترین و زیباترین تالاب ایران

ماسال

اگر به دنبال بهترین جاهای دیدنی گیلان در پاییز هستید، ماسال می تواند بهترین گزینه برای شما محسوب شود. ماسال در نزدیکی کوه های تالش و رودخانه ای به نام خاکایی قرار گرفته است. از جمله دیدنی های ماسال می توان به 17 غار کوچک و بزرگی که در آن جای گرفته است اشاره کرد. شاندرمن نام مهمترین و بکر ترین منطقه از ماسال است که احتمالا با آن تا حدودی آشنایی دارید. بزرگترین غارهای گیلان در شاندرمن قرار گرفته اند و با توجه به طبیعت بکر و دیدنی این محدوده گردشگران زیادی به آن سفر می کنند. البته یکی دیگر از عوامل جذابیت این منطقه، محل کشته شدن میرزا کوچک خان جنگلی است که در دل دشت ها و غارهای شاندرمن، جان خود را فدای ایران کرد. علاوه بر شاندرمن و غارهای گوناگونی که در آن وجود دارد می توانید از دشت الیزه نیز بازدید کنید که از بهترین جاهای دیدنی شمال محسوب می شود. برای رسیدن به دشت الیزه به 2 ساعت پیاده روی نیاز دارید اما این پیاده روی با توجه به مسیر جذاب و زیبا اصلا طولانی نخواهد بود.
منطقه‌ی ماسال با جاذبه های گردشگری مانند شاندرمن و دشت الیزه
منطقه‌ی ماسال با جاذبه های گردشگری مانند شاندرمن و دشت الیزه

دریاچه سقالکسار

با وجود دریاچه سقالکسار در رشت، می توان این شهر را بهترین شهر شمال برای تفریح دانست. اگر به دنبال بهترین جاهای دیدنی رشت گیلان هستید مطمئنا محبوب ترین در میان آنها، دریاچه سقالکسار است. این دریاچه در  15 کیلومتری جنوب شهر رشت و در روستای سقالکسار قرار گرفته است. هنگامی که با تصاویر این دریاچه مواجه شوید احتمالا باور نکنید که این عکس ها متعلق به ایران است، اما تمام این طبیعت بکر و دریاچه در شهر رشت قرار دارد. 
دریاچه سقالکسار در رشت
دریاچه سقالکسار در رشت

کلام آخر

بدون شک شمال کشور با طبیعت بکر و وجود دریای خزر از مهمترین مناطق گردشگری داخلی محسوب می شود. هر ساله با مسافران زیادی در این مسیر مواجه هستیم که ترافیک سنگین و شدید را به جان می خرند و به این منطقه سفر می کنند. علت این سفر هم جاذبه های متفاوت و جذابی مانند آبشارهای بی نظیر، دریا، ساحل، جنگل، دریاچه، تالاب ها، روستاها، جاذبه های تاریخی و ... می باشد که سعی کردیم تمامی آنها را در این مقاله به شما معرفی کنیم. شما با مطالعه‌ی این مقاله می توانید با تعداد زیادی از بهترین جاهای دیدنی شمال در گلستان، گیلان و مازندران آشنایی پیدا کنید.

سوالات متداول

چشمه های باداب سورت، پارک جنگلی سیسنگان، دریاچه چورت ساری، فیلبند، سد لار، روستای جواهرده، جنگل های دو هزار و سه هزار تنکابن، دریاچه شورمست و شهرک ساحلی خزرشهر

تالاب کیاکلایه لنگرود، روستای ماسوله، روستای اولسبلنگاه، جاده اسالم به خلخال، پارک جنگلی گیسوم، قلعه رودخان، تالاب انزلی، ماسال، دریاچه سقالکسار و دشت النزه

برای رسیدن به برج گنبد کاووس باید به شهر گنبد در استان گلستان سفر کنید.

این جنگل بزرگ و قدیمی در مرکز استان گلستان یعنی شهر گرگان قرار گرفته است.

Nothing Found

It seems we can’t find what you’re looking for. Perhaps searching can help.