Browsing Category

گرجستان

بهترین جاهای دیدنی گرجستان کجاست؟
بهترین جاهای دیدنی گرجستان کجاست؟
یکی از کشورهای محبوب گردشگری که در نزدیکی ایران قرار گرفته، گرجستان است. مطمئنا بهترین جاهای دیدنی گرجستان را می توان در میان بهترین جاهای دیدنی دنیا قرار داد. از تفلیس گرفته تا باتومی شامل جاذبه های تاریخی، هنری، فرهنگی و مذهبی زیادی می شوند که می توانند شما را متقاعد به سفر به این کشور کنند. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با این جاذبه های گردشگری آشنا شوید. 

جاذبه های گردشگری گرجستان

تفلیس به عنوان پایتخت و بزرگترین شهر در گرجستان از بهترین امکانات رفاهی برخوردار است و شما در این شهر زیبا می توانید اقامت خوبی را تجربه کنید. این شهر قدیمی که به قرن پنجم میلادی مربوط می شود، از جاهای دیدنی مختلفی برخوردار است. در ادامه سعی می کنیم بهترین جاهای دیدنی تفلیس را به شما معرفی کنیم.

متسختا

شهر رویایی متسختا می تواند گزینه‌ی جذاب دیگری برای سفر شما به گرجستان باشد که باید به آن مراجعه کنید. این شهر قدیمی و کوچک در گذشته پایتخت گرجستان بوده و در حال حاضر در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. با وجود کلیسای جامع سوتیتسخولی و صومعه جواری در این شهر، متسختا به یکی از مهمترین شهرهای مذهب ارتدکس تبدیل شده است.
شهر کوچک متسختا پایتخت پیشین گرجستان
شهر کوچک متسختا پایتخت پیشین گرجستان

قلعه رباتی

برای بازدید از تمام جاهای دیدنی گرجستان باید به شهرهای کوچکی به جز تفلیس و باتومی هم سفر کنید. شهر کوچکی به نام آخالتسیخه در گرجستان قرار دارد که شاید خاص ترین و بهترین جای دیدنی گرجستان را در آن ببینید. اگر به بازی جنگ های صلیبی علاقه داشته و تجربه‌ی این بازی خاطره انگیز را داشته اید، مطمئنا عاشق فضای قلعه رباتی در آخالتسیخه گرجستان می شوید. این قلعه‌ی زیبا به قرون وسطی مربوط می شود و نام قدیمی آن لومیسا بوده است.
از ویژگی های جالب توجه قلعه رباتی وجود مکان های مذهبی برای ادیان مختلف است. شما می توانید مکان هایی مختص کاتولیک ها، مسلمانان، ارتدوکس ها و یهودیان را مشاهده کنید که در قلعه رباتی قرار گرفته اند.
قلعه رباتی در شهر کوچک آخالتسیخه گرجستان
قلعه رباتی در شهر کوچک آخالتسیخه گرجستان

مجسمه مادر در تفلیس

نماد شهر تفلیس مجسمه مادر یا کارتلیس ددا نام دارد که در سال 1958 در این شهر ساخته شد. این مجسمه‌ی زیبا 20 متر ارتفاع دارد و از جنس آلومینیوم است. برای دیدن این مجسمه‌ی معروف که شمایل یک زن گرجی می باشد باید به تپه های سولالاکی بروید. در دست راست این زن شمشیری قرار گرفته است که نماد تهدید و جنگ با دشمنان بوده و در دست چپ او جام نوشیدنی قرار گرفته که نماد مهمان نوازی و خوشامدگویی به مسافران است.
مجسمه مادر یا کارتلیس ددا، نماد شهر تفلیس
مجسمه مادر یا کارتلیس ددا، نماد شهر تفلیس

پل صلح تفلیس

در میان بهترین جاهای دیدنی تفلیس در شب باید به پل صلح این شهر اشاره کنیم که 150 متر طول دارد و روی رود کر قرار گرفته است. 6040 لامپ LED در این پل جایگذاری شده و با انعکاس روی آب رودخانه صحنه ای شگفت انگیز را ایجاد می کنند. معماری این پل یک اثر هنری فوق العاده محسوب می شود و شکل منحنی آن زیبایی رود کر را دوچندان کرده است. در روی این پل که با فولاد و شیشه ساخته شده است معمولا جشن های خیابانی برگزار می شود.
پل صلح تفلیس بر روی رود کر
پل صلح تفلیس بر روی رود کر

خیابان روستاولی و میدان آزادی

تفلیس به عنوان یکی از مهمترین شهرهای دیدنی گرجستان نقش مهمی در جذب توریست برای این کشور دارد. اگر تا به حال به تفلیس سفر کرده باشید از اهمیت میدان آزادی این شهر باخبر هستید که بسیاری از خیابان های اصلی شهر را به یکدیگر متصل می کند. اکثر اعتراضات سیاسی، جشن های ملی و تجمعات مردم در این میدان شکل می گیرد و به همین دلیل می توان میدان آزادی را نماد تفلیس گرجستان دانست. 
در  انتهای خیابان غربی میدان آزادی تفلیس، خیابان مهم دیگری به نام روستاولی قرار گرفته است که بهترین جای گرجستان برای پیاده روی محسوب می شود. شما در اطراف این خیابان و میدان آزادی به بهترین مراکز خرید و بهترین رستوران های گرجستان دسترسی خواهید داشت.
خیابان روستاولی و میدان آزادی از مهمترین جاهای گرجستان
خیابان روستاولی و میدان آزادی از مهمترین جاهای گرجستان

برج ساعت تفلیس

یکی دیگر از نمادهای تفلیس، برج ساعت این شهر است. اگر به دنبال جاهای دیدنی گرجستان با عکس باشید، مطمئنا تصاویر این برج معروف را مشاهده خواهید کرد. شکل و شمایل این برج با تمام برج ساعت های دنیا متفاوت است و جلوه‌ی انیمه طور به شهر داده است. روش کار برج ساعت تفلیس هم مانند انیمیشن ها بوده و راس ساعت دوازده یک فرشته با بیرون آمدن از آن به زنگ ساعت ضربه می زند. 
مطمئنا یکی از برنامه های بازدید از جاهای دیدنی گرجستان با تور، برج ساعت خواهد بود. شما می توانید ساعت 19 بعد از ظهر به این محله مراجعه کنید تا از نمایش عروسکی چرخه زندگی دیدن کنید. تماشای این نمایش عروسکی کوتاه می تواند به شما در آشنایی بیشتر با فرهنگ و سبک زندگی مردم گرجستان کمک کند.
برج ساعت تفلیس از بهترین جاهای دیدنی گرجستان
برج ساعت تفلیس از بهترین جاهای دیدنی گرجستان

معبد سامتاورو

یکی از مکان های دیدنی اطراف تفلیس، معبد سامتاورو است که معماری قدیمی و فوق العاده‌ی آن برای شما یادآور فیلم های هالیوودی خواهد بود. این بنا در  فاصله‌ی 30 کیلومتری از شهر تفلیس قرار گرفته است و مربوط به قرن چهارم میلادی می شود. البته معبد سامتاورو در قرن یازدهم بازسازی شد و پس از آن تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است. 
معبد سامتاورو از بهترین جاهای دیدنی اطراف تفلیس
معبد سامتاورو از بهترین جاهای دیدنی اطراف تفلیس

حمام های گوگردی تفلیس

همانطور که متوجه شده اید بسیاری از جاهای دیدنی گرجستان در پایتخت این کشور یعنی تفلیس قرار دارند و یکی از مهمترین ها، محله‌ی حمام های تفلیس نام دارد. آب درمانی به وسیله چشمه های آبگرم از جاذبه های گردشگری برای شهرهای مختلف دنیا محسوب می شود که شما در این محله از تفلیس می توانید به آبگرم های طبیعی زیادی دسترسی داشته باشید.
برای رسیدن به این آبگرم ها باید به محله آبانتوبانی بروید و از خدمات اسپا، سونا، ماساژ و آب درمانی استفاده کنید. نکته‌ی جالب در مورد این مکان، اشاره‌ی مارکوپولو است که در میان اسم جاهای دیدنی گرجستان، نام حمام های تفلیس را نیز آورده است. بازدید از این مکان تفریحی را می توان یکی از لاکچری ترین بخش های سفر به گرجستان دانست.
آب درمانی با حمام های گوگردی تفلیس
آب درمانی با حمام های گوگردی تفلیس

قلعه ناریکالا

اگر کمی در مورد تاریخ کشور گرجستان مطالعه داشته باشید می دانید که این کشور زمانی در خاک ایران و بخشی از کشور ما بوده است. به همین دلیل یکی از جاهای دیدنی گرجستان، قلعه ایرانی ناریکالا است که در زمان ساسانیان ساخته شده است. قلعه ناریکالا از جاهای دیدنی اطراف تفلیس محسوب می شود و برای رسیدن به آن باید به کوه متاتسمیندا بروید. معماری این قلعه مشابه قصرها و کاخ های مسیحیان است که در برخی از بخش های آن معماری ایرانی هم دیده می شود.
قلعه ایرانی ناریکالا ساخته شده در زمان ساسانیان
قلعه ایرانی ناریکالا ساخته شده در زمان ساسانیان

شهر سنگی اوپلیستیخه

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف تفلیس، شهر سنگی اوپلیستیخه نام دارد که حدود 85 کیلومتر نسبت به این شهر فاصله دارد. بازدید از این شهر باستانی می تواند از مهمترین بخش های مسافرت  شما به گرجستان را تشکیل دهد. این شهر سنگی طبق نظر باستان شناسان از قدیمی ترین شهر های سنگی جهان به شمار می رود.
شهر سنگی اوپلیستیخه از قدیمی ترین شهرهای سنگی جهان
شهر سنگی اوپلیستیخه از قدیمی ترین شهرهای سنگی جهان

اماکن مذهبی تفلیس گرجستان

اگر جستجویی در مورد جاهای دیدنی گرجستان همراه با عکس انجام دهید، اماکن مذهبی مختلفی را در این لیست مشاهده می کنید. در تاریخ گرجستان ادیان و مذاهب مختلفی روی کار آمده اند، از زرتشت در زمان حکمرانی ایران گرفته تا دین مسیحیت که امروزه دین اصلی مردم گرجستان است. در ادامه با اماکن دیدنی گرجستان از این لحاظ آشنا خواهید شد.

کلیسای جامع تثلیث

بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان و سومین کلیسای مرتفع ارتدکس در دنیا، در شهر تفلیس گرجستان قرار گرفته است. کلیسای جامع تثلیث از معروف ترین کلیساهای مسیحیت بوده و با نام سامبا نیز شناخته می شود. این کلیسا 97 متر ارتفاع دارد و معماری فوق العاده‌ی آن نمای زیبایی را به شهر داده است. فضای داخلی این مکان هم از نقاشی های مختلف بهره می برد و با سنگ های مرمر تزئین شده است. در محیط کلیسای جامع تثلیث، 9 کلیسای کوچکتر قرار گرفته است و در طبقات زیرین آن 5 کلیسای دیگر نیز وجود دارد. با این اوصاف احتمالا متوجه عظمت و شکوه این کلیسای دیدنی شده ید، بنابراین بازدید از این مکان مذهبی را در سفر به تفلیس فراموش نکنید.
کلیسای جامع تثلیث، بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان
کلیسای جامع تثلیث، بزرگترین کلیسای ارتدکس جهان

مسجد جمعه تفلیس

شاید انتظار وجود مسجد در تفلیس به عنوان یک شهر مسیحی را نداشته باشید، اما یکی از مساجد زیبای جهان اسلام در گرجستان قرار گرفته است. مسجد جمعه یکی از بهترین جاهای دیدنی گرجستان محسوب می شود و در بافت قدیمی شهر قرار گرفته است که نماد اصلی شیعیان و سنیان این شهر به شمار می رود. کاشی کاری ها و تزئینات اسلامی در معماری این مسجد می تواند حس و حال معنوی را برای مسلمانان ایجاد کند.
مسجد جمعه تفلیس
مسجد جمعه تفلیس

جاهای تفریحی گرجستان

با سفر به گرجستان می توانید از امکانات رفاهی، جاذبه های تاریخی، موزه ها، اماکن مذهبی و مناطق تفریحی مختلفی بهره ببرید. البته بیشتر مکان های تفریحی و بهترین جاهای دیدنی گرجستان در شهر تفلیس و باتومی قرار گرفته اند که ما به آنها می پردازیم.

دلفیناریوم باتومی

یکی دیگر از مناطق دیدنی باتومی گرجستان، دلفیناریوم این شهر است که در سال 1975 افتتاح شد و شروع به فعالیت کرد. این مکان رفته رفته بزرگتر و پیشرفته تر شد به شکلی که در حال حاضر از یک ساختمان زیبا و مدرن بهره می برد و بهترین امکانات رفاهی در آن دیده می شود.  نمایش دلفین ها همیشه برای انسان ها جذاب بوده و معمولا در کشورهای مختلف دنیا مخاطبان زیادی دارند. نمایش های نظیر بازی با توپ دلفین ها یا رقص آنها که با زبان های گرجی و انگلیسی اجرا می شوند و می توانید از این نمایش های مهیج لذت ببرید.
دلفیناریوم باتومی، نمایش مهیج دلفین ها در گرجستان
دلفیناریوم باتومی، نمایش مهیج دلفین ها در گرجستان

بلوار باتومی

تفریحات شبانه باتومی را در بلوار باتومی که از زیباترین و بهترین جاهای دیدنی گرجستان محسوب می شود بگذرانید. اگر قصد سفر به گرجستان را دارید، سفر خود را به تفلیس محدود نکنید و حتما به شهر باتومی هم بروید. در این شهر می توانید از بلوار باتومی که نمای بی نظیری دارد لذت ببرید و از امکانات رفاهی مختلفی در کنار ساختمان ها و برج های بلند آن بهره ببرید. همانطور که گفتیم بلوار باتومی از بهترین جاهای دیدنی باتومی محسوب می شود و با توجه به موقعیت جغرافیایی آن که در امتداد دریا قرار گرفته است از پربازدیدترین مکان های تفریحی گرجستان می باشد. این بلوار در سال 2009 در مسیر توسعه‌ی جاذبه های گردشگری وسیع تر شد و با طراحی های مدرن یک معمار اسپانیایی به یک منطقه‌ی گردشگری فوق العاده تبدیل شد. از جمله ویژگی ها و امکانات بلوار باتومی می توان به موارد زیر اشاره داشت:
 • مجموعه تفریحی ساحلی
 • 4 گذرگاه تاریخی
 • مسیر دوچرخه سواری
 • فواره و آبشار
 • نمایش سه بعدی لیزری
 • فانوس دریایی باتومی
 • برج الفبا با ارتفاع 130 متر
 • مجسمه های فولادی علی و نینو
بلوار باتومی، از بهترین مجموعه های تفریحی در گرجستان
بلوار باتومی، از بهترین مجموعه های تفریحی در گرجستان

پارک مرکزی برجومی

طبیعت بکر و زیبای گرجستان را در پارک مرکزی برجومی گرجستان پیدا می کنید. این پارک مشابه جنگل های زیبای شمال کشور است و می تواند یادآور این منطقه باشد. پارک برجومی که در سال 2005 بازسازی شد به 6 منطقه تقسیم بندی می شود و هر کدام از مسیرها شما را به یک طبیعت بکر و زیبا می رساند.  از جمله امکانات و جاهای دیدنی که در پارک مرکزی برجومی برای بازدیدکنندگان قرار داده شده است، می توان به موارد زیر اشاره داشت:
 • استخر
 • سینما
 • وسایل بازی کودکان
 • تله کابین
 • مجسمه پرومتئوس
 • آبشارهای کوچک
پارک مرکزی برجومی از بهترین مراکز تفریحی در گرجستان
پارک مرکزی برجومی از بهترین مراکز تفریحی در گرجستان

پارک های آبی تفلیس

همانطور که اشاره داشتیم بسیاری از مکان های تفریحی گرجستان در تفلیس قرار گرفته اند که محبوب ترین میان آنها، پارک های آبی تفلیس هستند. در شهر تفلیس سه پارک آبی مجهز و بزرگ وجود دارد که به بزرگترین سرسره ها و امکانات تفریحی روز دنیا مجهز شده است. در ادامه با این سه پارک آشنا می شوید.

پارک آبی جینو پارادایس

مجموعه پارک آبی جینو پارادایس تفلیس شامل بخش های مختلفی می شود و شما علاوه بر امکانات تفریحی پارک آبی می توانید از فودکورت، بخش بازی کودکان، باشگاه، خدمات اسپا، مرکز سلامت و ... نیز استفاده کنید.

آکوا پارک تفلیس

 یکی دیگر از بهترین پارک های آبی در تفلیس در خارج از این شهر قرار گرفته و آکوا پارک نام دارد. البته با توجه به دسترسی به ایستگاه مترو و وجود مترو در کنار آکوا پارک، به راحتی به این محل دسترسی خواهید داشت. از جمله امکانات این مکان تفریحی می توان به موارد زیر اشاره داشت:
 • استخر
 • جکوزی
 • سونا
 • باشگاه
 • خدمات ماساژ
 • رستوران و کافه های مختلف
 • رودخانه مصنوعی

پارک آبی متاتسمیندا

متاتسمیندا نام پارک آبی دیگریست که در تفلیس قرار دارد. اگر با خانواده به گرجستان سفر کردید و به دنبال جاهای تفریحی گرجستان هستید، باید به سراغ این پارک آبی بروید. شما در این مکان می توانید فرزندان خود را در بخش بازی کودکان قرار دهید و خودتان هم در قسمت های دیگر مجموعه تفریحی لذت ببرید.
مجموعه پارک های آبی تفلیس گرجستان
مجموعه پارک های آبی تفلیس گرجستان

پارک ریکه تفلیس

یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی گرجستان باز هم در تفلیس قرار دارد که نام آن پارک ریکه است. شما می توانید با مراجعه به این پارک زیبا و توریستی به امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی از جمله قایق سواری، زمین بازی کودکان، دیوارها صخره نوردی، فضای سبز، فواره، رستوران و ... دسترسی خواهید داشت. همچنین برگزاری فستیوال سالانه تبلیسوبا در این پارک می تواند از عوامل جذب گردشگر به گرجستان و پارک ریکه محسوب شود. برای بازدید از این فستیوال باید در ماه اکتبر به تفلیس سفر کنید. در این فستیوال محلی و بومی با غرفه های صنایع دستی روبرو می شوید که می توانید بهترین سوغات گرجستان را از آنها خریداری کنید. همچنین غرفه های غذاهای محلی، رقص، آوازهای محلی و ... در این فستیوال جای دارند.
پارک ریکه محل برگزاری فستیوال سالانه‌ی تبلیسوبا در تفلیس
پارک ریکه محل برگزاری فستیوال سالانه‌ی تبلیسوبا در تفلیس

شهربازی متاتسمیندا

تجربه‌ی هیجان انگیز سوار شدن بر چرخ و فلک بلند این شهربازی را از دست ندهید. شهربازی متاتسمیندا دارای پنجمین چرخ و فلک مرتفع دنیاست که همین موضوع سبب شده است افراد زیادی سفر به این منطقه را در اولویت قرار دهند. این شهربازی در تفلیس قرار دارد و شما می توانید یک تفریح هیجان انگیز را در کنار تمام جاذبه های هنری و تاریخی پایتخت گرجستان به ثبت برسانید. همانطور که گفتیم چرخ و فلک این شهربازی بسیار مرتفع بوده و هر دور آن نزدیک به 15 دقیقه به طول می انجامد، اما این تنها وسیله‌ی هیجان انگیز شهربازی متاتسمیندا نبوده و شما به بسیاری از بازی های مهیج دیگر دسترسی خواهید داشت.
شهربازی متاتسمیندا در تفلیس گرجستان
شهربازی متاتسمیندا در تفلیس گرجستان

مراکز فرهنگی هنری و موزه های گرجستان 

کشور گرجستان از قدمت و فرهنگ و هنر غنی و با ارزشی برخوردار است. شما با سفر به شهرهای مهم گرجستان از جمله تفلیس می توانید به موزه های مختلف، سالن های تئاتر و یا گالری ها و فستیوال های مختلف دسترسی داشته باشید که معرف فرهنگ و هنر کشور هستند. در ادامه سعی می کنیم بهترین موارد در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

موزه ملی گرجستان

همانطور که پیش تر اشاره داشتیم میدان آزادی تفلیس یکی از مهمترین میادین شهر محسوب می شود و به شما امکان دسترسی به جاهای دیدنی مختلف تفلیس را می دهد. یکی از این اماکن مهم، موزه ملی گرجستان است. در موزه ملی گرجستان با آثار هنری مختلف از جمله نقاشی ها و مجسمه های مختلف برخورد خواهید داشت. برخی از جواهرات مربوط به دوران قاجار و هخامنشیان نیز در این موزه به چشم می خورند که مربوط به دوران سلطه‌ی ایران بر گرجستان بوده است. 
موزه ملی گرجستان از مهمترین موزه های این کشور
موزه ملی گرجستان از مهمترین موزه های این کشور

خانه اپرای پالیاشویلی

در کنار موزه ها، اماکن فرهنگی و هنری زیادی در مناطق مختلف گرجستان دیده می شوند که یکی از معروف ترین ها در این حوزه، خانه اپرای پالیاشویلی نام دارد. این مکان فرهنگی هنری هم در نزدیکی میدان آزادی تفلیس و در خیابان روستاولی که معرفی کردیم قرار دارد. موسیقی جایگاه مهمی در گرجستان دارد و از قدمت بالایی در این کشور برخوردار است. نام دیگر این خانه، خانه‌ی تئاتر باله است که رقص باله و تئاتر های مختلف در آن برگزار می شود. در واقع شما بازدید از این مکان می توانید از مجموعه‌ی هنرهای مردم گرجستان بازدید کنید. قطعا معماری فوق العاده‌ی خانه‌ی اپرا می تواند هر فردی را شگفت زده کند. اگر به فضای داخلی این مکان توجه کنید مات و مبهوت شکوه و عظمت آن خواهید شد. حتی اگر به مکان های فرهنگی و هنری علاقه ای ندارید پیشنهاد می کنیم از خانه‌ی اپرای پالیاشویلی به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی گرجستان بازدید کنید.
خانه‌ی اپرای پالیاشویلی، مجموعه‌ی باشکوهی از فرهنگ و هنر گرجستان
خانه‌ی اپرای پالیاشویلی، مجموعه‌ی باشکوهی از فرهنگ و هنر گرجستان

طبیعت گرجستان

افراد زیادی قصدشان از سفر به خارج از کشور، بازدید از جاهای فرهنگی و هنری یا مکان های تاریخی نیست و قصد دارند بیشتر از اماکن تفریحی و طبیعت لذت ببرند. گرجستان از طبیعت بکر و بی نظیری بهره می برد که علاوه بر مکان های تاریخی و جذاب خود، قابلیت تفریح در طبیعت را در اختیار شما قرار می دهد. در این قسمت از مقاله قصد داریم بهترین جاهای تفریحی در طبیعت گرجستان را به شما معرفی کنیم.

غار ملوری

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید از میان 10 غار عمیق جهان، 5 غار در گرجستان قرار گرفته است. برای بازدید از این غارهای عمیق و زیبا باید به منطقه آبخزیا در گرجستان بروید. غار ملوری از بهترین جاهای دیدنی گرجستان به شمار می رود و حدود 15 کیلومتر عمق دارد. شما می توانید با مراجعه به این مکان از کانال های طبیعی و آبشارهای این غار هم دیدن کنید. اگر به عکس های غار ملوری توجه کنید متوجه فضای آن می شوید که بی شباهت به غار علیصدر در کشور خودمان نیست.
غار ملوری در آبخزیا گرجستان
غار ملوری در آبخزیا گرجستان

آبشارهای تسالکا

یکی دیگر از شهرهای گرجستان که شامل جاذبه های گردشگری زیبا و طبیعی می شود، شهر تسالکا است. شما با سفر به این شهر می توانید از آبشارهای زیبا و جذابی بازدید کنید که با رنگ سبز زمردی چشم ها را به خود خیره می کنند. شما می توانید با بهترین تورهای خارجی ارزان از بهترین آبشارهای دنیا که در این منطقه قرار گرفته اند بازدید کنید. در صورتی که قصد سفر در فصل های گرم سال را دارید، ما به شما سفر گرجستان و بازدید از آبشارهای تسالکا را پیشنهاد می دهیم.
آبشارهای تسالکا، بهترین جاهای دیدنی گرجستان در فصل گرم سال
آبشارهای تسالکا، بهترین جاهای دیدنی گرجستان در فصل گرم سال

دریاچه لیسی

مطمئنا دریا و یا دریاچه ها از محبوب ترین جاهای دیدنی و تفریحی هر شهر یا کشوری مسحوب می شوند. همانطور که اشاره داشتیم گرجستان از این مدل جاذبه های گردشگری هم کم ندارد و شما می توانید با رفتن به دریاچه لیسی از طبیعت بکر گرجستان لذت ببرید. این دریاچه‌ی کوچک در شمال غربی تفلیس قرار گرفته است و از بهترین جاهای دیدنی گرجستان در تابستان محسوب می شود.  شما در این مکان تفریحی و زیبا می توانید از امکانات رفاهی و تفریحی مانند قایق سواری، دوچرخه سواری، تخت ها و صندلی های راحتی برای آفتاب گرفتن، انواع رستوران ها، سایه‌بان، انواع کافه ها و ... استفاده نمایید.
دریاچه لیسی در تفلیس گرجستان
دریاچه لیسی در تفلیس گرجستان

سد ژینوالی

اگر از شمال تفلیس 60 کیلومتر پیش روی کنید به سد ژینوالی می رسید که از بهترین جاهای دیدنی گرجستان به شمار می رود. در کنار این سد بزرگ با طبیعت بکر و زیبا می توانید اوقات لذت  بخشی را سپری کنید. بهترین فصل برای سفر به این منطقه که از بهترین جاهای دیدنی اطراف تفلیس هم به شمار می رود، فصل های گرم سال است تا بتوانید با آب و هوای مساعد آب تنی مفصلی داشته باشید و اگر به دنبال جاهای دیدنی تفلیس در زمستان هستید، این گزینه را به شما پیشنهاد نمی دهیم. از جاذبه های دیگری که در اطراف این سد قرار دارد می توان به کلیسای قدیمی کنار آن اشاره کرد. 
سد ژینوالی تفلیس
سد ژینوالی تفلیس

منطقه اوشگولی در سوانتی

سفر به گرجستان به تفلیس یا باتومی محدود نمی شود و اگر به دنبال تماشای بهترین جاهای دیدنی گرجستان هستید باید به سراغ شهر سوانتی نیز بروید. منطقه اوشگولی در سوانتی یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در این کشور محسوب می شود که از 5 روستای کوچک تشکیل شده است. احتمالا نام منطقه کوهستانی قفقاز برایتان آشنا باشد، باید بگوییم که این 5 روستا در ارتفاعات قفقاز قرار دارند. برج های دفاعی مربوط به قرون 9 تا 12 میلادی که در منطقه اوشگولی قرار دارند از جمله جاذبه های آن محسوب می شوند و  باعث جذب توریست های زیادی از سرتاسر دنیا به این منطقه شده اند. اوشگولی در زبان گرجی به معنای "قلب شجاع" بوده که اشاره به مردم این منطقه دارد. 
از جمله نکات جالب در مورد منطقه اوشگلی باید به مسیر آن اشاره کنیم که فقط با خودروهای آفرود و شاسی بلند امکان دسترسی به آن را خواهید داشت. البته از مسیر مستیا می توانید با اسب یا پای پیاده هم به این منطقه برسید.
منطقه اوشگولی در سوانتی گرجستان
منطقه اوشگولی در سوانتی گرجستان

پارک ملی توشتی در شهر آخمتا

یکی دیگر از جاهای دیدنی و در واقع سرسبزترین منطقه‌ی گرجستان در شهر آخمتا قرار دارد. در سال 2003 بود که پارلمان گرجستان تصویب کرد تا این پارک ملی در گرجستان ساخته شود. با توجه به موقعیت جغرافیایی پارک توشتی که در ارتفاع 900 تا 4800 متری از سطح دریا قرار گرفته است، شما باید در ماه های گرم سال به این منطقه سفر کنید و از آب و هوای خنک آن لذت ببرید. یکی دیگر از نکات مثبت در مورد موقعیت جغرافیایی پارک ملی توشتی، فاصله‌ی 280 کیلومتری نسبت به تفلیس است. اکثر گردشگران فقط به تفلیس گرجستان سفر می کنند و از مسافرت به شهرهای دیگر پرهیز می کنند، اما این فاصله‌ی نسبتا کم می تواند گزینه‌ی جدیدی برای گردشگران محسوب شود.
پارک ملی توشتی را می توان یکی از بزرگترین پارک های اروپا دانست. این پارک وسیع و زیبا زیستگاه حیوانات زیادی مانند بز کوهی، بز وحشی، خرس، شاهین، پلنگ آناتولی، عقاب طلایی، سیاه گوش و ... می باشد. به همین دلیل هم پارک ملی توشتی یک منطقه حفاظت شده بوده و شکار در آن غیر قانونی است.
نام این پارک از کوه های توشتی در اطراف آن گرفته شده است که علاوه بر طبیعت فوق العاده سرسبز خود، شامل روستاهای قدیمی با معماری های زیبای سنتی می شود. شما با سفر به این منطقه می توانید از پذیرایی روستاییان گرجستانی هم برخوردار شوید و غذاهای محلی مردم این منطقه را میل کنید. 
پارک ملی توشتی در شهر آخمتا در گرجستان
پارک ملی توشتی در شهر آخمتا در گرجستان

باغ گیاه شناسی باتومی

در بین جاهای دیدنی گرجستان باتومی، باغ گیاه شناسی جایگاه مهمی دارد و از بهترین جاهای دیدنی باتومی محسوب می شود. شما با سفر به باتومی که پس از تفلیس از مهمترین شهرهای گرجستان به شمار می رود می توانید از جاذبه های گردشگری زیادی بازدید کنید که یکی از آنها باغ گیاه شناسی است. این باغ 180 هکتار وسعت داشته و مرکز گسترش دانش کشاورزی و بیولوژیکی دانشمندان گرجستانی محسوب می شود. برای رسیدن به این باغ باید حدود 9 کیلومتر از شهر باتومی دور شوید. نکته جالب توجه باغ گیاه شناسی باتومی قدمت برخی از پارک های آن می باشد که نزدیک به 100 سال قدمت دارند. در باغ گیاه شناسی باتومی می توانید از گیاهانی مانند مگنولیای 125 ساله، رز، کاملیا، نخل، بامبو، سکویاها، اسمانتوس، باغ های ژاپنی و ... بازدید کنید.
باغ گیاه شناسی باتومی با مناظر پانوراما
باغ گیاه شناسی باتومی با مناظر پانوراما

سوالات متداول

باغ گیاه شناسی باتومی، بلوار باتومی، دلفیناریوم باتومی

میدان آزادی تفلیس را بشناسید+ [تصاویر میدان آزادی تفلیس]

میدان آزادی تفلیس را می توان نماد اصلی کشور گرجستان و یکی از بهترین جاهای دیدنی دنیا دانست. تفلیس پایتخت کشور گرجستان بوده و یکی از مقاصد اصلی گردشگری این کشور به شمار می رود. میدان آزادی تفلیس شاهراه اصلی این شهر بوده و بسیاری از خیابان…
ادامه مطلب …