جاذبه های دیدنی استانبول

در این مقاله می‌خواهیم بهترین جاهای دیدنی استانبول را معرفی کنیم. همان جایی که تاریخ، قلب امپراتوری عثمانی را استانبول معرفی می‌کند. شهری که با قرار گرفتن در محل تلاقی آسیا و اروپا به‌عنوان یکی از کلان شهرهای جهان که با جاذبه‌های گردشگری خود مثل؛ مسجد اباصوفیه، کاخ توپکاپی، آب‌انبار باسیلیکا و غیره تاج گردشگری درخشانی را بر سر می‌گذارد. اگر می خواهید بدانید بهترین تور ترکیه کجاست با ما در سایت همیارتریپ همراه شوید تا از بهترین جاهای دیدنی استانبول دیدن کنیم و خاطره‌ای لذت‌بخشی را برایتان بسازیم.
بهترین جاهای دیدنی استانبول
بهترین جاهای دیدنی استانبول

جاذبه‌های طبیعی استانبول

بهترین جاهای دیدنی استانبول معطوف به مکان خاصی نیست. با هر گامی که در کوچه پس کوچه‌های این شهر می‌گذارید، می‌توانید از عطر و طعم غذاها، کافه‌ها و تلالو دریا خاطره‌ی به یاد ماندنی بسازید. هر چند که جاهای دیدنی استانبول، بی‌نهایت است اما در ادامه به معروف‌ترین آنها اشاره می‌کنیم که می توان آنها را از بهترین جاهای دیدنی دنیا دانست.

تنگه بسفر (Bosphorus Strait)

این تنگه که تنگه استانبول هم نامیده می شود با طول ۳۲ کیلومتر، مرز باریکی را بین آسیا و اروپا ایجاد کرده و مسیر آبی بین‌المللی را در شمال غربی ترکیه به‌وجود آورده است تا بتواند در ساحل ۱۷ میلیون از جمعیت ترکیه را به آغوش گیرد و با ساختن مکان‌های تاریخی و قلعه‌های متعدد چشم‌انداز زیبای بسازد و گردشگران زیادی را جذب کند.
تنگه بسفر یا تنگه استانبول، یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول
تنگه بسفر یا تنگه استانبول، یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول
آدرس: شمال غربی ترکیه 

پارک گلخانه یا گولهانه (Gulhane Park)

با ورود به این پارک، باز برگی دیگر از تاریخ عثمانی را ورق می‌زنیم و به باغ خصوصی کاخ توپکاپی قدم می‌نهیم. اطراف این باغ از موزه‌های باستان‌شناسی، موزه‌ی علوم و فناوری، موزه‌ی اسلام و ادبیات احمد حمدی تانپینار احاطه شده‌اند. فضای طبیعی و تاریخی این پارک با گل‌های رنگی و مسیر پرپیچ و خم درختان، تابلوی از زیبای‌های خدا را مصور ساخته که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب می‌کند.
پارک گلخانه یا گولهانه استانبول ترکیه، جاهای دیدنی رایگان استانبول
پارک گلخانه یا گولهانه استانبول ترکیه، جاهای دیدنی رایگان استانبول
آدرس: خیابان کندی، محله جان کورتاران و در نزدیکی محله سیرکجی، در منطقه فاتح استانبول

پارک امیرگان (Emirgan Park)

با ورود به پارک امیرگان استانبول، به کتاب ۳۰۰ ساله‌ی قدم می‌گذاریم که با گل‌های زینتی و درختان سرسبزی مزین شده است و با قرار گرفتن در مجاورت تنگه بسفر این زیبای را دوچندان می‌کند. با وجود ۳ عمارت چوبی و ۲ تالاب زیبا، مجموعه امکانات بسیاری را برای توریست‌ها و گردشگران زیادی فراهم آورده است. همچنین این پارک در زمان‌های مختلفی میزبان جشنواره‌ها و فستیوال‌های مختلفی است تا با خودنمای از رنگ‌ها و طرح‌های متفاوتی از گل، چشم هر بیننده‌ای را به سمت خود سوق دهد.
پارک امیرگان استانبول، جاهای دیدنی رایگان استانبول
پارک امیرگان استانبول، جاهای دیدنی رایگان استانبول
آدرس: استانبول، اروپایی بُسفُر، منطقه ساری‌یر

جنگل بلگراد (Belgrad Forest)

منبع تامین آب اصلی شهر در زمان سلطان سلیمان، امروز به یکی از جاهای دیدنی استانبول مبدل شده که با درختان سر به فلک کشیده و پوشیده از برگ همگان را شگفت زده می‌کند. این جنگل، پوشش گیاهی خود را از درختان بلوط، درختان توس شرقی، ممرز و شاه‌بلوط آناتولی تشکیل داده است تا آشیانه‌ای برای ۷۱ گونه پرنده و مامن و ماوای برای ۱۸ نوع پستاندار باشد. قنات‌های تقسیم آب که یادگاری از گذشته هستند، امروزه شما را تا رسیدن به جنگل بلگراد همراهی می‌کنند تا نسبت به عملکرد آنها آشنا شوید و ببینید که با گذشت زمان و افزایش تقاضا، هفت سد خمیده بوجود آمده که در آینده نیز جواب‌گوی جمعیت نخواهد بود.
آدرس: ۱۵ کیلومتری شمال غربی ترکیه

جزایر پرنس (Princes' Islands)

قدم زدن در انبوه درختان، شنیدن صدای امواج دریا و نغمه پرندگانی که پیامد خوش آمدگویی را نثار شما می‌کنند فقط در بهشت جزایر پرنس استانبول ممکن است. این بهشت آرام از ۹ جزیزه کوچک و بزرگ در دریای مرمره تشکیل شده که به مجموعه جزایر «آدا لار» معروف گشته و امروز یکی از مقاصد گردشگری ترکیه محسوب می‌شود. از بین این ۹ جزیره، جزایر «بویوک آدا»، «هیبلی آدا»، «کینالی آدا» و «بورگاز آدا» به‌عنوان بزرگترین جزایر پرنس شناخته می‌شوند که اقامت در آنها امکان‌پذیر است و همچنین پنج جزیره کوچک به نام‌های «قاشیق آدا»، «تاوشان آدا»، «یاسسی آدا»، «سیوری آدا» و «صدف آدا» که معمولاً به علت عدم سرویس‌دهی منظم تردد در آنجا کمتر از دیگر جزایر است.
جزایر پرنس استانبول، بهشت آرام ترکیه
جزایر پرنس استانبول، بهشت آرام ترکیه
آدرس: ۲۰ کیلومتری شهر استانبول

دریاچه ترکوز (Terkos Lake)

در شمال شهر استانبول، دریاچه زیبایی به نام ترکوز یا ترکوس در دل منطقه کوچک و سرسبزی به مساحت ۲۵ کیلومتر مربع بر فراز ساحل دریای سیاه واقع شده است. در کنار این دریاچه، روستای کوچکی به نام «ترکوز» وجود دارد که توریست‌ها و گردشگران زیادی که اهل ماهگیری هستند را به آنجا جذب می‌کند. رودخانه «ایستیرانکا»، آب این دریاچه را تامین می‌کند که به وسیله لوله‌های اتصال‌دهنده این آب شفاف و تازه به شهر منتقل می‌شود و در صورت ازدیاد به آب‌های دریای سیاه سر ریز می‌شود.
دریاچه ترکوز استانبول، بهترین جای دیدنی استانبول
دریاچه ترکوز استانبول، بهترین جای دیدنی استانبول
آدرس: ۵۰ کیلومتری شمال شهر استانبول

پارک حیات وحش اورمانیا (Ormanya Wildlife Park)

یکی از جاهای دیدنی رایگان استانبول پارک طبیعی «اورمانیا» است که از ۶ بخش اصلی چون؛ باغ وحش، منطقه حیات وحش، مسیرهای پیاده‌روی و دوچرخه سواری، منطقه کاروان و کمپینگ، مدرسه طبیعت و مرکز نجات حیات وحش، تشکیل شده است. این پارک یک پروژه جهانی و منحصربه‌فرد است که علاوه بر جذب توریست، یکی از بهترین زیستگاه گیاهان و حیوانات به شمار می‌رود. به‌طوری که پناهگاهی برای ۴۶۷ حیوان از ۵۳ گونه مختلف است. پیچیدگی محل پارک باعث شده که از چشم گردشگران بی‌شماری غافل بماند اما با همیار تریپ از مکانهای دیدنی استانبول با آدرس دیدن کنید.
پارک حیات وحش اورمانیا، جاهای دیدنی رایگان استانبول
پارک حیات وحش اورمانیا، جاهای دیدنی رایگان استانبول
آدرس: منطقه اوزونتولار، بخش کارتپه، استان کوجائِلی

تپه پیر لوتی (Pierre Loti Hill)

تپه عشاق استانبول یکی از جاهای دیدنی استانبول اروپایی است که بر فراز خلیج شاخ طلایی قرار دارد. طوری که نمای ویژه‌ی از شهر استانبول را زیر پای خود احساس می‌کنید. این تپه با ارائه کافه‌های متعدد و متنوع، رستوران‌هایی با غذاهای سنتی و ترکی، هتل و تله کابین هر گردشگری که از استانبول گذر کند را به خود جذب می‌کند. علاوه بر این خدمات و چشم انداز، شما می‌توانید از قبرستان تاریخی که در بالای تپه وجود دارد نیز دیدن کنید. این قبرستان محل دفن افراد مشهور ترکیه نظیر، فوزی چاکماک (از فرماندهان مهم جنگ استقلال)، نسیپ فاضل کیساکورک (نویسنده ادبی) و غیره است. همچنین در آن محل می‌توان از یک آب انبار و مکتب خانه نیز دیدن کرد. در واقع با رفتن به این تپه یک تیر و چند نشان می‌زنید. زیرا می‌توانید با رفتن به یک مکان طبیعی از دیدن‌های تاریخی نیز دیدن کنید و در ادامه سوغات و صنایع دستی آنجا را نیز با خود ببرید.
تپه پیر لوتی استانبول، تپه عشاق
تپه پیر لوتی استانبول، تپه عشاق
آدرس: پشت مسجد ایوب سلطان

کولین داغ (kulindagh)

کوهنوردانی که به استانبول سفر می‌کنند، دیگر نگران پیمایش و ورزش خود نباشید. با رفتن به ارتفاعات کولین داغ شما شاهد یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول و طبیعت بکر آن هستید. همچنین با ارائه خدمات و امکانات کافه‌، رستوران‌ها می‌توانید انرژی مجددی را به بدن بازگردانید و به مسیر خود ادامه دهید.
کولین داغ، صعود در استانبول
کولین داغ، صعود در استانبول

پارک فنر باغچه (Fenerbahce Park)

این پارک یکی از جاهای دیدنی استانبول در تابستان است که گردشگران بی‌شماری را به واسطه ارائه امکاناتی نظیر دوچرخه‌ سواری، تفرجگاه ساحلی، زمین‌بازی مخصوص کودکان، زمین فوتبال، کافه و رستوران‌‌های ساحلی به سمت خود فرا می‌خواند. همچنین نزدیکی این پارک به دریای مرمره بر محبوبیت پارک افزوده است. با رفتن به این پارک حتماً از «موزه اسباب‌ بازی استانبول» و «موزه باریش مونچو» دیدن کنید.
پارک فنر باغچه استانبول، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
پارک فنر باغچه استانبول، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه آسیایی کادیکوی، کادیکوی، خیابان تور یولو، محله فنرباغچه

پارک ساحلی مودا (Moda Seaside)

یکی از جاهای دیدنی قسمت آسیایی استانبول، پارک ساحلی مودا است. این پارک با چشم‌اندازی دیدنی رو به دریا و مسیری پر پیچ و خم در امتداد آب، مردم محلی و بازدیدکنندگان را به تماشای غروب آفتاب دعوت می‌کند تا با کیک و قهوه ترک پذیرای آنها باشد. با قدم گذاشتن در محله‌ی مودا شما می‌توانید با مساجد عثمانی، مراکز خرید متنوع، کافه رستوران‌های معروف کادیکوی و موزه‌ها روبه‌رو شوید. برای رفتن به منطقه کادیکوی می‌توانید از اسکله‌های کاباتاش، امینونو و بشیکتاش سوار کشتی شوید و پس از چند قدم به اسکله مودا برسید و در خیابان مودا گام نهید.
پارک ساحلی مودا، جاهای دیدنی قسمت آسیایی استانبول
پارک ساحلی مودا، جاهای دیدنی قسمت آسیایی استانبول
آدرس: قسمت آسیایی استانبول، منطقه کادیکوی، اسکله مودا

پارک مینیاتورک (Miniatürk Park)

چشمان خود را ببندید و در برابر پارکی باز کنید که همه‌ی جاذبه‌های استانبول، ۲۵ برابر کوچک شده‌اند. چه حالی به شما دست می‌دهد؟ شگفت زده می‌شوید؟ غیر قابل باور است؟ اگر می‌خواهید دیدن این رویا را محقق کنید، به پارک مینیاتورک سر بزنید. این پارک اولین پارک مینیاتوری دنیا است که ۱۲۲ آثار تاریخی را در درون خود جای داده است. در واقع ۵۸ تا از این جاذبه‌ها مختص به استانبول، ۵۲ تا از آنها مختص به آناتولی و ۱۲ تا نیز مختص به قلمروی عثمانی هستند و در آینده نیز جاذبه‌های بی‌شماری در آنجا قرار می‌گیرند.
پارک مینیاتورک استانبول ترکیه، اولین پارک مینیاتوری جهان
پارک مینیاتورک استانبول ترکیه، اولین پارک مینیاتوری جهان
آدرس: منطقه سوتلوجه، در شمال شرقی شاخ طلایی

پارک آبی ویالند (Vialand Water Park)

در سفر به ترکیه، حتماً به‌عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی استانبول به پارک آبی ویالند که بزرگترین مجموعه بازی در ترکیه بروید و از امکانات بی‌شماری که نمی‌توان از تک تک آنها دل کند، لذت ببرید. این امکانات را می‌توان در ذیل مشاهده نمود:
  • رودخانه وحشی
  • ترن هوایی
  • سرسره واکینگ‌ها
  • تونل جهانگرد
این پارک بی‌نظیر مخصوص هر رده سنی است و برای هر کدام از آنها خدمات خاصی را در نظر گرفته‌اند تا لحظات مفرحی را برای هر قشر خاصی بسازد.
پارک آبی ویالند در استانبول، برترین پارک آبی ترکیه 
پارک آبی ویالند در استانبول، برترین پارک آبی ترکیه
آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه ایوب، محله یشیلپینار، خیابان شهیت متین کایا، شماره ۱۱/۱

دلفیناریوم (Dolphinarium)

دلفیناریوم استانبول برترین پارک دلفین اروپاست که تنها پستانداران آن به دلفین ختم نمی‌شود بلکه نهنگ سفید، فک خزپوش شمالی و گراز دریایی نیز در این بین هنرنمایی می‌کنند. حتی در استخر دلفیناریوم می‌توانید در کنار این حیوانات دوست‌داشتنی شنا یا غواصی کنید و از هم‌نشینی با آنها لذت ببرید و عکس یادگیری بگیرید.
دلفیناریوم استانبول، بهترین جاهای دیدنی استانبول ترکیه
دلفیناریوم استانبول، بهترین جاهای دیدنی استانبول ترکیه
آدرس: خیابان صلاح تارگا، منطقه ایوب سلطان استانبول

جاذبه‌های گردشگری استانبول

بهترین جاهای دیدنی استانبول معطوف به یک مقاله نمی‌شود به این خاطر در این بلاگ پست جدولی از جاهای دیدنی رایگان استانبول و غیر رایگان آن تهیه شده که در ادامه می‌توانید ببینید.

جاذبه‌های گردشگریساعات کاری
مسجد ایاصوفیهساعت ۹ صبح الی ۲۳ شب
کاخ توپکاپیساعت ۹ صبح الی ۱۸ بعد از ظهر | سه‌شنبه‌ها تعطیل است.
آب‌انبار باسیلیکاساعت ۹ صبح الی ۱۸:۳۰ بعد از ظهر
موزه‌های باستان‌شناسی استانبولساعت ۹:۳۰ صبح الی ۱۹:۳۰ بعد از ظهر (از اول آوریل تا اول اکتبر)
ساعت ۹ صبح الی ۱۸:۳۰ بعد از ظهر (از اول اکتبر تا اول آوریل)
موزه هنرهای ترکی و اسلامیساعت ۹:۳۰ صبح الی ۱۹:۳۰ بعد از ظهر (از اول آوریل تا اول اکتبر)
ساعت ۹صبح الی ۱۷:۳۰ بعد از ظهر (از اول اکتبر تا اول آوریل)

موزه موزاییک کاخ بزرگساعت ۹:۳۰ صبح الی ۱۹:۳۰ بعد از ظهر (از اول آوریل تا ۳۱ اکتبر)
ساعت ۹صبح الی ۱۸:۳۰ بعد از ظهر (از ۳۱ اکتبر تا اول آوریل)

کاخ دولما باغچهساعت ۹ صبح الی ۱۸:۳۰ بعد از ظهر | دوشنبه‌ها تعطیل است.
برج گالاتاساعت ۸:۳۰ صبح الی ۲۳:۵۹ شب
موزه تاریخ علم و فناوری اسلامیساعت ۹ صبح الی ۱۷:۳۰ بعد از ظهر
موزه مولوی‌خانه گالاتاساعت ۹ صبح الی ۱۹:۳۰ بعد از ظهر (از اول آوریل تا اول اکتبر)
ساعت ۹ صبح الی ۱۷:۳۰ بعد از ظهر (از اول اکتبر تا اول آوریل)
دوشنبه‌ها تعطیل است.

موزه هنر مدرن استانبولساعت ۱۰ صبح الی ۱۸ بعد از ظهر
سه‌شنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۰ بعد از ظهر
دوشنبه‌ها تعطیل است.

موزه پراساعت ۱۰ صبح الی ۱۹ بعد از ظهر در روزهای سه‌شنبه الی شنبه
ساعت ۱۰ صبح الی ۲۲ شب در روزهای جمعه
ساعت ۱۲ ظهر الی ۱۸ بعد از ظهر در روزهای یک‌شنبه
دوشنبه‌ها تعطیل است.

موزه مادام توسوساعت ۱۰:۳۰ صبح الی ۱۹ بعد از ظهر
پارک مینیاتورکساعت ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ بعد از ظهر
موزه حمل و نقل رحمی‌ ام کوچساعت ۱۰ صبح الی ۱۷:۳۰ بعد از ظهر در روزهای سه‌شنبه الی جمعه
ساعت ۱۰ صبح الی ۱۹ بعد از ظهر در روزهای شنبه و یک شنبه
دوشنبه‌ها تعطیل است.
دلفیناریوم استانبولساعت ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ بعد از ظهر
دوشنبه‌ها تعطیل است.

لگولند دیسکاوری سنترساعت ۱۰ صبح الی ۲۱ شب در روزهای دوشنبه الی جمعه
ساعت ۱۰ صبح الی ۲۰ بعد از ظهر در روزهای شنبه و یک شنبه

موزه شکلات پلتساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ بعد از ظهر

جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استانبول

با رفتن به بهترین جاهای دیدنی استانبول، تاریخ را همانند کتابی در دستانتان بگیرید و با هر گام، صفحه‌ای را ورق بزنید تا با دیدن هر اثر به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد سفر کنید. اگر آماده همسفر شدن با تاریخ هستید در ادامه با باشید تا روحتان را پرواز در بیاوریم. 

مسجد ایاصوفیه (The Hagia Sophia)

یکی از شاهکارهای معماری بیزانس در منطقه سلطان احمد را امروزه با قبه‌ها و مناره‌های بلند، می‌توان یکی از نمادهای ترکیه دانست. ایاصوفیه که با نام‌های حاجیا سوفیا یا هاگیا صوفیا هم در بین عموم شناخته می‌شود یکی از کلیساهای مسیحیت شرقی که در دوره امپراتوری بیزانس در سال ۵۳۲ میلادی، بنا به دستور امپراطور کنستانتین اول ساخته شد. این مسجد فقط یک مسجد ساده نیست، در واقع هر بخش آن هنر معماری از دوره‌های عثمانی و رومی را به تصویر می‌کشد. موزاییک‌ها و کاشی‌های کار شده‌ای که راوی داستان‌های مذهبی مسیح تا آیات قرآن است. همچنین طلاکاری‌ها و ظریف‌کاری‌های که سفر ابراهیم پاشا، وزیر بزرگ سلطان سلیمان از مجارستان را به یادگار گذاشته است.
مسجد ایا صوفیه، جاهای دیدنی استانبول با قیمت
مسجد ایا صوفیه، جاهای دیدنی استانبول با قیمت
آدرس: ترکیه، محله سلطان احمد واقع در بخش اروپایی استانبول، در نزدیکی کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی (Topkapi I Palace)

روزگار داستان‌‌های زیادی را در درون کاخ توپکایی جای داده است. به‌طوری که در قرن ۱۵ میلادی مقر حکومت امپراتوری عثمانی و محل اقامت اصلی سلطان بود و رفته رفته تا قرن ۱۹، درباریان و سلطان‌های بسیاری در این کاخ تردد کردند و داستان‌های جدیدتری ساختن. کاخ بیرونی، کاخ درونی و حرم‌سرا سه معماری متفاوتی هستند که درون کاخ توپکاپی جای گرفته‌اند، به‌طوری که زندگی خصوصی شاهان در آنجا جریان داشته است. سلطان محمد که طراح اولیه این کاخ بوده، چهار حیاط را با اهداف متفاوتی از دیوارهای بلند بنا کرده است که رفته رفته سبک معماری آن متاثر از دوره عثمانی در سال ۱۴۷۲ و قرون‌وسطا اروپا در سال ۱۴۷۸ تغییر کرده است.
کاخ توپکایی استانبول، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
کاخ توپکایی استانبول، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه سلطان احمد

مسجد سلطان احمد، مسجد آبی (The Blue Mosque)

کتاب تاریخ این بار ما را به سال ۱۶۱۷، یعنی قبل از مرگ نابه‌هنگام سلطان احمد می‌برد و خبر از تکمیل مسجد او که به مسجد آبی نیز شهرت دارد، می‌دهد. این مسجد از نقش و نگارها و ۶ مناره‌ی که آخرین سازه‌های کلاسیک عثمانی در آن نهفته، ساخته شده است.  سقف مسجد سلطان احمد با ۲۰هزار موزایک آبی پر شده که علاوه بر زیبای، این بنا را به مسجد آبی شهرت داده تا با ۲۰۰ پنجره روشنای طبیعی این بنای عظیم را تامین کند. یکی از جاهای دیدنی استانبول نزدیک تکسیم که تقریباً ۷/۶ کیلومتر (نیم ساعت) تا مسجد سلطان احمد فاصله است. شما با رفتن به این مسجد می‌توانید از بهترین جاهای دیدنی استانبول نظیر کاخ توپکاپی، آب‌انبار باسیلیکا و موزه باستان‌شناسی دیدن فرمایید.
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی استانبول
آدرس: ترکیه، استانبول، محله سلطان احمد، مسجد سلطان احمد

آب انبار باسیلیکا (The Basilica Cistern)

در سال ۵۳۲ به دستور امپراطور ژوستینیانوس، بنای زیرزمینی همچون قصری به اسم آب‌انبار باسیلکا ساخته شده است. باسیلیکا با ۳۳۶ ستون مرمری حکاکی شده و با تقارنی عظیم دلربایی می‌کند. در واقع این بنا تا قبل از نقل مکان امپراتوری بیزانس، توانای ذخیره ۸۰هزار مترمکعب آب را داشته است. آب انبار باسیلیکا دو بار در دوره عثمانی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت. یک‌بار توسط حکومت فرمانروایی سلطان احمد سوم در سال ۱۷۲۳ و دیگری در دوره حکومت سلطان عبدالحمید دوم در اواخر قرن نوزدهم انجام شد. اما به مرور زمان با مندرس شدن بنا از طرف ستون‌های میانی و شمال شرقی، در اواسط قرن بیستم یعنی سال ۱۹۶۸ مورد مرمت قرار گرفت و ستون‌های آن به واسطه سیمان پوشانده شد.
آب انبار باسیلیکا، جاهای دیدنی استانبول در تابستان 
آب انبار باسیلیکا، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
آدرس: ترکیه، استانبول، محله سلطان احمد، آب انیار باسیلکا

برج گالاتا (The Galata Tower)

بناهای تاریخی ترکیه یکی پس از دیگری خود را نشان می‌دهند و این بار قرعه به نام برج تاریخی گالاتا افتاد که ۷۰۰ سال قبل از میلاد در دوران بیزانس، امپراطوری رم شرقی با ارتفاع ۶۷ متر به‌عنوان بلندترین برج استانبول ساخته شد. در جوار این برج، برج دیگری در سال ۱۴۶۱ توسط منجم تقی الدین ساخته شد تا به‌عنوان رصدخانه مورد استفاده قرار گیرد. یکی از جاهای دیدنی استانبول با مترو، برج گالاتا است که در انتهای خیابان استقلال قرار دارد و شما با گام نهادن در این خیابان می‌توانید از کافه‌ها و بهترین مراکز خرید استانبول دیدن کنید و با گام نهادن به برج از رستوران‌های بی‌شماری با منو غذاهای ترکی بهره‌مند شوید. برج گالاتا همان جایی است که شما می‌توانید فرهنگ و سبک معماری ترکی را استشمام کنید و یکی از به یادماندنی‌ترین خاطرات رفتن به استانبول را رقم بزنید.
برج گالاتا استانبول، یکی از برج‌های بلند ترکیه
برج گالاتا استانبول، یکی از برج‌های بلند ترکیه
آدرس: ترکیه، استانبول، محله برکتزاده، برج گالاتا

کاخ دولما باغچه (Dolmabahçe Palace) 

میراث به جا مانده از حکومت عثمانی، کاخ دیدنی و باشکوهی است که از ۴۴ تالار، ۲۸۵ اتاق، ۶۸ سرویس بهداشتی تشکیل شده. به‌طوری که سقف آن از ۱۴ تن ورقه طلا و کف آن با ۱۳۱ فرش دستباف ابریشم پوشیده شده است. رهبران و افراد به نام نیز با اهدای هدایای چون لوستر بلورین و فرش‌هایی از جنس پوست خرس به این کاخ جلا داده‌اند. حدود ۴۰۰ سال پیش این کاخ، خلیجی برای لنگرگیری کشتی‌های عثمانی بود و مراسم نیرو‌های دریایی عثمانی در آنجا برگزار می‌شد تا با ساختن آلاچیق و استراحتگاه‌های در قرن ۱۷، نام این منطقه به حسباغچه (Hasbahçe) تغییر نام داد. گذر زمان و موقعیت استراتژیک و چشم‌انداز فوق‌العاده آن «کاخ دولما باغچه» امروزی را رقم زد.
کاخ دولما باغچه، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
کاخ دولما باغچه، جاهای دیدنی استانبول در تابستان
آدرس: استانبول، بشیکتاش، خیابان دلما باغچه

حمام خرم سلطان ایاصوفیه (Hurrem Sultan Hammam)

یکی از جاهای دیدنی استانبول ترکیه که بازدید از آن موجب تجربه تاریخی و لذت بخشی خواهد شد، بدون شک حمامی است که قرن ۱۶ توسط ملکه عثمانی به نام خرم سلطان ساخته شده است. در حمام خرم سلطان پکیج‌های نظیر حمام ترکی و ماساژ برای مراجعان فراهم شده است که با ورود به آن با ۳ سالن سرد، داغ و گرم روبه‌رو می‌شود و داخل پکیج‌های حمام؛ حمام‌های اصلی، به سفیدی برف، لذت حمام، طعم پاکیزگی و آب حیات یافت می‌شود و در داخل پکیج ماساژ؛ ماساژهای عطری، ماساژ پا، ماساژ ضد استرس و ماساژ پشت دیده می‌شود. در هر منطقه‌ای از استانبول هستید، شما می‌توانید با هر گونه از وسایل نقلیه اعم از اتوبوس، تاکسی، مترو و دیگر وسایل حمل و نقل شهری خود را به حمام خرم سلطان برسانید.
حمام خرم سلطان ایاصوفیه، یکی از جاهای دیدنی استانبول ترکیه
حمام خرم سلطان ایاصوفیه، یکی از جاهای دیدنی استانبول ترکیه
آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، محله جانکورتاران، میدان ایاصوفیه

روملی حصار (RumelihisarıCastle)

یکی از مکان‌های استراتژیک در دوره عثمانی که طبق تاریخ، فروانروایان زیادی درصدد تصرف آن بوده‌اند، این منطقه بوده است. سلطان محمد فاتح با آگاهی از شورش، دستور ساخت قلعه باعظمتی را می‌دهد که طی ۴ ماه این بنای باشکوه که قدمت آن به سال 1452 می‌رسد، ساخته می‌شود. سبک معماری قلعه روملی حصار، ۳ برج اصلی و ۱۳ برج نگهبانی کوچک را در درون خود جای داده است. امروزه «برج فاتح» به مناسبت بزرگداشت سلطان محمد دوم نام آنجاست. برای ورق زدن تاریخ و دیدن موزه‌ها می‌توانید از کشتی به مقصد ساری یر و همچنین اتوبوس 25E که در ایستگاه روملی حصار می‌ایستد، استفاده کنید.
قلعه روملی حصار استانبول، منطقه استراتژیک استانبول
قلعه روملی حصار استانبول، منطقه استراتژیک استانبول

کلیسای چورا (Chora Church)

کلیسای چورا یکی از بی‌مانند‌ترین کلیساها در سبک معماری و نقاشی در جهان است که عمر آن به قرن چهارم میلادی و سال‌های ۵۲۷ تا ۵۶۵ در دوره امپراتوری روم شرقی بازمی‌گردد. به‌طوری که دیوارهای داخلی بنا با نقاشی‌های دیواری و موزاییک‌های آبرنگی قرن چهاردهم مزیین شده و به صحنه‌هایی از زندگی مسیح و مریم مقدس اشاره می‌کند. شما با بازدید از کلیسا چورا می‌توانید برگی دیگر از تاریخ امپراتوری روم شرقی را ورق بزنید و از بناهای نظیر «کاخ موزه تکفور استانبول»، «مسجد مهر ماه سلطان»، «دیوارهای قسطنطنیه یا دیوارهای تئودوسیان» و «محله بالات» که در نزدیکی آن است، دیدن فرمایید.
کلیسای چورا، برترین کلیسای جهان
کلیسای چورا، برترین کلیسای جهان
آدرس: ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، محله ادیرنه کاپی، کلیسا چورا

مسجد رستم پاشا (Rostam Pasha Mosque)

مسجد رستم پاشا، مسجدی است که میان دولت عثمانی و اسلام سنی در سال ۱۵۶۱ ارتباطی را شکل داد. این مسجد با طراحی داخلی پیچیده، سرامیک‌های ایزنیک و کاشی‌های که روی هر کدام نقش‌ گل‌های مثل میخک، رز، زنبق، مینا و لاله طراحی شده، زینت بخشیده شده است. مساجد یکی از جاهای دیدنی رایگان استانبول است اما رایگان بودن آن دلیلی بر نرفتن یا امتناع ازآن نباید باشد زیرا یکی از مجلات آمریکایی این مسجد را یکی از زیباترین مساجد اروپا معرفی کرد و آن را گوهر پنهان استانبول نامید.
آدرس: استانبول، امینونو، مسجد رستم پاشا

موزه پرا (Pera Museum)

باز هم از یکی از جاذبه‌های تاریخی استانبول رونمای می‌‌شود. جاذبه‌ای که مجموعه نقاشی‌های سه قرن را به نمایش می‌گذارد تا مقصدی ارزشمند برای هنردوستان و اساتید تاریخ باشد.این موزه در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۰۵ با هدف نمایش هنر و فرهنگ شروع به کار کرده است و با مجموعه‌های دائمی و نمایشگاه‌های موقتی چون «مجموعه شرق‌شناسی»، «مجموعه عثمان حمدی بی»، «پرتره‌های امپراتور»، «جهان‌های موازی، سفیران و نقاشان» و «مجموعه استانبول، شهر رویاها» شروع به کار کرده است. این مجموعه‌ها، وجوه مختلف زندگی در امپراتوری عثمانی را به تصویر می‌کشند.
موزه پرا، موزه تاریخی استانبول
موزه پرا، موزه تاریخی استانبول
آدرس: ۶۵ خیابان مشروطیت، منطقه‌ی بی‌اوغلو استانبول
به پایان آمد این دفتر ولی حکایت همچنان باقی است.... با یکدیگر از معروف‌ترین و بهترین جاهای دیدنی استانبول بازدید کردیم اما همچنان مکان‌های تاریخی و طبیعی زیادی در جای جای این شهر جا خوش کرده‌اند و چشم انتظار بازدیدکنندگان هستند. در بلاگ پست‌های بعدی  قصد داریم به شهرها و کشورهای دیگری هم سفر می‌کنیم، پس با ما همراه باشید. همیارتریپ همسفر لحظات شما.  

سوالات متداول

ساحل دالیا، ساحل نان‌استاپ، ساحل بابیلون، ساحل ریوا، ساحل ترو بلو، ساحل بیوک چکمجه و...

پارک مینیاتورک استانبول و سرزمین ژوراسیک