سوغاتی های یزد | بهترین صنایع دستی یزد در سال 1402

بهترین صنایع دستی یزد می تواند به عنوان بهترین سوغاتی این استان لقب گیرد. یزد به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای دنیا شناخته می شود و قدمت و هنر این استان در آثار ملی به ثبت رسیده است. اگر از جاهای دیدنی یزد بازدید کردید حتما شوق این را خواهید داشت که یکی از صنایع دستی آن را به عنوان یادگاری برای خود خریداری کنید.

شهر خشتی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی خود که یکی از گرمترین مناطق کویری دنیا هم محسوب می شود از مقصدهای اصلی توریستی ایران به شمار می رود به همین دلیل افراد زیادی در این شهر به تولید صنایع دستی می پردازند که شما با سفر به یزد می توانید از آنها حمایت کنید و یک اثر گرانبها را برای خود یا دوستانتان خریداری کنید.
معرفی بهترین صنایع دستی یزد
معرفی بهترین صنایع دستی یزد

ظروف مسی یزد

ساخت ظروف مسی در ایران قدمتی بیش از 5000 سال دارد و در استان یزد این سابقه به نزدیک 600 سال می رسد. مسگری را در شهرهای مختلف ایرانی به خصوص شهرهای هنری و قدیمی مثل اصفهان، کرمان، شیراز، تبریز و یزد دیده اید هرچند در سالیان اخیر این هنر کم کم به فراموشی سپرده شده است و جوانان کمتر به این سمت و سو سوق داده می شوند.

ظروف مسی در گذشته آنقدر زیاد بودند و در هر خانه ای پیدا می شد که شاید ارزش واقعی خود را از دست داده بودند اما در حال حاضر یکی از پرفروشترین صنایع دستی ایران محسوب می شود و برای خریدن یک ظرف مسی باید هزینه بالایی را بپردازید.  از خواص مس می توان موارد زیر را نام برد:

  • رشد سلول های مغز
  • جذب آهن
  • کمک به رفع آرتروز
  • جلوگیری از پیری زودرس
ظروف مسی را می توانید با مراجعه به بازار مسگرها در یزد خریداری کنید و به عنوان بهترین صنایع دستی یزد یادگاری نگه دارید. این ظروف در اشکال مختلف و با کاربردهای مختلفی نظیر قابلمه، شکلات خوری، قاشق و چنگال، آجیل خوری و بشقاب تولید می شوند. البته در حال حاضر با توجه به قیمت بالای این ظروف بیشتر کاربرد دکوری در خانه ها دارند.
ظروف مسی در بازار مسگرهای یزد
ظروف مسی در بازار مسگرهای یزد

حصیر بافی یزد

در مورد بهترین صنایع دستی یزد باید به حصیربافی آن اشاره کنیم. حصیربافی هنر قدیمی دیگری است که بیشتر در استان های گرمسیر کشور آن را پیدا می کنید. مناطق گرمسیر و کویری مثل جنوب کشور و یزد از گیاهان و شاخ و برگ های مخصوصی وسایل مختلفی را به شکل حصیری درست می کنند. از دمپایی و کلبه های حصیری گرفته تا سبد و زیرانداز، از محصولاتی است که به این شکل تولید می شوند.

هنر حصیربافی کار آسانی نیست و نیاز به مهارت خاصی دارد که بیشتر جوانان و حتی کودکان خوزستانی، هرمزگانی، بوشهری و یزدی این مهارت را دارند. این وسایل کاربردی را به خصوص زنبیل و زیرانداز را می توانید به عنوان یکی از ارزانترین سوغات شهر یزد خریداری کنید و از آنها در طول سفر یا زندگی روزمره استفاده کنید.
حصیربافی یزد
حصیربافی یزد

پارچه ترمه یزد

اگر به بازار صنایع دستی یزد سری بزنید متوجه پارچه های خاص این بازار خواهید شد. احتمالا هر ایرانی یک پارچه ترمه در خانه خود به عنوان رومیزی، رو مبلی یا هر پارچه تزئینی دیگری داشته باشد. ترمه ها پارچه هایی هستند که اگر به صورت دستی دوخته شوند، از ترکیب ابریشم طبیعی، پشم و مقدار اندکی نخ تولید می شوند. اگر این پارچه ها را به وسیله دستگاه ها و ماشینی تولید کنند، پلی استر و ابریشم مصنوعی در آنها به کار گرفته می شود.

ترمه که یکی از بهترین صنایع دستی یزد محسوب می گردد مربوط به دوران صفویه بوده و یکی از آثار صادراتی ایران به شمار می رود. معمولا از ترمه ها در لباس های اشراف و خاندان های سلطنتی استفاده می شده است و در حال حاضر هم ترمه های با کیفیت بالا از قیمت بالایی برخوردار هستند. این صنایع دستی گرانبها و البته پولساز برای مردم یزد، از محبوبیت زیادی برخوردار است و احتمالا تمام بانوان ایرانی با مراجعه به بازار سوغات یزد، برای خرید آن وسوسه می شوند.
پارچه ترمه یزد
پارچه ترمه یزد

دارایی بافی یا ایکات یزد

بهترین صنایع دستی یزد در رشته ها و هنرهای مختلفی پیدا می شود. یکی از مهمترین آنها مربوط به پارچه و بافندگی است که دارایی بافی هم مشمول این بحث می شود. دارایی بافی که از نخ و ابریشم تولید می شود در گذشته پارچه ای اشرافی و گران قیمت محسوب می شده است که افراد ثروتمند و خان های روستاها می توانستند از آن برای جهیزیه‌ی دختر خود استفاده کنند.  

در حال حاضر از دارایی بافی یا همان ایکات برای لحاف، روتختی و رومیزی استفاده می شود. البته این نکته را در نظر بگیرید که در حال حاضر دیگر نمی توانید دارایی بافی قدیمی با درصد بالای ابریشم طبیعی را پیدا کنید و در اکثر آنها از ابریشم مصنوعی استفاده می شود. حتی این موضوع به رنگ ها سرایت پیدا کرده و این محصولات با رنگ مصنوعی به جای رنگ های طبیعی تولید می شوند. 

طلاسازی و زرگری یزد

در این قسمت از صنایع دستی یزد همانطور که از عنوان مطلب مشخص است، مربوط به طلا و زرگری می شود پس مطمئنا در مورد موضوعی گران قیمت و لاکچری صحبت می کنیم. البته این حرفه همانقدر که پولساز است، ظریف و سخت هم می باشد. هنر زرگری را هنگامی در یزد می توانید ببینید که به بازار زرگرها در این استان مراجعه کنید. هنر طلاسازی در بین مردم یزد مربوط به هزاران سال پیش بوده و این هنر نسل به نسل بین افراد جابجا شده است. به نوعی که بیشتر افراد شغل آبا و اجدادی خود را دنبال کرده و به طلاسازی روی آورده اند. 

بازار زرگری یزد مربوط به 300 سال پیش و دوران قاجار می شود که یکی از جاهای دیدنی یزد هم محسوب می شود. برای رسیدن به این بازار باید به میدان امیرچخماق بروید که بازار روبروی آن قرار گرفته است. طلا همیشه یکی از محبوب ترین کالاها در بین بانوان ایرانی بوده و در حال حاضر یک کالای سرمایه ای خوب محسوب می گردد. اگر به دنبال خرید گرانبهایی از بین بهترین صنایع دستی یزد هستید باید به سراغ طلاهای ناب یزد با طراحی فوق العاده‌ی آنها بروید.
طلاسازی و زرگری در یزد
طلاسازی و زرگری در یزد

زیلو بافی یزد

پیشتر در مورد حصیربافی در یزد صحبت کردیم. زیلوبافی هم یکی از هنرهای مشابه حصیربافی محسوب می شود اما با این تفاوت که این محصولات فقط به عنوان زیرانداز مورد استفاده قرار می گیرند. هنر زیلو بافی از هنرهای قدیمی یزد به شمار می رود که شاید اصلی ترین محل رواج آن میبد یزد باشد. 

زیلوها یکی دیگر از بهترین صنایع دستی یزد به شمار می روند که قدمتی بالغ بر 700 سال در استان یزد دارند. شما با خرید زیلوها علاوه بر بهره بردن از یکی صنایع دستی زیبا و کاربردی از جوانان یزدی که در این زمینه فعالیت می کنند حمایت کرده و این هنر اصیل ایرانی را در یزد زنده نگه خواهید داشت. 

سفالگری یزد

همانطور که گفتیم بسیاری از هنرها و صنایع استان یزد با توجه به آب و هوا و موقعیت جغرافیایی آن به وجود آمده است. یزد با لقب شهر خشتی یکی از بهترین مکان ها برای تولیدات سفالی و خشتی در ایران است. با توجه به آفتاب شدید و سوزان در این منطقه افراد زیادی به هنر سفالگری روی آورده اند. البته این هنر سابقه ای نزدیک به 6000 سال دارد و به تازگی در بین مردم یزد به وجود نیامده است. افراد زیادی در این استان به هنر سفالگری علاقه مند بوده و شغل پدری خود در این زمینه را ادامه داده اند.

اگر سری به کارگاه های سفالگری یزد بزنید متوجه این هنر جذاب و البته پولساز می شوید. بسیاری از ظروف سفالی که با طرح های زیبایی آراسته شده اند به کشورهای خارجی صادر می شوند و از ارزش بالایی برخوردار هستند. کیفیت و طراحی این محصولات آنقدر بالاست که شاید بهتر است یکی از آنها را به عنوان سوغات یا یادگاری خریداری کنید. 

در یزد برای طراحی ظروف سفالی از طرح های معروف و مشخصی استفاده می شود که در بسیاری از آثار آنها را مشاهده خواهید کرد. از جمله این طرح ها می توان موارد زیر را نام برد:

نام طرحتوضیح
طرح مرغکنماد پرنده بومی یزد
طرح ماهیبیشتر در میبد مورد استفاده قرار می گیرد و نماد کم آبی یزد است
طرح خورشید خانمنماد خورشید سوزان در یزد بوده که به شکل یک بانو کشیده می شود

سفالگری در یزد با طرح های مختلف
سفالگری در یزد با طرح های مختلف

شَعر بافی یزد

شعر بافی یزد هم یکی دیگر از هنرهایی محسوب می شود که توسط سازمان صنایع دستی استان یزد به نام این استان به ثبت رسیده است. شَعر در یزد به معنی موی انسان یا حیوان می باشد و در نساجی یزد کاربرد دارد. البته شعربافی مختص یزد نبوده و در کاشان هم رواج پیدا کرده است. هنر شعربافی در زمان صفویه به اوج خود رسیده بوده است و در حال حاضر متاسفانه کمتر مورد استقبال قرار می گیرد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و جایگزینی ماشین ها دیگر سود مالی مناسبی برای این هنر وجود ندارد و مردم کمتری به سمت یادگیری آن می روند.

شَمَد بافی یزد

اگر برای سفر تور یزد را انتخاب کردید باید یک فکری به حال گرمای این شهر بکنید. بهترین راه حلی که مردم یزد به شما پیشنهاد خواهند داد استفاده از پارچه های خنک و نازکی است که شمد نام دارند. شمد پارچه ای نازک و تولید شده از نخ پنبه و ابریشم مصنوعی است که محبوبیت زیادی در شهرهای گرمسیر دارد. شمد بافی با توجه به استقبال خوبی که از پارچه های شمد صورت می گیرد از رونق خوبی برخوردار بوده و کارگاه های زیادی به تولید این پارچه ها که از بهترین صنایع دستی یزد محسوب می شوند، می پردازند.

نمد مالی یزد

نمد نامی آشنا تر از دیگر پارچه های معرفی شده است. شاید همه ما در زندگی از پارچه های نمدی استفاده کرده ایم اما مبدا تولید آن ها را نمی دانسته ایم. نمد یک زیرانداز پشمی است که با فشار، رطوبت و حرارت تولید می شود. 

هنر نمد مالی یکی از هنرهای قدیمی در کل دنیا به شمار می رود و قدیمی ترین نمد دنیا را در ژاپن پیدا می کنید که مربوط به قرن هشتم میلادی است. این هنر در یزد هم از قدمت بالایی برخوردار بوده و البته یکی از صنایع دستی موفق در این استان به حساب می آید. با توجه به این موضوع که همچنان دستگاه تولید نمد ساخته نشده است و فقط انسان می تواند با زور بازوی خود آن را تولید کند، این هنر رونق خوبی دارد و از بین نرفته است.
نمدمالی در یزد
نمدمالی در یزد

چادر شب بافی یزد

شاید تا به اینجا متوجه رونق صنعت نساجی در یزد شده باشید که تا چه حد با سفره مردم گره خورده است. افراد زیادی در یزد مشغول به انجام کارهای بافندگی یا ریسندگی هستند. چادرشب بافی هم از هنرهای قدیمی دیگری است که در زمینه نساجی پیشرفت کرده و کارگاه ها و کارخانه های مختلفی برای آن به وجود آمده است. البته این هنر مخصوص استان یزد نبوده و در استان های دیگر مثل خراسان شمالی یا مازندران هم می توانید این صنعت را پیدا کنید. 

چادرشب بافی را می توان از صنایع دستی شهرستان اردکان یزد نامید که البته در استان یزد و اردکان به نام چادیشو شناخته می شود. از انواع چادر شب در یزد می توان موارد زیر را نام برد:

  • طرح چادر کژ
  • طرح پیچازی
  • چادرشب بیابانی
  • سفره

گیوه بافی یزد

شاید گیوه یا همان کفش های قدیمی در حال حاضر طرفدار زیادی نداشته باشد اما در گذشته با استقبال قابل توجهی از طرف مردم مواجه بوده است. گیوه که می تواند یکی از بهترین صنایع دستی یزد لقب گیرد در این روزها با طرح های جدیدتر و به روز تری در بازار یافت می شود که می توانید به عنوان سوغات یزد آن را خریداری کنید. 

در سالیان اخیر اداره صنایع دستی یزد سعی بر این داشته است که از هنر گیوه بافی در یزد حمایت لازم را داشته باشد تا این هنر و صنعت از بین نرود. اما این حمایت از طرف مسافران و مردم هم باید صورت بگیرد تا هنر اصیل و قدیمی ایرانی حفظ شده و فرهنگ ایرانی پا برجا بماند.

گیوه بافی شامل دو مرحله می شود که مرحله اول به تخت کشی معروف بوده و مرحله دوم به رویه بافی مربوط می شود. 

گیوه بافی یزد
گیوه بافی یزد

سوالات متداول

شما می توانید از سایت های مختلف فروشگاهی صنایع دستی یزد را خریداری کنید اما یکی از سایت هایی که به شکل تخصصی به این کار پرداخته است yazdmemento.com نام دارد.

قیمت صنایع دستی یزد متفاوت بوده و گرانترین صنایع مربوط به طلاسازی و مسگری می شود.

صنایع دستی اردکان یزد هم مانند دیگر بخش های استان یزد بوده اما از اصلی ترین آنها می توان به سفالگری و چادرشب بافی اشاره داشت.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.