بهترین و با ارزش ترین پاسپورت های دنیا در سال 2023

بهترین و با ارزش ترین پاسپورت های دنیا در سال 2023 را در این مقاله از همیار تریپ به شما معرفی خواهیم کرد. اگر نگاهی به رتبه بندی پاسپورت های جهان بیاندازیم متوجه خواهیم شد که پاسپورت ایرانی جایگاه مناسبی ندارد و شما برای سفر به اکثر کشورهای دنیا نیاز به ویزا خواهید داشت. اما اگر قوی ترین پاسپورت دنیا را در دست داشته باشید شما قادر خواهید بود که به هر کشوری به راحتی سفر کنید و نیازی هم به ویزا نخواهید داشت. در ادامه لیست پاسپورت های جهان را مشاهده خواهید کرد و با با ارزش ترین پاسپورت دنیا آشنا خواهید شد.

میزان قدرت پاسپورت ها چگونه مشخص می شود؟

اطلاعات و رده بندی پاسپورت های جهان را می توانید در سایت هنلی پاسپورت به دست آورید که با توجه به اطلاعات IATA (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) این آمار را بدست آورده است. اصلی ترین معیار برای تشخیص قدرت یک پاسپورت، سفر مردم یک کشور به دیگر نقاط دنیا بدون نیاز به ویزا است. در واقع شما فقط با پاسپورت خود می توانید به تمام نقاط دنیا سفر کنید، به شرطی که پاسپورت با ارزشی را در اختیار داشته باشید.

معتبرترین پاسپورت دنیا
معتبرترین پاسپورت دنیا

رتبه بندی پاسپورت های جهان 2023

در سال های طولانی و متوالی، نام یک کشور همیشه در صدر بهترین و با ارزش ترین پاسپورت های دنیا قرار داشت، اما در سال های اخیر رتبه پاسپورت امارات به شکل صعودی بالا رفت، به شکلی که در رده بندی سال 2023، رتبه اول به امارات متحده عربی واگذار شده است. مردم امارات با پاسپورت و بدون نیاز به ویزا می توانند به 180 کشور دنیا سفر کنند که این قدرت بالای گذرنامه‌ی آنها را نشان می دهد.

با بالا رفتن قدرت پاسپورت امارات افراد زیادی به دنبال اخذ پاسپورت امارات هستند که با توجه به شرایط این کشور باید سرمایه گذاری های کلان و عظیمی انجام دهند تا به پاسپورت با ارزش امارات دست پیدا کنند. به همین دلیل بالا رفتن ارزش پاسپورت در تقویت و رشد یک کشور تاثیر بسزایی دارد.

 در لیست زیر می توانید 10 رتبه‌ی برتر از معتبرترین گذرنامه های دنیا را مشاهده کنید.

 • امارات متحده عربی؛ سفر به 180 کشور دنیا
 • آلمان، سوئد، فنلاند، لوکزامبورگ، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، اتریش، سوئیس و کره جنوبی؛ سفر به 173 کشور
 • دانمارک، بلژیک، پرتغال، نروژ، لهستان، بریتانیا، ایرلند، آمریکا و نیوزلند؛ سفر به 172 کشور
 • جمهوری چک، یونان، لیتوانی، مجارستان، کانادا، ژاپن و استرالیا؛ سفر به 171 کشور
 • سنگاپور، مالت و اسلواکی؛ سفر به 170 کشور
 • استونی، لتونی و اسلوونی و لیختن اشتاین؛ سفر به 169 کشور
 • ایسلند؛ سفر به 168 کشور
 • قبرس، کرواسی، رومانی و بلغارستان؛ سفر به 167 کشور
 • مالزی؛ سفر به 166 کشور
رده بندی بهترین پاسپورت های جهان در سال 2023
رده بندی بهترین پاسپورت های جهان در سال 2023

رتبه پاسپورت ایران 

با داشتن پاسپورت ایرانی می توانید به 45 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید. با این اوصاف ایران در بین بهترین و با ارزش ترین پاسپورت های دنیا در سال 2023 در جایگاه 86 قرار گرفته است. البته این جایگاه را با کشور های لیبی و اریتره شریک می باشد. قدرت پاسپورت ایران در سال های اخیر رو به کاهش بوده و ارزش آن پایین تر آمده است.

کشورهایی که با پاسپورت ایرانی می توانید به آنها سفر کنید را باید به دو دسته تقسیم بندی کرد. در دسته اول کشورهایی که بدون نیاز به ویزا می توانید به آنها سفر کنید و در دسته‌ی دوم کشورهایی که در فرودگاه مقصد ویزای شما صادر می شود را قرار می دهیم. 
رتبه پاسپورت ایران
رتبه پاسپورت ایران

با پاسپورت ایرانی کجا می تونم برم؟

کشورهای آسیاییحوزه کارائیبقاره آمریکا
ارمنستان به مدت 90 روزدومینیکا 21 روزونزوئلا 15 روز
ترکیه 90 روزهائیتی 90 روز
گرجستان 45 روز
عراق 30 روز
عربستان سعودی

با پاسپورت ایرانی و ویزای فرودگاهی کجا میتونم برم؟

کشورهای آسیاییحوزه آفریقاقاره آمریکای جنوبیاقیانوسیه
آذربایجانآنگولابولیویپالائو
کامبوجبوروندیسورینامساموآ
لبناناتحاد قمرتوگوتووالو
مالدیودماغه سبز
عمانکنگو
قطرجیبوتی
جزیره تیمور لستهاتیوپی
گابن
گینه
گینه بیسائو
لسوتو
ماداگاسکار
مالاوی
موریتانی
موزامبیک
رواندا
نیجریه
سیرالئون
سیشل
سومالی
سودان جنوبی
کنیا
اوگاندا
زیمباوه

با پاسپورت ایرانی بدون ویزا کجا میتونم برم؟
با پاسپورت ایرانی بدون ویزا کجا میتونم برم؟

چرا پاسپورت ایران بی اعتبار است؟

اما آیا گذرنامه ایرانی همیشه فاقد اعتبار بوده و رتبه‌ی جهانی آن در این سطح قرار داشته است؟ خیر، رتبه پاسپورت ایرانی در زمان شاه و قبل از انقلاب بالاتر بوده است که رفته رفته با توجه به تنش های سیاسی و اختلافاتی که کشور با دیگر کشورهای دنیا داشته است، اعتبار گذرنامه را کاهش داده است. از دهه‌ی شصت که ایران با مصر بر سر مسائل فلسطین و رژیم صهیونیستی به اختلاف برخورد و یا اشغال سفارت آمریکا در اوایل انقلاب و به آتش کشیدن سفارت عربستان سعودی در تهران می توان به عنوان نمونه هایی از تنش های سیاسی نام برد.

البته هژمونی غرب که در واقع جهان غرب و کشور های اروپایی با قدرت بزرگتری به نام آمریکا این تنش ها را به وجود آورده اند و تاثیر زیادی در ارزش گذاری پاسپورت ها دارند. برای فهم این موضوع کافیست به رتبه‌ی مخالفان اصلی جهان غرب یعنی روسیه و چین توجه کنید که به ترتیب در رتبه های 48 و 68 قرار گرفته اند.

بی ارزش ترین پاسپورت دنیا

با توجه به توافق های اخیر در سال 1402 که بین ایران و عربستان سعودی و به طور کلی با جهان عرب انجام شد، ارزش پاسپورت ایرانی هم کمی افزایش یافت، اما متاسفانه همچنان پاسپورت کشورمان یکی از بی ارزش ترین پاسپورت های دنیا محسوب می شود. البته بی ارزش ترین پاسپورت دنیا متعلق به کشورهای جنگ زده و ناامن است که در لیست زیر می توانید نام آنها را مشاهده کنید.

 • ایران، لیبی، اریتره
 • فلسطین
 • کره شمالی
 • بنگلادش
 • پاکستان
 • یمن
 • سومالی
 • عراق
 • افغانستان و سوریه
بی ارزش ترین پاسپورت دنیا
بی ارزش ترین پاسپورت دنیا

کلام آخر 

در این مقاله از همیار تریپ سعی کردیم بهترین و با ارزش ترین پاسپورت های دنیا در سال 2023 را به شما معرفی کنیم. همچنین با مطالعه‌ی این مقاله می توانید اطلاعات مختلفی در مورد پاسپورت ایرانی بدست آورید و علت ارزش پایین آن را جویا شوید. 

سوالات متداول

ایران در رده 86 جهان از بین 111 کشور قرار گرفته است.

با پاسپورت ایرانی و بدون نیاز به ویزا، حتی ویزای فرودگاهی می توانید به کشورهای عراق، ارمنستان، ترکیه، گرجستان، عربستان، دومینیکا، هائیتی و ونزوئلا سفر کنید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.