بهترین سوغات قزوین را بشناسید [+20 سوغات معروف قزوین]

در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین سوغات قزوین آشنا کنیم. قزوین یکی از شهرهای کوچک ایران به شمار می رود اما همین شهر کوچک دنیایی از صنایع دستی و خوراکی های خوشمزه را به مسافران ارائه می‌دهد. قزوین زمانی به عنوان پایتخت ایران بوده است و از موقعیت جغرافیایی ویژه ای برخوردار می باشد.

شاید برایتان جالب باشد که استان قزوین از نظر تعداد آثار تاریخی رتبه اول در کشور و رتبه سوم در جهان را دارد. این شهر تاریخی از فرهنگ غنی و هنرهای منحصر به فردی برخوردار است که همین امر سبب شده است شما با مراجعه به بازارهای آن با پرفروشترین صنایع دستی ایران مواجه شوید. تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید تا این صنایع دستی و بهترین سوغات قزوین را بشناسید.
معرفی بهترین سوغات قزوین
معرفی بهترین سوغات قزوین

خوراکی های سوغات قزوین

نان برنجی 

احتمالا نام نان برنجی را در شهرهای دیگر کشور مثل کرمانشاه یا یزد هم شنیده باشید. این محصول مخصوص قزوین نبوده ولی در این شهر هم محبوبیت و شهرت زیادی دارد. این شیرینی خوشمزه از ترکیب آرد برنج، آرد گندم، روغن جامد، شکر، تخم مرغ و گلاب به وجود می آید. اگر به قنادی های قزوین مراجعه کنید این محصول را در دو نوع نان برنجی معمولی و نان برنجی زعفرانی مشاهده می کنید.

نان چایی

یکی دیگر از شیرینی های سنتی قزوین، نان چایی نام دارد که احتمالا این شیرینی را در همدان و شهرهای دیگر کشور هم دیده باشید. معمولا این شیرینی را به همراه چای میل می کنند و دلیل نامگذاری آن هم همین موضوع است. بانوان قزوینی نان چایی را به صورت خانگی برای اعیاد تهیه می کنند و با خشکبار تزیین می کنند.

کیک شربتی

شیرینی ها همیشه جایگاه ویژه ای در بین سوغاتی ها دارند، اما قزوین علاوه بر شیرینی های خوشمزه، یک کیک لذیذ هم در فهرست سوغاتی های خود دارد. کیک شربتی یک کیک لوزی شکل می باشد و برای تزیین آن از نارگیل، هل، شکر، گلاب و پسته استفاده می شود.

نان چرخی

در میان نان ها و شیرینی های خوشمزه‌ی قزوینی نان چرخی هم مشاهده می شود. نان چرخی که شباهت زیادی به نان چایی دارد به وسیله‌ی خلال پسته و یا تخم خرفه تزیین می شود. دلیل نامگذاری این نان هم طرز تهیه‌ی آن است که خمیر آن به وسیله‌ی یک چرخ دستی تهیه می شود.

اتابکی (شیرینی ولیعهدی)

در صورتی که به دنبال لاکچری ترین و یکی از گرانقیمت ترین شیرینی های قزوین هستید باید به سراغ شیرینی ولیعهدی بروید. شکل و شمایل این شیرینی بستگی به سلیقه‌ی قنادی که آن را می پزد دارد. برخی از آنها به شکل گل و تعدادی دیگر دایره ای شکل هستند که با پسته یا بادام تزیین شده اند.

شیرینی اتابکی یا شیرینی ولیعهدی قزوین
شیرینی اتابکی یا شیرینی ولیعهدی قزوین

پادرازی

وقتی به سفره خانه های سنتی قزوین مراجعه کنید می توانید شیرینی پادرازی را مشاهده کنید که در کنار چای داغ برای مهمانان سرو می شود. شیرینی پادرازی در دو نوع بدون شیره و با شیره در بسته بندی های مختلف به فروش می رسد که آن را از سوغاتی فروشی های معتبر قزوین می توانید خریداری نمایید.

شیرینی توت (شیرینی بادامی)

نامگذاری این شیرینی به دو دلیل بوده است. دلیل اول اینکه شیرینی بادامی را از پودر بادام تهیه می کنند و دلیل دوم هم شکل و ظاهر آن است که به توت شبیه است. این خوراکی لذیذ و محبوب بر حسب ذائقه‌ی مشتری با پودر پسته و یا زعفران سرو می شود. برای خرید بهترین سوغات قزوین در بین شیرینی ها می توانید این گزینه‌ی خوشمزه را هم در نظر داشته باشید. البته در این مورد مشکلی که وجود دارد سرعت خشک شدن این شیرینی است.

نان نارگيلی

یکی از شیرینی های محبوبی که معمولا در جشن ها و اعیاد مذهبی مرسوم است شیرینی نان نارگیلی می باشد. این شیرینی در تمام مناطق ایران وجود دارد و مخصوص شهر قزوین نیست، اما در این شهر هم از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و می توانید به عنوان سوغاتی آن را خریداری کنید.

قرابيه

قرابیه را می توان شیرینی سنتی بین ترک زبان ها و هموطنان آذری دانست. در واقع قرابیه سوغات تبریز، زنجان و قزوین می باشد و حتی در ترکیه و کشور آذربایجان هم پخته می شود. در این خوراکی لذیذ و مقوی شیره انگور، روغن کنجد و آرد گندم استفاده می شود که به همین سبب طبع گرمی داشته و یک میان وعده مفید و سالم به شمار می رود.

شیرینی قرابیه قزوین
شیرینی قرابیه قزوین

قطاب

شاید همگی قطاب را به عنوان سوغات یزد و تبریز بشناسید اما این شیرینی خوشمزه در دیگر شهرهای ایران مثل قزوین هم پخته شده و طرفداران پر و پا قرصی دارد. البته در شهرهای مختلف روش پخت این شیرینی هم متفاوت بوده و در قزوین هم این خوراکی را با آرد سفید و مغز بادام تهیه می کنند.

شیرینی بهشتی

نامگذاری این شیرینی با طعم آن ارتباط مستقیم دارد و هنگامی که این شیرینی خوشمزه را بخورید حس میکنید در بهشت قرار گرفته اید یا یک میوه بهشتی خورده اید. ترکیب وانیل، کاکائو و زعفران می تواند ترکیب جذابی باشد که افراد را در هر سنی به خورد این شیرینی ترغیب نماید. شیرینی بهشتی را در بسته بندی های مختلف می توانید به عنوان بهتری سوغات قزوین خریداری کنید.

نان باقلوا

نان باقلوا که ظاهری به مانند کیک دارد خوراکی خوشمزه دیگری است که یک نوع شیرینی محسوب شده شود و به عنوان بهترین سوغات قزوین شناخته می شود. این کیک های خوشمزه به توجه به ترکیباتی که دارند کاملا سالم و مقوی بوده و یک میان وعده‌ی کامل برای شما به شمار می روند. اگر به دنبال خوراکی برای مدرسه‌ی فرزندتان هستید این گزینه می تواند گزینه کامل و مناسبی باشد.

نان قندی

در میان سوغات قزوین انواع نام و شیرینی ها را دیده ایم، اما نان قندی جایگاه ویژه ای در بین آنها دارد. با توجه به فواید زیاد این نان، آن را می توانید به عنوان یک میان وعده کامل و یا صبحانه استفاده کنید به همین سبب در قزوین این محصول خواستار زیادی دارد.

باقلوا 

شیرینی سوغات قزوین تنوع زیادی دارد و باقلوا یکی از محبوب ترین آنهاست. قطع به یقین همه‌ی ما باقلوا را در شهرهای زیادی از کشور خورده ایم و نمی توان این محصول را سوغات مخصوص قزوین دانست، اما باقلوا را در قزوین هم با کیفیت بالایی پیدا می کنید. شما با مراجعه به قنادی های مختلف در شهر می توانید این سوغات خوشمزه را خریداری کنید. 

کیفیت این باقلوا آنقدر بالاست که می توان باقلوای قزوین را رقیب جدی باقلوای یزد و تبریز دانست. البته از نظر دستور پخت تفاوت چندانی ندارند ولی در قزوین این شیرینی به سه شکل لب پیچ، گل رز و پرچمی عرضه می شود.

نان اَگِردَک قزوین

ترکیب آرد، تخم مرغ، شیر، شکر، زردچوبه و دارچین نان خوشمزه ای به نام نان اگردک به شما تحویل می دهد. این نان در شهرهای دیگر به خصوص شهرهایی که در همسایگی قزوین قرار گرفتند مثل قم، اراک و ساوه هم پخته می شود. اما می توان اگردک را سوغات مخصوص قزوین دانست که یک میان وعده کامل برای شما محسوب می شود.

نان اگردک از سوغات محبوب قزوین
نان اگردک از سوغات محبوب قزوین

نان نازک قزوین 

در میان خوراکی های محبوب قزوین باید به نان نازک اشاره کنیم که وقتی زیر دندان خرد می شود از لذت بخش ترین لحظات است. نان نازک یک نان خشک شده و ترد است که با مغز گردو، پسته و بادام تزیین شده است.

میوه و خشکبار قزوین

با توجه به باغات فراوان قزوین محصولات کشاورزی در این استان به صورت گسترده ای کاشت و برداشت می شود. انار، انگور، سیب و زردآلو جایگاه ویژه تری نسبت به دیگر میوه ها در قزوین دارند. اما به جز این موارد قزوین را می توان قطب اصلی زغال اخته در کشور دانست به شکلی که در روستای هیر قزوین سالانه 200 تن زغال اخته برداشت می شود.

از میوه ها که بگذریم باید به خشکبار مقوی این شهر برسیم. معمولا برای انتخاب گردو، بادام، پسته و یا فندق، سفیدی محصول و درشت بودن آنها معیار انتخاب است که تمام این معیارها را در خشکبار قزوین خواهید دید. روستای هیر که برای تولید زغال اخته به شما معرفی کردیم معدن گردوهای سفید و بزرگ قزوین است.
قزوین، قطب زغال اخته‌ی ایران
قزوین، قطب زغال اخته‌ی ایران

پنیر کوزه ای 

در کشور ما پنیرهای مختلفی تولید می شود ولی تعداد کمی از آنها منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال پنیر لیقوان یکی از پنیرهای شاخص کشور محسوب می شود و پنیر کوزه ای قزوین هم به همین صورت است. اگر به دنبال منحصر به فردترین سوغات قزوین هستید باید پنیر کوزه ای را انتخاب و خریداری نمایید. این محصول در کوزه درست شده و به همین دلیل هم نامگذاری آن به این صورت است. 

از مواردی که این محصول را خاص تر می کند استفاده‌ی زیره در آن است. شما پنیر کوزه ای را در مدل های مختلف که با سبزی های معطر ترکیب شده اند می توانید خریداری کنید. با بازدید از بازارهای محلی و سنتی قزوین به راحتی می توانید یکی از بهترین لبنیات کشور را پیدا کنید.

صنایع دستی قزوین

فرش قزوین

فرشبافی از صنایعی است که در تمام استان ها و شهرهای ایران جایگاه ویژه ای دارد. با توجه به فرهنگ و هنر ایرانیان، هنر فرشبافی در تمام نقاط کشور حضور موثری داشته و نسل های گذشته از طریق فرش بافی به امرار معاش می پرداختند. این هنر نفیس و منحصر به فرد در قزوین هم رواج داشته و یکی از بهترین تابلو فرش های کشور در این استان بافته می شود.

اگر به دنبال سوغاتی گران قیمت و نفیس از قزوین هستید می توانید قالیچه های ابریشمی یا تابلوفرش های دستباف این شهر را خریداری نمایید.

گلیم بافی 

با پیشرفت تکنولوژی فرشبافی، قالی بافی و گلیم بافی هم رو به ماشینی شدن آوردند، اما در قزوین و به خصوص در روستاها یا شهرهای کوچک این استان مثل الموت، رودبار، ارداق و ضیاءآباد خانواده های زیادی به روش سنتی به گلیم بافی می پردازند و از این طریق ارتزاق می کنند.

با سفر به قزوین و خرید این سوغات گرانبها می توانید از هنر اصیل ایرانی یعنی گلیم بافی و صنعت خرد خانواده های قزوینی حمایت کنید. طرح های مختلف و معروفی مثل ترنج، شاه عباسی و لچک در گلیم بافی قزوین دیده می شوند.
هنر گلیم بافی در قزوین
هنر گلیم بافی در قزوین

جاجیم بافی

هنر جاجیم بافی یکی از قدیمی ترین هنرهای ایرانیان است که در روستاهای قزوین در حال حاضر به خوبی رواج دارد. جاجیم از پشم گوسفندان درست شده و با رنگ های گیاهی سر و شکل نهایی را به خود می گیرد. زنان روستایی در قزوین دارهای جاجیم بافی را هنوز دارند و به این کار مشغول هستند، اگر به دنبال یک جاجیم اصیل ایرانی هستید می توانید با سفر به این استان این سوغات ناب را خریداری کنید.

نوار بافی (پن بافی)

در گذشته به وسیله‌ی نخ های ابریشمی پن بافی یا نوار بافی انجام می شد ولی در حال حاضر این هنر به وسیله‌ی نخ های نایلونی رواج پیدا کرده است. دلیل این مسئله هم قیمت بالای ابریشم در بازار است. مرکز اصلی نوار بافی در استان قزوین و در شهرستان های الموت و رودبار می باشد. از نقشه ها و طرح های اصلی پن بافی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • طرح چشم بلبلی
  • نقشه‌ی چشم خروش
  • مارپیچ
  • چشم چپر

موج بافی 

بافندگی در استان قزوین جایگاه ویژه ای دارد و موج بافی هم یکی دیگر از صنایع دستی اصیل این منطقه به شمار می رود. البته که این هنر هم زیر سایه‌ی گرانی ها از رونق افتاده است و دیگر با نخ ابریشم بافندگی انجام نمی شود. به جای ابریشم و پشم از نخ های نایلونی استفاده می شود که کیفیت پایین تری دارند. از جمله کاربردهای صنایع دستی موج بافی می تواند مواردی همچون رختخواب، پتو، پشتی، روکرسی، جانماز و سجاده و … را نام برد.

گلابتون دوزی 

در گذشته همیشه هنرهای بافندگی مختص خان ها و کدخداها بوده است. هنر گلابتون دوزی یک هنر اعیانی و مختص طبقات متوسط به بالای جامعه بوده است. این صنعت که شباهت زیادی به سوزن دوزی دارد برای دوختن جاقرآنی، سجاده، لباس مجلسی و روبالشی یا پرده استفاده می شود.

در گلابتون دوزی از مفتول های طلایی و یا برنجی گرانقیمت به جای نخ استفاده می شود و به همین دلیل با زیبایی بیشتری که ایجاد می کنند قیمت بالاتری هم دارند. از طرح های محبوب و معروف این هنر باید پیچک ترنجی، گل ساعتی، گل ختایی، بته جقه، ترمه و گل های اسلیمی را نام برد.
گلابتون دوزی از صنایع دستی اصیل قزوین
گلابتون دوزی از صنایع دستی اصیل قزوین

نم نم دوزی 

بسیاری از هنرهای اصیل و سنتی در حال انقراض هستند و دیگر استقبال چندانی از آنها نمی شود. یکی از هنرهای اصیل قزوین هم به نام نم نم دوزی در این راستا قرار گرفته و دیگر حمایتی از آن صورت نمی گیرد. این هنر که به منجوق دوزی شباهت دارد در گذشته برای تهیه‌ی وسایل جهیزیه‌ی دختران استفاده می شده است.

گیوه بافی

وقتی در کوچه و خیابان های روستاهای قزوین قدم بزنید با کفش های متفاوت پیرمردها مواجه خواهید شد که گیوه نام دارند. البته گیوه در بسیاری از روستاها و شهرهای کشور پیدا می شود و سوغات مخصوص قزوین به حساب نمی آید اما این هنر به خوبی در قزوین رواج داشته و با بازدید از بازارهای محلی و سنتی می توانید گیوه بافان زیادی را در راسته های مربوط به خود در بازار مشاهده کنید.

نقاشی پشت شیشه

تا به اینجا هنر ها و صنایع دستی مربوط به بافندگی در قزوین را مطالعه کردید اما اگر به دنبال هنر متفاوتی هستید باید به سراغ نقاشی پشت شیشه بروید. این هنر در دوران صفویه از اروپای شرقی، چین و هند به کشورمان وارد شد و در دوران قاجار با گسترش بیشتر به قزوین هم رسید. با گستردگی این هنر طرح های زیباتری روی شیشه ها ایجاد شد که امروزه یکی از بهترین سوغات قزوین و بهترین گزینه برای دکوری خانه توسط آنها تولید می شود.

نقاشی پشت شیشه، هنر دوران صفویه در قزوین
نقاشی پشت شیشه، هنر دوران صفویه در قزوین

مشبک کاری فلزی

صنایع دستی شامل هنرهایی می شود که انسان با خلاقیت خود بر روی اجسام ایجاد می کند که یکی از سخت ترین آنها ایجاد تغییرات روی فلزات است. مشبک کاری فلزات هم هنری اصیل است که به نوعی قلم زنی روی فلز محسوب می شود. طرح های مختلفی مه روی گلدان ها یا ظروف فلزی در بازار قزوین می بینید به وسیله‌ی همین هنر و صنعت به وجود آمده و یکی از بهترین سوغات قزوین تولید شده است.

هنر خوشنویسی

استادان بزرگی مثل میرعماد حسنی و میر محمدحسین عمادالملک سیفی حسنی اهل استان قزوین بوده اند که همین موضوع نشان دهنده‌ی بزرگی هنر خوشنویسی در این منطقه است. قطب هنر خوشنویسی ایران را می توان قزوین دانست و با بازدید از گالری ها و نمایشگاه های مختلف خوشنویسی که در این استان برگزار می شود می توان به این موضوع پی برد.

سوغات قزوین از کجا بخریم؟

برای خرید سوغات قزوین کار سختی ندارید و می توانید به بازارهای سنتی این شهر مراجعه کنید. اکثر صنایع دستی قزوین را در این بازار می توان یافت. بازار سنتی قزوین از بخش شمالی به خیابان امام خمینی، از جنوب به خیابان کوروش، از شرق به سرای شاه و از غرب به خیابان مولوی منتهی می شود. 

اما در صورتی که به دنبال بهترین شیرینی ها و خوراکی های استان قزوین هستید بهتر است به قنادی های معتبر این استان مراجعه کنید. یکی از بهترین قنادی ها، شیرینی سنتی رضا نام دارد که در چهارراه نادری، خیابان عبید زاکانی و روبروی کانون قرار گرفته است.
معرفی بهترین سوغات فروشی قزوین
معرفی بهترین سوغات فروشی قزوین

سوالات متداول

برای خرید سوغات قزوین در تهران و یا سوغات قزوین در کرج می توانید به فروشگاه های اینترنتی مثل rezatc.ir که یکی از بهترین شیرینی فروشی های قزوین محسوب می شود مراجعه کنید.

هنر خوشنویسی از اصیل ترین هنرها در قزوین بوده و علاوه بر آن انواع بافندگی ها مثل قالی بافی، فرش بافی، جاجیم و گلیم بافی هم از دیگر صنایع دستی قزوین محسوب می شوند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.