بهترین سوغات ساوه چیست؟ | سوغات ساوه برای سال 1402

اگر تا به حال به ساوه سفر نکرده باشید، احتمالا نام انار آن را شنیده اید. بهترین سوغات ساوه از نظر ذهنیت عمومی انار این شهر است، اما این تنها سوغات ساوه نیست. ساوه یکی از شهرهای قدیمی استان مرکزی است که قدمت آن مربوط به دوران ساسانیان می شود. به همین دلیل و با توجه به این قدمت مطمئنا شما آثار فرهنگی و صنایع دستی زیادی در این شهر پیدا خواهید کرد. فرهنگ و هنر ایرانیان در هر شهر از کشور مختلف بوده و شما با سفر به هر شهر یا استانی از کشور عزیزمان می توانید یک محصول متفاوت را به عنوان سوغاتی خریداری کنید. در ادامه‌ی این مقاله از همیار تریپ سعی می کنیم با تمام سوغاتی های ساوه آشنا شوید.

سوغاتی از ساوه چی بخرم؟
سوغاتی از ساوه چی بخرم؟

سوغاتی های ساوه، بخش خوراکی ها

معمولا سوغات هر شهر به چند دسته تقسیم می شود که همیشه یکی از آنها مربوط به خوراکی هاست. هر شهری خوراکی مربوط به خود را دارد که اغلب این خوراکی متفاوت بوده و برای یک شهر ممکن است میوه‌ی منحصر به فردی به عنوان سوغات محسوب شود و برای شهر دیگری ممکن است شیرینی یا غذای خاصی سوغاتی به شمار رود. در مورد شهر ساوه هم خوراکی ها فراوانی است که می توان به عنوان سوغات ساوه از آنها یاد کرد. بعنوان مثال از سوغات ساوه باسلوق، انار، طالبی، خربزه و … را می توان نام برد که در ادامه به طور کامل با آنها آشنا خواهید شد.

خوراکی های مخصوص ساوه
خوراکی های مخصوص ساوه

انار، سوغات سرخ ساوه

بدون شک انار سوغات ساوه به عنوان یکی از شاخصه های اصلی این شهر محسوب می شود. همانطور که خیلی ها دامغان را با پسته و یا زنجان را با چاقو می شناسند، ساوه هم به انار خود معروف است. اگر به ساوه سفر کردید احتمالا تمام دوستان و آشنایانتان از شما انتظار دارند بهترین سوغات شهر ساوه را برایشان ببرید. از ویژگی ها و فواید این میوه می توان به اسیدهای ب3، آ، ای، اسید فولیک، فیبر، پتاسیم و انواع ویتامین ها اشاره داشت. احتمالا خون ساز بودن این میوه را به عنوان ویژگی اصلی این میوه شنیده اید، اما ضد سرطان بودن و کمک به بهبودی پروستات هم از دیگر فواید انار است.

انار بهترین سوغاتی ساوه
انار بهترین سوغاتی ساوه

طالبی، خربزه و گرمک ساوه 

از بین میوه ها بجز انار میوه های دیگری مثل طالبی، خربزه و گرمک در ساوه کیفیت خوبی دارند. شاید کیفیت طالبی و خربزه‌ی این شهر به اندازه انار آن کیفیت فوق العاده ای در کشور نداشته باشد که بتواند حرف اول و آخر را بزند، اما از کیفیت مناسبی برخوردار است و می توانید آن را برای سوغاتی انتخاب نمایید. طالبی و خربزه های شیرینی که می تواند باب سلیقه‌ی هر شخصی باشد. در صورتی که در تابستان به استان مرکزی سفر کردید می توانید چند عدد طالبی خریداری کنید و در هوای گرم آب طالبی خنکی را درست کنید و نوش جان کنید.

رب انار  از سوغاتی های ساوه

هنگامی که سوغات اصلی یک شهر انار باشد، مطمئنا مشتقات آن میوه هم می تواند از بهترین کیفیت در آن شهر برخوردار باشند. رب انار و سس انار می تواند از مشتقات اصلی این میوه محسوب شود که می توانید بهترین کیفیتشان را در ساوه پیدا کنید. برای پخت خورشت فسنجان یکی از اصلی ترین ترکیبات، رب انار است و هر چقدر این رب ترش تر و ملس تر باشد، غذای شما خوشمزه تر خواهد بود.

همچنین اگر به دنبال لاغری و کاهش فشار خون هستید می توانید از رب انار استفاده کنید. لواشک، ترشک و آلوچه را با رب انار تست کنید تا مزه ترشی و ملسی را بهتر حس کنید. از دیگر مزایای آن هم می توان به چربی سوزی، تقویت کبد، تقویت معده و ضد سرطان بودن اشاره کرد.
رب انار ترش و ملس ساوه
رب انار ترش و ملس ساوه

شیره انگور، بهترین صبحانه برای رشد کودکان

شیره انگور را در بیشتر استان ها و شهرهای کشور پیدا خواهید کرد. ساوه هم با توجه به باغات انگوری که دارد به یکی از تولید کننده های اصلی شیره انگور یا دوشاب در کشور تبدیل شده است. این خوراکی شیرین که طبع گرمی دارد بسیار مقوی بوده و از طرف پزشکان و و طب سنتی بسیار سفارش شده است. اگر به فکر یک صبحانه کامل و مقوی برای فرزندان خود هستید باید به سراغ شیره انگور بروید. همچنین می توانید آن را با ماست یا تخم مرغ هم ترکیب کنید تا مزه ای متفاوت را حس کنید.

کشمش سبز، از فراورده های انگور ساوه

همانطور که پیشتر گفته شد شهرستان ساوه از باغ های زیادی برخوردار است و یکی از میوه های اصلی آن انگور است. علاوه بر شیره انگور، یکی دیگر از فراورده های این میوه، کشمش است. طرز تهیه‌ی کشمش سبز به این شکل است که انگورها پس از چیده شدن از درخت روی زمین و در جلوی آفتاب پهن می شوند. پس از آونگ بندی دانه های انگور، آنها را از تیرهای چوبی آویزان می کنند تا کشمش در سایه خشک شده و به کشمش سبز تبدیل شود.

کشمش سبز، از فراورده های انگور ساوه
کشمش سبز، از فراورده های انگور ساوه

باسلوق گردویی، شیرینی سنتی ساوه

باسلوق نامی آشنا برای ایرانیان است که احتمالا یک بار در زندگی طعم آن را چشیده اند. این شیرینی سنتی خوشمزه که نرم و شیرین است معمولا با گردو تزیین می شود و در بسته بندی های مختلف به عنوان سوغاتی به فروش می رسد. اما یکی از شهرهایی که باسلوق خوشمزه ای را درست میکند، ساوه است. باسلوق اصیل ساوه به دو صورت تهیه می شود که به نام های رشته ای و کلاغی شناخته می شوند. 

طرز تهیه‌ی باسلوق به این شکل است که باید نخ مخصوصی را تهیه کنید و سپس نخ و سوزن را از داخل گردو رد کنید. هنگامی که گردوها به طور مساوی و یک اندازه کنار هم قرار گرفتند باید شیره انگور را با آب ترکیب کرده و به خوبی هم بزنید. آرد را به آنها اضافه کرده و مایه‌ی به دست آمده را تا 20 دقیقه روی شعله هم بزنید.
باسلوق گردویی، شیرینی سنتی شهر ساوه
باسلوق گردویی، شیرینی سنتی شهر ساوه
در انتها دو  طرف نخ را گرفته و مغز گردوها را درون مایه می گذارید تا به خوبی به مایع آغشته شوند به طوری که گردوها مشخص نشوند. در مرحله‌ی آخر هم نخ ها باید تا یک هفته آویزان کنید تا باسلوق ها خشک شوند و شکل بگیرند.

سوغاتی های ساوه، بخش صنایع دستی

در بندهای قبلی مقاله توضیح دادیم که سوغاتی های هر شهر می تواند نسبت به فرهنگ و نوع کاشت و برداشت میوه ها یا خوراکی ها به چند دسته تقسیم شود. دسته بعدی از سوغاتی شهرستان ساوه مربوط به صنایع دستی است. شهرستان ساوه در استان مرکزی مربوط به عصر ساسانیان بوده و به همین دلیل از شهرهای قدیمی ایران محسوب می شود و از فرهنگ و هنر غنی بهره می برد که نسل به نسل به مردم آن رسیده است.

شما با مراجعه به بازارهای این شهر می توانید انواع و اقسام دستباف ها و صنایع چوبی را پیدا کنید که از زیبایی خاصی بهره می برند. البته بسیاری از هنرهای امروزی هم از استان های دیگر به این شهر انتقال پیدا کرده اند و باعث درآمدزایی و فعالیت مردم در این حوزه ها شده اند. در ادامه با صنایع دستی شهرستان ساوه بیشتر آشنا خواهید شد.

صنایع دستی ساوه
صنایع دستی ساوه

گلیم دستباف ساوه

شاید قالی بافی و گلیم بافی از هنرهای تخصصی شهرستان ساوه محسوب نشود اما به قول معروف هنر نزد ایرانیان است و بس. فرش و قالی که یکی از پرفروشترین صنایع دستی ایران محسوب می شود، به یک هنر و تخصص بین تمام ایرانیان تبدیل شده و این هنر به تمام شهرها و استان های کشور منتقل شده است. بسیاری از افراد در جای جای کشور توانسته اند با قالی بافی، گلیم بافی و یا بافتن تابلو فرش به درآمد برسند. اگر سری به بازارهای سنتی ساوه بزنید می توانید از این آثار بازدید کنید و بهترین گلیم های دستباف ساوه را خریداری نمایید.

گلیم دستباف ساوه، صنایع دستی ساوه
گلیم دستباف ساوه، صنایع دستی ساوه

صنایع چوبی ساوه

صنایع چوبی می تواند به طور ذاتی درون هر فردی باشد و این استعداد را در کلاس های مربوطه فرا گیرد. درست است که این هنر در شهرهایی مثل اصفهان و یا یزد به شکل چشمگیری فراگیرتر از دیگر شهرهاست، اما این موضوع دلیل بر بی کیفیت بودن کارهای هنری دیگر شهرها نیست. شما می توانید آثار هنری زیادی که روی چوب انجام شده است را در ساوه پیدا کنید و این آثار را به عنوان یادگاری از این شهر و یا سوغاتی برای دوستان خود خریداری کنید. از جمله صنایع چوبی فراگیر در ساوه باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

  • معرق کاری
  • منبت کاری
  • کنده کاری روی چوب
  • خراطی
صنایع چوبی ساوه
صنایع چوبی ساوه

کلام آخر

خرید سوغاتی یکی از رسومات شیرینی است که در فرهنگ ما ایرانیان جای به خصوصی دارد. اگر در مسافرت به خرید سوغاتی برای عزیزان و دوستانتان بپردازید، نشان دهنده‌ی اهمیتی است که برای آنها قائل هستید و می توانید آنها را بسیار خوشحال کنید. در انتها باید به دیگر صنایع دستی شهرستان ساوه مثل رودوزی های سنتی، صنایع فلزی و چلنگری، سفالگری، کتابت و نگارگری اشاره کنیم. به طور کلی در این مقاله به معرفی بهترین سوغات ساوه پرداختیم و سعی کردیم گزینه هایی که می توانید خریداری کنید را شرح دهیم.

سوالات متداول

یکی از بهترین مراکز خرید ساوه که می توانید سوغاتی این شهر را از آن خریداری کنید، سوغات سرای حجازی نام دارد. آدرس این سوغات سرا عبارتست از: ساوه،طالقانی،میدان امام خمینی،خ پیروزی.

سوغات شهرستان ساوه در بخش خوراکی ها شامل انار، رب انار، طالبی و خربزه، باسلوق، شیره انگور و کشمش سبز می باشد. همچنین صنایع دستی معروف ساوه شامل مواردی همچون صنایع چوبی، گلیم بافی و آثار دستباف، چلنگری و آثار فلزی، سفالگری، رودوزی های سنتی، کتابت و نگارگری می شود.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.