بهترین سوغات ترکیه چیست؟ [ پرفروشترین سوغات ترکیه]

در سالیان اخیر یکی از مهمترین مقصد های گردشگری مردم ایران ترکیه بوده است. شهرهای مختلفی مثل استانبول، آنتالیا، ازمیر و … توانسته اند در جذب گردشگران موفق عمل کنند. اگر شما هم قصد سفر با تور گردشگری ترکیه را دارید بهتر است قبل از اقدام به این کار با بهترین سوغات ترکیه آشنا شوید تا دست خالی به کشور بازنگردید. 

شاید برای همه‌ی ما پیش آمده باشد که هنگام خرید لباس، پارچه، کفش و یا محصولات دیگر با جنس ترک مواجه شده باشیم و از کیفیت این اجناس با خبر هستیم. مطمئنا در سفر به ترکیه یکی از اهداف خرید اجناس مرغوب این کشور است، اما سوغات ترکیه محدود به لباس و کفش نیست و شما گزینه های زیادی را پیش روی خود خواهید دید. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید و با محبوبترین صنایع دستی دنیا که در ترکیه تولید می شود و سوغات این کشور آشنا شوید.

معرفی سوغات و صنایع دستی ترکیه
معرفی سوغات و صنایع دستی ترکیه

خوراکی های سوغاتی ترکیه

اگر سری به فضای مجازی بزنید متوجه خواهید شد که ترکیه در چند سال اخیر در بخش شکم گردی و غذاهای خیابانی موفق بوده است. از بستنی فروشی معروف ترکیه گرفته تا سرآشپز بوراک که با غذاهای حجیم و عظیم الجثه خود توانسته به شهرت زیادی برسد. تمام این ها سبب می شود که خوراکی های ترکیه و غذاهای این کشور به شکل بین المللی تبلیغ و به افراد بیشتری در دنیا معرفی شوند.

همیشه در بین بهترین سوغاتی های هر شهر یا کشور خوراکی ها نقش مهمی را ایفا کرده اند و در مورد ترکیه هم همین گونه است. شما با بازدید از بازارهای ترکیه متوجه سوغاتی های خوشمزه‌ی زیادی می شوید که می توانید آنها را با خود به ایران بیاورید. به طور معمول خوراکی ها از قیمت مناسب تری نسبت به صنایع دستی برخوردار هستند و به همین دلیل می‌توانند ارزان ترین سوغات ترکیه محسوب شوند. در ادامه با بهترین سوغات خوراکی ترکیه آشنا خواهید شد.

راحت‌الحلقوم، شیرینی سنتی ترکیه

در لیست سوغات ترکیه شیرینی خوشمزه ای به نام راحت الحلقوم را باید معرفی کنیم. این شیرینی به دوران عثمانی مربوط بوده و یک شیرینی سنتی و قدیمی در ترکیه به شمار می رود. راحت الحلقوم از شیر و نشاسته درست می شود و طرز تهیه‌ی آن کار دشواری نیست. در واقع در شهرهای ایران هم می توان این شیرینی را پیدا کرد اما اگر به دنبال اصیل ترین راحت الحلقوم هستید باید به بازارهای استانبول مراجعه کنید. راحت الحلقوم به دلیل شهرت و محبوبیتی که بین مردم ترکیه دارد در اکثر شیرینی فروشی های شهر پیدا می شود و خرید آن برای شما کار سختی نخواهد بود.

راحت الحلقوم، شیرینی سنتی ترکیه مربوط به دوران عثمانی
راحت الحلقوم، شیرینی سنتی ترکیه مربوط به دوران عثمانی

ادویه

معمولا هر شهر یا کشور طبق ذائقه‌ی مردم خود شناخته می شود و این ذائقه از چاشنی غذاها مشخص می شود. به عنوان مثال همه‌ی ما مردم هند را به غذاهای تند این منطقه می شناسیم. ادویه جایگاه مهمی در بین غذاها دارد و ترکیه هم از این قاعده مستثنا نیست. اگر به بازارهای سنتی ترکیه سری بزنید، ادویه های متنوع و متفاوتی را پیدا می کنید که می تواند به خوشمزه تر شدن غذاهای شما هم کمک کند.

از معروف ترین ادویه های ترکیه باید به زعفران اشاره کنیم. درست است که شاید بهترین زعفران دنیا را ایران تولید می کند ولی زعفران ترکیه هم از کیفیت مناسبی برخوردار است. البته پیشنهاد می کنیم که برای حمایت از کشاورزان ایرانی زعفران را از کشور خودمان خریداری کنید و موادی که در ایران پیدا می شود را از ترکیه یا کشورهای دیگر خریداری نکنید.

صنایع دستی ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای قدیمی و تاریخی دنیا به حساب می آید و به همین سبب هنر و آثار تاریخی زیادی را در شهرهای مختلف آن پیدا می کنید. صنایع دستی ترکیه در بخش هایی به کشور خودمان شبیه است، اما برخی از وسایل و مهارت های مردم این کشور هم متفاوت می باشد. هر منطقه از ترکیه و هر استانی یک صنایع دستی مخصوص دارد. در ادامه بیشتر با صنایع دستی ترکیه آشنا می شوید.

فرش ترکیه

فرش به یکی از اصلی ترین وسایل خانه‌ی هر ایرانی تبدیل شده است و شاید همه‌ی ما تا حدودی در مورد فرش اطلاعات داشته باشیم. اما ترکیه هم به مانند ایران در تولید فرش و هنر فرشبافی موفق بوده است. این هنر در کشور ترکیه به شکل وسیع گسترش پیدا کرده و سالانه توریست های زیادی برای خریداری فرش ترکیه به این کشور سفر می کنند. 

بانوان ترکیه ای معمولا این هنر را فرا گرفته اند و از طریق فرش بافی یا بافتن تابلو فرش می‌توانند درآمدزایی کنند. در گوشه کنار شهرهای بزرگ ترکیه مثل استانبول با کارگاه های کوچک فرش بافی و قالی بافی مواجه خواهید شد  که افراد زیادی مشغول به کار هستند. 

نکته ای که در مورد خرید فرش ترک باید در نظر داشته باشید خریداری این محصول از فروشگاه های معتبر است. در سال های اخیر فروشگاه های زیادی در ترکیه به فروش فرش چینی پرداخته اند که شناسایی آنها از روی طرح و نقشه کار سختی نیست.
هنر فرشبافی در ترکیه
هنر فرشبافی در ترکیه

ظروف سفالی

برای خرید سوغات از ترکیه گزینه جذاب دیگری به نام ظروف سفالی وجود دارد. ظروف سفالی با کیفیتی که با هنر مردم ترکیه ساخته شده است در بازارهای شهرهای مختلف به  فروش می رسد، اما بهترین ظروف سفالی را می توانید در شهر آوانوس در کاپادوکیه پیدا کنید. 

سفالگری در این منطقه به وسیله‌ی خاک رس که از رودخانه قرمز تهیه شده است انجام می شود. با پیشرفت تکنولوژی افراد کمتری به سراغ این مدل هنرها می روند اما در ترکیه سعی شده است که هنر سفالگری حفظ شود و کارگاه های زیادی در این کشور وجود دارد که تلاش می کنند جوانان را به این رشته علاقه مند کنند. صنایع دستی بخش مهم و ارزشمند سوغات ترکیه را تشکیل می دهند پس نباید انتظار قیمت پایینی از این ظروف داشته باشید.

ظروف مسی

ظروف مسی از پر فروش ترین سوغاتی ترکیه و البته محبوبترین صنایع دستی دنیا محسوب می شود. اگر به دنبال سوغات گرانبها هستید و برای عزیزترین افراد زندگی خود سوغات مناسبی پیدا نمی کنید باید به سراغ ظروف مسی ترکیه بروید. هنر ناب مسگران ترکیه ای روی این ظروف مشهود است و یکی از بهترین دکورهای خانگی را می توانید در بازار مسگر های ترکیه ای پیدا کنید.

ساخت ظروف مسی در ترکیه بیشتر به مناطق جنوب شرقی این کشور یعنی بخش آناتولی، مرمره، دریای سیاه و ناحیه‌ی اژه است. با سفر به این مناطق می توانید بهترین صنایع دستی ترکیه را خریداری نمایید.
ظروف مسی، سوغات محبوب ترکیه
ظروف مسی، سوغات محبوب ترکیه

خرید لباس در ترکیه

پیشتر هم گفتیم که لباس و پارچه ترکیه از اعتبار زیادی برخوردار است. این اعتبار و کیفیت هم از تولید زیاد پشم و پنبه در کشور ترکیه نشات گرفته است. اگر برای خرید سوغات ترکیه لباس را در نظر گرفته اید باید به مراکز خرید لاکچری این کشور مراجعه کنید تا با بهترین لباس‌ها و پارچه‌ها مواجه شوید. البته در این مراکز خرید فقط برندهای ترکیه ای وجود ندارد و شما می توانید از بهترین برندهای دنیا مثل گوچی یا زارا خریداری نمایید.

معرفی سوغات ترکیه استانبول

همانطور که میدانید مهمترین مقصد گردشگری ترکیه، پایتخت این کشور یعنی استانبول است. احتمالا شما هم دوست ندارید پس از سفر به این شهر بزرگ در میان مراکز خرید و انواع کالاها سردر گم شوید و برای انتخاب سوغاتی سرگیجه بگیرید. 

استانبول یا همان قسطنطنیه که شاید فقط به خاطر املای سخت آن نامش را شنیده باشید شهر بزرگی است و از سوغاتی های متنوعی برخوردار است. در صورتی که به این شهر سفر کردید و به دنبال سوغات معروف استانبول ترکیه هستید می توانید از بین صنایع دستی، فرش و قالی، تابلو فرش، زیورآلات، لباس و پارچه، خوراکی های متنوع و … یکی را انتخاب کنید.

مراکز خرید و بازار استانبول

برای خرید سوغات یا لباس در استانبول کار سختی ندارید و در تمام مناطق این شهر بزرگ و لاکچری میتوانید انواع و اقسام فروشگاه ها و بهترین مراکز خرید استانبول را مشاهده کنید. اما اگر به دنبال معروف ترین و بزرگترین مراکز خرید هستید باید به بازار کاپالی چارشی مراجعه کنید. 

بازار کاپالی چارشی یک بازار سرپوشیده مشابه بازار سنتی تهران است که بیش از 4000 مغازه در آن قرار دارد. در این بازار هم مانند بازارهای سنتی ایرانی راسته های مختلفی وجود دارد که می توانید برای خرید محصول مورد نظر به راسته‌ی آنها مراجعه کنید. به عنوان مثال چند کوچه مختص مسگران و برخی دیگر از کوچه ها مخصوص طلافروشان است.

اما اگر به دنبال خرید خوراکی و ادویه هستید ترجیح می دهیم فروشگاه درویش استانبول را به شما معرفی کنیم. فروشگاه درویش در نزدیکی کاپالی چارشی قرار دارد و دسترسی به آن کار سختی نخواهد بود. انواع و اقاسم روغن ها، ادویه ها و خوراکی ها را در کنار صنایع دستی مختلف استانبول در این فروشگاه پیدا می کنید.

از بازارها و مراکز خرید معروف دیگری که در استانبول می توانید به آنها مراجعه کنید می توان موارد زیر را نام برد:

حرملیکمناسب برای خرید سوغات استانبول، کالای حمام و کالای خواب، لوازم قهوه
جم لکمان حکیممناسب برای خرید طلا و زیورآلات، انگشتر و گردنبند
آکمرکزبهترین فروشگاه برای خرید لباس، کیف، کفش، عینک و ...
باجگمانبهترین لوازم بازی و صنایع چوبی مثل تخته نرد را در این فروشگاه پیدا میکنید
می سر چارشیمناسب برای خرید ادویه و خوراکی، صابون و وسایل حمام

معرفی سوغات و مراکز خرید استانبول
معرفی سوغات و مراکز خرید استانبول

معرفی سوغات آنکارا

آنکارا می تواند محبوب ترین شهر برای خانم ها محسوب شود. دومی شهر بزرگ ترکیه مهد مراکز خرید لوکس و لاکچری است که می تواند بهترین مکان برای خرید لباس به شمار رود. سالیانه مسافران ایرانی زیادی به آنکارا سفر می کنند و با توجه به وجود بهترین هتل های ترکیه در این شهر و برخورداری از بهترین مراکز خرید ترکیه اقامت خوشی را تجربه می کنند.

با این توصیفات احتمالا متوجه شده باشید که بهترین سوغات ترکیه در آنکارا، پوشاک و کیف و کفش است. برای خرید این محصولات هم کار سختی ندارید و معمولا تمام اقامتگاه های این شهر به مراکز خرید لوکس و زیبایی دسترسی دارند.

مراکز خرید و فروشگاه های آنکارا

مراکز خرید آنکارا اکثرا ساختمان های چند طبقه ای هستند که بوتیک ها و مغازه های متنوعی در آنها مشاهده خواهید کرد. با وجود این بوتیک ها که با بهترین برندهای دنیا همکاری دارند کار سختی برای خرید ندارید و فقط کافیست به یکی از آنها مراجعه کنید تا علاوه بر خرید برای خودتان به خرید سوغاتی برای دوستان خود هم بپردازید. از جمله مراکز خرید و فروشگاه های معروف آنکارا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرمادا
 • کیزیلای
 • فروم
 • چریکچیلار یوکوشو
 • گالریا
معرفی بهترین سوغات و مراکز خرید آنکارا
معرفی بهترین سوغات و مراکز خرید آنکارا

معرفی سوغات آنتالیا

آنتالیا با توجه به قرارگیری در کنار دریای مدیترانه به یکی از جاذبه های گردشگری اصلی ترکیه تبدیل شده است. با اقامت در بهترین هتل های آنتالیا می توانید بهترین اقامت را تجربه کنید. این شهر زیبا و توریستی با توجه به موقعیت خود کمتر به کالاهای سنتی و هنری بها داده است و بیشتر می توانید خوراکی های خوشمزه یا صنایع دستی لوکس را خریداری نمایید. البته مراکز خرید لاکچری آنتالیا بهترین برندهای دنیا را برای خرید سوغاتی ترکیه به شما ارائه می دهند. کالاهایی مثل کیف و کفش چرم و لباس هایی با بهترین کیفیت از پرفروش ترین اجناس این مراکز خرید به شمار می روند.

مراکز خرید آنتالیا

 • مرکز خرید مارک
 • تراسیتی
 • مرکز خرید خیابان آتاتورک
 • مرکز خرید دپو آنتالیا
 • بازار بزرگ آنتالیا
بهترین سوغات آنتالیا چیه؟
بهترین سوغات آنتالیا چیه؟

سوغات کوش آداسی

از شهرهای توریستی دیگری که در ترکیه نام آن برای شما هم آشناست، کوش آداسی است. کوش آداسی یکی از مدرن ترین و لاکچری ترین شهرهای ترکیه به شمار می رود و به همین دلیل هم از مراکز خرید زیبایی برخوردار است. اگر قصد سفر با تور کوش آداسی ترکیه را دارید باید خودتان را برای خرید سوغاتی های گرانبها آماده کنید. بهترین سوغات ترکیه در این شهر سنگ های زینتی و قیمتی، چرم، عتیقه، طلا و جواهرات، قالیچه و تابلو فرش، انواع لباس و … می باشد.

مراکز خرید کوش آداسی

برای معرفی بهترین مراکز خرید کوش آداسی باید به مرکز خرید کوش و بازار قدیمی این شهر اشاره کنیم. مرکز خرید کوش از پاساژهای ارزان قیمت این شهر بوده ولی با برندهای جهانی مثل آدیداس، لیوایز و … همکاری می کند و این برندها را می توانید در آن خریداری کنید.

بازار قدیمی کوش هم محلی مناسب برای خرید انواع مجسمه، ادویه جات، صنایع دستی ارزشمند، صابون و وسایل حمام و … می باشد. نام دیگر این مکان گرند بازار است.
معرفی بهترین سوغات کوش آداسی
معرفی بهترین سوغات کوش آداسی

سوغات بدروم ترکیه

یکی دیگر از شهرهای توریستی ترکیه که از شهرت جهانی برخوردار است، بدروم نام دارد. این شهر ترکیه از صنایع دستی زیبا و سوغاتی های خاصی برخوردار است که از معروف ترین آنها می تواند کفش صندل بدروم را نام برد. علاوه بر صندل می توانید چرم، بافتنی، زیورآلات، پارچه دستباف، منجوق دوزی، سوزن دوزی، لوازم دکوری و … را خریداری نمایید.

مراکز خرید بدروم

 • بازارهای محلی بدروم
 • مرکز خرید اواسیس چارشی لیمان
 • بازار قدیمی بدروم
 • مرکز خرید اونیو

سوغات ازمیر ترکیه

ازمیر سومین شهر بزرگ ترکیه به شمار می رود. به همین دلیل هم می توان بزرگترین مراکز خرید ترکیه را در این شهر پیدا کرد. انواع برندهای کیف و کفش یا لباس های ترک با مرغوبترین پارچه را در مراکز خرید ازمیر پیدا خواهید کرد. شهر ازمیر سوغاتی خاص دیگری ندارد و بهترین سوغات ترکیه در ازمیر به پوشاک مربوط می شود.

مراکز خرید ازمیر

 • آلسانژاک ازمیر
 • اسکله کوناک ازمیر
 • مرکز خرید بالکووا ازمیر
معرفی بهترین سوغات ازمیر ترکیه
معرفی بهترین سوغات ازمیر ترکیه

سوغات ترکیه وان

سوغات وان ترکیه شامل موارد زیادی همچون فرش و قالی، ظروف برنجی و مسی، قهوه جوش و قهوه ترک، قلیان و تنباکو، لوازم آرایشی بهداشتی، زیورآلات و جواهرات و … می شود. با سفر به ترکیه و شهر وان کار سختی برای خرید سوغاتی نخواهید داشت و دست شما در انتخاب به اندازه کافی باز است.

مراکز خرید وان

 • مرکز خرید برشکا برای خرید لباس و پوشاک
 • مرکز خرید بزرگ و لوکس وان ای‌وی‌ام
 • مرکز خرید تورکوآز

سوغات ایران برای ترکیه

در صورتی که دوستان و آشنایان شما در ترکیه زندگی می کنند بهتر است دست خالی به این کشور سفر نکنید و سوغاتی های اصیل ایرانی را برای آنها خریداری کنید. اما این دغدغه‌ی بسیاری از مسافران است که چه چیزی را به عنوان سوغات ایران خریداری کنند.

با توجه به این مسئله که کشور ترکیه در همسایگی ایران قرار گرفته است شما کار سختی ندارید و بسیاری از مواد غذایی را می توانید به عنوان سوغاتی با خود ببرید بدون اینکه نگرانی برای فاسد شدن آنها داشته باشید. همیشه زعفران، چای و برنج ایرانی از سوغاتی ها و هدیه های خوب ایران به شمار می روند و می توانند یک ایرانی مقیم خارج را خوشحال کنند. اما ظروف مسی و برنجی اصفهان، میناکاری های شهرهای اصفهان و یزد، گز اصفهان، بهترین سوغات همدان، حتی ترشی و میوه می توانند گزینه های مناسبی برای شما باشند.
سوغات ایران برای ترکیه چی بخرم؟
سوغات ایران برای ترکیه چی بخرم؟

سوالات متداول

شیرینی راحت الحلقوم، ادویه مخصوص ترکیه، تابلو فرش، ظروف مسی، سفال و...

ارزان ترین سوغات ترکیه را می توان ادویه و شیرینی راحت الحلقوم دانست.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.