بهترین زمان سفر به اصفهان در سال 1402

سفر به اصفهان، یعنی سفر به نصف جهان در ایران! شما با این سفر می توانید بازدید از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، موزه ها، مساجد قدیمی، بازارهای قدیمی، امکانات تفریحی و رفاهی، رستوران گردی و … را تجربه کنید. اما با توجه به موقعیت جغرافیایی اصفهان که در منطقه ای کویری قرار گرفته است باید از اوضاع آب و هوای این شهر مطلع شوید و بعد اقدام به سفر کنید تا دچار گرما یا سرما در سفر نشوید. همچنین با توجه به خیلی عظیم توریست ها که در برخی از روزها به سمت اصفهان روانه می شوند باید با پیک مسافرت به اصفهان هم آشنا باشید تا درگیر ترافیک های جاده ای نشوید. به طور کلی در این مقاله با بهترین زمان سفر به اصفهان از هر نظر آشنا خواهید شد، پس تا انتها با ما همراه باشید.

کی بریم اصفهان؟
کی بریم اصفهان؟

بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر آب و هوا

تابستان های گرم اصفهان و زمستان های بسیار سرد و کویری این شهر می تواند شما را از سفر در این فصل ها به اصفهان منصرف کند. اما آب و هوای اصفهان در بهار و پاییز فوق العاده است، به خصوص در ماه های فروردین، اردیبهشت، مهر و آبان که هوای معتدل تری در جریان است. البته که در ماه های تابستانی و زمستانی هم می توانید به اصفهان سفر کنید و گرما و سرمای آن نسبتا قابل تحمل است و بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان در این فصل ها خالی از لطف نخواهد بود.

دمای هوای اصفهان در فصل های مختلف سال را می توانید در ادامه مشاهده کنید:

  • دمای هوای اصفهان در فصل بهار از 6 تا 35 درجه سانتی گراد است.
  • دمای هوای اصفهان در تابستان از 13 تا 37 درجه سانتی گراد است.
  • دمای هوای اصفهان در پاییز از 2 تا 27 درجه سانتی گراد است.
  • دمای هوای اصفهان در زمستان از 5- تا 12 درجه سانتی گراد است.
بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به اصفهان از نظر آب و هوا

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان

همانطور که می دانید اصفهان، به نصف جهان معروف است و دلیل این لقب هم جاذبه های گردشگری متنوعی است که در این شهر زیبا و دیدنی قرار دارد. شاید عده ای گمان کنند که بهترین جاهای دیدنی اصفهان فقط در اماکن تاریخی و مذهبی خلاصه می شود، اما اینطور نیست و شما با یک شهر کاملا پیشرفته و دارای امکانات تفریحی فراوانی روبرو هستید.

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان
بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان

اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای ایران و یکی از شهرهای صنعتی کشور شناخته می شود. بهترین شهربازی ها، پارک های آبی، موزه ها، رستوران ها و هتل های کشور را می توانید در اصفهان پیدا کنید. اما هر کدام از این جاذبه های توریستی زمان مشخصی را برای بازدید دارند و بهتر است با زمان بازدید مناسب آنها آشنا شوید. به عنوان مثال شما در اصفهان به کویر مصر دسترسی دارید که تابستان زمان مناسبی برای سفر به آن نیست.

در جدول زیر بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های گردشگری اصفهان را مشاهده می کنید:

فصلجاذبه های گردشگری
بهار33 پل، میدان نقش جهان، کوه صفه، منطقه گردشگری لادر خمینی شهر، آبشار پونه زار، دشت لاله های واژگون دره بید، شهر زیرزمینی کرد علیا و آبشار سمیرم
تابستانخیابان خاقانی، کوچه سنگ‌تراش‌ها، خواجه عابد، کوچه لت استرا، میدان جلفا، کلیسای وانک، گلستانکوه، قنات مزدآباد، روستای طامه، پارک ملی کلاه قاضی، منطقه گردشگری لادر خمینی شهر
پاییزکاخ چهلستون، بازار قیصریه، منارجنبان، قلعه سارویه، کوه صفه، کاخ هشت بهشت، خیابان چهارباغ عباسی
زمستانپیست اسکی فریدونشهر، مجموعه تاریخی خانه صفوی، مدرسه مادرشاه یا مدرسه چهار باغ، موزه پرستیژلند

بهترین فصل برای سفر به اصفهان برای تفریح
بهترین فصل برای سفر به اصفهان برای تفریح

سفر به اصفهان در عید نوروز

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم، فصل بهار را می توان بهترین زمان سفر به اصفهان دانست. اما فروردین ماه آب و هوای خنک تری نسبت به اردیبهشت و خرداد دارد، به همین منظور افراد بیشتری در این زمان به اصفهان سفر می کنند. از دیگر مزایای سفر در نوروز، تعطیلات این ایام است که به شما امکان بازدید از اماکن بیشتری در اصفهان را می دهد.

همانطور که می دانید در سال های اخیر زاینده رود در اکثر روزها خشک است و آبی در آن جریان ندارد، اما یکی از مزایای سفر به اصفهان در ایام نوروز، جاری شدن رودخانه‌ی زاینده رود در مسیر این رود است. نمای زیبای 33 پل، پل خواجو و … در کنار رودخانه‌ی زاینده رود ارزش سفر به اصفهان در روزهای نوروزی را بیشتر می کنند.

شلوغ ترین زمان سفر به اصفهان
شلوغ ترین زمان سفر به اصفهان

البته سفر به اصفهان در ایام نوروز، می تواند معایب مختلفی هم داشته باشد. اگر قصد سفر به اصفهان با ماشین شخصی را دارید، در این ایام مطمئنا درگیر ترافیک های جاده ای و مشکل جای پارک در شهر اصفهان خواهید شد. جمعیت زیادی در ایام نوروز به اصفهان سفر می کنند و در واقع می توان این روزها را شلوغ ترین زمان سفر به اصفهان دانست. 

سفر به اصفهان در عید نوروز
سفر به اصفهان در عید نوروز

سفر به اصفهان در فصل بهار

اردیبهشت و خرداد ماه در اصفهان آب و هوای متفاوتی دارند. در واقع در خرداد ماه آب و هوای گرمی در اصفهان حکمفرماست و اوضاع جوی بیشتر مشابه تابستان است. اما اردیبهشت ماه هوای مشابه فروردین ماه دارد و نسبتا هوا همچنان خنک است. همچنین روزهایی از اردیبهشت با بارش باران همراه است که فضای زیبا و عاشقانه ای را در خیابان های اصفهان ایجاد می کند.

قدم زدن در خیابان چهارباغ اصفهان در زیر باران های بهاری مطمئنا لذت بخش خواهد بود. کویرگردی در روزهای پایانی اردیبهشت و یا حتی روزهای ابتدایی خرداد در کویر مصر می تواند یکی دیگر از گزینه های تفریحی شما در اصفهان باشد. 

سفر به اصفهان در فصل بهار
سفر به اصفهان در فصل بهار

سفر به اصفهان در تابستان

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره داشتیم، دمای هوای اصفهان در روزهای تابستانی نسبتا بالاست و گردشگران کمتری این زمان را برای مسافرت انتخاب می کنند. اگر قصد سفر به اصفهان در تابستان را دارید، باید با جاهای خنک اصفهان و یا جنگل های اصفهان آشنا شوید تا در این ایام گرمای کمتری را احساس کنید. 

اصفهان شهری برای تمام فصول محسوب می شود و شما در هر زمان از سال به این شهر سفر کنید، گزینه های متنوعی در پیش روی خود مشاهده می کنید که می توانند اوقات خوشی را برای شما رقم بزنند. همچنین با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، ایام تابستان هم زمان مناسبی برای مسافرت محسوب می شود، پس نمی توان تابستان را به عنوان خلوت ترین زمان سفر به اصفهان دانست. 

سفر به اصفهان در تابستان
سفر به اصفهان در تابستان

سفر به اصفهان در پاییز

بهترین زمان سفر به اصفهان از جنبه های مختلفی مانند آب و هوا، خلوت بودن، منظره های زیبا و حتی کاهش هزینه ها، سفر در فصل پاییز است. در روزهای پاییزی اصفهان با مناظر زرد و نارنجی خیره کننده ای روبرو می شوید که زیبایی فوق العاده ای به خیابان های این شهر بخشیده اند. قدم زدن در میدان نقش جهان با نسیم های پاییزی که هیچ گونه گرمایی را در آن احساس نمی کنید، قطعا لذت بخش خواهد بود. البته که روزهای پایانی پاییز هوا رو به سردی می رود، اما در مهر و آبان ماه می توانید روزهای فوق العاده ای را در اصفهان سپری کنید.

علاوه بر آب و هوا، همانطور که گفتیم مسافران کمتری به اصفهان سفر کرده اند و شما دغدغه‌ی ترافیک و یا جای پارک هم نخواهید داشت. شاید تورهای اصفهان در زمستان قیمت پایین تری نسبت به پاییز داشته باشند، اما روزهای پاییزی هم می توانید مناسب ترین قیمت ها را برای تور اصفهان پیدا کنید. با این اوصاف اگر به دنبال سفری ارزان قیمت در خلوت ترین روزهای اصفهان هستید، باید فصل پاییز را انتخاب کنید.

سفر به اصفهان در پاییز
سفر به اصفهان در پاییز

سفر به اصفهان در زمستان

سرمای زمستانی اصفهان نسبت به شهرهای سردسیر کشور مانند تبریز و اردبیل و … بسیار ناچیز است و شاید مردم غرب کشور به راحتی این سرما را تحمل کنند. اما به هر حال شب های سرد اصفهان می توانند در کاهش جذب مسافران به اصفهان در فصل زمستان، تاثیر بسزایی داشته باشند. سرمای زمستانی اصفهان به شکلی است که شاید بتوان این شهر را مقصدی مناسب برای سفرهای داخلی در فصل زمستان دانست. اگر سری به آژانس های مسافربری بزنید، متوجه می شوید که فصل زمستان، ارزانترین زمان سفر به اصفهان محسوب می شود و ارزانترین تورهای اصفهان در این فصل جریان دارند. 

سفر یک روزه اطراف اصفهان در زمستان می تواند یک سفر جالب توجه و هیجان انگیز باشد به خصوص که هزینه های شما نسبت به سفرهای دیگر بسیار پایین است. در این سفر می توانید به کویرگردی، بازدید از اماکن تاریخی، شهربازی ها، موزه ها، کوه صفه و … بپردازید.

سفر به اصفهان در زمستان
سفر به اصفهان در زمستان

کلام آخر

بهترین زمان سفر به اصفهان را انتخاب کنید تا بتوانید نصف جهان را در آب و هوایی مناسب و با کمترین هزینه مشاهده کنید. در این مقاله از همیار تریپ به بررسی زمان های مناسب برای سفر به اصفهان پرداختیم و این موضوع را از جنبه های مختلفی مورد نقد و بررسی قرار دادیم. با مطالعه‌ی این مقاله می توانید متوجه شوید که در هر فصل باید کدام از جاذبه های گردشگری اصفهان را برای تفریح و یا بازدید انتخاب کنید.

سوالات متداول

از 5- تا 12 درجه سانتی گراد

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.