بهترین زمان سفر به ایتالیا | فصل سفر به ایتالیا

بهترین زمان سفر به ایتالیا را نسبت به شهری که قصد سفر به آن را دارید باید مشخص کرد. شهرهای مختلفی در ایتالیا جنبه‌ی گردشگری و توریستی دارند. از میلان و رم گرفته تا ونیز می توانند مقصد اصلی شما برای سفر به ایتالیا محسوب شوند. اما اگر بخواهیم به طور کلی در مورد زمان سفر به این شهرها و کشور ایتالیا صحبت کنیم، باید تابستان را به عنوان شلوغ ترین و محبوب ترین زمان سفر به ایتالیا نام ببریم. در این مقاله از همیار تریپ با بررسی نکات مختلف در مورد سفر به ایتالیا، زمان ایده آل  برای این مسافرت را مشخص خواهیم کرد.

بهترین فصل سفر به ایتالیا از نظر آب و هوا

آب و هوا از معیارهای اصلی در مورد سفر به ایتالیا محسوب می شود. به طور کلی کشورهای اروپایی در طول سال با بارندگی همراه هستند و ایتالیا هم از این قاعده مستثنی نیست. به خصوص اگر قصد سفر به ونیز دارید و می خواهید در این شهر آبی زیبا قایق سواری کنید، باید در فصل مناسبی اقدام به مسافرت نمایید. 

آب و هوای ایتالیا مانند دیگر کشورهای اروپایی مدیترانه ای است و زمستان های سرد و تابستان های گرمی دارد. ماه های می تا سپتامبر (اواسط اردیبهشت تا اواسط شهریور) ماه های گرم سال در ایتالیا محسوب می شوند. البته در بیشتر مناطق ایتالیا گرمای هوا قابل تحمل است و گرمای این فصل باعث جلوگیری از سفر شما به ایتالیا نخواهد شد. اما مناطقی مانند دشت های امیلیا-رومانیا و ونتو گرمای عجیب و غریبی دارند که بهتر است برای سفر تابستانی خود این مقاصد را انتخاب نکنید.

گرمترین ماه های سال در ایتالیا
گرمترین ماه های سال در ایتالیا

ماه های اکتبر تا فوریه، ماه های سرد سال محسوب می شوند، که در این ماه ها بادهای سرد پاییزی و زمستانی شروع به وزیدن می کنند. به خصوص اگر به نواحی شمالی کوه های آلپ سفر کنید، درگیر سرمای شدید خواهید شد. در این بازه‌ی زمانی، دمای هوای ایتالیا در برخی مناطق به زیر صفر درجه می رسد، در حالی که در برخی دیگر از مناطق دمای هوا نزدیک به 10 درجه سانتی گراد می باشد و بهترین مکان برای سفر زمستانی محسوب می شوند.

سردترین ماه های سال در ایتالیا
سردترین ماه های سال در ایتالیا

به طور کلی باید آب و هوای ایتالیا را بر حسب مکان معرفی کرد، چون دمای هوا در میلان، رم، ونیز و یا تورین با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال در فصل سرد زمستان اگر به شهر رم پایتخت ایتالیا سفر کنید، با آب و هوای معتدلی روبرو خواهید شد. در جدول زیر می توانید با نواحی مختلف ایتالیا و اوضاع آب و هوای آنها آشنا شوید:

مناطق ایتالیاآب و هوای زمستانیآب و هوای تابستانی
نواحی شمالی (ترنتو، میلان، ونیز و تورین)سرد و مرطوبگرم و مرطوب
مناطق مرکزی (رم، فلورانس، بولونیا)معتدلمعتدل
مناطق جنوبی ناپل، پوتنزا، جزایر سیسیل و ساردنیمعتدل و کم بارشگرم و خشک

بهترین فصل سفر به ایتالیا از نظر آب و هوا
بهترین فصل سفر به ایتالیا از نظر آب و هوا

خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر به ایتالیا

عده‌ی زیادی برای خرید تور سفر به ایتالیا، به خلوت بودن و ارزان بودن توجه می کنند و شاید اوضاع آب و هوا، اهمیت چندانی برای آنها نداشته باشد. در این زمان ها می توانید تور ایتالیا را ارزان قیمت خریداری کنید و حتی هزینه های اقامت خود در شهرهای مختلف ایتالیا را کاهش دهید. به طور کلی ماه های اکتبر و نوامبر، مرطوب ترین ماه های سال در ایتالیا هستند و با توجه به هوای شرجی و رطوبت موجود در این ماه ها، کمتر کسی به ایتالیا سفر می کند. 

خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر به ایتالیا
خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر به ایتالیا

شلوغ ترین و گرانترین زمان سفر به ایتالیا

ماه های می تا آگوست (اواسط  اردیبهشت تا اواسط شهریور) شلوغ ترین زمان سفر به ایتالیا محسوب می شوند. با توجه به تعطیلی یک ماه‌ی ایتالیا در ماه آگوست، مردم به شهرهای توریستی ایتالیا سفر می کنند و نسبتا تراکم زیادی در شهرها ایجاد می شود. به همین دلیل تفریحات و امکانات تفریحی بیشتری در شهرهای ساحلی و توریستی ایتالیا قرار خواهد داشت. 

ماه های ژوئن تا آگوست (اواسط خرداد تا اواسط شهریور) زمان پیک سفر به ایتالیا به شمار می رود و شلوغ ترین روزهای ایتالیا را تشکیل می دهند. اگر به دنبال بهترین زمان سفر به ایتالیا هستید و هزینه برای شما اهمیتی ندارد، می توانید این ماه ها را برای سفر به ایتالیا انتخاب کنید. البته در زمان برگزاری مراسم عید پاک و جشن های سال نوی میلادی هم قیمت تورهای ایتالیا بالا خواهد رفت و یکی از گرانترین زمان های سفر به ایتالیا محسوب می شوند.

شلوغ ترین و گرانترین زمان سفر به ایتالیا
شلوغ ترین و گرانترین زمان سفر به ایتالیا

بهترین زمان سفر به ایتالیا از نظر جشنواره ها

در کشور ایتالیا جشنواره ها و فستیوال های مختلفی برگزار می شود که می تواند دلیل اصلی مسافرت به شهرهایی مانند میلان، رم، تورین و … باشد. اگر به دنبال شرکت در جشنواره های غذایی هستید باید در ماه های مارس و می به ایتالیا سفر کنید. در این ماه ها انواع جشنواره های مربوط به غذا برگزار می شود. در ادامه می توانید با جشنواره های مهم ایتالیا و زمان برگزاری آنها آشنا شوید.

فستیوال های ایتالیازمان برگزاریتوضیحات
کارناوال ونیزفوریهبرگزاری جشن با لباس های رنگی و ماسک های عجیب
هفته عید پاکهفته عید پاکمراسم مذهبی کاتولیک در رم
مسابقه دوچرخه سواریماه میتور دوچرخه سواری ایتالیا
روز جمهوری ایتالیادوم ژوئنبرگزاری جشن و کنسرت
پالیو دی سینا2 جولای و 16 آگوستمسابقه اسب دوانی
رگات استوریکا ونزیااولین یکشنبه ماه سپتامبرمسابقه قایقرانی در کانال ونیز
جشنواره بین المللی فیلم ونیزسپتامبرجشنواره بهترین فیلم های جهان
فستیوال ترافل سفید آلبامارس و میجشنواره غذاهای ایتالیایی

بهترین زمان سفر به ایتالیا از نظر جشنواره ها
بهترین زمان سفر به ایتالیا از نظر جشنواره ها

بهترین زمان سفر به رم ایتالیا

رم به عنوان پایتخت ایتالیا یکی از مهمترین مقاصد گردشگری ایتالیا محسوب می شود. آب و هوای این شهر اکثر روزها گرم است و در ماه آگوست گرمترین روزهای خود را تجربه می کند. ماه های بهاری و پاییزی در رم بهترین آب و هوا را دارند، اما شاید شلوغ ترین روزهای سفر به رم همین فصل ها باشند. ولی به هر حال باید ماه های بهاری و پاییزی سال را بهترین زمان برای سفر به رم ایتالیا دانست. البته زمستان های رم هم آب و هوای نسبتا معتدل تری نسبت به دیگر شهرهای ایتالیا دارد و اگر به دنبال سفری ارزان قیمت تر هستید، می توانید زمستان را برای سفر به رم انتخاب کنید.

بهترین زمان سفر به رم ایتالیا
بهترین زمان سفر به رم ایتالیا

بهترین زمان سفر به توسکانی ایتالیا

شهر توسکانی ایتالیا یکی از شهرهای تاریخی و ساحلی ایتالیا به شمار می رود. خط ساحلی در این شهر نزدیک به 230 کیلومتر بوده و تفریحات دریایی و ساحلی متنوعی در این شهر برپا شده است. اگر ماه آگوست را برای سفر به ایتالیا انتخاب کرده اید، باید به سراغ شهر توسکانی بروید. ماه های می و جولای هم آب و هوای مناسب و معتدلی برای سفر به توسکانی دارند، اما شلوغ ترین زمان برای سفر به توسکانی محسوب می شوند.

اگر می خواهید از تفریحات دریایی و ساحلی استفاده کنید و در یک آب و هوای معتدل از ساحل گردی در توسکانی لذت ببرید، باید فصل بهار و پاییز را برای سفر به توسکانی انتخاب کنید. زمستان های توسکانی نسبتا سرد و بارانی است و حتی با قیمت های پایینی که برای تورهای توسکانی در نظر گرفته شده است، بهتر است در این زمان به توسکانی سفر نکنید.

بهترین زمان سفر به توسکانی
بهترین زمان سفر به توسکانی

بهترین زمان سفر به ونیز ایتالیا

بهترین فصل سفر به ونیز را باید با توجه به بارندگی مشخص کرد. ماه های تابستانی پر بارش ترین زمان در ونیز محسوب می شوند و ماه های زمستانی بارش کمتری در ونیز جریان دارد. به طور کلی در هر زمان از سال که به ونیز سفر کنید باید انتظار بارندگی های عجیب و غریب را داشته باشید و این بارندگی قابل پیش بینی نیست. 

بهترین زمان سفر به ونیز را می توان بهار و پاییز دانست که آب و هوای معتدل تری داشته و نسبت به تابستان، بارندگی کمتری در جریان است. یکی از مهمترین دلایل سفر به ونیز، حضور در جشنواره فیلم بین المللی ونیز است که در ماه سپتامبر برگزار می شود. برای حضور در کارناوال ونیز هم باید اوایل فوریه به ونیز سفر کنید که می تواند به افزایش کیفیت سفر شما کمک زیادی کند.

بهترین زمان سفر به ونیز ایتالیا
بهترین زمان سفر به ونیز ایتالیا

کلام آخر

در این مقاله از همیار تریپ سعی کردیم بهترین زمان سفر به ایتالیا را معرفی کنیم تا بتوانید زمان ایده آل برای سفر به هر یک از شهرهای توریستی ایتالیا را بدست آورید. تورهای ایتالیا به عنوان بهترین تورهای خارجی محسوب می شوند و طرفداران زیادی دارند، به خصوص تورهای ونیز، رم و میلان که می توانند تجربه ای بی نظیر باشند. اگر به دنبال ارزانترین، خلوت ترین و یا شلوغ ترین زمان سفر به ایتالیا هستید، باید این مقاله را مطالعه کنید.

سوالات متداول

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.