بهترین زمان سفر به ژاپن کی هست؟

بهترین زمان سفر به ژاپن کی هست؟ این سوالی است که قبل از سفر به کشور سامورایی ها باید به پاسخ آن برسید. ژاپن به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشور های دنیا شناخته می شود و با توجه به فرهنگ متفاوت و خاصی که نسبت به فرهنگ ایرانیان دارند، همیشه یک مقصد جذاب برای مردم ایران به شمار رفته است. اما بهتر است برای تجربه‌ی بهتر در طول این سفر، با آب و هوا، تورها، فستیوال ها و نکات مهم در مورد این سفر به خصوص بهترین زمان سفر به ژاپن آشنا شوید. در این مقاله از همیار تریپ به بررسی این مسائل خواهیم پرداخت تا بتوانید در زمان مناسب به ژاپن و به خصوص توکیو سفر کنید.

چه زمانی به ژاپن سفر کنیم؟

کشور ژاپن به عنوان یک کشور 4 فصل، در تمام طول سال آماده و پذیرای مسافران و گردشگران از سراسر نقاط جهان است. با توجه به این موضوع که اولین کشوری که خورشید در آن طلوع می کند، ژاپن است، این کشور را در تمام دنیا با نام سرزمین خورشید تابان می شناسند. در این کشور زیبا و دیدنی جاذبه های گردشگری متفاوت و متنوعی وجود دارد که از جمله آنها می توان به کوه های آتشفشانی، جزایر ژاپن، موزه ها و … اشاره داشت. کوه ها و جزایر باعث شده اند که در نقاط مختلف ژاپن، آب و هوای متفاوتی جریان داشته باشد، به همین دلیل بهتر است با آب و هوای منطقه‌ی مورد نظر خود برای سفر آشنا شوید.

چه زمانی به ژاپن سفر کنیم؟
چه زمانی به ژاپن سفر کنیم؟

بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر آب و هوا

آب و هوای ژاپن به شکلی است که شما در تمام فصول می توانید به این کشور سفر کنید. سرزمین خورشید تابان یا سرزمین شکوفه ها القابی است که می توانید به ژاپن نسبت دهید، چون در فصل بهار شکوفه های گیلاس منظره ای بی نظیر در پیش چشمان شما به وجود می آورند. اما در فصل تابستان فضای فوق العاده ای برای کوهنوردی و در فصل های پاییز و زمستان امکان پیاده روی در دل درختان نارنجی رنگ و اسکی روی برف را بدست خواهید آورد. در ادامه با آب و هوای هر فصل در ژاپن آشنا خواهید شد.

بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر آب و هوا

آب و هوای ژاپن در فصل بهار

فصل بهار می تواند بهترین زمان سفر به ژاپن محسوب شود، چون آب و هوای این فصل بسیار معتدل با نسیم های بهاری است که فضای دلنشینی را برای تفریحات بهاری ایجاد می کند. فصل بهار در ژاپن از اواسط اسفند تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد که در این فصل مهمترین جاذبه گردشگری ژاپن، بازدید از شکوفه های گیلاس است. 

آب و هوای ژاپن در فصل بهار
آب و هوای ژاپن در فصل بهار

آب و هوای ژاپن در فصل تابستان

دمای هوای ژاپن در فصل تابستان در بازه‌ی 20 تا 30 درجه سانتی گراد قرار دارد که شاید این دما شما را گمراه کند و فکر کنید آب و هوای معتدلی در انتظار شما خواهد بود. اما در این فصل آب و هوای شهرهای ژاپن به شدت شرجی و مرطوب است که می تواند باعث تعریق و آزار و اذیت شما شود. البته با توجه به وجود فستیوال های مختلف و جاذبه های گردشگری متعدد در ژاپن، در این فصل هم افراد زیادی به این کشور سفر می کنند. 

آب و هوای ژاپن در فصل تابستان
آب و هوای ژاپن در فصل تابستان

آب و هوای ژاپن در فصل پاییز

یکی دیگر از بهترین زمان ها برای سفر به ژاپن، فصل پاییز است. در این فصل نمای زیبایی از طبیعت بکر ژاپن مشاهده خواهید کرد که رنگ طلایی و نارنجی به خود گرفته است. در روزهای ابتدایی فصل پاییز، شما سرما و گرمای زیادی را احساس نخواهید کرد و در یک هوای معتدل و خنک می توانید به تفریح بپردازید. اما در روزهای پایانی که به زمستان می رسیم، دمای هوا کمی کاهش می یابد که بهتر است حداقل یک یا دو لباس گرم با خود داشته باشید.

آب و هوای ژاپن در فصل پاییز
آب و هوای ژاپن در فصل پاییز

آب و هوای ژاپن در فصل زمستان

از اواسط آذر تا اواسط اسفند ماه، فصل زمستان را تشکیل می دهند که برخلاف تصور، آب و هوای نسبتا خشک و آفتابی دارد. البته که در این فصل بارش برف شدت خواهد گرفت و روزهای برفی فراوانی را در ژاپن تجربه خواهید کرد. با این اوصاف می توانید در فصل زمستان به قصد ورزش های زمستانی و اسکی رو برف به ژاپن سفر کنید. برخی از روزهای زمستانی در ژاپن با طوفان های شدیدی همراه است، به این علت بهتر است که لباس گرم، کلاه، دستکش و چتر با خود به همراه داشته باشید.

آب و هوای ژاپن در فصل زمستان
آب و هوای ژاپن در فصل زمستان

فصل بارندگی در ژاپن

در کشور ژاپن روزهای خشک و کم بارش کمی را مشاهده خواهید کرد. این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی خود روزهای بارانی زیادی را شاهد است و به همین علت اگر در زمان درستی سفر نکنید، ممکن است با چالش های جدی روبرو شوید. اما خشک ترین و کم بارش ترین فصل در ژاپن، فصل زمستان و ماه های آذر، دی و بهمن هستند.  ماه های آبان و اسفند هم نسبت به دیگر ماه ها، بارندگی کمتری را شاهد هستند و می توانند در رده های بعدی کم بارش ترین زمان برای سفر به ژاپن قرار گیرند.

خشک ترین و کم بارش ترین ماه ها در ژاپن
خشک ترین و کم بارش ترین ماه ها در ژاپن

بارانی ترین فصل در ژاپن و توکیو، فصل تابستان، به خصوص ماه های تیر و مرداد هستند. همانطور که گفتیم سفر به ژاپن در فصل بارانی می تواند شما را با چالش های جدی روبرو کند، به همین علت افراد کمتری فصل تابستان را برای سفر به ژاپن انتخاب می کنند. با این اوصاف فصل تابستان را می توان ارزانترین زمان سفر به ژاپن برشمرد.

فصل بارندگی در ژاپن
فصل بارندگی در ژاپن

فصل طوفانی ژاپن

یکی دیگر از فصل هایی که باید سعی کنید از سفر در آن پرهیز کنید، فصل طوفانی ژاپن است. ماه های مرداد و شهریور اوج طوفان های ژاپن را شامل می شوند، اما در بازه زمانی اردیبهشت تا مهر، شاهد طوفان های گاه و بی گاه خواهید بود. البته در همین تایم هم شما می توانید به تفریحات در مراکز تجاری و تفریحی مسقف ژاپن بپردازید و از سفر خود لذت ببرید.

فصل طوفانی ژاپن
فصل طوفانی ژاپن

بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر فستیوال ها

فستیوال ها و جشنواره های مختلفی در ژاپن برگزار می شوند که معمولا اکثر آنها جشن های ملی و مرتبط با رسم و رسومات مردم ژاپن است. حضور در این فستیوال ها می تواند به شما در کسب شناخت بیشتر در مورد فرهنگ و رسومات مردم ژاپن کمک کند. در جدول زیر به معرفی معروف ترین فستیوال های ژاپن به همراه زمان برگزاری آنها می پردازیم.

فستیوال های ژاپن
فستیوال های ژاپن

فستیوال های ژاپنزمان برگزاریتوضیحات
فستیوال برف و یخ ساپوروماه فوریهساخت مجسمه‌های یخی هنگام شب با نورهای زیبایی روشن
اومیزوتوری۱ تا ۱۴ مارسمردم مشعل‌های بزرگی به بالای معبد برده و بالای سر جمعیت قرار می دهند
هانامیفصل بهارتماشای گل ها و شکوفه های گیلاس
کاندا ماتسوریشنبه و یکشنبه‌ی نزدیک به ۱۵ مِیراهپیمایی در بخش‌های مختلف کاندا، اوتِماچی، نیهومباشی و مارونوچی
تنجین ماتسوری۲۴ و ۲۵ جولایپوشیدن لباس‌های سنتی و اجرای موسیقی کاگورا
گیون ماتسوریمتغیر در هر سال به مدت سه روزروشن کردن فانوس و برگزاری رژه
آوا اودوری ماتسوری۱۲ تا ۱۵ آگوستاجرای هنرمندان در خیابان‌های شیکوکو
جیدای ماتسوری۲۲ اکتبررژه مردم با لباس های مختلف
هاکاتا دونتاکو ماتسوری۳ و ۴ مِیرژه با وسیله‌ی چوبی مخصوصِ سرو برنج به نام شاموجی
تاناباتا ماتسوری۶ تا ۸ آگوستتزئینات کاغذیِ رنگارنگ در خیابان ها
کوچی یوساکوی ماتسوریاواسط آگوسترقصِ یوساکوی ناروکو
کیشی وادا دانجیری ماتسوریاواسط ماه سپتامبرمردم درحالی‌که دانجیری (Danjiri) را روی دستان خود حمل می‌کنند، در سطح شهر رژه می‌روند
نبوتا ماتسوری۲ و ۷ آگوسترقص و آواز
گلدن ویک یا هفته طلاییاواخر آوریل تا اوایل میجشن های کودک و بازگشایی قصرها به روی مردم
اوبون15 جولای یا 15 آگوستمردم در روزهای فستیوال اوبون، به معابد و مقبره‌های خانوادگی می‌روند و جلوی خانه‌ها فانوس قرار می‌دهند تا راهنمای ارواح باشند

بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر فستیوال ها
بهترین زمان سفر به ژاپن از نظر فستیوال ها

کلام آخر

سفر به ژاپن مطمئنا یکی از متفاوت ترین مسافرت های شما خواهد بود. با توجه به وجود فستیوال های متنوع و مختلف در ژاپن، تور ژاپن به یکی از محبوب ترین و بهترین تورهای خارجی تبدیل شده است که مردم ایران هم از آنها استقبال می کنند. در این مقاله سعی کردیم بهترین زمان سفر به ژاپن را از جنبه های مختلفی مانند هزینه ها، فستیوال ها، آب و هوا و … بررسی کنیم که با مطالعه‌ی آنها بتوانید بهترین زمان را برای مسافرت خود انتخاب کنید.

سوالات متداول

فصل زمستان به خصوص ماه های آذر، دی و بهمن

ماه های مرداد و شهریور

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.