بهترین زمان سفر به لرستان

لرستان و خرم آباد بهشتی دیدنی در غرب ایران است که شاید در حق این استان زیبا کم لطفی شده است. دره ها و آبشار های مختلف و دیدنی لرستان، قلعه فلک الافلاک، آبشار بیشه و … از جذاب ترین و بهترین جاهای دیدنی ایران محسوب می شوند اما کمتر کسی در ایران به سراغ آنها رفته است. اگر بهترین زمان سفر به لرستان را بشناسید و در موقعیتی ایده آل، با آب و هوای مناسب به لرستان سفر کنید، می توانید سفری رویایی داشته باشید. در ادامه زمان مناسب برای مسافرت به لرستان را بررسی می کنیم تا بتوانید در موقعیتی مناسب این سفر را تجربه کنید.

کی بریم لرستان؟
کی بریم لرستان؟

بهترین زمان سفر به لرستان از نظر آب و هوا

آب و هوای لرستان مانند دیگر استان های غربی کشور سرد و کوهستان است. با این اوصاف می توان بهار و تابستان را به طور کلی زمان مناسب تری برای سفر به لرستان دانست، اما بهترین زمان برای مسافرت به لرستان، اردیبهشت ماه در فصل بهار است. آب و هوای تابستانی لرستان هم نسبتا خنک است و یکی از بهترین تورهای داخلی در تابستان را به خود اختصاص داده است. 

بهترین زمان سفر به لرستان از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به لرستان از نظر آب و هوا

فصل پاییز و زمستان در استان لرستان، سردترین روزهای این استان را تشکیل می دهند. اگر قصد سفر به لرستان در استان پاییز  یا زمستان را دارید باید به اندازه کافی با خودتان لباس گرم ببرید. البته که این فصل های سال هم دارای مزایا و معایب مختلفی است و نمی توان سفر در این فصل ها را منع کرد. در ادامه می توانید با دمای هوا در هر فصل از سال که در استان لرستان حاکم است را مشاهده کنید.

  • دمای هوای بهار در لرستان از 1- درجه تا 32 درجه سانتی گراد است
  • دمای هوای تابستان در لرستان از 14 تا 35 درجه سانتی گراد است
  • دمای هوای پاییز در لرستان از 5- تا 23 درجه سانتی گراد است
  • دمای هوای زمستان در لرستان از 15- تا 17 درجه سانتی گراد است
دمای هوای لرستان در طول سال
دمای هوای لرستان در طول سال

بهترین زمان سفر به لرستان از نظر رویدادها

در استان لرستان به عنوان یکی از قدیمی ترین استان های ایرانی مراسم های مختلفی برگزار می شود. از عزاداری های ماه محرم گرفته تا موسیقی محلی لری که می تواند نمادی از قوم لر، لک و بختیاری باشد. در جدول زیر می توانید آئین ها، مراسم ها و رویدادهای مختلفی را به همراه زمان برگزاری آنها مشاهده کنید.

رویدادهای معروف استان لرستانزمان برگزاری
آئین گل مالیماه محرم و روز عاشورا
مراسم چهل منبرروز تاسوعا در ایام محرم
جشنواره موسیقی سنتی لریایام نوروز
اجرای موسیقی و رقص محلی در روز خرم آباد20 اردیبهشت

بهترین زمان سفر به لرستان از نظر رویدادها
بهترین زمان سفر به لرستان از نظر رویدادها

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه‌های لرستان

جاذبه های گردشگری استان لرستان متنوع و متعدد هستند و شما در سفر به این منطقه از ایران می توانید از جاهای تاریخی، فرهنگی و تفریحی زیادی دیدن کنید. اما بهتر است زمان مناسب برای سفر به لرستان و بازدید از هر کدام از این جاذبه ها را بشناسید. در جدول زیر می توانید اطلاعات مربوط به بازدید از جاذبه های لرستان را مشاهده کنید.

جاذبه های گردشگری و دیدنی لرستانزمان مناسب برای بازدید از جاذبه های لرستان
قلعه فلک الافلاکدر ماه های بهار و پاییز- ساعت بازدید از 8 تا 19
دریاچه کیودر فصل های بهار و تابستان
بام خرم آبادشب های بهاری و تابستان
دریاچه گهرتیر و مرداد ماه
آبشار بیشهاردیبهشت و خرداد
آبشار های نوژیان، گریت، دره اسپر و آب سفیداز اردیبهشت تا تیر ماه

بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های لرستان
بهترین زمان برای بازدید از جاذبه های لرستان

خلوت ترین زمان سفر به لرستان

سفر به لرستان در نوروز شاید آب و هوای خوبی داشته باشد، اما بسیاری از اماکن گردشگری و تفریحی این شهر با تراکم جمعیت روبرو است. به همین دلیل برای سفر به لرستان در بهار بهتر است ماه های اردیبهشت و خرداد که خلوت تر هستند را انتخاب کنید. البته اگر بخواهیم خلوت ترین زمان سفر به لرستان را معرفی کنیم باید به فصل زمستان اشاره کنیم که هوای سردتری در این منطقه جریان داشته و به همین دلیل افراد کمتری به لرستان سفر می کنند. در این روزها ارزانترین تورهای لرستان را می توانید انتخاب و رزرو کنید و از تفریحات برفی و زمستانی لرستان بهره مند شوید.

خلوت ترین زمان سفر به لرستان
خلوت ترین زمان سفر به لرستان

بهترین زمان سفر به خرم آباد کی هست؟

خرم آباد به عنوان مهمترین شهر در لرستان شناخته می شود و بسیاری از جاذبه های گردشگری لرستان در این شهرستان قرار گرفته است. سفر به خرم آباد در نوروز همانند لرستان با آب و هوای مطبوع و معتدلی همراه است، اما شاید شلوغی این شهر موجب شود که به راحتی نتوانید از تفریحات و امکانات رفاهی استفاده کنید. به طور کلی بهترین زمان برای سفر به خرم آباد در ماه های اردیبهشت و خرداد، مهرماه و اسفند ماه است.

بهترین زمان سفر به خرم آباد
بهترین زمان سفر به خرم آباد

کلام آخر

استان لرستان با آب و هوای مطبوع و نسبتا خنک در تابستان  بهار به یکی از پرطرفدارترین مقاصد در سفرهای نیمه‌ی اول سال شناخته می شود. در این مقاله از همیار تریپ به معرفی بهترین زمان سفر به لرستان پرداختیم تا بتوانید در زمان درست و ایده آل از بهترین جاهای دیدنی لرستان بازدید کرده و در رویدادهای مختلفی شرکت نمایید.

سوالات متداول

فصل بهار دارای آب و هوای مطبوع و معتدل است که بهترین زمان برای سفر به لرستان شناخته می شود.

ماه های زمستانی خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر به لرستان شناخته می شوند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.