بهترین زمان سفر به مشهد مقدس در سال ۱۴۰۲

بهترین زمان سفر به مشهد نسبت به شرایط شما متفاوت خواهد بود. ممکن است برای ماه عسل به مشهد سفر کنید و یا قصد سفر مذهبی در مناسبت های مختلف از اعیاد گرفته تا شهادت ائمه را داشته باشید. بنابراین علاوه بر آشنایی با آب و هوای مشهد باید از جنبه های دیگر زمان مسافرت به مشهد مقدس را بررسی کرد که در این مقاله از همیار تریپ به این موضوع پرداخته ایم.

بهترین زمان مسافرت به مشهد از نظر آب و هوا

آب و هوای مشهد گاهی سرد و استخوان سوز است و گاهی گرم و سوزان. بنابراین اگر با آب و هوای مشهد آشنایی نداشته باشید ممکن است وسایل و لوازم درستی را برای این سفر به همراه خود نبرید. دمای هوای مشهد در فصل های مختلف سال متفاوت است که آنها را در لیست زیر مشاهده می کنید.

  • کی بریم مشهد؟
    کی بریم مشهد؟

    دمای هوای بهار در مشهد از 8 درجه تا 35 درجه سانتی گراد می باشد

  • دمای هوای مشهد در تابستان در بازه‌ی 18 تا 33 درجه سانتی گراد می باشد
  • دمای هوای پاییزی در مشهد از صفر تا 12 درجه سانتی گراد متغیر است
  • دمای هوای مشهد در فصل زمستان از منفی 5 تا 15 درجه سانتی گراد است
با این اوصاف می توان فصل بهار و تابستان را بهترین فصول برای سفر به مشهد دانست. البته در بین ماه های پاییزی، مهرماه نسبتا هوای مناسب تری دارد و سرمای هوا همچنان قابل تحمل است. البته که تجربه‌ی زیارت امام رضا (ع) در روزهای برفی زمستان هم خالی از لطف نیست و لذت خود را خواهد داشت.
بهترین زمان سفر به مشهد از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به مشهد از نظر آب و هوا

فصل بهار، بهترین فصل برای سفر به مشهد

هوای مشهد در عید نوروز نسبتا سرد است و هنوز آثار روزهای برفی زمستان را می توانید در این ماه مشاهده کنید. علاوه بر آب و هوای سرد نوروزی، جمعیت متراکم در مشهد می تواند از آرامش شما در این سفر بکاهد. هرچند زیارت در بین جمعیت زیاد و تجربه‌ی تحویل سال در عید نوروز، یک سفر ایده آل و معنوی را برای شما به ثبت می رساند، اما افراد زیادی هم به خلوت ترین زمان سفر به مشهد علاقه مند هستند و از شلوغی های این شهر دوری می کنند.

به همین دلیل ماه های اردیبهشت و خرداد که آب و هوای گرمتری نسبت به فروردین دارند و خلوت تر هستند، می توانند بهترین زمان برای سفر به مشهد محسوب شوند. در فصل خرداد که فصل امتحانات است افراد زیادی امکان سفر به مشهد برایشان فراهم نیست و به همین دلیل شهر مشهد در این زمان خلوت تر است. در این مدت به راحتی می توانید به خرید بهترین سوغات مشهد در بازار بپردازید و به راحتی به زیارت امام رضا و یا تفریح در پارک ها و مناطق تفریحی مشهد بروید.

سفر به مشهد در فصل بهار
سفر به مشهد در فصل بهار

سفر تابستانی به مشهد

پس از ایام نوروز، تابستان به عنوان فصل سفر شناخته می شود و به علت تعطیلات مدرسه، افراد زیادی در این مدت زمان به مسافرت می روند. البته در فصل تابستان گرم ترین روزهای مشهد را تجربه خواهید کرد و بهتر است شهریور ماه را برای سفر به مشهد انتخاب کنید. علاوه بر آب و هوای معتدل تر، حرم مطهر امام رضا (ع) هم خلوت تر از ایام نوروز است. 

سفر تابستانی به مشهد
سفر تابستانی به مشهد

سفر به مشهد در فصل پاییز

برای بازدید از بهترین جاهای دیدنی مشهد در پاییز باید در مهر ماه به این شهر مقدس سفر کنید. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم سرمای زمستان به شدت سرد و استخوان سوز است و تحمل آن تا حدی سخت است. به همین دلیل مهرماه که هنوز دمای هوا کاهش چشمگیری نداشته است، زمان بهتری برای سفر در پاییز به مشهد محسوب می شود. همچنین در این ماه که مدارس بچه ها بازگشایی می شود، از خلوت ترین زمان های سفر به مشهد به شمار می رود. 

علاوه بر آن تورهای مشهد در این فصل قیمت های مناسب تری را ارائه می دهند و معمولا می توانید تخفیف های مناسبی را برای تور سفر به مشهد دریافت کنید. 
سفر به مشهد در فصل پاییز
سفر به مشهد در فصل پاییز

سفر به مشهد در زمستان

سفر به مشهد در زمستان دارای معایب و مزایای مختلفی است. مطمئنا زیارت حرم مطهر در هوای برفی می تواند لذت بخش باش و حال و هوای خاصی را به شما منتقل کند. آب و هوای مشهد در بهمن ماه به شدت سرد است و دمای هوا گاهی اوقات به 20- درجه سانتی گراد هم می رسد. اما به هر حال به علت خلوت و ارزان تر بودن تورها، سفر به مشهد در بهمن ماه هم از طرفداران زیادی برخوردار است. شما در این ماه می توانید از جاهای دیدنی مسقف مشهد مانند موزه ها دیدن کنید. سرزمین موج های آبی هم می تواند در سرمای زمستان یک تفریح آبی فوق العاده محسوب شود که در مشهد می توانید تجربه کنید.

اما پیشنهاد ما به شما انتخاب سفر به مشهد در اسفند ماه است. در این ماه به خصوص روزهای پایانی، هوا کمی گرمتر می شود و از شدت بارندگی ها کاسته خواهد شد. دمای هوای مشهد در اسفند ماه از 5- درجه تا 15 درجه سانتی گراد است. در این ماه هم به راحتی می توانید به زیارت امام رضا بروید و یا به خرید در بازارهای معروف و مراکز خرید لاکچری مشهد بپردازید.

سفر به مشهد در زمستان
سفر به مشهد در زمستان

سفر به مشهد طبق مناسبت ها

احادیث و روایات فراوانی در مورد زیارت ائمه در مناسبت های مذهبی وجود دارد که می تواند ثواب زیارت را چندین برابر کند. هرچند شلوغ ترین روزهای مشهد در همین مناسبت ها رقم می خورد، اما افراد زیادی ترجیح می دهند مناسبت های مذهبی را در جوار امام رضا (ع) سپری کنند. در ادامه سفر به مشهد در مناسبت ها را بررسی خواهیم کرد.

سفر به مشهد در ماه رمضان

اگر تا به حال در ماه مبارک رمضان به مشهد سفر نکرده اید، احتمالا تصاویر مراسم افطاری در صحن های مختلف حرم مطهر را در تلویزیون دیده باشید. قطعا غذای حضرتی و افطاری در صحن حرم امام رضا می تواند یکی از بهترین خاطرات شما در مشهد مقدس باشد.

مراسم افطار در مشهد مقدس
مراسم افطار در مشهد مقدس

سفر به مشهد در ماه محرم

مراسم های مختلف عزاداری در ماه محرم می توانند دلیل سفر شما به مشهد باشند. به خصوص افرادی که شاید هزینه های سفر به کربلا و کشور عراق را در روزهای محرم نداشته باشند، خودشان را به مشهد می رسانند. دسته های عزاداری داخل صحن های مختلف حرم مطهر به عزاداری می پردازند و صحنه ای زیبا از اجتماعات پرشور حسینی به وجود می آورند.

دسته های عزاداری در صحن حرم مطهر امام رضا (ع)
دسته های عزاداری در صحن حرم مطهر امام رضا (ع)

ارزان ترین زمان سفر به مشهد

خلوت ترین زمان مشهد را می توان ارزانترین هم دانست. بنابراین اگر در خلوت ترین زمان از سال که دارای آب و هوای مناسبی هم باشد، می تواند یک سفر فوق العاده و ارزان قیمت را برای شما فراهم کند. با توجه به موضوعات مطرح شده در این مقاله می توان ماه های اردیبهشت، خرداد و مهر ماه را بهترین و ارزان ترین زمان سفر به مشهد دانست.

ارزانترین و خلوت ترین زمان سفر به مشهد
ارزانترین و خلوت ترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر تهران مشهد

اگر با تفاوت بلیط چارتری و سیستمی آشنا باشید می دانید که بلیط های چارتری یا لحظه آخری از قیمت های مناسب تری برخوردار هستند. در روزهای کم مسافر و خلوت مشهد، آژانس های مسافربری، تورهای چارتری برگزار می شوند که با قیمت مناسب بتوانند مسافران مختلفی را به خود جذب کنند. با کمک بلیت چارتری می توانید مسافرتی ارزان قیمت به مشهد را تجربه کنید، اما نکته‌ی منفی در مورد آنها احتمال لغو شدن رزرو شماست.

با توجه به این تفاسیر ماه های خلوت سال مانند ماه های زمستانی به خصوص دی و بهمن ماه می توانند بهترین زمان برای خرید بلیط چارتری مشهد محسوب شوند. 
بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر مشهد
بهترین زمان برای خرید بلیط چارتر مشهد

کلام آخر

همانطور که در این مقاله مطالعه کردید، موضوع مطرح شده در مورد بهترین زمان سفر به مشهد بود. برای این مسافرت می توانید نسبت به هزینه، مناسبت ها، آب و هوا، بلیط چارتری و یا بازدید از بهترین جاهای دیدنی شهر مقدس مشهد، بهترین زمان را انتخاب کنید. در این زمینه ما مسائل مختلف را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید انتخابی راحت در مورد تورهای مشهد داشته باشید.

سوالات متداول

ماه های زمستانی به خصوص دی و بهمن ماه که خلوت ترین زمان سفر به مشهد محسوب می شوند، اگر شامل مناسبت های مذهبی نشوند می توانند بهترین زمان برای خرید بلیط چارتری مشهد باشند.

دمای هوا در زمستان های مشهد از 5- تا 15 درجه سانتی گراد است.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.