بهترین زمان برای سفر به شمال ایران

خاطرات شمال در ذهن همه‌ی مردم ایران باقی مانده و محال است یادشان برود! شمال ایران را می توان پرطرفدارترین مقصد برای مسافرت ایرانیان دانست، چون در تمام تعطیلا کوتاه و بلند، شهرهای شمالی کشور هستند که میزبان مسافران از نقاط مختلف هستند. سه استان شمالی ایران یعنی گیلان، مازندران و گلستان، نقش مهمی در جذب گردشگر به سمت شمال کشور دارند. البته که مازندران و گیلان با توجه به مسافت کمتری که دارند بیشتر مورد استقبال قرار می گیرند. برای سفر به هر سه استان باید آشنایی کامل با بهترین جاهای دیدنی شمال و بهترین زمان سفر به شمال داشته باشید. در این مقاله قصد داریم بهترین زمان را برای سفر به شمال ایران از جنبه های مختلف بررسی کنیم تا بتوانید در بهترین فصل به این منطقه سفر کنید.

بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان مازندران)

استان مازندران نزدیکترین شهر شمالی به پایتخت محسوب می شود و با توجه به این موضوع، شلوغ ترین شهر شمالی کشور هم به شمار می رود. اگر می خواهید از شلوغی و ترافیک، گرمای هوا و تابستان های شرجی و … دور شوید، تا انتهای این قسمت از مقاله با ما همراه باشید تا بهترین زمان سفر به مازندران را بشناسید.
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان مازندران)
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان مازندران)

سفر به مازندران در بهار

در ایام نوروز ترافیک سنگینی در جاده های چالوس و هراز ایجاد می شود، چون مردم به سمت مازندران هجوم می برند. بنابراین اگر تحمل ایستادن در ترافیک را ندارید، بهتر است سفر در نوروز به سمت مازندران را انتخاب نکنید. اما بهترین زمان سفر به شمال در بهار، ماه های اردیبهشت و خرداد است. شاید برخی از روزها درگیر بارندگی شوید، اما بارش باران در شمال یکی از نعمات الهی است که زیبایی شمال را بیشتر خواهد کرد.

سفر به مازندران در فصل بهار
سفر به مازندران در فصل بهار

سفر به مازندران در تابستان

اگر قصد سفر به شمال در تابستان را دارید باید تحمل خود در مقابل هوای شرجی این منطقه را بالا ببرید. استان مازندران تابستان های شرجی دارد و هر زمان از روز که به بیرون از محل اقامت خود بروید، با تعریق شدید روبرو خواهید شد. حتی آفتاب در این ماه ها آنقدر سوزان است که احتمالا در زمان شنا در دریا دچار سوختگی پوست شوید. 

گرمترین روزها را در سفر به شمال در تیر ماه تجربه خواهید کرد و اصلا مسافرت در این زمان توصیه نمی شود. اما با توجه به آب و هوای شمال در شهریور که کمی خنک تر شده و از گرمای هوا کاسته شده است می تواند بهترین زمان سفر به شمال در تابستان محسوب شود. البته که سفر به شمال در شهریور ماه هم نمی تواند بهترین گزینه تلقی شود، اما نسبت به روزهای دیگر تابستان نسبتا بهتر است.

سفر به مازندران در تابستان
سفر به مازندران در تابستان

سفر به مازندران در پاییز

پس از فصل گرم تابستان، یکی از بهترین فصل ها برای سفر به شمال به خصوص مازندران از راه می رسد. رانندگی در میان جاده های زرد رنگ رامسر، نوشهر، شهر نور، مازندران و … می تواند از جذاب ترین خاطرات شما در سفر به مازندران باشد. در این فصل بارندگی های مازندران بیشتر خواهد شد و کمتر روزی را بدون باران سپری خواهید کرد. اما هوای پاییزی به خصوص در مهرماه معتدل است و گرما و سرمای خاصی را احساس نخواهید کرد. 

در روزهای پاییزی اگر تعطیلی رسمی بلند مدتی نباشد، خلوت ترین روزها را در مازندران مشاهده می کنید. با توجه به این عدم استقبال مسافران از سفر به شمال، قیمت ویلاها و اقامتگاه ها کاهش پیدا می کند. بهترین تور داخلی شمال را می توانید در این ایام رزرو کنید و با کمترین هزینه یک سفر خاطره انگیز را تجربه کنید. 

سفر پاییزی به مازندران
سفر پاییزی به مازندران

سفر به مازندران در فصل زمستان

فصل زمستان سردترین روزهای شمال را شامل می شود. دمای هوای مازندران در فصل شمال به شدت کاهش پیدا می کند و با بارش باران و برف همراه خواهد بود. در این روزها شما از تجربه‌ی اقامت در جنگل، شنا در دریا، تله کابین رامسر و بسیاری از تفریحات مازندران محروم خواهید ماند. به طور کلی سفر به مازندران در زمستان توصیه نمی شود و تنها مزیت آنها قیمت ارزان تور مازندران می باشد. البته که طبیعت برفی مازندران هم زیبایی خاص خود را دارد و اگر بتوانید هتل ها و ویلاهای لاکچری خزرشهر را رزرو کنید، در زمستان هم سفری رویایی به مازندران خواهید داشت.

سفر به مازندران در فصل زمستان
سفر به مازندران در فصل زمستان

دمای هوای مازندران در طول سال

بهاردمای هواتابستاندمای هواپاییزدمای هوازمستاندمای هوا
فروردیناز 5 تا 19تیراز 20 تا 30مهراز 6 تا 20دیاز 7- تا 8
اردیبهشتاز 8 تا 26مرداداز 25 تا 30آباناز 1 تا 14بهمناز 11- تا 7
خرداداز 11 تا 29شهریوراز 22 تا 29آذراز 3- تا 9اسفنداز 5- تا 17

بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گیلان)

برای سفر به شمال در پاییز می توانید به گیلان و رشت سفر کنید. البته که بهترین زمان سفر به گیلان هم مانند مازندران، فصل بهار و پاییز است. به طور کلی آب و هوا هر سه استان شمالی تا حد زیادی به یکدیگر مشابه هستند. در ادامه می توانید اطلاعات کاملی در مورد اوضاع آب و هوا، ترافیک، ارزان یا گران بودن و خلوت یا شلوغ بودن گیلان بدست آورید.
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گیلان)
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گیلان)

سفر به گیلان در بهار

شهر رشت در استان گیلان از نظر جاذبه های تفریحی و تاریخی یکی از مهمترین شهرهای شمال محسوب می شود. سالانه مردم زیادی به این شهر سفر می کنند و از تفریحات دریایی در کنار دریای خزر بهره می برند. اما بیشترین آمار مسافرت به گیلان در فصل بهار رخ می دهد که هوای معتدل و بهاری در این استان جریان دارد. دمای هوا در این فصل بسیار عالی است و شما نه تنها درگیر سرما نخواهید بود، بلکه گرما و رطوبت تابستان هم در این فصل مشاهده نخواهد شد.

از جمله بهترین جاهای دیدنی شمال در استان گیلان که در فصل بهار می توانید از آنها دیدن کنید باید به جاده اسالم به خلخال، ماسال، قلعه رودخان، دیلمان، دریاچه کومله و … اشاره داشت. قطعا طبیعت بکر جاده اسالم به خلخال در فصل بهار دیدنی است و شما در جنگل های گیلان به خصوص جنگل گیسوم می توانید از سفر خود لذت ببرید.

سفر به گیلان در بهار
سفر به گیلان در بهار

سفر به گیلان در تابستان

تابستان های گیلان شاید نسبت به شهرهای اهواز، یزد و … دمای بالایی نداشته باشد، اما رطوبت هوا و شرجی بودن آن می تواند از گرمای شهرهای گرمسیر آزاردهنده تر باشد. به همین دلیل حتی با وجود تعطیلات تابستانی دانش آموزان و دانشجویان، کمتر کسی به فکر سفر به گیلان خواهد افتاد. البته در این هوا هم می توانید در دل جنگل ها یا در کنار آبشارهای گیلان به تفریح بپردازید، اما شنا در دریای خزر باعث آفتاب سوختگی شما خواهد شد. بهتر است برای سفر به گیلان در فصل تابستان، شهریور ماه را به خصوص در روزهای پایانی انتخاب کنید. 

سفر به گیلان در تابستان
سفر به گیلان در تابستان

سفر به گیلان در پاییز

فصل پاییز مانند بهار هوای نرمال تر و متعادل تری نسبت به تابستان دارد. شما در مهر و آبان با هوای متعادل و کمی سرد روبرو هستید که می توانید به تمام تفریحات خود در شمال ایران برسید. علاوه بر آب و هوا، در این فصل اگر تعطیلات خاصی وجود نداشته باشد، درگیر ترافیک نخواهید شد و بهترین ویلاهای شمال را با مناسب ترین قیمت اجاره خواهید کرد. با این اوصاف مهر ماه را می توان بهترین زمان سفر به شمال در پاییز دانست. 

پاییز، بهترین زمان سفر به شمال در گیلان
پاییز، بهترین زمان سفر به شمال در گیلان

سفر به گیلان در زمستان

دمای هوای زمستان در استان گیلان اکثر روزها نزدیک به صفر و زیر صفر است. با توجه به جاهای دیدنی گیلان که اکثر آنها به شنا دریا و جنگل گردی مربوط می شود، در فصل زمستان با بارش برف و باران و سرمای هوا، همه را از دست می دهید. البته با توجه به کاهش هزینه های سفر به شمال در فصل زمستان می توان این فصل را ارزانترین زمان سفر به شمال دانست، به همین دلیل می توانید بهترین ویلاها همراه با استخر و جکوزی را اجاره کنید و کیفیت مسافرت خود به شمال را افزایش دهید.

سفر زمستانی به شمال در استان گیلان
سفر زمستانی به شمال در استان گیلان

دمای هوای گیلان در طول سال

بهاردمای هواتابستاندمای هواپاییزدمای هوازمستاندمای هوا
فروردیناز 6 تا 22تیراز 19 تا 30مهراز 12 تا 23دیاز 1 تا 8
اردیبهشتاز 10 تا 25مرداداز 20 تا 32آباناز 7 تا 19بهمناز 1- تا 7
خرداداز 19 تا 31شهریوراز 16 تا 33آذراز 4 تا 14اسفنداز 5 تا 13

بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گلستان)

استان گلستان نزدیک به شمال شرق کشور قرار گرفته و نسبت به استان های گیلان و مازندران فاصله‌ی بیشتری با پایتخت دارد. به همین دلیل شاید مسافران کمتری به استان گلستان و مرکز آن یعنی شهر گرگان سفر کنند. البته که زیبایی های شگفت انگیز این استان قابل انکار نیست و اگر اطلاعات کامل در مورد بهترین زمان سفر به گرگان را داشته باشید، می توانید سفری رویایی به این منطقه از شمال را تجربه کنید.
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گلستان)
بهترین زمان برای سفر به شمال ایران (استان گلستان)

سفر به گلستان در بهار

اگر برای سفر به شمال در عید نوروز برنامه ریزی کرده اید و به دنبال مسیر خلوت تری نسبت به چالوس هستید، باید گرگان را به عنوان مقصد انتخاب کنید. در این ماه از سال که افراد زیادی به سمت استان های گیلان و مازندران هجوم می برند، شما می توانید با آرامش بیشتری از طبیعت بکر و زیبای استان گلستان بهره مند شوید. البته انتخاب استان گلستان برای سفر به شمال در فروردین، قطعا با خلوتی و عدم ترافیک همراه نیست و باز هم شلوغ ترین زمان سفر به گلستان محسوب می شود.

اما همانطور که گفتیم بهترین ماه برای سفر به شمال اردیبهشت است. سفر به شمال در اردیبهشت تمام معیارهای یک زمانبندی مناسب برای مسافرت را داراست. از هزینه های سفر گرفته تا خلوت بودن و آب و هوا را در این ماه می توانید بدست آورید.

بهار، بهترین زمان سفر به شمال در استان گلستان
بهار، بهترین زمان سفر به شمال در استان گلستان

سفر به گلستان در تابستان

بارندگی در فصل تابستان به حداقل ممکن می رسد و شما دغدغه ای برای این موضوع نخواهید داشت. به طور کلی بارندگی در استان گلستان و شهرهای اصلی آن مانند گرگان، گنبدکاووس و بندرترکمن، کمتر از شهرهای مازندران و گیلان است. اما شرجی بودن هوا در تابستان در این استان هم پابرجاست و تفاوت چندانی با گیلان و مازندران نخواهد داشت. 

در فصل تابستان باید به سراغ جنگل های معروف استان گلستان بروید که کمتر درگیر آفتاب سوختگی شوید. از جمله بهترین جاهای دیدنی گلستان در فصل تابستان می توان به منطقه حفاظت شده جهان نما، پارک جنگلی ناهارخوران، جنگل توسکستان، پارک ملی گلستان، جنگل النگدره، پارک جنگلی قرق، دشت شقایق گالیکش و منطقه شکار ممنوع عزیزآباد اشاره داشت. 

سفر به گلستان در تابستان
سفر به گلستان در تابستان

سفر به گلستان در پاییز

گلستان و گرگان از نظر عده‌ی زیادی از مردم، بهترین شهر ایران برای مسافرت در پاییز محسوب می شود. هر ماه از این فصل تجربه‌ی خاصی را برای شما به همراه خواهد داشت. بهترین زمان سفر به شمال در پاییز به مهر ماه مربوط می شود که سرمای هوا هنوز بر اوضاع جوی غالب نشده است و در هوایی مطبوع و معتدل می توانید به تفریح بپردازید. همچنین بارندگی در این ماه کمتر از ماه های دیگر پاییز است. علاوه بر این موضوعات می توان به تورهای ارزان قیمت شمال در مهر ماه اشاره کرد که به علت شروع فعالیت مدارس و دانشگاه ها با کاهش مسافر مواجه شده اند. به همین دلیل سفر به شمال در مهرماه به استان گلستان می تواند توصیه‌ی ما به شما باشد.

بهترین جاهای دیدنی شمال در فصل پاییز
بهترین جاهای دیدنی شمال در فصل پاییز

سفر به شمال در آبان ماه را در استان گلستان می توان به دو قسمت تقسیم کرد. نیمه‌ی اول آبان ماه به مهر ماه شباهت بیشتری دارد و نیمه‌ی دوم آبان ماه به آذر شباهت دارد. بارندگی کمی بیشتر از مهر ماه بوده و سرما و برودت هوا هم رو به افزایش است. 

سفر به شمال در آذر ماه نسبت به دیگر ماه های پاییز متفاوت است و شما با هوایی نسبتا سرد روبرو خواهید بود. در اکثر روزهای این ماه بارندگی در استان گلستان جریان خواهد داشت و کمتر می توانید به برپایی کمپ در جنگل های گرگان بپردازید. شنا در دریای خزر هم تا حد زیادی غیر ممکن خواهد بود و شما بسیاری از روزهای مسافرت خود را باید در هتل و یا ویلا بگذرانید.

سفر به گلستان در فصل پاییز
سفر به گلستان در فصل پاییز

سفر به گلستان در زمستان

سفر به شمال در اسفند ماه بهترین گزینه برای سفرهای زمستانی شما به استان گلستان است. دی و بهمن ماه علاوه بر باران، بارش برف هم اضافه خواهد شد و شما نیمی از تفریحات شمال را از دست خواهید داد. هرچند ارزانترین زمان سفر به شمال را می توان دی و بهمن ماه دانست، ولی این قیمت های ارزان هم بی علت نیست. البته یکی دیگر از مزایای این فصل به نبود ترافیک مربوط می شود که به راحتی مسیر تهران تا گلستان را طی خواهید کرد و دغدغه ای در این زمینه نخواهید داشت.

سفر به گلستان در زمستان
سفر به گلستان در زمستان

دمای هوای گلستان در طول سال

بهاردمای هواتابستاندمای هواپاییزدمای هوازمستاندمای هوا
فروردیناز 7 تا 26تیراز 19 تا 40مهراز 11 تا 25دیاز 3- تا 15
اردیبهشتاز 15 تا 30مرداداز 23 تا 41آباناز 7 تا 20بهمناز 5- تا 12
خرداداز 22 تا 35شهریوراز 18 تا 35آذراز 2- تا 14اسفنداز 5 تا 19

کلام آخر

در این مقاله از همیار تریپ به معرفی بهترین زمان سفر به شمال پرداختیم و سه استان اصلی شمال کشور را برای سفر مورد بررسی قرار دادیم. برای سفر به شمال ایران و گردش و تفریح در طبیعت سرسبز استان های گیلان، مازندران و گلستان باید زمان مناسبی را انتخاب کنید که در این مقاله تک به تک در مورد سفر به هر استان در هر فصل از سال را توضیح داده ایم. 

سوالات متداول

ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد، مهر و اسفند ماه

از 6 تا 30 درجه در طول فصل متغیر است.

از 5- تا 19 درجه در طول فصل متغیر است.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.