بهترین زمان سفر به قبرس شمالی کی هست؟

در سال های اخیر، سفر به قبرس و یا مهاجرت به قبرس شمالی، یکی از بحث های داغ بین مردم بوده است. قبرس کشور جزیره ای و کوچکی می باشد که در شرق دریای مدیترانه قرار گرفته و به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شده است. قبرس شمالی نزدیک به ترکیه و ترک نشین است، اما قبرس جنوبی بیشتر به یونان نزدیک بوده و مردم این قسمت از غرب بیشتر با فرهنگ یونان زندگی می کنند. از جمله شهرهای توریستی و محبوب قبرس می توان به لارناکا، پافوس، لیماسول، پلترس و نیکوزیا اشاره داشت. با توجه به موقعیت جغرافیایی و اوضاع جوی و بارندگی در این کشور، باید بهترین زمان سفر به قبرس شمالی را انتخاب کنید تا بتوانید از تمام تفریحات و جاذبه های گردشگری آن بهره مند شوید. در این مقاله قصد داریم بهترین زمان سفر به قبرس را برای شما شرح دهیم.

بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر آب و هوا

مهمترین عامل در انتخاب زمان سفر به قبرس شمالی، آب و هوای این کشور است. قبرس شمالی در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است و با این وجود تفریحات ساحلی و دریایی زیادی را در این کشور می توانید تجربه کنید. اما با توجه به بارندگی های شدید و طولانی مدت در قبرس، بهتر است با اطلاع از اوضاع آب و هوا، برای این سفر برنامه ریزی کنید. در جدول زیر می توانید اوضاع دمای هوا، دمای آب و میزان بارندگی مربوط به هر ماه از قبرس شمالی را مشاهده کنید.

ماهدمای هوادمای آبمیزان بارندگی
ژانویه (11 دی تا 11 بهمن)از 3 تا 23 درجه17 درجه11 روز
فوریه (12 بهمن تا 9 اسفند)از 4 تا 17 درجه16 درجه13 روز
مارس (10 اسفند تا 11 فروردین)از 1- تا 15 درجه17 درجه10 روز
آوریل (12 فروردین تا 10 اردیبهشت)از 6 تا 18 درجه18 تا 20 درجه3 روز
مه (11 اردیبهشت تا 10 خرداد)از 9 تا 22 درجه20 تا 25 درجه3 روز
ژوئن (11 خرداد تا 9 تیر)از 14 تا 28 درجه20 تا 25 درجهخیلی کم
ژوئیه (10 تیر تا 9 مرداد)از 13 تا 28 درجه29 تا 33 درجهبدون بارندگی
اوت (10 مرداد تا 9 شهریور)از 13 تا 27 درجه25 تا 28 درجهبدون بارندگی
سپتامبر (10 شهریور تا 8 مهر)از 10 تا 25 درجه20 تا 25خیلی کم
اکتبر (9 مهر تا 9 آبان)از 5 تا 17 درجه20 تا 254 روز
نوامبر (10 آبان تا 9 آذر)از 3 تا 11 درجه16 درجه6 روز
دسامبر (10 آذر تا 10 دی)از 2 تا 8 درجه18 تا 20 درجه9 روز

بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر آب و هوا

آب و هوای قبرس شمالی در بهار

همانطور که از جدول آب و هوای قبرس شمالی هم مشخص است، دمای هوا در اکثر روزهای این کشور بالای صفر درجه است. در ماه های بهاری شما با هوای معتدلی روبرو هستید که
آب و هوای قبرس شمالی در بهار
آب و هوای قبرس شمالی در بهار

بارندگی کمی هم شامل حال شما خواهد شد. بنابراین می توان بهترین زمان برای سفر به قبرس شمالی را بهار دانست. 

با توجه به آب و هوای قبرس شمالی در نوروز که دمای هوا 18 تا 20 درجه بوده و فقط دو الی سه روز بارندگی وجود دارد، بهترین موقعیت برای سفر به قبرس فراهم می شود. تعطیلات عید نوروز موقعیت خوبی را برای مسافرت ایجاد می کند و با توجه به مسافرت کمتری که به سمت قبرس شمالی اتفاق می افتد می توانید با هزینه ای کمتر نسبت به شهرهایی مانند آنتالیا و یا شهرهای اروپایی، به قبرس سفر کنید.

آب و هوای قبرس شمالی در تابستان

گرمترین روزهای قبرس شمالی را در تابستان تجربه خواهید کرد. در ماه های تابستانی دمای آب  بالا رفته و شاید برای آب تنی و شنا مناسب نباشد، اما همچنان دمای هوا مناسب بوده و می توانید به تفریح و گردش در قبرس بپردازید. اگر نگاهی به آب و هوای قبرس شمالی فاماگوستا بیندازید که یکی از شهرهای مهم قبرس محسوب می شود، متوجه می شوید که ماه های می، ژوئن و ژوئیه از بهترین زمان ها برای سفر به قبرس شمالی به شمار می روند. 

در این ماه ها بارندگی کمترین میزان خود را تجربه می کند و برخلاف جزیره های دیگر دنیا، رطوبت کمتری در کشور قبرس شمالی وجود دارد. البته توصیه می شود که ماه های پایانی تابستان و اواخر شهریور یا اوایل مهر ماه را برای سفر به قبرس انتخاب کنید.
آب و هوای قبرس شمالی در تابستان
آب و هوای قبرس شمالی در تابستان

آب و هوای قبرس شمالی در پاییز

ماه های پاییزی قبرس سردتر از روزهای بهاری هستند و معمولا یک هفته در هر ماه بارندگی برقرار است. البته در همین ماه ها که شهرهای اروپایی درگیر سرما و بارش های شدید هستند، شما در قبرس می توانید در هوایی مطبوع و دلپذیر به تفریح بپردازید. به همین دلیل پاییز هم از بهترین مقصد ها برای سفر خارجی محسوب می شود. دمای هوا در فصل پاییز به شکلی است که شما همچنان امکان شنا در آب های مدیترانه را خواهید داشت، هرچند با گذشت زمان و رسیدن به ماه های پایانی پاییز این امکان کمرنگ تر خواهد شد.

آب و هوای قبرس شمالی در پاییز
آب و هوای قبرس شمالی در پاییز

آب و هوای قبرس شمالی در زمستان

آب و هوای قبرس در زمستان سردترین روزهای خود را تجربه می کند. در این ماه ها که شهرهای قبرس، حال و هوای کریسمس را به خود گرفته اند، دمای هوا از 1- تا 20 درجه متغیر بوده و در هر ماه حداقل دو هفته بارندگی برقرار است. شاید در این فصل امکان آب تنی و شنا نداشته باشید، اما می توانید در ورزش های زمستانی مانند اسکی روی برف و یا اسنوبردینگ شرکت کنید. در کشور قبرس پیست های اسکی معروفی وجود دارد که این امکان را برای توریست ها فراهم می کند.

آب و هوای قبرس شمالی در زمستان
آب و هوای قبرس شمالی در زمستان

در ماه فوریه هوا سردتر می شود و بهترین زمان برای ورزش های زمستانی مثل اسکی و اسنو بوردینگ در کوهستان های ترودوس فرا می رسد. بنابراین برای علاقه مندان به ورزش های زمستانی فوریه می تواند بهترین زمان سفر به قبرس باشد. پیست اسکی ترودوس و کوهستان المپیوس از جمله معروف ترین مکان ها برای ورزش های زمستانی هستند. در سواحل قبرس اما هوا نسبتا گرم تر است و می توانید آفتاب بگیرید یا موج سواری کنید. در این ماه شهرهای لیماسول، لارناکا و پافوس فعالیت های توریستی زیادی را به مسافران ارائه می کنند.

بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر جشنواره ها

جشنواره ها و فستیوال های مختلفی در قبرس شمالی برگزار می شوند که می توانند در بهبود کیفیت سفر شما به این کشور جزیره ای تاثیر داشته باشند. به همین دلیل بهتر است با فستیوال ها و زمان برگزاری آنها آشنا باشید و برنامه‌ی سفر خود را با آنها تنظیم کنید. در جدول زیر می توانید جشنواره های قبرس شمالی به همراه زمان برگزاری آنها را مشاهده کنید.

فستیوال های قبرس شمالیزمان برگزاری
جشن ایستر ارتدوکس یونانماه مارس
لیماسولماه مارس
رویداد Anthestiria1 می
فستیوال حضرت نوحماه ژوئن
فستیوال سیلماه ژوئن
مسابقات قایق سواری25 تا 30 می
جشن استقلال قبرس از استعمار بریتانیا1 اکتبر
جشن کریسمسدسامبر

بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر برگزاری جشنواره ها
بهترین زمان سفر به قبرس شمالی از نظر برگزاری جشنواره ها

ارزانترین و خلوت ترین زمان سفر به قبرس شمالی

ماه سپتامبر را می توان به عنوان خلوت ترین ماه برای سفر به قبرس شمالی نام برد. در این ماه جزایر و سواحل قبرس خلوت ترین روزهای خود را سپری می کنند و حتی مردم قبرس به سراغ کار و مدرسه‌ی خود می روند. در روزهای پایانی سپتامبر که هوا کم کم رو به سرما می رود، هیچ جشن و فستیوالی برگزار نمی شود و بسیاری از تفریحات و جشنواره های تابستانی هم به پایان می رسند. به همین دلیل بهتر است در این ماه اقدام به سفر نکنید.

خلوت ترین زمان سفر به قبرس شمالی
خلوت ترین زمان سفر به قبرس شمالی

البته اگر به دنبال ارزانترین تورهای قبرس شمالی که از بهترین تورهای خارجی هم به شمار می روند هستید، باید سپتامبر و اکتبر را برای سفر انتخاب کنید. هرچند به جز سپتامبر ماه های دیگری مانند ژانویه و فوریه هم خلوت هستند و نسبتا مسافران کمتری به قبرس سفر می کنند، به همین دلیل قیمت تورها کمی کاهش پیدا می کند.

ارزانترین زمان سفر به قبرس شمالی
ارزانترین زمان سفر به قبرس شمالی

کلام آخر

با توجه به نظرات مردم در مورد قبرس شمالی، این منطقه را می توان یکی از بهترین گزینه ها برای سفر خارجی در عید نوروز یا تابستان به شمار آورد. در این مقاله از همیار تریپ سعی کردیم بهترین زمان سفر به قبرس شمالی را از جنبه های مختلفی بررسی کنیم، تا بتوانید در زمان ایده آل از نظر هزینه، میزان بارندگی، جشنواره ها و مسابقات ورزشی و … به این کشور زیبا سفر کنید.

سوالات متداول

بهترین زمان را می توان ماه های بهاری و تابستانی دانست. ماه ژوئن با توجه به تعداد جشنواره ها و آب و هوا، یکی از بهترین ماه های سفر به قبرس شمالی محسوب می شود.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.