‌بهترین زمان سفر به قلعه رودخان کی هست؟

قلعه رودخان یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال در استان گیلان است. هر فصل از سال می تواند جاذبه های متفاوتی را در مقابل دیدگان شما قرار دهد و از طبیعت بکر این منطقه لذت خواهید برد. از طبیعت سرسبز قلعه رودخان گرفته تا پاییزهای زرد و طلایی رنگ با آب و هوایی متفاوت. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم بهترین زمان سفر به قلعه رودخان را از جنبه های مختلف بررسی کنیم تا بتوانید در یک زمان ایده آل به قلعه رودخان سفر کنید.

بهترین زمان برای مسافرت به قلعه رودخان
بهترین زمان برای مسافرت به قلعه رودخان

بهترین فصل سفر به قلعه رودخان از نظر آب و هوا

همانطور که گفتیم هر فصل از سال در قلعه رودخان متفاوت است. فصل بهار که آب و هوای معتدلی دارد کمی با بارش باران همراه است، اما با این وجود می توان بهار را بهترین زمان برای سفر به قلعه رودخان دانست. البته که فروردین ماه مسیرهای منتهی به گیلان و قلعه رودخان با ترافیک سنگینی همراه است. ولی اردیبهشت و خرداد همچنان آب و هوای نسبتا خوبی داشته و خلوت تر از فروردین ماه هستند. 

تابستان های قلعه رودخان مرطوب و شرجی هستند و آب و هوا کمی آزار دهنده خواهد بود. با توجه به پله های زیاد قلعه رودخان که باید از آنها بالا بروید، در تابستان دچار تعریق زیادی خواهید شد. بنابراین بهتر است فصل تابستان را برای سفر به قلعه رودخان انتخاب نکنید.
کی بریم قلعه رودخان؟
کی بریم قلعه رودخان؟

فصل پاییز منظره ای زیبا و طلایی رنگ ایجاد می شود و شما از بالای قلعه و در برج و باروهای آن می توانید به این مناظر زیبا خیره شوید. فصل زمستان هم که با بارش برف همراه است می تواند زیبایی های خود را داشته باشد اما با وجود سرما باید وسایل گرمایشی مناسب به همراه داشته باشید.

دمای هوای قلعه رودخان در فصول مختلف سال:

  • دمای فصل بهار از 6 تا 28 درجه سانتی گراد
  • دمای فصل تابستان از 18 تا 35 درجه سانتی گراد
  • دمای فصل پاییز از 4 تا 23 درجه سانتی گراد
  • دمای فصل زمستان از 4 تا 16 درجه سانتی گراد
بهترین فصل سفر به قلعه رودخان از نظر آب و هوا
بهترین فصل سفر به قلعه رودخان از نظر آب و هوا

بهترین فصل برای بازدید از قلعه رودخان

قلعه رودخان پله های فراوانی دارد پس برای بازدید از این جاذبه باید به دشواری هایی که در طول مسیر برای شما اتفاق خواهد افتاد توجه داشته باشید. همانطور که در بررسی آب و هوا گفته شد فصل بهار بهترین آب و هوا را در قلعه رودخان دارد. در این فصل به راحتی می توانید پله ها را طی کنید، هرچند در روزهای بارانی این پله ها گلی شده و شاید مسیر برای شما صعب العبور باشد. به همین دلیل پیشنهاد ما خرداد ماه است که بارندگی ها تا حد زیادی کاهش می یابد و همچنان آب و هوای معتدلی در جریان است. 

در فصل تابستان به علت سایه‌ی موجود در قلعه رودخان، آفتاب باعث آزار شما نخواهد شد، اما گرفتار هوای شرجی خواهید شد. در این فصل هم بهتر است در روزهای پایانی شهریور ماه به قاعه رودخان سفر کنید. اما در فصل پاییز و زمستان که بارندگی ها به شدت افزایش پیدا می کنند، اکثر روزها مسیر قلعه رودخان گلی خواهد بود و ممکن است به سختی بتوانید به بالای این مکان تاریخی و دیدنی صعود کنید.

رستوران ها و کافه های قلعه رودخان
رستوران ها و کافه های قلعه رودخان

همچنین یکی دیگر از معایب سفر به قلعه رودخان در پاییز و زمستان، تاریک شدن هوا می باشد. در این روزها خیلی زودتر مجموعه تعطیل می شود و امکان بازدید برای شما در ساعات کمی ممکن خواهد شد. علاوه بر آن رستوران ها و کافه های محلی که در قلعه رودخان حضور دارند ساعات کاری محدود تری اتخاذ می کنند و به همین سبب از این جاذبه هم محروم خواهید ماند.

بهترین فصل برای بازدید از قلعه رودخان
بهترین فصل برای بازدید از قلعه رودخان

ارزانترین زمان سفر به قلعه رودخان

یکی از بهترین تورهای یک روزه داخلی، تور سفر به قلعه رودخان است. با توجه به نزدیکی این منطقه به تهران، تور تهران به قلعه رودخان یکی از پرطرفدارترین و بهترین تورهای داخلی محسوب می شود. اما در روزهای تعطیلات عید نوروز هزینه‌ی سفر به این منطقه با تور افزایش چشمگیری دارد و معمولا به سختی می توانید تور مناسب و ارزان قیمت پیدا کنید. حتی اگر در این روزها سفر به قلعه رودخان با ماشین شخصی هم در اولویت های شما باشد، باز هم هزینه ها بالا خواهد بود، چون اکثر کافه و رستوران ها در این بازه‌ی زمانی قیمت ها را افزایش می دهند و حتی سوغاتی های قلعه رودخان و گیلان با قیمت بالاتری به فروش می رسد.

شلوغ ترین زمان سفر به قلعه رودخان
شلوغ ترین زمان سفر به قلعه رودخان

اگر به دنبال ارزانترین زمان سفر به قلعه رودخان هستید باید فصل های پاییز و زمستان را انتخاب کنید که کمتر کسی به این منطقه سفر می کند. شاید بهترین تور داخلی ارزان را بتوانید در این ایام در بین تورهای قلعه رودخان پیدا کنید. هرچند نیمه‌ی دوم سال دارای معایبی است، اما اگر بودجه‌ی کمی برای سفر در نظر گرفته اید می توانید با کمترین هزینه به یک سفر رویایی بروید.

ارزانترین زمان سفر به قلعه رودخان
ارزانترین زمان سفر به قلعه رودخان

کلام آخر

در این مقاله سعی داشتیم بهترین زمان را برای مسافرت به یکی از جاهای دیدنی شمال یعنی قلعه رودخان معرفی کنیم. آب و هوای معتدل این منطقه در فصل بهار و مسیر نسبتا صعب العبور آن که در فصل بهار هموار تر می شود، همگی بر این موضوع دلالت دارند که باید در فصل بهار به قلعه رودخان سفر کنید. اما اگر قصد سفری ارزان قیمت دارید باید در نیمه‌ی دوم سال برنامه‌ی سفر به قلعه رودخان را بچینید و در فصل های پاییز و زمستان به این منطقه از استان گیلان سفر کنید.

سوالات متداول

نیمه‌ی دوم سال یعنی فصل های پاییز و زمستان خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر محسوب می شوند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.