بهترین زمان سفر به شیراز در سال 1402

شیراز به عنوان یکی از بهترین شهرهای دیدنی و توریستی ایران محسوب می شود و با توجه به اماکن تاریخی و فرهنگی زیادی که در خود جای داده است، سالانه مسافران زیادی را به خود جذب می کند. آب و هوای شیراز همیشه زبانزد مردم ایران بوده است و به عنوان هوای بهشتی شناخته می شود، به خصوص در اردیبهشت ماه که باران های بهاری شروع به بارش می کنند و عطر خاک از زمین بلند می شود. با این توضیحات مشخص می شود که قبل از سفر به این شهر، باید با بهترین زمان سفر به شیراز آشنا شوید. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم به بررسی معیارهای مختلفی بپردازیم که می توانند زمان مناسب برای سفر به شیراز را مشخص کنند.

کی بریم شیراز؟
کی بریم شیراز؟

بهترین فصل برای سفر به شیراز کدام است؟

همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره داشتیم، اردیبهشت ماه به عنوان بهترین ماه برای سفر به شیراز شناخته می شود، اما این موضوع بدان معنی نیست که ماه های دیگر برای سفر مناسب نیستند. هر فصل از سال می تواند جاذبه های متفاوتی از شیراز را در روبروی دیدگان شما قرار دهد، فقط کافیست با اطلاعات کامل در مورد سفر به شیراز در هر فصلی، برنامه‌ی مسافرت خود را بچینید. در ادامه به بررسی اوضاع جوی و جاذبه های مختلف شیراز در هر فصل از سال می پردازیم.

بهترین فصل برای سفر به شیراز کدام است؟
بهترین فصل برای سفر به شیراز کدام است؟

سفر به شیراز در فصل بهار 

مطمئنا موافق هستید که سفر به شیراز در ایام عید با استقبال فوق العاده ای مواجه می شود. عده ای از مردم ترجیح می دهند سال تحویل را در کنار کوروش کبیر، سعدی و یا حافظ باشند و با توجه به این موضوع که تمام این جاذبه های فرهنگی و ملی در شیراز قرار گرفته اند، فروردین ماه شلوغ ترین زمان سفر به شیراز محسوب می شود.

اما پس از فروردین و در اردیبهشت یا خرداد می توانید در زمان خلوت تری به شیراز سفر کنید و از این شهر دیدنی بازدید به عمل آورید. در فصل بهار شکوفه های زیبای درختان و بوی بهار نارنج در تمام شهر پیچیده است. به همین دلیل بهترین زمان برای بازدید از باغ های شیراز مانند باغ ارم، باغ نارنجستان و یا باغ دلگشا، فصل بهار است. 

ایام نوروز، شلوغ ترین زمان سفر به شیراز
ایام نوروز، شلوغ ترین زمان سفر به شیراز

اگر قصد انتخاب و رزرو تور شیراز را دارید باید توجه داشته باشید که فصل بهار گرانترین زمان سفر به شیراز شناخته می شود و معمولا هزینه‌ی تورها زا فصل های دیگر بالاتر است. هرچند این اختلاف هزینه ارزش دارد و شما باید برای یکبار هم که شده در فصل بهار به شیراز سفر کنید تا از این شهر بهشتی در زمان درست بازدید کنید.

بهار، بهترین زمان سفر به شیراز
بهار، بهترین زمان سفر به شیراز

سفر به شیراز در تابستان

فصل تابستان گرمترین روزهای شیراز را رقم می زند و دمای هوا همیشه بالاتر از 30 درجه سانتی گراد است. شاید در این فصل هم بازدید از باغ های شیراز لذت بخش باشد، به خصوص که از شر آفتاب خلاص می شوید و در سایه‌ی درختان نسیم خنکی را احساس خواهید کرد، اما بازدید از مقبره کوروش و یا تخت جمشید برای شما سخت خواهد بود. منطقه ای که گرم و خشک و بدون سایه بان است و آفتاب سوزان باعث آزار شما خواهد شد.

تابستان های گرم شیراز
تابستان های گرم شیراز

اگر در فصل تابستان به شیراز سفر کردید باید بیشتر از امکانات تفریحی و رفاهی این شهر استفاده کنید. از جمله جاذبه های گردشگری شیراز که در فصل تابستان می توانید به آنها مراجعه کنید تا کمتر گرما را احساس کنید، می توان موارد زیر را نام برد:

  • پارک آبی کوثر
  • محله قصرالدشت
  • تنگه بستانک
مسافرت تابستانی به شیراز
مسافرت تابستانی به شیراز

سفر به شیراز در فصل پاییز 

دمای هوای شیراز در فصل پاییز تقریبا 20 درجه سانتی گراد است و به خصوص در ماه های مهر و آبان هوای معتدل و مطبوعی در این شهر حکمفرماست. با توجه به بازگشایی مدارس در مهرماه، مسافران کمتری به سمت شیراز می روند و تقریبا پیک مسافرت به پایان رسیده است، به همین دلیل هم ارزانترین تور شیراز را می توانید در فصل پاییز رزرو کنید. 

خلوت ترین زمان سفر به شیراز
خلوت ترین زمان سفر به شیراز

همچنین همانطور که گفته شد دمای هوا هنوز رو به سرما نرفته و شما به راحتی می توانید در فصل پاییز از جاذبه های گردشگری مختلف شیراز دیدن کنید. بهترین جاهای دیدنی ایران در این شهر قرار گرفته است و شما با سفر پاییزی به استان فارس به راحتی و به دور از شلوغی ها می توانید از آنها بازدید کنید. با این اوصاف فصل پاییز را می توان خلوت ترین زمان سفر به شیراز دانست.

سفر پاییزی به شیراز
سفر پاییزی به شیراز

سفر به شیراز در زمستان

 زمستان های شیراز کم کم رو به سرما می رود و شب های فوق العاده سردی را در این شهر تجربه خواهید کرد. البته باز هم دمای هوا نسبت به شهرهای سرد ایران بالاست و میانگین دمای هوای شیراز در زمستان بر روی 5 درجه سانتی گراد می باشد. اگر بخواهیم بهترین زمان برای سفر به شیراز در فصل زمستان را معرفی کنیم باید به زمستان اشاره کنیم. در این ماه علاوه بر بهبود اوضاع آب و هوا، مسافران کمی در شهر حضور دارند. همچنین تورهای ارزان قیمتی را قبل از فرا رسیدن عید نوروز می توانید پیدا کنید که با کمترین هزینه به شیراز سفر کنید.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم شهر شیراز برای تمام فصول مقصد مناسبی محسوب می شود. با توجه به وجود پیست اسکی سپیدان در شهر شیراز می توانید در زمستان به برف بازی، تیوپ سواری و یا اسکی روی برف بپردازید. 

سفر به شیراز در زمستان
سفر به شیراز در زمستان

ارزانترین زمان سفر به شیراز

در بخش های قبلی مقاله اشاره های غیر مستقیمی به این موضوع داشتیم، اما اگر بخواهیم دقیق تر به ارزانترین زمان سفر به شیراز اشاره کنیم، باید ماه های تابستان را نام ببریم. تابستان به عنوان فصل خرماپزان در شیراز  شناخته می شود و به همین دلیل هم مسافران کمتری ترجیح می دهند در این گرمای بی سابقه سفر خود را انجام دهند. البته این موضوع در مورد تیر و مرداد ماه بیشتر صدق می کند، چون در روزهای پایانی شهریور ماه هوای شیراز خنک تر می شود.

اگر می خواهید سفر ارزان قیمت و با کیفیتی به شیراز داشته باشید باید شهریور تا مهرماه را انتخاب کنید چون علاوه بر ارزان بودن، اوضاع آب و هوا بهبود پیدا می کند. همچنین باید به این نکته اشاره داشت که اگر از تهران قصد سفر به شیراز با ماشین شخصی دارید، می توانید در مهر و آبان ماه مسافرت خود را انجام دهید، چون با توجه به مسیر تهران تا شیراز، در شهریور ماه باید گرمای شدیدی را تحمل کنید.

ارزانترین زمان سفر به شیراز
ارزانترین زمان سفر به شیراز

کلام آخر

به شهر شیراز می توان القاب مختلفی مانند شهر شاعران و علمای ایرانی، شهر کوروش کبیر، شهر باغ های بهشتی و معماری های زیبا عطا کرد. بازدید از آرامگاه های سعدی، شیراز، کوروش کبیر، تخت جمشید، باغ های دلگشا، ارم و … می توانند سفر فوق العاده ای را در خاطرات شما به ثبت برسانند. اما هر مسافرتی نیاز به رعایت ملزوماتی دارد که یکی از آن ملزومات زمان سفر است. در این مقاله بهترین زمان سفر به شیراز را از جنبه های مختلفی مانند هزینه، بازدید از جاذبه های گردشگری و آب و هوا بررسی کردیم تا بتوانید در تایم ایده آل و درست این مسافرت را برنامه ریزی کنید.

سوالات متداول

سفر به شیراز در خرداد ماه گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود، چون هوا با شروع خرداد رو به گرما می رود و این گرما تا شهریور ادامه خواهد داشت. دمای هوای شیراز در خرداد ماه معمولا بالاتر از 30 درجه سانتی گراد است.

فصل تابستان به خصوص تیر و مرداد ماه

محله قصرالدشت، پارک آبی کوثر و تنگه بستانک

فصل تابستان با توجه به گرمایی که دارد، بدترین زمان برای سفر به شیراز محسوب می شود. شما در این فصل بازدید از جاذبه های گردشگری مختلفی مانند تخت جمشید، مقبره کوروش کبیر و … را از دست خواهید داد.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.