بهترین زمان سفر به یزد | بهترین فصل سفر به یزد

بهترین زمان سفر به یزد را انتخاب کنید تا بتوانید در زمانی ایده آل از اولین شهر خشتی جهان بازدید کنید. یزد به عنوان دومین شهر قدیمی جهان پس از ونیز ایتالیا یکی از مهمترین شهرهای گردشگری ایران محسوب می شود. احتمالا نام کویرهای یزد و یا آتشکده های زرتشتی این شهر را شنیده اید که از مهمترین جاذبه های گردشگری آن محسوب می شوند. اگر می خواهید در زمان درست و به دور از گرمای آزار دهنده‌ی استان یزد از این جاذبه های متنوع بازدید کنید باید زمان درستی را برای مسافرت خود انتخاب کنید که در این مقاله ما قصد داریم در این زمینه به شما کمک کنیم.

بهترین فصل سفر به یزد
بهترین فصل سفر به یزد

بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا

آب و هوای یزد گرم و خشک و بیابانی است، در حدی که یکی از گرمترین نقاط کره‌ی زمین محسوب می شود. با توجه به این اوضاع جوی بهتر است قبل از سفر با آب و هوای یزد آشنا شوید تا دچار گرمازدگی در سفر نشوید. هرچند تابستان هم می تواند مزایایی در کنار معایب خود داشته باشد، اما با این تفاسیر مطمئنا بهترین فصل سفر به یزد، تابستان نیست. در ادامه فصل های مختلف سال را برای سفر به یزد بررسی می کنیم تا با آب و هوای این استان بیشتر آشنا شوید.
بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا
بهترین زمان سفر به یزد از نظر آب و هوا

سفر به یزد در بهار

تمام ماه های بهار را نمی توان برای سفر به یزد مناسب دانست. فروردین و اردیبهشت از آب و هوای معتدل با میانگین دمای 16 درجه سانتی گراد می توانند بهترین ماه های بهاری برای سفر به استان یزد محسوب شوند، اما خرداد ماه، نقطه‌ی آغازین گرما در یزد به شمار می رود. به همین دلیل بهتر است سفر خود را به خرداد موکول نکنید. البته از بین اردیبهشت و فروردین هم، اردیبهشت را می توان زمان بهتری برای سفر دانست، چون فروردین با توجه به وجود ایام نوروز شلوغ ترین زمان سفر به یزد محسوب می شود. آب و هوای یزد در فروردین 1402 معتدل و خنک بود و دمای هوا در بازه‌ی 11 تا 20 درجه سانتی گراد بود، به همین دلیل هم ایام نوروز 1402 مسافران زیادی به یزد سفر کردند.

سفر به یزد در بهار
سفر به یزد در بهار

سفر به یزد در تابستان

همانطور که در بخش های قبلی مقاله هم اشاره داشتیم آب و هوای یزد بسیار گرم و خشک است. تابستان خلوت ترین و ارزانترین زمان سفر به یزد محسوب می شود. به شکلی که اگر به دنبال بهترین تور داخلی ارزان در تابستان هستید می توانید به سراغ تورهای یزد بروید. هرچند دمای هوای یزد در تابستان آنقدر بالاست که شما نمی توانید از جاذبه های گردشگری این منطقه بازدید کنید و باید بیشتر به تفریح در مراکز خرید و اماکن مسقف بپردازید.

سفر به یزد در تابستان
سفر به یزد در تابستان

سفر به یزد در پاییز

مسافرت پاییزی به یزد می تواند تجربه ای متفاوت برای شما محسوب شود. اگر به دنبال بهترین تورهای داخلی در پاییز هستید می توانید استان یزد را انتخاب کنید که هوای معتدل و فوق العاده ای دارد. در این فصل دمای هوا حدودا 15 درجه سانتی گراد بوده و همیشه نسیم خنکی در شهر می وزد. تورهای کویر گردی یزد در فصل پاییز طرفداران زیادی دارند. سفر به کویر کاراکال، شباهنگ و ریگ زرین در فصل پاییز می تواند اوقات خوشی را برای شما در یزد رقم بزند. 

سفر پاییزی به یزد
سفر پاییزی به یزد

سفر به یزد در زمستان

مناطق کویری تابستان های گرم و زمستان های سرد و خشکی دارند، یزد هم از این قاعده مستثنی نمی باشد و شما در زمستان با سرمای استخوان سوز و عجیبی روبرو خواهید شد. شاید سفر به یزد در زمستان بهتر از تابستان باشد، اما باز هم این فصل به عنوان بهترین زمان برای سفر به یزد شناخته نمی شود. روزهای نسبتا معتدل و مناسبی را در زمستان تجربه خواهید کرد، اما از لذت تماشای شب های کویر در یزد محروم خواهید شد، به همین علت است فصل های بهار و پاییز را به جای زمستان انتخاب کنید.

جاهای دیدنی یزد در زمستان
جاهای دیدنی یزد در زمستان

هرچند اسفند ماه استثنا بوده و هوای نسبتا بهاری به خود می گیرد، پس اگر قصد سفر زمستانی به یزد را دارید باید در روزهای پایانی اسفند ماه اقدام به سفر کنید. البته آب و هوای یزد در بهمن ماه به خصوص روزهای پایانی هم نسبتا معتدل است و شما می توانید از جاذبه های مختلفی در این شهر بهره مند شوید. از جمله بهترین جاهای دیدنی یزد در زمستان می توان موارد زیر را نام برد:

  • کویر کاراکال فهرج
  • مسجد جامع فهرج
  • چاپارخانه میبد
  • غار شگفت یزدان اردکان
  • یخچال خشتی میبد
  • نارین قلعه میبد
  • برج کبوترخانه میبد
  • زیارتگاه چک چک
سفر به یزد در زمستان
سفر به یزد در زمستان

خلوت‌ترین زمان سفر به یزد

افراد زیادی ترجیح می دهند در خلوت ترین زمان ممکن به یزد سفر کنند. تابستان با وجود هوای گرم و خشکی که دارد قطعا خلوت ترین زمان برای سفر به یزد محسوب می شود، اما بهتر است به جای انتخاب این فصل، به سراغ زمستان و پاییز بروید. به طور کلی مردم ایران ایام عید نوروز را برای سفر انتخاب می کنند و در روزهای دیگر سال کمتر به یزد سفر می کنند. شاید پاییز از تابستان کمی شلوغ تر باشد و گردشگران بیشتری را در یزد مشاهده کنید، اما آنقدر نیستند که باعث کاهش کیفیت مسافرت شما شوند.

خلوت ترین زمان سفر به یزد
خلوت ترین زمان سفر به یزد

ارزانترین زمان سفر به یزد 

هزینه های سفر به یزد را باید از جنبه های مختلفی مورد بررسی قرار داد. از رزرو تور و هتل گرفته تا سفر به یزد با ماشین شخصی می توانند هزینه های متفاوتی را بر شما اعمال کنند. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم تا بتوانید برآورد کلی نسبت به هزینه های سفر به یزد داشته باشید و زمان مناسبی را نسبت به بودجه‌ی خود برای سفر به یزد انتخاب کنید.
ارزانترین زمان سفر به یزد
ارزانترین زمان سفر به یزد

هزینه‌ی اقامتگاه های یزد

قطعا سفر به یزد در عید، گرانترین زمان سفر به یزد محسوب می شود و هزینه‌ی اقامتگاه ها نسبت به روزهای دیگر سال، افزایش چشمگیری خواهد داشت. اما اگر در روزهای تابستانی به یزد سفر کنید، به راحتی می توانید بهترین اتاق های هتل های 5 ستاره‌ی یزد را با قیمتی ارزان و مناسب رزرو کنید. از هتل صفائیه گرفته تا هتل سنتی کهن، مشیرالممالک و … می توانند گزینه های مناسبی برای اقامت شما در یزد محسوب شوند.

بهترین زمان سفر به یزد از نظر هزینه های اقامتگاه
بهترین زمان سفر به یزد از نظر هزینه های اقامتگاه

سفر به یزد با ماشین شخصی

برای رسیدن به یزد راه های مختلفی وجود دارد ولی افراد زیادی ترجیح می دهند به همراه خانواده و با ماشین شخصی سفر کنند. اگر از تهران به یزد می روید باید بدانید که مسافت بین این دو استان، 630 کیلومتر است و با توجه به جاده های خوب و مناسبی که در طول مسیر باید در آنها رانندگی کنید، حدود 6 ساعت و نیم در راه خواهید بود. انتخاب زمان سفر در هزینه های بنزین و حمل و نقل شخصی تاثیر چندانی ندارد، اما بهتر است در فصل گرما سفر نکنید، چون علاوه بر فشاری که بر خودروی شما وارد می شود، در طول مسیر آفتاب به شدت شما را آزار خواهد داد.

سفر به یزد با ماشین شخصی
سفر به یزد با ماشین شخصی

کلام آخر

در این مقاله از همیار تریپ به بررسی آب و هوا، هزینه های سفر، ارزانترین و خلوت ترین زمان سفر به یزد پرداختیم. شما با بررسی این معیارها می توانید بر طبق سلیقه و بودجه‌ی مورد نظر خود، بهترین زمان سفر به یزد را انتخاب کنید. قطعا سفر به یزد و بازدید از کویرهای زیبای این شهر می تواند مسافرت خاطره انگیزی را در دفترچه خاطرات شما به ثبت برساند.

سوالات متداول

ماه های پاییزی و فروردین و اردیبهشت

فروردین ماه و ایام عید نوروز شلوغ ترین زمان در یزد محسوب می شوند.

در روزهای زمستانی هوا نسبتا خنک و معتدل است، اما در شب های زمستانی هوا به شدت سرد و سوزناک می شود.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.