بهترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟ [+20 مکان جذاب اصفهان]

بهترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟
بهترین جاهای دیدنی اصفهان کجاست؟

بهترین جاهای دیدنی اصفهان مطمئنا از جاذبه های اصلی گردشگری در کشور محسوب می شوند. مطمئنا تمام ایرانیان عبارت اصفهان، نصف جهان را شنیده اند و می دانند که بسیاری از جاذبه های تاریخی، موزه ها، معماری های باستانی و حتی امکانات رفاهی مدرن در این استان جای گرفته است. شما با سفر به این استان زیبا می توانید با تمدن و فرهنگ ایران آشنا شده و به قدمت این کشور بزرگ پی ببرید.

از میدان نقش جهان گرفته تا چهل ستون و منار جنبان، همگی می توانند از عوامل جذب توریست به کشور باشند. در ادامه‌ی این مقاله از همیار تریپ سعی میکنیم بهترین جاهای دیدنی اصفهان که از بهترین جاهای دیدنی ایران هم محسوب می شوند را به شما معرفی کنیم تا در سفرتان به این استان هیچ جاذبه‌ی گردشگری را از یاد نبرید.

معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان
معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان

میدان نقش جهان

در معرفی جاهای دیدنی اصفهان همان ابتدا باید به سراغ میدان نقش جهان برویم که شامل مجموعه ای از جاذبه های توریستی می شود و شما با مراجعه به همین میدان به مجموعه ای از مکان های دیدنی و جذاب دسترسی پیدا می کنید. میدان نقش جهان را می توان یکی از جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی دانست که با موقعیت زیبای خود میان بازار سنتی اصفهان، کاخ عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله و مسجد امام می تواند تصویری فوق العاده بسازد. این میدان همیشه یکی از بخش های اصلی تور گردشگری اصفهان یک روزه بوده و شما به همراه تور می توانید از این مکان بازدید کنید.

این میدان همانند میدان های اصلی شهرهای دیگر، محل تجمعات، شادی ها و جشن های مردم اصفهان است، چیزی مشابه میدان آزادی تهران. نقش جهان توسط تیموریان در مرکز شهر اصفهان بنا شد و در ایام شاه عباس اول گسترش پیدا کرد. استخر بزرگی که در وسط این میدان قرار گرفته است با فواره های زیبا تصویری دل انگیز را برای مسافرین ایجاد می کند و صدای پای اسب ها و کالسکه ها این تصویر را دل انگیز تر می کند.

اگر در تعطیلات به اصفهان سفر کنید با انبوهی از مسافران در این میدان مواجه می شوید که قطع به یقین تعدادی از آنها مسافران و گردشگران خارجی هستند. در قسمتی از میدان با بازار سنتی مواجه می شوید که می توانید برای تهیه‌ی بهترین سوغات اصفهان از این بازار اقدام نمایید. همچنین هتل ها و رستوران های با کیفیتی در اطراف این میدان دیده می شوند که می توانند اقامت بهتری را برای شما در اصفهان فراهم کنند.

آدرس:‌ میدان امام حسین (ع)، خیابان سپاه
میدان نقش جهان اصفهان
میدان نقش جهان اصفهان

کاخ عالی قاپو

عالی قاپو همانطور که در توضیحات میدان نقش جهان گفته شد، در این میدان قرار گرفته است و نمای زیبایی را به نقش جهان اضافه کرده است. این کاخ در واقع تالار موسیقی بوده و دارای 6 طبقه می باشد که دقیقا روبروی مسجد شیخ لطف الله و همزمان با آن بنا شده است. البته این کاخ زیبا پس از دوران حکمرانی حکومت صفویه، در طی جنگ های مختلف متحمل آسیب های جدی شد و در حال حاضر هم در اکثر اوقات در حال مرمت و بازسازی است.

ساختمان عالی قاپو در 5 مرحله تکمیل شد و در مرحله‌ی آخر بود که ایوان رو به میدان نقش جهان و ستون های آن به کاخ اضافه شدند. اگر در زمان مسافرتتان به اصفهان، این بنا در حال مرمت نباشد، اجازه پیدا می کنید که با ورود به کاخ از ایوان به زیبایی های میدان نقش جهان از بالا نگاه بیندازید و محو تماشای آن شوید.

ساعات بازدید:‌ ۹:۰۰ تا ۱۸:۰۰
کاخ عالی قاپو
کاخ عالی قاپو

مسجد شیخ لطف الله 

در استان و شهر اصفهان شما با مکان های مذهبی و معماری های اسلامی فوق العاده ای برخورد می کنید که مطمئنا یکی از بهترین ها در این زمینه، مسجد شیخ لطف الله است. معماری این مسجد شاید خاص ترین معماری مساجد در ایران را داشته باشد و می تواند شما را شگفت زده کند. مسجد شیخ لطف الله بدون منار و صحن طراحی شده و از نکات جالب آن باید به تغییر رنگ آن در ساعات مختلف روز اشاره کنیم. در واقع شما در ساعاتی از روز مسجد را به رنگ های خاکی، صورتی و خاکستری خواهید دید.

مسجد شیخ لطف الله به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان در 15 دی 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. زمانی که تمبر مشترک این بنا توسط چین منتشر شد، وجهه‌ی بین المللی این اثر معماری ایرانی بین المللی شد و توانست تاثیر زیادی در جذب گردشگر به اصفهان بگذارد. از جمله ویژگی های خاص دیگری که باید در مورد این مسجد بدانید، باید به مدور ترین گنبد جهان که در این مکان قرار گرفته اشاره کنیم.

ساعات بازدید:‌ ۹ صبح تا ۱۲:۳۰، ۱۴ تا ۱۸
مسجد شیخ لطف الله اصفهان در میدان نقش جهان
مسجد شیخ لطف الله اصفهان در میدان نقش جهان

مسجد امام 

اگر همچنان در میدان نقش جهان اصفهان بمانید، یکی دیگر از بهترین جاهای دیدنی اصفهان در روز را مشاهده می کنید که مسجد امام نام دارد. این مسجد هم در دوران صفویه و به دستور شاه عباس ساخته شد و هدف از ساخت آن هدیه به روح شاه طهماسب بوده است. مسجد امام یکی دیگر از آثار هنری اصفهان محسوب می شود که در آثار ملی و حتی فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

مهندس معماری این بنای زیبا و شگفت انگیز، استاد علی اکبر اصفهانی و ناظر آن محب علی بیک الله بوده است. همچنین علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد صالح و محمدرضا امامی از خوشنویسان به نام ایرانی هستند که در این مسجد به کتیبه نگاری پرداخته اند.

ساعات بازدید:‌ ۹:۰۰ تا ۱۷:۰۰
مسجد امام، از بهترین جاهای دیدنی اصفهان
مسجد امام، از بهترین جاهای دیدنی اصفهان

پل خواجو 

معماری اصفهان آنقدر جذاب و زیباست که اکثر جاهای دیدنی آن مربوط به معماری و هنر در این زمینه می شود. پل خواجو یکی دیگر از معماری های جذاب اصفهان محسوب می شود که در دوران حکومت شاه عباس دوم ساخته شد و کارایی آن به سد و تنظیم جریان آب مربوط می شد. با وجود گذشت تمام این سالها، این سازه پابرجا مانده است و متاسفانه این رودخانه‌ی زاینده رود می باشد که همانند سابق از زیر پل خواجو عبور نمی کند تا نمای زیبای این پل حفظ شود.

ای پل هم در سال 1310 در آثار ملی ثبت گردید و به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته شد. اگر در زمان مسافرت شما مسیر زاینده رود باز باشد، می توانید انعکاس پل خواجو در زاینده رود را مشاهده کنید که تصویری زیبا برای شما می سازد. 

آدرس:‌ انتهای جنوبی چهارباغ خواجو و در انتهای شرقی خیابان کمال‌الدین اسماعیل اصفهانی
پل خواجو اصفهان
پل خواجو اصفهان

سی و سه پل 

شاید معروف ترین جاذبه‌ی گردشگری در اصفهان، سی و سه پل باشد که کمتر کسی اسم آن را نشنیده است. همیشه این مکان به عنوان نمادی از اصفهان شناخته شده و نقش مهمی در تعریف تمدن و زیبایی اصفهان بر عهده داشته است. سی و سه پل هم در زمان شاه عباس و توسط الله وردی خان بنا شد که در سال 1310 در آثار ملی ثبت گردید. 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض، ویژگی های این مکان دیدنی است.

آدرس: در فاصله‌ی ۱۸۰۰ متری از پل خواجو
سی و سه پل، نماد اصفهان
سی و سه پل، نماد اصفهان

کاخ چهل ستون 

اگر به دنبال بهترین جاهای دیدنی اصفهان در شب هستید، کاخ چهل ستون را به شما معرفی می کنیم. این کاخ زیبا در شب با روشنایی خاصی که دارد می تواند شما را شگفت زده کند و البته مکانی فوق العاده برای سوژه های عکاسی شما محسوب می شود. این کاخ تاریخی در دوران حکومت شاه عباس اول صفوی ساخته و در دوره‌ی شاه عباس دوم تکمیل گردید.

اگر بخواهیم مکانی مشابه باغ ارم شیراز را در اصفهان نام ببریم، می توانیم به کاخ چهل ستون اشاره کنیم. این کاخ در واقع شامل 20 ستون می شود که با انعکاس در آب استخر روبروی کاخ، این ستون ها دو برابر می شوند. ستون های قطور و بلندی که نمادی از هیبت و قدرت ایران به شمار می روند و معماری فوق العاده ای را به رخ می کشند. 

کاخ چهل ستون هم در سال 1310 به ثبت ملی رسید و یکی از باغ های بی نظیر در کشور محسوب می شود. شما با مراجعه به کاخ چهل ستون از موزه های مختلفی می توانید بازدید کنید و البته برای ورود به آن باید بلیط ورودی تهیه کنید.

مجموعه موزه های کاخ چهل ستون

 • مجموعه آبگینه، فرش، نسخ خطی کوفی قرآن
 • مجموعه آثار سکه ماقبل تاریخ
 • مجموعه سفال و کاشی
 • مجموعه آثار تاریخی و اسلامی
 • مجموعه آثار مربوط به دوران صفویه
 • مجموعه سنگ نوشته ها
 • مجموعه فرش های قدیمی با قدمت 400 تا 500 سال
آدرس:‌ میدان امام حسین، خیابان استانداری
کاخ چهل ستون از جاذبه های گردشگری اصفهان
کاخ چهل ستون از جاذبه های گردشگری اصفهان

کاخ هشت بهشت 

در صورتی که در فصل زمستان به اصفهان سفر می کنید باید با جاهای دیدنی اصفهان در زمستان آشنا شوید تا از زیبایی های این شهر در فصل سرما بی نصیب نمانند. از مهمترین و بهترین جاهای دیدنی اصفهان باید کاخ هشت بهشت را نام ببریم که با دستور شاه اسماعیل و دوران صفویه بنا شد. البته این کاخ زیبا و رویایی در زمان قاجار دچار تغییرات فراوانی شد و بسیاری از زیبایی ها و جذابیت های خود را از دست داد.

کاخ هشت بهشت در سال 1313 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و در حال حاضر نقش مهمی در جذب گردشگران به شهر اصفهان دارد. این عمارت زیبا در بین باغ کوشکی ساخته شد و شامل مناظر زیبا و دیدنی است که می تواند شما را شگفت زده کند.

آدرس:‌ خیابان چهارباغ اصفهانی
ساعات بازدید:‌ ۹:۰۰ تا ۱۷:۳۰
معرفی کاخ هشت بهشت اصفهان
معرفی کاخ هشت بهشت اصفهان

منارجنبان اصفهان

از عجیب ترین معماری ها و جاذبه های گردشگری در اصفهان، منار جنبان است که نام آن گویای ویژگی این سازه است. منارجنبان فقط دو مناره‌ی ساده بوده که در ساعات مشخصی در روز در جای خود تکان می خورد و البته مدفن یکی از عارفان اصفهان به نام عمو عبدالله کارلادانی هم می باشد.

این دو مناره 17 متر ارتفاع و 9 متر پهنا دارند و زیبایی چندانی هم ندارد. برای زیبایی فقط چند کاشی کوچک آبی فیروزه ای و لاجوردی در بالای مناره ها قرار گرفته است که چندان تاثیری در جذابیت آن ندارد. تمام جذابیت این مناره ها در تکان خوردن های آن می‌باشد که مطمئنا می تواند شما را شگفت زده کند.

آدرس:‌ بلوار آتشگاه، محله کارلادان
ساعات بازدید:‌ ۹:‌۰۰ تا ۱۶:۳۰
منار جنبان، عجیب ترین جاذبه‌ی گردشگری اصفهان
منار جنبان، عجیب ترین جاذبه‌ی گردشگری اصفهان

چهار باغ عباسی 

جاهای دیدنی اصفهان در پاییز شامل تمام موارد نام برده می شود، اما احتمالا بهترین آنها چهارباغ عباسی باشد. این خیابان زیبا که در تمام قسمت های آن درخت های سر به فلک کشیده و زیبایی را مشاهده می کنید تصویری فوق العاده برای عکاسی های پاییزی می سازد. همچنین اگر به دنبال مکانی جذاب برای قدم زدن و پیاده روی در اصفهان هستید، به خصوص در پاییز و خش خش برگ های درختان، خیابان چهار باغ عباسی می تواند گزینه‌ی ایده آلی محسوب شود. در حال حاضر چهارباغ به دو قسمت بالا و پایین تقسیم می شود که قسمت بالایی قدیمی تر بوده و در قسمت بالا شهر اصفهان قرار گرفته است.

خیابان چهارباغ عباسی
خیابان چهارباغ عباسی

کلیسای وانک

در میان بهترین کلیساهای ایران، مطمئنا نام کلیسای وانک را شنیده اید که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. این کلیسا با هدف اسکان ارامنه در شهر اصفهان بنا شد و یکی از جاذبه های مهم در محله‌ی جلفای اصفهان به شمار می رود. معماری این کلیسا جالب بوده که ترکیبی از معماری ارمنی و اسلامی را شامل می شود و گنبد روی کلیسا می تواند در ابتدا شما را متعجب کند اما به زیبایی های این مکان افزوده است.

در حال حاضر هم از این کلیسا استفاده می شود و محل عبادت ارامنه در اصفهان است. همچنین موزه ای در کلیسای وانک قرار گرفته است که شامل آثار تاریخی و باستانی زیادی می شود. مهمترین و معروفترین اثر در این موزه، آثار تار مویی است که جمله ای از کتاب مقدس مسیحیان یعنی توران بر روی آن نوشته شده و فقط با کمک میکروسکوپ می توانید آن را بخوانید.

آدرس:‌ محله جلفا، کوچه کلیسا وانک
ساعات بازدید:‌ ۸:۳۰ – ۱۷:۳۰
کلیسای وانک در محله‌ی جلفا
کلیسای وانک در محله‌ی جلفا

خانه جواهری 

اگر نگران قیمت بلیط مکان های دیدنی اصفهان هستید باید خانه جواهری را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان نام ببریم که بازدید از آن رایگان می باشد. خانه‌ی جواهری که یکی از خانه های تاریخی و بهترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود در خیابان ابن سینا قرار دارد. این خانه‌ی قدیمی و تاریخی در سال 1386 به یک کارگاه هنری و صنایع دستی تبدیل شد و تغییر کاربری داد.

البته که این خانه‌ی دو طبقه همچنان معماری خود را حفظ کرده و می تواند مکانی زیبا برای بازدید مسافران محسوب شود. این خانه‌ی مربعی شکل از درب های ارسی و شیشه های رنگی ساخته شده که با وجود حوض لاجوردی رنگ یک قاب زیبا برای عکاسی می سازد. اگر به دنبال بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای عکاسی هستید، خانه‌ی جواهری می تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد، مخصوصا که بازدید از آن رایگان بوده و لزومی به پرداخت هزینه نیست.

آدرس: اصفهان، خیابان ابن سینا
ساعت بازدید: روزهای هفته به جز ایام تعطیل از ساعت ۸ صبح الی ۱۶
خانه‌ی جواهری اصفهان
خانه‌ی جواهری اصفهان

باغ کودک اصفهان

برای معرفی بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای کودکان، باغ کودک را در نظر گرفته ایم که می تواند محل مناسبی برای تفریح کودکان شما محسوب شود. اگر به دنبال سرگرم کردن کودکان خود هستید، در اصفهان گزینه های متعددی پیش روی شما قرار دارد از جمله شهربازی ها، باغ پرندگان، پارک ها و آکواریوم اصفهان، اما باغ کودک هم از مزایای خوبی برخوردار است. شما در این باغ با خیال راحت می توانید فرزندان خود را در محیطی امن و سرگرم کننده آزاد بگذارید تا از بازی با همسن و سال های خود لذت ببرند.

آدرس: اصفهان، کمربندی شرقی اصفهان

کوه صفه 

مطمئنا کوه صفه را می توان به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان برای نوجوانان معرفی کرد. این مکان زیبا و گردشگری با توجه به موقعیت مکانی خود بام اصفهان محسوب می شود و شما با قرار گرفتن بر روی قله‌ی آن منظره ای زیبا از شهر را مشاهده می کنید. اما تا به اینجای کار خبری از هیجان نبوده و فقط کوه صفه به عنوان یک پاتوق برای جوانان محسوب می شود. ولی اگر با امکانات تفریحی این مکان آشنا شوید نظرتان تغییر خواهد کرد.

شما با مراجعه به کوه صفه می توانید از پارک وحشی آن دیدن کنید که شامل بسیاری از حیوانات زیبا بوده و چشمه ها و غارهای کوه صفه می توانند بر جذابیت این پارک بیافزایند. پیاده روی و کوهنوردی را در کنار مشاهده‌ی جاهای دیدنی اصفهان از نمای بالا به خصوص تماشای شاهدژ قرار دهید تا به جذابیت های این مکان پی ببرید.

اما برای هیجان انگیز تر شدن این مکان، یک شهربازی کوچک با امکانات فوق العاده ساخته شده است که آن را بیش از گذشته میان جوانان اصفهانی محبوب کرده است. از جمله موارد جذاب این شهربازی می توان به زیپ لاین و پل معلق، سالن بولینگ، سینما 5 بعدی، تله کابین و رستوران ها و کافه های با کیفیت اشاره کرد.

آدرس: بزرگراه شهدای صفه، مجتمع تفریحی کوه صفه
کوه صفه، بهترین جای دیدنی برای جوانان در اصفهان
کوه صفه، بهترین جای دیدنی برای جوانان در اصفهان

آتشگاه اصفهان

از قدیمی ترین جاذبه های تاریخی اصفهان باید به آتشگاه اشاره کنیم. شما در این مکان می توانید مصالحی را مشاهده کنید که مربوط به 7000 سال پیش بوده و بناهای متفاوتی را به وجود آورده اند. کوه آتشگاه مربوط به دوران ساسانی بوده و بنای آتشگاه روی این کوه قرار گرفته است. این مکان در سال 1330 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و در میان علاقه مندان به تاریخ همیشه یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان به شمار می رود.

آتشگاه اصفهان با قدمت مربوط به دوران ساسانیان
آتشگاه اصفهان با قدمت مربوط به دوران ساسانیان

مکان های تفریحی سرپوشیده اصفهان

آکواریوم اصفهان 

اولین تونل آکواریوم در ایران مربوط به همین آکواریوم در اصفهان می شود. شما در استانی که تقریبا دچار خشکسالی شده و کویری محسوب می شود می توانید تجربه‌ی قدم زدن در دل اقیانوس ها را حس کنید. این آکواریوم زیبا که شامل بیش از 6500 موجود زنده می شود یکی از بهترین جاهای دیدنی اصفهان محسوب می شود و شما برای بازدید از آن باید حدود 7 متر به زیر زمین بروید.

6500 موجود زنده ای که گفته شد در 33 آکواریوم به طول های 5 تا 10 متری و محفظه های غول پیکری قرار گرفته اند و شما با خیال راحت از ماهی های کمیاب در دنیا، مار ماهی، خرچنگ ها، اسب دریایی، خاویار، کمانگیر، عروس های دریایی و … بازدید می کنید.

آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم در ایران
آکواریوم اصفهان، اولین تونل آکواریوم در ایران

استخر و پارک آبی آبسار اصفهان

هیجان همیشه معیار مهمی در انتخاب مقصد تفریحی و گردشگری به خصوص از سمت جوانان بوده است. در اصفهان علاوه بر مکان های تاریخی و جاهای دیدنی قدیمی، می توانید از امکانات روز دنیا که هیجان زیادی را به شما منتقل کنند بهره ببرید. یکی از این موارد، استخر و پارک آبی آبسار است که مطمئنا اوقات لذت بخشی را برای شما فراهم می سازد. از جمله قسمت های مختلف این پارک آبی می توان موارد زیر را نام برد:

 • انواع سرسره
 • قیف موج
 • استخر موج
 • رودخانه خروشان
 • استخر
 • سونا خشک
 • سونا بخار
 • جکوزی
 • سالن ماساژ

سانس های پارک آبی آبسار برای آقایان

پارک آبی آقایانشنبه ها 18 تا 24، دوشنبه و چهارشنبه 14 تا 24، جمعه ها 10 تا 24
پارک آبی بانوانیکشنبه و سه شنبه 14 تا 22، پنجشنبه ها 10 تا 22
استخر آقایانروزهای زوج 20 تا 24، روزهای فرد 14 تا 24، جمعه ها 16:30 تا 24
استخر بانوانروزهای زوج 9 تا 19، جمعه ها 9 تا 15:30

آدرس: اصفهان، سپاهان شهر، بلوار شاهد
شماره تماس: ۰۳۱۳۶۵۱۰۱۰۰
پارک آبی و استخر آبسار اصفهان
پارک آبی و استخر آبسار اصفهان

سوالات متداول

دریم لند یا پارک رویا یکی از بهترین و مجهز ترین شهربازی های خاورمیانه محسوب می شود که می تواند یکی از تفریحات لاکچری در اصفهان محسوب شود. پارک جنگلی ناژوان هم با امکاناتی همچون تله سیژ و تله کابین از تفریحات هیجان انگیز و لاکچری این استان به شمار می رود.

Comments are closed.