ارزانترین شهر آلمان برای زندگی کجاست؟

آلمان به عنوان یکی از کشورهای مهاجر پذیر و پیشرفته در اروپا شناخته می شود که ایرانیان زیادی قصد مهاجرت و زندگی در آن را دارند. عده ای برای تحصیل، عده ای برای کار و عده ای برای زندگی به مدت کوتاه، قصد سفر به آلمان را دارند. در سال های ابتدایی مهاجرت به آلمان به هر قصد و نیتی، باید به دنبال ارزانترین شهر آلمان برای زندگی باشید، تا ابتدا بتوانید با این کشور آشنایی بیشتری پیدا کنید و پس از مدتی که در کار و زندگی به پیشرفت رسیدید، محل زندگی مورد علاقه‌ی خود را انتخاب کنید.

شهرهای مختلف و متفاوتی در آلمان وجود دارند که زندگی در برخی از آنها بسیار هزینه بر است، اما شهرهای کوچک آلمان، از ارزانترین شهرهای آلمان محسوب می شوند. از اجاره خانه گرفته تا هزینه‌ی حمل و نقل، تفریحات، مالیات، هزینه خدمات شهری و … می توانند عواملی باشند که در انتخاب محل سکونت شما تاثیر گذار باشند. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم شهرهایی از آلمان را به شما معرفی کنیم که هزینه های کمتری را به شما تحمیل خواهند کرد.

شهرهای ارزان قیمت برای زندگی در آلمان
شهرهای ارزان قیمت برای زندگی در آلمان

ارزانترین شهرها برای زندگی در آلمان

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره داشتیم شما باید با کسب اطلاعات دقیق در مورد کشور مقصد اقدام به مهاجرت نمایید. یکی از مهمترین اطلاعاتی که می تواند تاثیر زیادی در زندگی شما داشته باشد، کسب اطلاعات در مورد محل سکونت است. در سال های اخیر با توجه به اتفاقات جنگ روسیه و اوکراین و دیگر اتفاقاتی که در اروپا رخ داده است، هزینه های زندگی در اروپا هم افزایش پیدا کرده است.

علاوه بر این موضوع، با توجه به قوانین آلمان که به نیروهای متخصص و حرفه ای نیاز دارد، متخصصین زیادی به آلمان مهاجرت کرده اند و ظرفیت عرضه و تقاضای مسکن در برخی از شهرها به هم ریخته است. با این وجود باز هم شهرهایی هستند که نسبت به دیگر شهرهای آلمان، از نرخ پایین تری در حوزه مسکن و دیگر خدمات برخوردار هستند. در ادامه قصد داریم شهرهای ارزان قیمت برای زندگی در آلمان را برای شما نام برده و معرفی کنیم.

ارزانترین شهرها برای زندگی در آلمان
ارزانترین شهرها برای زندگی در آلمان

لایپزیگ

اگر به دنبال ارزانترین شهر آلمان برای تحصیل هستید، باید به سراغ شهر لایپزیگ (لایپزیش) بروید. این شهر یکی از ارزانترین شهرهای آلمان می باشد که معمولا انتخاب اول افراد مجرد و تنها است. لایپزیگ شهر قدیمی و کوچکی در آلمان محسوب می شود و نزدیک به 1000 سال قدمت دارد. شهر لایپزیگ نسبت به شهرهای بزرگ و پیشرفته ای مانند برلین، مونیخ، دوسلدورف، کلن و هامبورگ، قیمت های بسیار پایین تری دارد. 

لایپزیگ در شرق آلمان قرار گرفته است و بزرگترین شهر در ایالت ساکسونی محسوب می شود. زبان اصلی مردم شهر، آلمانی است اما با توجه به خیل عظیم مهاجرین که در لایپزیگ زندگی می کنند، تعداد زیادی از مردم به انگلیسی صحبت می کنند. شما با درآمد متعادل و حتی کسب کمترین درآمد کارمندی در آلمان می توانید هزینه های برق، آب و گاز و اجاره خانه را در لایپزیگ بپردازید.

لایپزیگ، یکی از ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی
لایپزیگ، یکی از ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی

شهر بوخوم  Bochum

شهر بوخوم که در سال 2016 به عنوان دومین شهر ارزان در آلمان انتخاب شد، در حال حاضر هم طبق آمار شهر ارزان قیمتی محسوب می شود. شما برای سکونت در این شهر، تقریبا نصف هزینه را نسبت به مونیخ یا برلین باید بپردازید. همچنین بوخوم به عنوان سرسبزترین شهر آلمان نیز شناخته می شود و از آب و هوای نسبتا متعادل و خوبی هم برخوردار است. به همین دلیل می توانید با کمی هزینه‌ی بیشتر نسبت به لایپزیگ، در این شهر زیبا اقامت داشته باشید.

بوخوم، محلی مناسب برای زندگی دانشجویان در آلمان
بوخوم، محلی مناسب برای زندگی دانشجویان در آلمان

با توجه به دانشگاه ها و مدارس عالی که در بوخوم قرار دارند، می توان آن را به عنوان یکی از شهرهای مناسب برای تحصیل دانست. علاوه بر این موضوع، وجود کارخانه خودروسازی Opel در شهر بوخوم، این شهر را به یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار تبدیل کرده است. 

اما شما برای زندگی ارزان قیمت در آلمان، نباید از دسترسی به امکانات تفریحی و رفاهی بی بهره بمانید. در شهر بوخوم 22 سالن تئاتر، 10 سالن سینما، 12 موزه و چندین پارک طبیعی وجود دارد که می توانند کیفیت زندگی شما را بهبود ببخشند. شهر بوخوم یک شهر فرهنگی محسوب می شود و حتی مردم اروپا از این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا یاد می کنند.

بوخوم، بهترین شهر ارزان برای تحصیل در آلمان
بوخوم، بهترین شهر ارزان برای تحصیل در آلمان

شهر کیل   Kiel

مهمترین دغدغه‌ی دانشجویان ایرانی پس از ورود به کشور آلمان، انتخاب محل سکونت است. شهر کیل به عنوان بهترین شهر برای زندگی دانشجویان شناخته می شود و یکی از شهرهای بندری آلمان است. فاصله‌ی شهر کیل با هامبورگ فقط 90 کیلومتر است که این موضوع به شما در دسترسی به دانشگاه ها و خدمات رفاهی هامبورگ هم کمک می کند. خدمات رفاهی در شهر کیل با قیمت مناسب تری نسبت به دیگر شهرهای آلمان به مردم ارائه می شود.

شهر کیل از ارزانترین شهرهای آلمان
شهر کیل از ارزانترین شهرهای آلمان

شهر سیگن  siegen

سیگن، نام شهر دیگری در آلمان است که به عنوان بهترین شهر برای دانشجویان شناخته می شود. شما با پرداخت حدود یک چهارم از حقوق دریافتی خود می توانید در این شهر سکونت داشته باشید. شاید امکانات تفریحی و رفاهی سیگن نسبت به شهرهای بزرگ آلمان کمتر باشد، اما قطعا در صرفه جویی هزینه ها به شما کمک زیادی خواهد کرد. طبق آمار در سال 2017، اجاره بهای خانه های شهر سیگن، فقط 350 یورو بوده است. اما در حال حاضر با مشکلاتی که در آلمان و تمام دنیا فراگیر شده است، نمی توان قیمت دقیق را عنوان کرد.

زندگی کم هزینه در شهر سیگن آلمان
زندگی کم هزینه در شهر سیگن آلمان

شهر جنا  jena

شهر جنا قطعا به عنوان یکی از بهترین شهرهای آلمان برای کار است. در این شهر کوچک و کم جمعیت که از بهترین شهرهای آلمان از نظر آب و هوا شناخته می شود، شرکت های معروف Zeiss و Schott Glass وجود دارند. به همین دلیل نیاز به نیروی متخصص و کارگر در این شهر احساس می شود. طبق آمار سال های گذشته، جنا به عنوان پنجمین شهر ارزان قیمت آلمان برای زندگی نامبرده شده است، اما در حال حاضر آمار جدیدی منتشر نشده است.

اما به هر حال پناهندگان زیادی در این شهر اقامت دارند و حداکثر با پرداخت یک سوم از حقوق ماهیانه‌ی خود می توانند کرایه خانه را پرداخت کنند. در لیست ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی، شهر جنا از معروف ترین هاست و به همین دلیل هم امکانات رفاهی و خدمات مناسبی در این شهر ارائه می شود.

جنا، ارزانترین شهر برای زندگی پناهندگان در آلمان
جنا، ارزانترین شهر برای زندگی پناهندگان در آلمان

شهر برمن  bremen

ایالت برمن یکی از ایالات مهم و اقتصادی در آلمان است. شهر برمن در مرکز این ایالت قرار دارد که با شهرسازی و خیابان های زیبای خود به یکی از محبوب ترین مقاصد مهاجران تبدیل شده است. شاید برمن بزرگترین شهر در بین ارزانترین شهرهای آلمان برای زندگی باشد که جمعیت ان نزدیک به 3 میلیون نفر است. برمن در شمال آلمان قرار گرفته است و از آب و هوای بارانی برخوردار است که شاید در روزهای ابتدایی مهاجرت شما را کمی آزار دهد.

برمن، ارزانترین شهر در شمال آلمان
برمن، ارزانترین شهر در شمال آلمان

کلام آخر

به طور کلی هزینه های زندگی در آلمان به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان یک شهر را به عنوان ارزانترین شهر مطلق در آلمان معرفی کرد. اما در این مقاله با بررسی معیارهایی نظیر هزینه اجاره بهای مسکن، خدمات رفاهی، تحصیلات و …، چند مورد از شهرهای ارزان قیمت را برای زندگی در آلمان به شما معرفی کرده ایم. شاید برلین و کلن هم با هزینه های متوسطی که دارند و ایرانیان زیادی که مقیم این شهرها به خصوص برلین هستند، بتوانند گزینه مناسبی برای زندگی شما در آلمان باشند.

سوالات متداول

مونیخ گرانترین شهر در آلمان است و در بین شهرهای گران قیمت اروپایی رتبه 49 را دارد.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.