گنبد خشتی مشهد کجاست و چطور می توانیم از آن دیدن کنیم؟

 

شهر مشهد یکی از توریستی ترین شهرهای ایران است. جاذبه های گردشگری بسیار زیاد در کنار اماکن مذهبی از مهم ترین دلایل جذب گردشگر برای رفتن به این شهر است. حرم امام رضا (ع)، آرامگاه های اشخاص مهم تاریخ نظیر فردوسی، پارک های تفریحی منحصر به فرد نظیر پارک پرندگان مشهد و بناهای تاریخی مانند گنبد خشتی مشهد از جمله مکان های منحصر به فرد این شهر به شمار می روند. در ادامه این مطلب به معرفی گنبد خشتی مشهد به عنوان یکی از جاذبه های تاریخی مشهد می پردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی مشهد یا به عبارتی امامزاده سید محمد مشهد با قدمتی حدود 600 سال در دوره تیموریان ساخته شد. این بنای تاریخی در دوره صفویه مورد بازسازی قرار گرفت که این بازسازی مربوط به نقاشی، بازسازی و تزئینات بود. در سال 1356 در فهرست آثار ملی ثبت شد. همچنین در بین سال های 1378 تا 1380 دوباره به صورت کامل بازسازی شد تا از فرسودگی این بنا جلوگیری شود.

این بنای تاریخی، آرامگاه سلطان غیاث الدین است. اما سلطان غیاث الدین کیست؟ این فرد یکی از نوادگان دور امام موسی کاظم (ع) است و از نیکنامان آن زمان محسوب می شده است که نسبت او با 17 واسطه به این امام بزرگوار بر می گردد و در واقع یکی از سادات موسوی است. پدر سلطان غیاث الدین نیز یکی از افرادی بود که در اداره حرم رضوی کمک بسزایی کرد به همین دلیل بر روی بسیاری از آثار باقیمانده مانند  کاشی کاری ها و کتیبه های آن دوران، نام آنها به چشم می خورد.

 

معرفی گنبد خشتی مشهد
معرفی گنبد خشتی مشهد

نگاهی به گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی چشم نواز مشهد که تنها با استفاده از خشت خام ساخته شده ، از دو بخش کلی زیر گنبد و بقعه سلطان غیاث الدین تشکیل شده است. بر روی این گنبد، آیات قرآن و سوره‌ی ملک با خط ثلث نوشته شده است که زیبایی چشم نوازی به این گنبد بخشیده است.

البته این بنا در ابتدا به صورت خشتی و خیلی ساده ساخته شد که در طول دوره صفویه با دستور شیخ عباس با اضافه کردن کاشی ها و ستون ها، علاوه بر مرمت این آرامگاه، زیبایی آن نیز دوچندان شد.

نگاهی به گنبد خشتی مشهد
نگاهی به گنبد خشتی مشهد

بخش های تشکیل دهنده گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی مشهد از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که فضای زیر گنبد و هشت ورودی آن تشکیل دهنده این دو قسمت هستند. برای ورود به صحن آرامگاه باید از دالان هایی با ارتفاع 4 متر عبور کنید. جالب است بدانید که فضای زیر گنبد دارای 4 کاخ شاه نشین است و ساقه گنبد در ابتدا کاشی کاری شده  و سوره توحید بر روی آن حک شده بود اما بعد ها فضای اطراف این ساقه با آجر پوشیده شد.

ارتفاع گنبد زیبای بنای خشتی به 15 متر می رسد و از ویژگی های منحصر به فرد آن می توان به وجود دو کتیبه قرآنی با سوره های ملک و واقعه اشاره کرد. همچنین طول ضریح داخلی این بنا، 2 متر و ارتفاع آن به 2.7 متر می رسد و جنس بدنه آن از آهن است.

بخش های مختلف گنبد خشتی مشهد
بخش های مختلف گنبد خشتی مشهد

امکانات اطراف گنبد خشتی مشهد

بنای گنبد خشتی در همسایگی حرم رضوی قرار گرفته است به همین دلیل دارای امکانات اولیه برای آسایش گردشگران است. همچنین در اطراف این بنا، انواع مختلفی از بازار های سنتی و لاکچری امروزی قرار گرفته است. بازار سنتی امین با ارائه کالاهای مخالف می تواند پاسخگوی برخی از نیاز های شما باشد. همچنین اگر بخواهید از بازارهای لوکس اطراف گنبد خشتی دیدن کنید، مجتمع های آلتون و آرمان می تواند انتخاب ایده آلی برای شما باشد.

نمایی از گنبد خشتی مشهد
نمایی از گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی مشهد کجاست؟

گنبد خشتی مشهد در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته و به همین دلیل یکی از مکان های پر بازدید شهر مشهد به شمار می رود. این بنا در نشانی خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان و در کوچه خشتی واقع شده است.

سخن پایانی

مشهد از شهرهای پر بازدید کشور در تمام ماه های سال است. وجود جاذبه های تاریخی و گردشگری باعث شده تا این شهر یکی از انتخاب های اول گردشگران داخلی و خارجی باشد. گنبد خشتی مشهد بعد از حرم امام رضا (ع)، قدیمی ترین بنای تاریخی شهر مشهد است.

در این مقاله از همیار تریپ، به معرفی گنبد خشتی مشهد به عنوان یکی از نقاط گردشگری شهر مشهد پرداختیم تا در سفر به این شهر از نمای بی نظیر این عمارت لذت ببرید.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.