هزینه زندگی در آلمان در سال 1402 چقدر است؟

 

این روزها افراد زیادی در فکر مهاجرت و ساختن زندگی جدید در کشوری جدید هستند و می‌توان گفت همه‌ی آنها دغدغه مخارج زندگی در کشور مقصد را دارند. شما برای گذراندن زندگی هزینه‌های مختلفی را باید متحمل شوید که عنوان آنها در کشورهای مختلف یکسان است ولی نرخ آنها نه. این مقاله مختص کسانیست که قصد مهاجرت به کشور مدرن آلمان را دارند. افراد زیادی به علت امکانات عالی آلمان مانند امکان تحصیل رایگان و بازار کار خوب آن به این کشور مهاجرت می‌کنند و یا قصد آن را دارند. اگر شما هم فکر اقامت در آلمان را دارید همراه این مطلب از همیار تریپ باشید تا اطلاعاتی مفید در باب هزینه زندگی در آلمان کسب کنید.

میانگین هزینه زندگی در آلمان

مخارجی که برای زندگی صرف می‌شوند را نمی‌توان دقیق تعیین کرد زیرا سبک زندگی هر کسی متفاوت می‌باشد.برای مثال فردی زندگی لوکس، گردش‌های گران، رستوران‌های پرهزینه و… را انتخاب می‌کند و یکی ممکن است سبک زندگی عادی و کم هزینه‌ای داشته باشد. به طور کلی هزینه زندگی در آلمان در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه‌یافته اروپا پایین‌تر است. به طور میانگین مخارج زندگی در آلمان برای یک زندگی روتین و فرد مجرد حدود 770 الی 850 یورو در ماه می‌باشد. البته لازم به ذکر است میانگین درآمد در آلمان نیز چیزی حدود 1,600 الی 30,000 یورو و حتی بیشتر است. 

ازهزینه‌های اصلی زندگی می‌توان به هزینه‌ی مسکن، خورد و خوراک، تحصیل و حمل و نقل اشاره کرد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مخارج زندگی در آلمان
مخارج زندگی در آلمان

هزینه مسکن در آلمان

یکی از موثرترین پارامترها در تعیین مخارج زندگی، مسکن است. هزینه‌ی تهیه‌ی مسکن وابسته به عواملی مانند موقعیت خانه، امکانات آن، متراژ، شهری که قصد سکونت دارید و … است. قیمت حدودی اجاره مسکن در آلمان را می‌توانید در جدول زیر مطالعه کنید.

منطقهاجاره ماهانه 1 خوابه (یورو)اجاره ماهانه 2 خوابه (یورو)
مرکز شهر 881.86 1,590.35
حومه شهر 621.361,183.53

هزینه اجاره خانه در آلمان
هزینه اجاره خانه در آلمان

اگر آنقدر بودجه دارید که می‌توانید در آلمان خانه بخرید بهتر است قیمت حدودی آن را بدانید که در جدول زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

منطقهقیمت هر یک مترمربع
مرکز شهر6,699.95 یورو
حومه شهر4,771.17 یورو

قیمت خرید خانه در آلمان
قیمت خرید خانه در آلمان

هزینه های آب، برق و اینترنت

یکی از مخارج روتین زندگی قبوض آب, برق و تهیه‌ی بسته‌های اینترنتی و این قبیل چیزها است. هزینه هر کدام از اینها به مصرف شما در طول زندگی بستگی دارد ولی به طور حدودی برای فردی که مصرف متوسطی دارد هزینه‌ها به صورت زیر است:

  • هزینه برق و آب : 210 یورو
  • یک دقیقه مکالمه‌ی داخلی: 0.10 یورو
  • اینترنت ماهانه: 24 یورو

لازم به ذکر است که قبوض آب، برق وگاز در آلمان هر سه ماه یک بار ارسال می‌شوند.

هزینه قبوض در آلمان
هزینه قبوض در آلمان

هزینه حمل و نقل در آلمان

هزینه‌ی دیگری که شما باید برای گذراندن زندگی متحمل شوید، هزینه‌ی حمل و نقل است. این هزینه در آلمان نسبتا پایین است و خرج زیادی روی دستتان نمی‌گذارد. هزینه حدودی رفت وآمد به صورت زیر است:

  • قیمت بلیط اتوبوس یک طرفه: 2.80 یورو
  • کرایه‌ی تاکسی به ازای هر یک کیلومتر: 2 یورو
  • هر لیتر بنزین: 2.20 یورو
نرخ حمل و نقل در آلمان
نرخ حمل و نقل در آلمان

هزینه های خوراک در آلمان

هزینه دیگری که در زندگی با آن مواجه هستید خورد و خوراک است که هم می‌توانید از رستوران‌ها تهیه کنید و هم می‌توانید با خرید مواد اولیه خودتان آشپزی کنید. قیمت اقلام مورد نیاز برای وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها متناسب با جدول زیر است:

مواد غذاییقیمت حدودی
یک کیلوگرم فیله مرغ7.10 یورو
یک کیلوگرم فیله گوشت گاو12 یورو
یک کیلوگرم سینه مرغ10 یورو
یک کیلو چرخ کرده5 یورو
500 گرم نان (یک قرص)1.64 یورو
یک کیلوگرم پنیر محلی11.95 یورو
یک کیلوگرم برنج سفید1.94 یورو
شیر یک لیتری0.92 یورو

هزینه مواد غذایی در آلمان
هزینه مواد غذایی در آلمان

هزینه زندگی در شهرهای مختلف آلمان

برای کسانی که به دنبال مهاجرت و اقامت در کشور آلمان می‌باشند اینکه کدام شهر مناسب آنهاست همیشه سوال است. هر شهری مزایا و معایب خود را دارد که شما باید با توجه به شرایط خودتان آن را انتخاب کنید. اینکه کدام شهر برای شما مناسب است بستگی به معیارهای شما از یک شهر ایده‌آل برای زندگی دارد. در این بخش هزینه حدودی زندگی در 5 شهر اصلی آلمان را بررسی خواهیم کرد.

شهرمیزان هزینه برای یک نفر (یورو)میزان هزینه برای خانواده 4 نفره (بدون احتساب مسکن) (یورو)
مونیخ8903,100
برلین8002,770
کلن8602,955
فرانکفورت8602,985
هامبورگ8502,930

هزینه زندگی در شهرهای اصلی آلمان
هزینه زندگی در شهرهای اصلی آلمان

هزینه تحصیل در آلمان

اگر فرزند محصل دارید یا قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارید باید بدانید که هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی و دانش‌آموزان که به زبان آلمانی مسلط هستند رایگان است ولی اگر قصد ثبت نام فرزند خود در مدارس خصوصی را دارید هزینه آن به صورت زیر است:

  • میانگین هزینه سالانه اول تا هشتم: حدود 20,000 یورو
  • میانگین هزینه سالانه دبیرستان: حدود 12,000 یورو

لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید ملزم به پرداخت شهریه خواهید بود.

هزینه تحصیل در کشور آلمان
هزینه تحصیل در کشور آلمان

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی درباره هزینه زندگی در آلمان را در اختیار شما قرار دهیم تا اگر قصد مهاجرت دارید بتوانید برنامه‌ریزی درستی داشته و بودجه‌ی مناسبی را برایش تأمین کنید.

سوالات متداول 

به طور کلی هزینه‌ی زندگی برای یک خانواده 4 نفره حدود 2,650 یورو در ماه است.

اگر به زبان آلمانی درس بخوانید و در مدارس دولتی ثبت نام انجام دهید تحصیل شما رایگان خواهد بود ولی اگر بخواهید به زبان انگلیسی تحصیل کنید ملزم به پرداخت هزینه، بسته به محل تحصیل هستید.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.