همه چیز درباره تنگه قاهان در نزدیکی شهر قم

 

به گزارش همیار تریپ تنگه قاهان یکی از جاذبه های گردشگری در شهر قم است که با وجود آب و هوای فوق العاده‌ی خود همیشه در فصل تابستان مورد توجه مردم قرار گرفته است. این تنگه زیبا در فصل بهار با بوی پونه و بیدمشک دلبری کرده، در فصل تابستان خنکا و سرسبزی باغ هایش گرما را از تن بیرون می‌کند. پاییزش با هوایی دلپذیر و رنگ‌های زیبای درختان و در زمستان هم پهنای پوشیده از برف آن هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

تنگه قاهان کجاست؟

روستای قاهان در ۸۱ کیلومتری شهر قم و ۳۵ کیلومتری جاده ساوه به سمت سلفچگان در مرز استان قم و مرکزی واقع شده است. دره‌ای به طول ۳۰ کیلومتر که شامل روستا‌های آغلک، جمیزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیلیه است. هر چه در این مسیر به سمت جلو حرکت کنیم با آب و هوایی خنک‌تر و روستا‌های کوهپایه‌ای و کوهستانی مواجه خواهیم شد.

گردشگران در ابتدای ورود به این تنگه با یک دره باریک و مسیر پر پیچ و خم روبرو می‌شوند که بسیار شگفت انگیز است. دیواره‌های تنگه بر اثر فرسایش، شکل‌های جالبی به خود گرفته و در آن آب بسیار زلال و شفافی جاری است.

بهترین زمان سفر به تنگه قاهان

بهترین زمان برای دیدن از این منطقه زیبا و جذاب، نیمه اول سال است که گردشگران می‌توانند با خیال راحت وارد آب تنگه شوند و مسیر تنگه را بپیمایند. البته در اوایل بهار به دلیل خنکی، پیاده روی در آن کمی مشکل است هرچند این منطقه چنان زیبایی‌هایی در دل خود جای داده است که ارزش سفر کردن به آن را در هر فصلی دارد.

جاذبه های گردشگری قاهان

قنات‌ها و رود‌های فصلی و آبشار‌هایی که در این منطقه جاری است مناظری زیبا و دیدنی را ایجاد کرده است. عطر پونه در ییلاقات روستای انجیله در مجاورت این دره زیبا به مشام می‌رسد و انواع گیاهان دارویی را می‌توان در آن یافت.

تنگه قاهان در عرض یک تا ۲ متر با عمق بیش از یک متر که در برخی مناطق به هشت متر هم می‌رسد منطقه‌ای زیبا و جذاب برای پیاده روی در دل آب است.

از جمله جاذبه‌های تاریخی قاهان که این تنگه را در خود جای داده می‌توان به آثار و بنا‌هایی قدیمی همچون غارها، چهارتاقی، مخفی گاه‌های قدیمی و امامزاده هادی (ع) اشاره کرد که در بیشتر ایام سال پذیرای گردشگران است.

 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.