عوارض خروج از کشور چقدر است؟ و چطور پرداختش کنیم؟

عوارض خروج از کشور، از جمله مواردی است که قبل از سفر به خارج از کشور باید راجع به آن اطلاعاتی را بدانید. قبل از سفرهای خارجی، بهتر است تمام مدارک و کارهای ضروری را انجام دهید تا در فرودگاه و هنگام پرواز دچار مشکل نشوید. این قانون از سال 1364 در کشور به تصویب رسیده بود، اما از سال 1398 به شکلی به روز‌رسانی شد و با عنوان مالیات خروج از کشور از افراد گرفته می شود. این مبلغ به دولت پرداخت می شود و توسط آن در امور گردشگری کشور هزینه می شود. عوارض خروج از کشور قوانین و شرایطی دارد که در دانستنی های سفر امروز سعی می کنیم توضیحات کاملی را در مورد آن ارائه دهیم.

عوارض خروج از کشور سال 1401 چقدره؟
برای خروج از کشور در سال 1401 چقدر باید عوارض بپردازم؟

عوارض خروج از کشور چیست؟

در قوانین مصوب کشور، هرگاه از کلمه‌ی عوارض استفاده شود، هزینه‌ی پرداختی به شهرداری می رسد. به همین دلیل در سال 1398 دولت تصمیم گرفت این قانون را به روز کرده و به مالیات خروج از کشور تغییر داد. طبق این قانون، هزینه های مالیات خروج از کشور به دولت رسیده و در بخش گردشگری و کمک به شهر و روستاهای مرزی صرف می‌شود.

توجه داشته باشید که قوانین مربوط به معافیت این عوارض در مورد سن و سال پایدار نیست. این قانون حتی شامل کودکان و نوزادان زیر 2 سال هم می شود. این قانون هم مانند دیگر قوانین کشور همیشه در حال تغییر است و نرخ ثابتی ندارد. به همین دلیل برای پروازهای سال آینده بهتر است از عوارض خروج از کشور در سال 1402 مطلع شوید.

یکی از قوانینی که از ابتدای تصویب این قانون تغییر کرده است، معافیت سنی این عوارض بوده است. در ابتدای کار کودکان زیر 7 سال از پرداخت مالیات خروج از کشور معاف بودند اما در حال حاضر همانطور که گفته شد نوزادان زیر 2 سال هم باید عوارض را پرداخت کنند.

 

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

در زمان رزرو بهترین تورهای خارجی برخی اقدامات الزامی است که پرداخت عوارض خروجی یکی از این موارد به شمار می آید، برای پرداخت هزینه خروج از کشور راه های مختلفی برای مسافران فراهم شده است. از جمله روش هایی که می توان عوارض را پرداخت کرد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

پرداخت از طریق بانک ملی

پس از تصویب این قانون، بانک ملی و سازمان امور مالیاتی کشور تصمیم گرفتند سامانه ای را ایجاد کنند تا پرداخت این عوارض برای مسافرین را تسهیل کنند. سامانه سداد پرداخت عوارض خروج از کشور اینترنتی را برای شما فراهم می کند تا به راحتی هزینه‌ی مربوطه را پرداخت کنید. برای این کار کافیست به این سایت مراجعه کنید.

پرداخت از طریق ATM

اگر به اینترنت دسترسی نداشتید یا در فرودگاه بودید و عجله داشتید، می توانید به کمک دستگاه های خودپرداز مالیات خود را پرداخت کنید. دستگاه های ATM کار را برای کسانی که رمز پویا ندارند راحت تر کرده است. فقط نکته‌ی مهم در این مورد را به یاد داشته باشید که فقط دستگاه های خودپرداز فرودگاه این قابلیت را دارند و شما از دستگاه های دیگری درون شهر نمی توانید این کار را انجام دهید.

پرداخت از طریق اپلیکیشن 

امروزه کمتر کسی پیدا می شود که گوشی هوشمند نداشته باشد. عوارض خروج از کشور 1400 پرداخت اینترنتی داشت و برای تسهیل این کار در سال 1401 اپلیکیشن هم طراحی شد. اپلیکیشن ها با رابط کاربری راحت تری که در اختیار مردم قرار می دهند می توانند گزینه بهتری نسبت به پرداخت اینترنتی از طریق سایت باشند.

اپلیکیشن ایوا و پیام رسان بله، به منظور پرداخت عوارض خروج از کشور آنلاین به شما کمک خواهد کرد.

پرداخت از طریق شعب ارزی بانک ملی

راه دیگری که برای پرداخت این مالیات در نظر گرفته شده شاید زمان بر باشد اما ترجیح برخی از افراد است. شما باید به شعب ارزی بانک ملی مراجعه کنید و از این طریق به صورت حضوری هزینه را پرداخت نمایید.

عوارض خروج از کشور را چطور پرداخت کنیم؟
روش های پرداخت عوارض خروج از کشور

معافیت عوارض خروج از کشور

برای تمام قوانین مالیاتی کشور، تبصره ای هم برای افراد معاف از مالیات وجود دارد. همانطور که گفتیم هزینه خروج از کشور هم یک نوع مالیات محسوب می شود که از طرف سازمان امور مالیاتی کشور تبصره‌ معافیت مالیاتی برای آن نوشته شده است. گروه های معاف از پرداخت این مالیات عبارتند از:

  • جانبازانی که برای درمان با داشتن مجوز به خارج از کشور سفر می‌کنند
  • بیمارانی که برای درمان با داشتن مجوز به خارج از کشور سفر می‌کنند
  • خدمه پرواز
  • خدمه کشتی (هم تجاری و هم مسافری)
  • اشخاص دارای گذرنامه سیاسی
  • دانشجویان تحصیلی با مجوز زندگی در خارج از کشور(باید بین سفرهای دانشجو 3 ماه فاصله باشد)
  • ایرانیانی که در خارج از کشور با کارنامه‌ی شغلی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقامت دارند

اما چند نکته در مورد معافیت افراد وجود دارد. در مورد جانبازان و بیماران که برای درمان سفر می‌کنند، یک همراه از تخفیف 40 تا 60 درصدی در مالیات خروج از کشور برخوردار می شود. همچنین طبق مصوبات جدید از سمت مجلس، برای سفر به عتبات و عالیات، زائرین فقط یکبار باید عوارض را پرداخت کنند. این موضوع در مورد مردمی که در روستاهای مرزی زندگی می کنند هم صدق می‌کند. 

چه اشخاصی از مالیات خروج از کشور معاف می‌شوند؟
چه اشخاصی از مالیات خروج از کشور معاف می‌شوند؟

عوارض خروج از کشور 1401

هزینه خروج از کشور 1401 با نرخ سال 1400 تفاوتی نداشته و نرخ تا به الان ثابت بوده است. مبالغ آن هم با شرایط و پارامترهای مختلف سنجیده شده و نرخ های متفاوتی دارند. در نظر داشته باشید که زمان پرداخت این مبالغ مهم است و حداکثر تا 30 دقیقه قبل از پرواز فرصت پرداخت دارید. بهتر است این کار را به لحظات پایانی موکول نکنید و قبل از سفر پرداخت کنید، در واقع اقداماتی مانند پرداخت هزینه خروج و گرفتن ارز مسافرتی باید از چند روز قبل انجام شود.

همانطور که گفته شد احتساب این هزینه‌ها به پارامترهای خاصی مرتبط است و برای تعیین هزینه ها، افراد در گروه های مختلفی دسته بندی می شوند. قبل از سفر باید ببینید در کدام یک از این گروه ها قرار داده می شوید تا نرخ مربوط به خود را پیدا کنید. به عنوان مثال هزینه خروج از کشور اولین بار با دفعات دیگر از مبلغ متفاوتی برخوردار است.
عوارض خروج از کشور در سال 1401 چقدره؟
هزینه خروج از کشور در سال 1401 چقدره؟

 

در جدول زیر مبالغ مربوط به عوارض را  در دو گروه هزینه خروج از کشور از مرز زمینی، دریایی و هوایی بررسی کرده‌ایم.

عوارض خروج از کشور هوایی

نوع مسافرسفر اول (تومان)سفر دوم (تومان)سفر سوم (تومان)
مسافر عادی400.000600.000800.000
زیارت عتبات37.50045.00045.000
زائرین حج132.000198.000264.000
ورزشکاران با مجوز وزارت ورزش264.000264.000264.000
مرز نشینان75.000600.000800.000

عوارض خروج از کشور زمینی و دریایی

نوع مسافرتسفر اول (تومان)سفر دوم (تومان)سفر سوم (تومان)
مسافر عادی400.000600.000800.000
زائرین عتبات12.50015.0001500
زائرین حج132.000198.000264.000
ورزشکاران با مجوز وزارت ورزش264.000264.000264.000
مرزنشینان250.000600.000800.000

سوالات متداول

عوارض خروج از کشور ایران به ترکیه را می توانید به صورت اینترنتی و یا از طریق اپلیکیشن های بله و ایوا پرداخت کنید.

عوارض خروج از کشور قابل استرداد است و برای این کار کافیست به سایت عملیات الکترونیکی مالیات برارزش افزوده مراجعه کنید.

برای پرداخت شما نیاز به کد ملی و اطلاعات فردی شخص دارید. همچنین یک ایمیل فعال و یک شماره موبایل به نام خود فرد نیاز است. پس از وارد کردن این اطلاعات، یک کارت بانکی با رمز پویا، کار را تمام می‌کند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.