برای سفر به اروپا در سال ۱۴۰۲ چقدر پول لازم است؟

قبل از سفر به هر نقطه ای از جهان لازم است بدانید حدودا چقدر هزینه برایتان خواهد داشت تا با آمادگی و خیال راحت سفر کنید. البته اینکه چقدر برای سفرتان هزینه می کنید به عواملی همچون هتلی که انتخاب می کنید، تفریحاتی که در نظر دارید، هزینه ی ویزا، بلیط هواپیما یا هر وسیله حمل و نقلی که با آن قصد سفر دارید و… بستگی دارد. همچنین هزینه ی مسافرت با تور و به صورت شخصی نیز متفاوت است لذا برای فهمیدن اینکه برای سفر به اروپا در سال 1402 چقدر پول لازم دارید باید تمام این نکات را در نظر بگیرید. برای رسیدن به جواب سوالتان همراه این مقاله از همیار تریپ باشید.  

هزینه ویزای شینگن برای سفر به کشورهای اروپایی

شما برای ورود به کشور های خارجی و داشتن اقامتی محدود در آنها نیاز به مجوز مشروط به نام ویزا دارید و از آنجایی که کشور های اروپایی عضو منطقه شنگن هستند شما باید ویزای شینگن را دریافت کنید. کشور های حوزه ی شینگن شامل موارد زیر می شود:

 1. سوئیس
 2. سوئد
 3. اسپانیا
 4. اتریش
 5. بلژیک
 6. ایسلند
 7. لوکزامبورگ
 8. اسلوونی
 9. لیختن اشتاین
 10. لیتوانی
 11. فنلاند
 12. استونی
 13. چک
 14. دانمارک
 15. پرتغال
 16. هلند
 17. یونان
 18. لهستان
 19. نروژ
 20. آلمان
 21. فرانسه
 22. مالت
 23. اسلواکی
 24. مجارستان
 25. ایتالیا
 26. لتونی
 27. کرواسی

از آنجایی که هزینه‌ی ویزای هر کشور متفاوت است و شرایط مخصوص خود را دارد در ادامه به هزینه‌ی ویزای فرانسه و سوئیس و ملزومات گرفتن آن می پردازیم.

ویزای شینگن برای سفر به کشورهای اروپایی
ویزای شینگن برای سفر به کشورهای اروپایی

هزینه ویزای شینگن برای سفر به فرانسه

برای گرفتن ویزای شینگن فرانسه باید پرینت گردش حساب 3 ماه آخر کارت بانکی خود را گرفته و به سفارت کشور فرانسه مراجعه کنید. موجودی شما به ازای هر یک نفر، حداقل باید 300 میلیون تومان باشد. هزینه‌ی ورودی سفارت به صورت زیر است:

 • بزرگسالان بالای 12 سال 120 یورو
 • کودکان 6 تا 12 سال 80 یورو
 • خردسالان زیر 6 سال 40 یورو
هزینه های اخذ ویزای فرانسه
هزینه های اخذ ویزای فرانسه

هزینه ویزای شینگن برای سفر به سوئیس

برای دریافت ویزای شینگن سوئیس اضافه بر پرینت گردش حساب 3 ماه آخر خود باید سند ملکی نیز به همراه داشته باشید. توجه کنید که شما نمی توانید واریز ناگهانی داشته باشید و گردش حسابتان در 3 ماه اخیر به دقت بررسی می شود. هزینه‌ی دریافت ویزای سوئیس به صورت زیر است:

 • بزرگسالان بالاتر از 12 سال 4,480,000 تومان + 35 یورو هزینه‌ی ورودی سفارت
 • کودکان بین 6 تا 12 سال 2,240,000 تومان + 35 یورو 
 • خردسالان زیر 12 سال رایگان
هزینه ی ویزای شینگن سوئیس
هزینه ی ویزای شینگن سوئیس

هزینه بلیط هواپیما در سفر به اروپا

هزینه‌ی بلیط هواپیما یکی دیگر از عواملی است که بر مخارج سفرتان تاثیر به سزایی می گذارد که به عواملی همچون فصل سفر، نوسانات ارز، مقصد، کلاس و ظرفیت پروازی شما بستگی دارد. از بین این موارد می توان فصل را موثرتر دانست زیرا در فصول گردشگری هزینه‌ی بلیط ها افزایش پیدا می کند. برای مثال هزینه‌ی بلیط تهران پاریس به شرح زیر است:

 • در فصل تابستان از 26 میلیون تومان
 • در فصل پاییز از 10 میلیون تومان

و قیمت بلیط تهران- بارسلون نیز به مقادیر زیر است:

 • در فصل تابستان از 33 میلیون
 • در فصل پاییز از 10 میلیون تومان

می توان گفت بهترین زمان سفر به کشور های اروپایی فصل تابستان است و فصل گردشگری آن محسوب می شود به همین دلیل هزینه‌ی سفر به مراتب بیشتر از فصول دیگر خواهد بود.

مقرون به صرفه ترین زمان سفر به اروپا
مقرون به صرفه ترین زمان سفر به اروپا

هزینه رزرو هتل در کشورهای اروپایی

از دیگر عوامل موثر بر هزینه‌ی سفر به کشورهای اروپایی هتلی است که برای اقامت انتخاب می کنید. علاوه بر تفاوت قیمت در کشور ها و شهرهای مختلف آنها، درجه بندی هتل نیز بر قیمت آن موثر است. برای مثال اگر قصد اقامت در هتلی مجلل و 5 ستاره را دارید قطعا باید هزینه‌ی بیشتری از هتل های درجه پایین تر بپردازید. هتل های مختلف از نظر عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، فاصله تا جاذبه های دیدنی مقصدتان و وسایل حمل و نقل شهری، امکاناتی که ارائه می دهند و …باهم  تفاوت دارند که در انتخاب شما تاثیرگذار است.

برای مثال هزینه سفر به دو شهر پاریس در فرانسه و بارسلون در اسپانیا را با هم مقایسه می کنیم:

هتل 5 ستارههتل 1 ستارهفصل سفرمقصد سفر
از 143 یورواز 18 یوروزمستانبارسلون
از 171 یورواز 32 یوروتابستانبارسلون
از 230 یورواز 33 یوروزمستانپاریس
از 260 یورواز 99 یوروتابستانپاریس

هزینه اقامت در هتل های اروپا
هزینه اقامت در هتل های اروپا

هزینه غذا در اروپا

هزینه ای که در سفر صرف وعده های غذایی می شود از دیگر عوامل موثر بر مخارجتان است که در نقاط مختلف تفاوت دارد ولی می خواهیم قیمت میانگین غذا و نوشیدنی های فرانسه را عنوان کنیم: 

 • هر وعده غذایی 17 یورو
 • قهوه 2.8 یورو
 • آب پرتقال 1.3 یورو 
 • کوکی 1 یورو
 • صبحانه 2 نفره 30 یورو
 • آب معدنی 1.5 لیتری 2 یورو
 • فست فود 8 الی 10 یورو و …
قیمت غذا در اروپا
قیمت غذا در اروپا

هزینه حمل و نقل در اروپا

شما برای بازدید از کشوری که به آن سفر میکنید نیاز به وسایل حمل و نقل شهری آن دارید و هزینه ای نیز بابتش باید بپردازید که این هزینه هم در مخارج سفرتان تاثیر میگذارد. در این بخش هزینه‌ی رفت و آمد در فرانسه که از بهترین تورهای خارجی محسوب می شود را بررسی می کنیم تا قیمت های مربوط به حمل و نقل در فرانسه را داشته باشید.

 • بلیط مترو 5.2 یورو 
 • بلیط اتوبوس 1.1 یورو 
 • هزینه تاکسی برای هر مسیر در حدود 29 یورو
نرخ رفت و آمد در فرانسه
نرخ رفت و آمد در فرانسه

هزینه گشت و گذار در اروپا

کشور های اروپایی جاذبه های گردشگری و طبیعت بی نظیری برای گشت و گذار دارند. اگر بخواهیم به چند نمونه از جاذبه های فرانسه اشاره کنیم می توانیم  کاخ ورسای، صومعه مون سن میشل، تپه ی فورویر لیون و… نام ببریم. بعضی از این اماکن نیاز به پرداخت ورودی دارند و یا شاید لازم باشد با اتوبوس ها و قطار های بین شهری به آنجا برسید که هزینه را متفاوت می کند. به طور حدودی می توان نرخ های زیر را برای گشت وگذار در فرانسه در نظر گرفت:

 • متوسط هزینه ی تفریح 33 یورو
 • اتوبوس بین شهری 19 یورو
 • قطار 20 یورو
هزینه ی گردش در کشور های اروپایی
هزینه ی گردش در کشور های اروپایی

هزینه سفر به اروپا با تور بیشتر است یا بدون تور؟

این روز ها سفر با تور های اروپایی بسیار باب شده است زیرا علاوه بر اینکه دردسر های سفر شخصی مانند رزرو هتل، پیدا کردن جاذبه های گردشگری، خرید بلیط هواپیما، دریافت ویزا و … را ندارد اقتصادی تر و ارزان تر از سفر شخصی می باشند. 

همچنین دریافت ویزای شینگن از طریق آژانس های مسافرتی راحت تر از گرفتن آن به صورت شخصی می باشد. شما می توانید با تورهای دور اروپا به چند کشور مختلف اروپایی سفر کنید و از بازدید جاذبه های فوق العاده آنها نهایت لذت را ببرید. در اینجا قیمت چند نمونه از تور ها را مثال می زنیم. البته توجه داشته باشید که قیمت ها بسته به خدماتی که تور ارائه می دهد، کشور مقصد، فصل سفر، مدت زمان سفر، آژانس مسافرتی و … متفاوت است.

قیمت تور های زیر مربوط به فصل پاییز و زمستان می باشد.

تورمقاصدمدت سفرقیمت
فرانسه و ایتالیاپاریس، ونیز، فلورانس و رم11 روز2590 یورو + بلیط هواپیما
فرانسهپاریس8 روز2090 یورو + بلیط هواپیما
چک و اتریشپراگ، لدنیس، وین9 روز1490 یورو + بلیط هواپیما

تور اروپا
تور اروپا

به طور کلی هزینه سفر به اروپا چقدر است؟

در سفر شخصی به اروپا اگر هزینه‌ی بلیط ، اقامت و عوارض خروج از کشور را فاکتور بگیریم شما روزانه حدود 250 یورو خرج خواهید داشت که در طول یک هفته چیزی در حدود 3,300 یورو می شود. به طور کلی سفر به اروپا با تور به صرفه تر و راحت تر است ولی اگر قصد این را ندارید بهتر است هزینه های خود را برآورد کرده و سپس سفر کنید.

هزینه کلی سفر به اروپا
هزینه کلی سفر به اروپا

کلام آخر

قاره‌ی سرسبز اروپا سرشار از مناظر طبیعی خیره کننده و جاذبه های بی نظیر است. اگر می خواهید سفری خاطره انگیز و فوق العاده را تجربه کنید، کشور های اروپایی گزینه‌ی عالی برای شما هستند. هر کدام از این کشور ها ویژگی های استثنایی خود را دارند که مسافران را به خود جذب می کنند، لذا بهتر است با تورهای دور اروپا از چندین کشور دیدن کنید و سفری ایده آل و تکرار نشدنی را برای خود رقم بزنید. در این مقاله سعی کردیم دغدغه‌ی هزینه های سفر به اروپا را برایتان برطرف کنیم و میانگینی از قیمت ها را ارائه دهیم.

سوالات متداول

اگر تور کشورهای اروپایی را خریداری کنید به همراه تورلیدر می توانید از بهترین جاهای دیدنی و ارزانترین جاذبه های تفریحی اروپایی مطلع شوید که از این طریق می توان هزینه ها را مدیریت کرد. البته توجه داشته باشید که اکثر تورها، هزینه تفریحات شما در کشور مقصد را نمی پردازند، به همین دلیل چه شخصی سفر کنید و چه با تور به اروپا سفر کنید، حداقل حدود 35 یورو برای تفریحات روزانه خود در نظر بگیرید.

در سفر شخصی به اروپا اگر هزینه ی بلیط ، اقامت و عوارض خروج از کشور را فاکتور بگیریم شما روزانه حدود 250 یورو خرج خواهید داشت که در طول یک هفته چیزی در حدود 3,300 یورو می شود.

 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.