ارز مسافرتی در 1402 چقدره و چطور بگیریم؟ (سریع ترین روش)

ارز مسافرتی در سال 1402 چقدر است؟ چطور باید ارز مسافرتی بگیریم؟ با توجه به نوسانات نرخ ارز در کشور، برای برخی از مسائل ارز دولتی در نظر گرفته شده است. برای مسافرت هم شما می توانید ارز مسافرتی دریافت کنید و در واقع این ارز به عنوان کمک هزینه دولت شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم نحوه دریافت ارز مسافرتی و مقدار آن در سال 1402 را توضیح دهیم.

ارز مسافرتی چیست؟

ابتدا باید بدانید که ارز مسافرتی چیست و در چه مواردی به شما تعلق می گیرد. همانطور که گفتیم ارز مسافرتی یک نوع کمک هزینه از سوی دولت به مسافرین است و برای هر سال فقط یکبار به هر فرد تعلق می گیرد. نوع سفر شما دخالتی در تعلق گرفتن این ارز به شما ندارد و برای سفرهای زیارتی، سیاحتی و هر نوع سفری می توانید این ارز را دریافت کنید.

ویژگی اصلی ارز مسافرتی، ارزان بودن آن نسبت به دیگر ارزهای داخل بازار است و به قول معروف به نرخ دولتی به شما داده می شود. به همین دلیل هم بهتر است قبل از سفر، با نحوه گرفتن ارز مسافرتی و مقدار آن آشنا شوید تا بتوانید آن را دریافت کنید.

ارز مسافرتی چیست؟
ارز مسافرتی چیست؟

مقدار ارز مسافرتی در سال ۱۴۰۲

میزان ارز مسافرتی در هر سال تغییر می کند و مقدار آن ثابت نیست. با توجه به اعلام بانک مرکزی، ارز مسافرتی در سال 1402 برای سفر به کشورهای بدون ویزا تا سقف 300 یورو برای هر نفر تعیین شده است. همچنین برای کشورهایی که نیازمند اخذ ویزا هستند، 500 یورو به هر نفر، ارز مسافرتی داده می شود. 

با این اوصاف، مقدار ارز مسافرتی اربعین و سفر عتبات عالیات هم، در قسمت سفرهای بدون نیاز به ویزا قرار می گیرد و به هر فرد، تا سقف 300 یورو پرداخت خواهد شد. 

مقدار ارز مسافرتی در سال 1402
مقدار ارز مسافرتی در سال 1402

شرایط لازم برای خرید ارز مسافرتی 

به طور کلی ارز مسافرتی به تمام افراد به جز چند مورد تعلق می گیرد. همانطور که گفتیم هر ایرانی می تواند یک بار در سال از این ارز استفاده کند، اما چه افرادی نمی توانند ارز مسافرتی دریافت کنند؟ 

 1. کسانی که سن آنها کمتر از ۱۲ سال است.
 2. مسافرانی که مقیم خارج از کشور هستند.
 3. افرادی که گذرنامه آنها خدماتی یا سیاسی است.
چه کسانی نمی توانند ارز مسافرتی بگیرند؟
چه کسانی نمی توانند ارز مسافرتی بگیرند؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

 1. اصل گذرنامه معتبر به همراه یک نسخه کپی آن
 2. کارت ملی و یک نسخه کپی از آن
 3. اصل بلیط هواپیما همراه با مهر شرکت هواپیمایی مورد نظر و یک نسخه کپی از این بلیط
 4. فرم تکمیل‌شده تقاضای ارز مسافرتی به صورت حضوری یا اینترنتی
 5. مبلغ ریالی معادل با ارز درخواستی به نرخ روز، به‌علاوه هزینه کارمزد بانک یا صرافی مورد نظر
 6. رسید واریز مبلغ عوارض خروج از کشور
 7. شماره موبایل در دسترس
 8. شماره حساب بانکی معتبر به نام فرد درخواست‌کننده ارز
مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی
مدارک مورد نیاز برای دریافت ارز مسافرتی

چگونه برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کنیم؟

برای دریافت ارز مسافرتی در سال 1402 راه های مختلفی را پیش روی خود دارید. از روش اینترنتی گرفته تا روش حضوری که باید به بانک یا صرافی ها مراجعه کنید. هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب مختلفی است که در ادامه تمام آنها را توضیح خواهیم داد.

چطوری ارز مسافرتی بگیریم؟
چطوری ارز مسافرتی بگیریم؟

دریافت ارز مسافرتی از بانک یا صرافی ها

در این روش همانطور که گفتیم باید به صورت حضوری به بانک یا صرافی مراجعه کنید و خب این کار ممکن است زمان بر باشد. بانک هایی که می توانید برای دریافت ارز مسافرتی به آنها مراجعه کنید عبارتند از:

 • بانک ملی
 • بانک تجارت
 • بانک سامان
 • بانک ملت
 • بانک پارسیان
 • برخی صرافی های مجاز
دریافت ارز مسافرتی از بانک ها یا صرافی ها
دریافت ارز مسافرتی از بانک ها یا صرافی ها

دریافت ارز مسافرتی از طریق سامانه برخط بازار ارز ایران

بازار آنلاین یا برخط ارز ایران در این زمینه می تواند کار شما را راحت تر کند. شما با ثبت نام در این سامانه و بارگذاری مدارک لازم، بدون حضور در بانک و ایستادن در صف های شلوغ، بخش مهم کار خود را انجام می دهید. اما پس از تائید صلاحیت شما و مدارکتان، در سامانه باید یکی از بانک ها یا صرافی هایی که در سایت قرار گرفته اند را برای مراجعه حضوری و دریافت ارز مسافرتی، انتخاب کنید.

پس از انجام ثبت نام و اتمام این مراحل، مدارک شما برای بانک یا صرافی ارسال می شود و شما می توانید یک هفته قبل از زمان سفر خود، با مراجعه به بانک یا صرافی، حواله ارز مسافرتی خود را دریافت کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت حواله ارز مسافرتی، باید مدارک لازم را به همراه خود داشته باشید. زمانی که به فرودگاه می روید تا سفر خود را انجام دهید، پس از عبور از گیت فرودگاه، با ارائه ارز مسافرتی می توانید ارز خود را دریافت کنید.

دریافت ارز مسافرتی به صورت اینترنتی
دریافت ارز مسافرتی به صورت اینترنتی

دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

یکی دیگر از راه هایی که برای دریافت ارز مسافرتی تعیین شده است، مراجعه به فرودگاه است. شما می توانید تا یک ساعت قبل از سفر، به فرودگاه محل پرواز خود مراجعه کنید و در باجه های ایجاد شده در فرودگاه برای انجام این امور، ارز مسافرتی دریافت کنید.

دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه
دریافت ارز مسافرتی در فرودگاه

دریافت ارز مسافرتی برای کربلا

تا به اینجای کار روش هایی که برای دریافت ارز مسافرتی گفتیم، مربوط به مسافرت های هوایی میشد، اما اگر قصد سفر زمینی به کربلا داشتیم باید چطور ارز مسافرتی دریافت کنیم؟

برای دریافت ارز مسافرتی کربلا، حتما باید قبل از هر چیز در سامانه سماح ثبت نام کنید. برای ثبت نام در این سامانه باید به وب سایت این سامانه به نشانی https://samah.haj.ir مراجعه کنید.

با ثبت نام در این سامانه و دریافت رسید مربوط به آن می توانید از روش هایی که نامبرده شد، یعنی مراجعه حضوری به بانک ها یا صرافی های مجاز و یا استفاده از سامانه آنلاین بازار ارز ایران، ارز مسافرت زیارتی خود را دریافت کنید.

دریافت ارز مسافرتی برای کربلا
دریافت ارز مسافرتی برای کربلا

کلام آخر

ارز مسافرتی در سال 1402 برای سفرهایی که نیاز به ویزا دارند، 500 یورو برای هر نفر و برای مسافرت هایی که نیاز به ویزا ندارند، 300 یورو برای هر نفر تعیین شده است. در این مقاله از همیار تریپ گفتیم که ارز مسافرتی چیه و چطور باید ارز مسافرتی بگیریم. اگر قصد سفر زیارتی عتبات عالیات دارید و یا هر سفر خارجی دیگر، بهتر است از این فرصت استفاده کنید و ارز مسافرتی به نرخ دولتی بگیرید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.