نکات مهم و ارزشمند در مورد در پیاده روی خانوادگی اربعین ۱۴۰۲

سفر به کربلا در ایام اربعین مطمئنا می تواند خاطره ای فراموش نشدنی را برای شما به ثبت برساند. اما با توجه به سختی هایی که در طول مسیر خواهید داشت و حدود 80 کیلومتر را باید با پای پیاده طی کنید، بهتر است از تجربیات دیگران استفاده کنید و خودتان را برای یک سفر سخت آماده کنید. در ادامه این گزارش از همیار تریپ می توانید برخی نکات مهم در سفر خانوادگی به اربعین را مطالعه کنید.

انتظار یک سفر آسان را نداشته باشید!

همانطور که گفتیم در پیاده روی اربعین نزدیک به 80 کیلومتر را باید طی کنید. از همان ابتدای مسیر شما با شلوغی پایانه های مرزی مواجه خواهید شد که گرمای طاقت فرسا و معطلی های طولانی می تواند هرکسی را آزرده خاطر کند. اما شما نباید در ذهنتان از هدف والای خود دور شوید و بهتر است به هیچ عنوان اهمیتی به این شلوغی ها ندهید و فقط به این فکر کنید که بالاخره بعد از یک ساعت یا بعد از یک روز این شلوغی ها تمام خواهد شد و از مرز عبور خواهید کرد.

پس از عبور از مرز با مشکل کمبود خودروی حمل و نقل عمومی مواجه خواهید شد که شاید برای چند ساعتی در مرز معطل شوید تا بتوانید یک خودرو با تعداد گروه شما برای مقصد نجف پیدا کنید. پس از رسیدن به نجف هم با مشکلاتی مانند کمبود موکب یا کمبود جای خواب مواجه خواهید شد که تمام این موارد را با زیارت حرم حضرت امام علی (ع) به فراموشی خواهید سپرد.

اما هنگامی که پیاده روی از نجف تا کربلا آغاز خواهد شد، با وجود تمام مشکلات ظاهری و سختی هایی که در پیاده روی طولانی وجود دارد، شما کمترین سختی را احساس خواهید کرد. قدم های خود را نذر ظهور امام زمان کنید و به سوی کربلا قدم بردارید و اصلا به سختی های موجود در سفر فکر نکنید. اینگونه شما می توانید این سفر سخت و در عین حال شیرین را پشت سر بگذارید.

مراقبت از کودکان و همسر

قطعا مردان با قوای جسمانی بیشتری که نسبت به بانوان دارند، باید در بخشی از مسیر هم که شده کوله همسرشان را حمل کنند. اگر کودکی هم به همراهتان است، بهتر است حتما از کالسکه استفاده کنید و حتی اگر تعداد افراد گروهتان بیشتر از 3 نفر است، به سراغ خرید چرخ حمل بروید. سعی کنید در طول مسیر روحیه خود را حفظ کنید تا یک سفر ایده آل و فوق العاده را تجربه کنید و در ذهن فرزندتان، خاطرات خوشی از سفر به کربلا ثبت شود.

زمان‌بندی مناسب برای پیاده روی

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، زمان بندی مناسب برای پیاده روی است. همانطور که مشخص است آب و هوای کربلا و به طور کلی تمام شهرهای عراق به شدت گرم است. پس بهتر است شب ها و صبح ها که هوای خنک تری برقرار است را برای پیاده روی انتخاب کنید.

خانم های به پیاده روی اربعین بروند؟

یکی از مسائل حاشیه ای که به وجود آمده، شایعاتی مبنی بر رفتار بد عراقی ها با خانم ها است. در صورتی که تمام موکب داران مانند یکی از اعضای خانواده‌شان با شما رفتار خواهند کرد و هیچ رفتار بدی از طرف مردم در پیاده روی اربعین نخواهید دید. فضای این پیاده روی باشکوه آنقدر صمیمانه و به دور از مسائل دنیوی است که کمتر کسی به این مسائل فکر خواهد کرد. به هیچ عنوان نمی توان گفت که پیاده روی اربعین جای خانم ها نیست. خانم ها به راحتی می توانند این پیاده روی را به پایان برسانند و تمام امکانات برای حضور تمام افراد با هر جنسیت و هر سن و سالی فراهم شده است.

غذای اربعین چطور است؟

یکی از مسائلی که زائرین نگران آن هستند، غذای اربعین است. شما در تمام طول مسیر و حتی در شهرهای ایرانی که در مسیر پایانه های مرزی هستند، موکب های زیادی را خواهید دید که مخلصانه به زوار امام حسین (ع) خدمات ارائه می دهند. بنابراین از نظر کمبود غذا هیچ مشکلی وجود ندارد، اما از نظر طعم و مزه شاید غذاهای عراقی با ذائقه ایرانیان چندان سازگار نباشد. به طور کلی سعی کنید به هیچ عنوان پرخوری نکنید و در طول مسیر تعداد وعده های خود را افزایش دهید، اما در هر وعده مقدار کم از غذا میل کنید. همچنین بهتر است آبلیمو، عرق نعنا و از این دست موارد درمانی را به همراه داشته باشید.

وقتتان را صرف شستشوی لباس‌ها نکنید

در طول مسیر قطعا شما به شدت با تعریق مواجه خواهید شد تا حدی که لباس های مشکی شوره می زنند. اما اینکه موکب هایی که به سختی آب مورد نیاز را با منبع آب تامین میکنند را با مشکل مواجه کنیم و در هر موکب قصد شستشوی لباس داشته باشیم کار درستی نیست. همچنین توجه داشته باشید که حداقل سه یا چهار لباس نخی و خنک به همراه داشته باشید و هر یک یا دو روز یک بار این لباس ها را تعویض کنید و نهایتا در طول سفر فقط یکبار برای شستشوی لباس ها اقدام کنید.

چادری‌ها، مانتوی عبایی را جایگزین چادر نکنند

حجاب استایل‌ها این روزها به شدت تبلیغ می‌کنند که به جای چادر از مانتوی عبایی استفاده کنید که استفاده از آن راحت‌تر باشد. اما دقت کنیم که مانتوی عبایی برای کم حجاب‌ها گزینه مناسبی است، اما بنا نیست با توجیه راحت‌تر بودن، خانم‌های چادری هم مانتوی عبایی را جایگزین چادری کنند که ارزشش به هیچ وجه قابل قیاس با مانتوی عبایی نیست. این طور باشد که کم کم اثری از چادر نمی‌ماند. ضمنا استفاده از چادرهای آستین دار امروزی واقعا سختی ندارد، حتی اگر جلوی چادر آستین دار با زیپ یا دکمه کاملا بسته باشد دیگر نیازی به استفاده از هر گونه مانتو هم در زیر چادر نیست.

پوشیدن کفش و لباس نو، ممنوع

توجه داشته باشید که به هیچ عنوان به دنبال تیپ و ظاهر نباشید چون با مشکل مواجه خواهید شد. این سفر اصلا برای ارائه لباس های نو و تجمل گرایی نیست و با پوشش های نامناسب فقط به خودتان سختی می دهید. لباس ها و کفش های نو معمولا برای پیاده روی طولانی مناسب نیستند و شما را به دردسر خواهند انداخت. سعی کنید به سراغ لباس راحت بروید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.