خبر فوری / حبس و جریمه نقدی در انتظار زائرین پیاده روی اربعین ۱۴۰۲

 

به گزارش همیار تریپ، استفاده از داروهای ممنوعه در سفر عتبات عالیات می تواند حبس و جریمه نقدی را برای زائرین در بر داشته باشد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا فهرست داروهای ممنوعه را برای سفر به عراق اعلام کرد و به زائران اربعین گفت: از حمل و نگهداری داروهای گیاهی که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و ممکن است برای ماموران عراقی ناشناخته باشد، خودداری کنید.

سردار ایرج کاکاوند رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا اظهار کرد: پلیس با هدف صیانت از عزت و اعتبار هموطنان و نیز پیشگیری و به حداقل رساندن عواقب مرتبط با مواد مخدر حین برگزاری مراسم پر شور اربعین حسینی و سفر زائرین کشورمان به عراق، نسبت به حمل مواد مخدر توسط افراد حتی به مقدار کمتر از یک گرم حساسیت بالایی داشته و در صورت مشاهده با چنین مواردی برابر قانون با مجرمین برخورد می کند.

وی تصریح کرد: کارکنان مجرب پلیس مبارزه با مواد مخدر در تمامی فرودگاه های کشور، پایانه ها و مرزهای خروجی کشور حضور دارند و با بهره گیری از تجهیزات فنی پیشرفته، دستگاه ها و سگ های مواد یاب و نیز چهره زنی و رصد و بازرسی وسایل همراه زائران از خروج مواد مخدر جلوگیری می نمایند.

قوانین مربوط به حمل مواد مخدر در اربعین

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در ادامه گفت: به استناد ماده ۱۷ اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر مصوبه ۹/ ۵/ ۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام اگر از زائری مواد مخدر یا روانگردان به هر میزان کشف شود ضمن جلوگیری از ادامه سفر و توقیف گذرنامه فرد خاطی، در مرحله اول به مدت یک تا ۵ سال و در مرحله دوم ۵ تا ۱۵ سال از کشور ممنوع الخروج می شود و بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هرکس در حوزه مواد مخدر سنتی و صنعتی اعم از خرید، فروش، مصرف و … دستگیر شود مجازات خواهد شد و جزای آن از ۱ تا ۳ سال حبس و جریمه نقدی آن از ۱۵ میلیون تا ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا همچنین بر وجود قوانین سختگیرانه توسط کشور عراق نسبت به حمل کنندگان مواد مخدر سنتی و روانگردان از جمله تریاک، شیشه، هروئین، گل، گراس، ماری جوانا و… اشاره کرد و افزود: بر اساس قوانین مبارزه با مواد مخدر کشور عراق، هرفردی نسبت به خرید، فروش، حمل و یا نگهداری مواد مخدر و روانگردان ها حتی به مقدار کمتر از یک گرم اقدام نماید، پس از دستگیری و تشکیل پرونده قضائی از سوی پلیس میزبان، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به پرداخت جریمه نقدی از ۱۰ تا ۳۰ میلیون دینار و حبس از شش ماه تا یک سال محکوم خواهد شد.

حمل چه داروهایی در عراق ممنوع است؟

حمل دارو نظیر قرص، شربت و آمپول که حاوی کدئین و یا مواد مخدر هستند ممنوع می باشد. از جمله این داروها می توان موارد زیر را نام برد:

 1. دیازپام
 2. فلورازپام
 3. کلونازپام
 4. اگزاز پام
 5. لورازپام
 6. شربت تریاک
 7. دیفن اکسیلا
 8. استامینوفن کدئین
 9. متادون
 10. ترامادول
 11. ریتالین
 12. بوپونورفین( b۲ )
 13. داروهای بیماری صرع
 14. داروهای بیماری سرطان
 15. و …

به زائران توصیه می شود از حمل و نگهداری داروهای گیاهی مانند شیرین بیان، قره قروت و… که از لحاظ ساختاری شباهت زیادی به مواد مخدر دارد و به دلیل عدم مصرف ممکن است برای ماموران کشور عراق ناشناخته باشد، خودداری نمایند.

توصیه‌های مهم به زائران اربعین حسینی

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فراجا در خاتمه توصیه‌های ذیل را به زائران حسینی بیان کرد:

 1. به هیچ عنوان بار یا وسیله ای را به صورت امانت از کسی خارج از مرز ایران قبول نکنید، چون ممکن است افراد قاچاقچی در انتظار باشند تا از طریق افراد دیگر مواد مخدر را جابجا کنند.
 2. زائران دقت کنند که قبل و بعد از گیت بازرسی پلیس، وسایل و یا کیف دیگران را به دلیل شباهت با وسایل خود به اشتباه بر ندارند.
 3. زائرانی که احتیاج به مصرف داروهای خاصی دارند، ضمن همراه داشتن نسخه و پرونده درمانی، مراتب را قبل از حضور در مرزها با پزشک هماهنگ کنند و تاییدیه مربوطه را به همراه داشته باشند.
 4. با توجه به استقرار دستگاه های بسیار پیشرفته کشف مواد مخدر و داروهای غیر مجاز در فرودگاه، توصیه می شود حتی کمترین مقدار از این مواد ممنوعه را حمل نکنید.
 5. قبل از سفر به کربلا در ایام اربعین، لیست داورهای ممنوعه را مطالعه کنید.
 6. مسافران در صورت مواجهه با موارد مشکوک می توانند مراتب را به ماموران پلیس مستقر در مبادی و گیت های خروجی مرزها و یا فرودگاه ها اطلاع دهند.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.