استانبول بهتره یا آنتالیا؟ (کدوم بیشتر حال میده؟)

 

وقتی وارد فصل تابستان می شویم، خانواده های زیادی به دنبال مقصدی مناسب برای سفر خارجی هستند. با توجه به گرمای هوا در فصل تابستان شاید شهرهای توریستی و تفریحی ایران مانند جزایر کیش یا شهرهای شمالی که آب و هوای شرجی دارند گزینه مناسبی نباشند. اما شهرهایی مانند آنتالیا یا استانبول در ترکیه می توانند بهترین گزینه برای سفر تابستانی محسوب شوند که آب و هوای خنک تری از شهرهای ایران دارند. البته انتخاب بین ترکیه و استانبول هم کار سختی است و شاید برای عده‌ی زیادی این سوال به وجود بیاد که استانبول بهتره یا آنتالیا؟

این که استانبول گزینه بهتری برای سفر است یا آنتالیا به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان بدون در نظر گرفتن مسافران و سلیقه‌ی آنها یکی از این شهرها را برتر دانست. در این مقاله از همیار تریپ به بررسی ویژگی های این دو شهر توریستی و زیبا می پردازیم تا به نتیجه برسیم و بهترین گزینه را برای سفر شما معرفی کنیم.

برای سفر استانبول بهتر است یا آنتالیا؟
برای سفر استانبول بهتر است یا آنتالیا؟

مقایسه کلی آنتالیا و استانبول

قبل از هر چیز باید یک مقایسه کلی از این دو شهر توریستی ترکیه داشته باشیم. به طور کلی می توان استانبول را مقصدی مناسب برای سفرهای خانوادگی برشمرد، در حالی که شاید این موضوع برای آنتالیا صحیح نباشد. البته خانواده هایی هستند که به آنتالیا سفر می کنند، اما با توجه به سطح پوشش و نوع تفریحات آنتالیا، این شهر به عنوان یک مقصد عالی برای سفر مجردی محسوب می شود.

استانبول، بهترین مقصد برای سفر خانوادگی
استانبول، بهترین مقصد برای سفر خانوادگی

همچنین استانبول با توجه به تعداد بالای جاذبه های تاریخی، فرهنگی، موزه ها، رستوران ها، جاذبه های تفریحی و …، شهری محسوب می شود که در طول سفر اصلا به شما اجازه نمی دهد در هتل بمانید. شما برای سفر به استانبول نیازی به رزرو یک هتل لوکس و فوق العاده نخواهید داشت، چون اکثر روزهای سفر خود را باید در شهر به تفریح بپردازید و از جاذبه های توریستی مختلف شهر دیدن کنید.

آنتالیا بهترین گزینه برای سفر مجردی
آنتالیا بهترین گزینه برای سفر مجردی

اما مسئله ای که عنوان شد در مورد آنتالیا به هیچ عنوان صدق نمی کند. البته آنتالیا هم دارای جاذبه های تاریخی و گردشگری می شود، ولی کمتر کسی به دنبال این جاذبه ها خواهد بود. مهمترین جاذبه ای که در آنتالیا وجود دارد به سواحل مدیترانه و هتل های فوق العاده این شهر مربوط می شود. بهتر است در سفر به آنتالیا، بهترین هتل های آنتالیا با پارک آبی را انتخاب کنید و بیشتر روزهای خود را در هتل و امکانات تفریح سواحل مدیترانه سپری کنید.

مقایسه کلی آنتالیا و استانبول
مقایسه کلی آنتالیا و استانبول

مقایسه قیمت تورهای استانبول و آنتالیا

جنبه دیگری که باید مورد بررسی قرار دهیم تا بتوانید از بین آنتالیا و استانبول گزینه مناسب را انتخاب کنید، قیمت تورهای آنتالیا و استانبول است. هر دو شهر در کشور ترکیه قرار دارند و قطعا مزایای زیادی را نیز دارا می باشند. شاید در مقایسه از نظر جاذبه و رفاه و امکانات تفریحی نتوانید به نتیجه برسید و فقط این قیمت تورها باشد که شما را به نتیجه برساند. 

تورهای آنتالیا برای 6 شب و 7 روز در سال 2023، قیمتی معادل 16 تا 31 میلیون تومان دارند. البته این قیمت برای هتل های معمولی است و اگر قصد اقامت در هتل های 5 ستاره Uall را داشته باشید باید برای تور آنتالیا قیمتی حدود 75 تا 95 میلیون تومان را بپردازید.

قیمت تورهای آنتالیا در سال 1402
قیمت تورهای آنتالیا در سال 1402

تورهای استانبول معمولا در انواع مختلف 3 شب تا 7 شب برگزار می شوند که نسبت به هتل مورد انتخاب شما می توانند قیمت های متفاوتی داشته باشند. قیم تورهای استانبول برای 3 شب و 4 روز، حدود 13 تا 22 میلیون تومان است. اما برای تورهای 7 شب و 8 روز استانبول، باید نسبت به هتل مورد انتخاب خود از 18 تا 43 میلیون تومان بپردازید.

قیمت تورهای استانبول در سال 1402
قیمت تورهای استانبول در سال 1402

برای تفریح استانبول بریم یا آنتالیا؟

همانطور که پیش تر از این هم اشاره داشتیم، بهترین جاهای دیدنی استانبول بیشتر به مساجد و جاذبه های تاریخی مانند مسجد ایاصوفیه و مسجد آبی مربوط می شود. اما در این بین بهترین مراکز خرید استانبول یا بهترین رستوران ها و بهترین پارک های آبی این شهر هم هستند که می توانند هیجان سفر شما را بالاتر ببرند.

تفریحات استانبول
تفریحات استانبول

در مورد بهترین جاهای دیدنی آنتالیا، شما می توانید به امکانات تفریحی فوق العاده ای در سواحل آنتالیا دسترسی داشته باشید. هتل های 5 ستاره Uall آنتالیا مانند هتل گرانادا لاکچری بلک، از بهترین هتل های دنیا هستند و اقامت فراموش نشدنی را برای شما رقم خواهند زد. از بهترین تفریحات این شهر می توان به بهترین و بزرگترین پارک های آبی آنتالیا اشاره داشت.

تفریحات آنتالیا
تفریحات آنتالیا

مقایسه هزینه روزانه و عمومی در آنتالیا و استانبول

در این مقاله به قیمت تورهای آنتالیا و استانبول اشاره داشتیم، اما شما به جز هزینه های تور باید به هزینه های زندگی روزمره خود در این شهرها نیز توجه داشته باشید. تورها خدمات مختلفی را ارائه می کنند، اما قطعا هزینه رستوران، اماکن تفریحی و حمل و نقل در شهر بر عهده شما خواهد بود، مگر اینکه توری را خریداری کنید که چنین خدماتی را نیز ارائه دهد. 

درست است که قیمت هتل ها و تورهای آنتالیا از استانبول بیشتر بود، اما هزینه روزانه آنتالیا نسبت به آنتالیا به مراتب ارزانتر است. در سال 2023 ترکیه با تورم شدید اقتصادی مواجه است و این مسئله روی اقتصاد شهرهای این کشور تاثیر زیادی گذاشته است و بیشترین تاثیر هم بر روی شهرهای بزرگ و مهم آن مانند آنکارا و استانبول بوده است. به طور کلی اگر هزینه های سفر به استانبول و هزینه های سفر به آنتالیا را بررسی کنید متوجه می شوید که آنتالیا کمی ارزانتر است.

مقایسه هزینه های سفر به آنتالیا و استانبول
مقایسه هزینه های سفر به آنتالیا و استانبول

در نهایت، استانبول بریم یا آنتالیا؟

برای نتیجه گیری بهتر است به شکل تیتر وار نکات ارائه شده را بیان کنیم و نتیجه گیری کنیم که چه کسانی بهتر است استانبول را انتخاب کنند و چه کسانی بهتر است برای سفر خارجی به آنتالیا بروند. در ادامه می توانید به این نکات توجه داشته باشید:

  • اگر علاقمند هستید از فرهنگ و تاریخ ترکیه شناخت بیشتری پیدا کنید، استانبول مقصد بهتری است.
  • اگر قصد سپری کردن تعطیلات آرامی به دور از هیاهوی شهری دارید، آنتالیا را انتخاب کنید.
  • اگر به تفریحات آبی علاقه دارید و دوست دارید اوقات فراغتتان را در سواحل بگذرانید، آنتالیا را انتخاب کنید.
  • اگر در فصل زمستان قصد سفر به ترکیه را دارید، استانبول گزینه بهتری نسبت به آنتالیا است.
  • اگر به دنبال خرید کردن، امتحان کردن غذاهای محلی ترکی هستید به استانبول سفر کنید.
  • اگر به دنبال دیسکوها و تفریحات شبانه هستید، آنتالیا را انتخاب کنید.
  • اگر قصد دارید مجردی سفر کنید آنتالیا و اگر قصد سفر خانوادگی دارید، استانبول را انتخاب کنید.
آنتالیا بریم یا استانبول؟
آنتالیا بریم یا استانبول؟

سخن آخر

در این مقاله به طور اجمالی از جنبه های مختلفی سفر به استانبول و آنتالیا را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما هم بین این دو راهی مانده اید و نمی دانید برای سفر خود کدام شهر را انتخاب کنید، با مطالعه این مقاله می توانید با ویژگی ها، قیمت تورها، قیمت هتل ها، هزینه های سفر و اماکن تفریحی هر کدام از شهرها آشنا شوید تا بدین صورت بهترین انتخاب را داشته باشید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.