کوش آداسی بهتره یا آنتالیا؟ کدومش تو سال ۱۴۰۲ حال میده؟

 

کوش آداسی بهتره یا آنتالیا؟ با فرا رسیدن ایام گرم تابستان و تعطیلی مدارس، خانواده های زیادی به سفر خارجی فکر می کنند تا از گرمای شهرهای داخلی فرار کنند و به قول معروف بتوانند آب و هوایی عوض کنند. شهرهای ترکیه، ارمنستان و دیگر کشورهای اطراف ایران همیشه در اولویت سفر قرار می گیرند، اما با توجه به گرمای هوا، بهترین گزینه می تواند شهرهای ترکیه باشد. کوش آداسی و آنتالیا از جمله شهرهای توریستی ترکیه هستند که در بین مردم ایران هم طرفداران زیادی دارند. در این مقاله قصد داریم از جنبه های مختلف این دو شهر را مقایسه و بررسی کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را از بین این دو شهر انتخاب کنید.

کوش آداسی یا آنتالیا؟

استان آنتالیا در ترکیه دارای 20 شهر مختلف است که احتمالا نام آن را نسبت به کوش آداسی بیشتر شنیده اید. آنتالیا با توجه به موقعیت جغرافیایی خود که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته و آب و هوای فوق العاده ای که دارد، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. امکانات تفریحی دریایی و ساحلی این شهر به قدری جذاب و هیجان انگیز است که هر شخصی برای سفر آنتالیا را انتخاب کند. همچنین تفریحات شبانه و هتل های لوکس و 5 ستاره آنتالیا از دیگر مزایای آن هستند که باعث جذب گردشگر می شوند. 

کوش آداسی بهتره یا آنتالیا؟
کوش آداسی بهتره یا آنتالیا؟

اما کوش آداسی یکی از شهرستان های ترکیه است که نزدیک به 1 میلیون جمعیت دارد و نسبتا شهر آرام و خلوتی محسوب می شود. این شهرستان در استان آیدین و در کنار دریای اژه ترکیه قرار گرفته است. با این وجود می توان کوش آداسی را هم یکی شهر ساحلی برشمرد که دارای امکانات تفریحی ساحلی و دریایی است و از این حیث نسبت به آنتالیا چیزی کم ندارد. از مزایای کوش آداسی، نزدیکی آن به جزیره یونانی ساموس است که البته برای سفر به آن نیاز به ویزا خواهید داشت. 

آنتالیا بیشتر حال میده یا کوش آداسی؟
آنتالیا بیشتر حال میده یا کوش آداسی؟

 سواحل آنتالیا بهتره یا کوش آداسی؟

همانطور که در بخش قبلی مقاله اشاره داشتیم هر دو شهر مذکور در کنار دریاهای مدیترانه و اژه قرار گرفته اند و از همین نظر دارای سواحل زیبایی هستند. اما بهتر است قبل از سفر ساحل های این دو شهر را مقایسه کنید تا متوجه شوید کدام یک بهتر است.

به طور کلی شاید سواحل آنتالیا جذابیت بیشتری داشته باشد و از نظر عده زیادی برای تفریحات ساحلی باید آنتالیا را انتخاب کرد، اما باید توجه داشته باشید که آنتالیا شهری است با حدود 2.5 میلیون نفر جمعیت و با توجه به شهرت و محبوبیتی که دارد این جمعیت بیشتر هم می شود، در حالی که کوش آداسی کمتر از 1 میلیون نفر جمعیت دارد. با این اوصاف می توان گفت که در سواحل کوش آداسی آرامش خاطر بیشتری خواهید داشت و راحت تر به تفریح می پردازید.

سواحل آنتالیا بهتره یا کوش آداسی؟
سواحل آنتالیا بهتره یا کوش آداسی؟

مقایسه دسترسی به فرودگاه های آنتالیا و کوش آداسی

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب مقصد مناسب سفر خارجی، نوع حمل و نقل سفر است. برخی از شهرهای دنیا نیاز به چندین ساعت پرواز دارند و یا پرواز مستقیم از ایران برای آن شهرها وجود ندارد. به همین دلیل بهتر است قبل از سفر این موضوع را نیز در مورد آنتالیا و کوش آداسی مورد بررسی قرار دهیم. 

از تهران به آنتالیا پرواز مستقیم وجود دارد؟
از تهران به آنتالیا پرواز مستقیم وجود دارد؟

در سال های گذشته پرواز مستقیم به آنتالیا برقرار بود، اما در حال حاضر دیگر هیچ پرواز مستقیمی به آنتالیا وجود ندارد و شما مجبور هستید که با دو پرواز خودتان را به فرودگاه بین المللی آنتالیا برسانید. این در حالیست که شهر کوش آداسی هم فاقد فرودگاه است و نزدیکترین فرودگاه به آن، فرودگاه شهر ازمیر در 95 کیلومتری کوش آداسی است. 

با این وجود می توان دسترسی آنتالیا را بهتر توصیف کرد چون با دو پرواز به این شهر می رسید، در حالی که برای سفر به کوش آداسی نیاز به سفر زمینی از ازمیر تا کوش آداسی دارید.

مقایسه دسترسی به فرودگاه های آنتالیا و کوش آداسی؟
مقایسه دسترسی به فرودگاه های آنتالیا و کوش آداسی؟

مقایسه آب و هوای سواحل آنتالیا و کوش آداسی

از پارامترهای مهم دیگری که در مورد سفر به آنتالیا و کوش آداسی باید توجه داشته باشید، آب و هوای این شهرهاست. مطمئنا دوست ندارید که برای آفتاب گرفتن در سواحل این دو شهر دچار آفتاب سوختگی شوید و یا با بارندگی های گاه و بی گاه مواجه شوید. پس بهتر است با بهترین زمان سفر به آنتالیا و کوش آداسی آشنا شوید تا سفر خوبی را داشته باشید.

به طور کلی آب و هوای آنتالیا و کوش آداسی شباهت زیادی به یکدیگر دارند و نمی توان شهری را برتر از دیگری دانست. شهر آنتالیا نسبتا هوای گرمتری دارد و در طول سال اکثرا روزهای معتدلی را در آن تجربه خواهید کرد. به طوریکه تابستان های آن طولانی است و شما فصل پاییز را تقریبا احساس نمی کنید.

اما آب و هوای کوش آداسی مرطوب و شرجی تر است به طوری که آمار نشان دهنده‌ی رطوبت 40 درصدی در تابستان های کوش آداسی است.

آب و هوای آنتالیا بهتره یا کوش آداسی؟
آب و هوای آنتالیا بهتره یا کوش آداسی؟

مقایسه هزینه های سفر به آنتالیا و کوش آداسی

مهمترین معیار از نظر عده‌ی زیادی برای سفر، قیمت تورها و هزینه های سفر است. علاوه بر قیمت تورها که بررسی آن هم خواهیم پرداخت، شما باید به هزینه هایی مانند خوراک، حمل و نقل و هتل نیز توجه داشته باشید. با توجه به پیشرفته تر بودن و توریستی تر بودن شهر آنتالیا، می توان قیمت آن را نیز بالاتر از کوش آداسی دانست. البته این تفاوت قیمت ها شاید چندان محسوس نباشد و نمی توانند باعث شوند که انتخاب نهایی شما برای سفر تغییر کند. به طور کلی بهتر است به قیمت تورها برای انتخاب مقصد درست نگاه کنید.

مقایسه هزینه های سفر به آنتالیا و کوش آداسی
مقایسه هزینه های سفر به آنتالیا و کوش آداسی

تورهای آنتالیا را می توان به دو دسته هتل های معمولی و هتل های 5 ستاره Uall دسته بندی کرد. هتل های 5 ستاره و Uall آنتالیا از بهترین هتل های دنیا به شمار می روند که برای خرید تورهای این هتل ها، باید مبلغی حدود 75 تا 95 میلیون تومان بپردازید، که این مبلغ برای 7 شب اقامت در آنتالیا است. اما برای همین مدت اقامت در هتل های معمولی آنتالیا شما کافیست 16 تا 50 میلیون تومان بپردازید و به آنتالیا سفر کنید. 

قیمت تورهای آنتالیا
قیمت تورهای آنتالیا

قیمت تورهای کوش آداسی هم نسبت به هتل هایی که انتخاب می کنید می تواند متغیر باشد. البته هتل های لوکس و 5 ستاره ای که در آنتالیا وجود دارد را قطعا نمی توانید در کوش آداسی پیدا کنید ولی برای رزرو تور کوش آداسی با هتل 5 ستاره حدود 36 تا 57 میلیون تومان برای یک سفر 7 شب و 8 روزه باید بپردازید. این مبلغ برای هتل های 3 و 4 ستاره، به 21 تا 28 میلیون تومان کاهش پیدا می کند.

قیمت تورهای کوش آداسی
قیمت تورهای کوش آداسی

نتیجه گیری

در انتها بهتر است یک جمع بندی کلی داشته باشیم تا بهتر متوجه شوید که کدام گزینه را برای سفر خود انتخاب کنید. در حالت کلی می توان گفت که این دو شهر از نظر قیمت تور، آب و هوا، نوع دسترسی به فرودگاه و هزینه های سفر تفاوت چندانی ندارند. مهمترین تفاوت های کوش آداسی و آنتالیا به جمعیت آنها و شلوغی و خلوتی مربوط می شود. سواحل آنتالیا و هتل های آن لاکچری تر و شلوغ تر هستند، به همین دلیل هم عده‌ی زیادی ترجیح می دهند به کوش آداسی که خلوت تر از آنتالیاست سفر کنند. در این مقاله از همیار تریپ موارد زیادی را در مورد این دو شهر بررسی کرده ایم که بهتر است قبل از سفر آنها را مطالعه کنید.

 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.