بهترین تور گردشگری آبگرم محلات در سال 1402

محلات یکی از زیباترین شهرهای کشور است. این شهر در استان مرکزی قرار دارد و به دلیل طبیعت بسیار زیبایی که دارد با نام هلند ایران نیز در میان گردشگران شناخته می‌شود. محلات قطب پرورش گل در ایران است. این شهر تماشایی به جز طبیعت زیبا، آب و هوای دلپذیر و مردمان خونگرم، چشمه‌های آبگرم فراوانی هم دارد. سفر با تور محلات می‌تواند انتخاب خوبی برای کسانی باشند که دوست دارند برای مدتی از هیاهوی شهر دور شوند و به تفریح و استراحت بپردازند. اگر درباره تور گردشگری آبگرم محلات کنجکاوید و دوست دارید اطلاعات بیشتری درباره این تور به دست بیاورید؛ با همیار تریپ همراه شوید.

بهترین زمان سفر با تور گردشگری آبگرم محلات

همه کسانی که دوست دارند از خواص درمانی چشمه‌های آبگرم استفاده کنند می‌توانند محلات را به عنوان مقصد سفرشان انتخاب کنند. تورهای گردشگری آبگرم محلات که بهترین تور داخلی ایران در زمینه آب درمانی محسوب می شود، در فصل‌های مختلف سال برگزار می‌شود به همین دلیل ما در جدول زیر مزیت‌های سفر به محلات را بر اساس معیارهایی مانند بهترین آب و هوا بررسی کرده‌ایم تا شما با توجه به نیازها و سلیقه‌تان بهترین زمان را برای سفر به این شهر زیبا انتخاب کنید.

بهترین آب و هوافصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر با تور گردشگری آبگرم هستند. در این فصل‌ها از گرما یا سرمای شدید خبری نیست و هوا معتدل و دلپذیر است.
برگزاری رویدادهای فرهنگیجشنواره گل محلات هر سال در اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود. در این جشنواره نمایشگاه‌های گل بزرگی بر پا می‌شوند. مراسم بیل گردانی نیز که جزو آیین مردم محلی این شهر است، هر سال در اواخر زمستان برگزار خواهد شد. برای دیدن مراسم قوچ‌گدر هم می‌توانید در مهرماه به این شهر زیبا سفر کنید.
خلوت‌ترین و شلوغ‌ترین زماندر نیمه اول سال گردشگران زیادی به محلات سفر می‌کنند بنابراین اگر می‌خواهید در زمان خلوت‌تری به این شهر بروید، بهتر است فصل پاییز و زمستان را انتخاب کنید.
هزینه تورهزینه‌های تور محلات در فصل‌های بهار و تابستان به دلیل استقبال زیاد گردشگران و افزایش هزینه هتل بیشتر از نیمه دوم سال است.

سفر به محلات در فصل بهار
سفر به محلات در فصل بهار

محلات کجاست؟

شهرهای مختلفی در کشور ما وجود دارند که می‌توانند برای گذراندن تعطیلات مناسب باشند. با این حال بسیاری از تورهای محلات مانند تور محلات یک روزه طرفداران زیادی دارند. یکی از دلایلی که باعث محبوب شدن تورهای محلات شده است، موقعیت جغرافیایی این شهر است. این شهر از شمال به شهر قم و آشتیان متصل می‌شود و از جنوب به شهرهایی مانند اصفهان و گلپایگان نزدیک است. فاصله کم محلات تا اصفهان باعث شده که تور محلات از اصفهان طرفداران زیادی داشته باشد.

 این تورها که معمولاً به صورت یک‌روزه برگزار می‌شوند می‌توانند بهترین انتخاب برای کسانی باشند که دوست دارند برای تعطیلات آخر هفته به یک مکان خوش آب و هوا سفر کنند و از خواص درمانی چشمه‌های آبگرم بهره ببرند. تهران نیز فاصله زیادی تا محلات ندارد. این شهر در فاصله 262 کیلومتری شهر تهران قرار دارد به همین دلیل تورهای زمینی زیادی نیز از تهران به مقصد محلات برگزار می‌شود.
تورهای یک روزه به شهر محلات
تجربه‌ی تورهای یک روزه به شهر محلات در استان مرکزی

با دیدنی‌های محلات بیشتر آشنا شوید.

جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی در شهر محلات وجود دارد. هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای تماشای این جاذبه‌های گردشگری و شرکت در رویدادهای مختلف به این شهر سفر می‌کنند. آبگرم محلات نیز خود به تنهایی می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای رزرو تور گردشگری آبگرم محلات باشد. ما در ادامه به طور مفصل به معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌پردازیم.

آتشکده آتشکوه

محلات از نظر تاریخی یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است به همین دلیل جاذبه‌های تاریخی زیادی در این شهر وجود دارد. آتشکده آتشکوه یکی از قدیمی‌ترین آتشکده‌های ایران است که در فاصله چند کیلومتری از شهر محلات قرار دارد. اکثر کسانی که با تور دو روزه محلات به این شهر سفر می‌کنند، زمانی را هم برای بازدید از آتشکوه اختصاص می‌دهند.

متأسفانه در حال حاضر بخش زیادی از آتشکده تخریب شده است. با این حال باقی‌مانده‌های این آتشکده قدیمی به خوبی نشان‌دهنده شکوه و عظمت آن در گذشته است. با توجه به شواهد موجود، بسیاری از مورخان عمر آتشکوه را بیش از دو هزار سال تخمین می‌زنند. شما در هنگام بازدید از این آتشکده می‌توانید بقایای آثار هنرمندان دوره ساسانی را به وضوح مشاهده کنید.
آتشکده آتشکوه در شهر محلات
آتشکده آتشکوه از جاذبه های گردشگری شهر محلات

بوستان سرچشمه

 بازدید از این بوستان می‌تواند برای همه کسانی که به طبیعت علاقمندند بسیار جذاب باشد. یکی از برنامه‌های ثابت تور آبگرم محلات بازدید از بوستان سرچشمه است. این بوستان در محل تلاقی چندین چشمه پر آب و قدیمی شهر محلات ساخته شده و امکانات رفاهی بسیار خوبی را نیز در اختیار گردشگران گذاشته است. علاوه بر این اقامتگاه‌های زیادی در اطراف سرچشمه قرار دارند که اقامت در آن‌ها می‌تواند خاطرات خوبی را از سفرتان به محلات برای شما به جای بگذارد.

بوستان سرچشمه بهترین محل برای عکاسی
بهترین محل برای عکاسی در محلات، بوستان سرچشمه می باشد

قلعه جمشیدی

در شهر محلات آثار تاریخی زیادی وجود دارند که متعلق به دوره ساسانیان هستند. یکی از این آثار تاریخی قلعه جمشیدی یا گبری است. در گذشته این قلعه محلی برای حفاظت از شهر بوده و از مردم در برابر حمله دشمنان محافظت می‌کرده است. همچنین ضد حریق بودن دیواره‌های قلعه جمشیدی باعث شده که این قلعه نسبت به سایر آثار تاریخی دوره ساسانی متفاوت‌تر باشد. با گذشت زمان این برج تاریخی نیز رو به ویرانی رفته و اکنون فقط بخش‌های بسیار کمی از آن باقی‌مانده است که علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند.

قلعه جمشیدی محلات متعلق به دوره ساسانیان
جاذبه تاریخی محلات، قلعه جمشیدی از دوره ساسانیان

بقعه شاه قلندر

بر روی کوه‌های اطراف شهر محلات یک مکان تاریخی متعلق به دوره ایلخانی قرار دارد. اگر با تور گردشگری آبگرم محلات به این شهر سفر کردید و برای بازدید از مکان‌های تاریخ زمان کافی داشتید؛ به شما پیشنهاد می‌کنیم که در طول سفرتان زمانی را برای بازدید از بقعه شاه قلندر اختصاص بدهید. شاه قلندر یکی از سرشناس‌ترین افراد فرقه اسماعیلیه بوده است. این بقعه از نظر معماری با سایر مکان‌های تاریخی هم‌عصرش تفاوت‌هایی دارد. معماری هشت‌ضلعی بقعه و استفاده از طاق‌نماهای بلند، جلوه متفاوتی به این بنا بخشیده است.

بازدید گردشگران از بقعه شاه قلندر
بقعه شاه قلندر از دیگر مکان های تاریخی و توریستی محلات

دهکده گل‌ها و گیاهان زینتی

دهکده گل‌ها و گیاهان زینتی محلات که به نام باغ گل نیز مشهور است، یکی از دیدنی‌ترین بخش‌های شهر محلات است. در این مجموعه بیش از سیصد گلخانه وجود دارد که در آن‌ها گل‌ها و گیاهان زینتی متنوعی پرورش داده می‌شوند. جالب است بدانید که حدود هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی محلات به کشت انواع گل اختصاص داده شده است. هوای مناسب، دور بودن از کارخانه‌های آلاینده و دسترسی آسان به منابع آب باعث شده که این شهر به عنوان قطب پرورش گل کشور شناخته شود. دهکده گل و گیاه زینتی در جاده دلیجان- محلات قرار دارد.

بازدید از باغ گل شهر محلات
باغ گل شهر فضایی دلنشین برای خانواده ها در محلات

چنار دو هزار ساله محلات

بیشتر افرادی که برای اولین بار به محلات سفر می‌کنند از دیدن چنار دو هزار ساله در یکی از خیابان‌های این شهر شگفت‌زده می‌شوند. مردم شهر محلات سال‌هاست که از این درخت چنار مراقبت کرده‌اند. شاخ و برگ‌های این چنار تمام خیابان را احاطه کرده و سایه آن در طول تابستان پناهگاه بسیاری از رهگذرانی است که از این خیابان عبور می‌کنند. این چنار قدیمی در میدان چنار در خیابان سرچشمه قرار دارد.

قدیمی‌ترین درخت چنار کشور در شهر محلات
قدیمی‌ترین درخت چنار کشور در شهر محلات

معرفی چشمه‌های آبگرم محلات

یکی از مهم‌ترین دلایل اکثر افرادی که با تور گردشگری آبگرم محلات به این شهر سفر می‌کنند، بازدید از چشمه‌های آبگرم و استفاده از خواص درمانی آن‌ها است. در شهر محلات شش چشمه آبگرم بسیار معروف وجود دارد که هر کدام از این چشمه‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند. جالب است بدانید که آب چشمه‌ها از عمق بیست هزار متری زمین بیرون می‌آید و دمای آب برخی از آن‌ها به صد درجه سانتی‌گراد می‌رسد. برای دسترسی به چشمه‌های محلات آبگرم که از خواص درمانی زیادی برخوردار هستند و یکی از تورهای مناسب سالمندان محسوب می شود، باید به شمال شرقی این شهرستان بروید. برخی از معروف‌ترین چشمه‌های آبگرم محلات عبارت‌اند از:

  • چشمه حکیم: این چشمه یکی از معروف‌ترین چشمه‌های آبگرم شهر محلات است که در نزدیکی آن دو حوضچه مجزا برای آقایان و بانوان ساخته شده تا گردشگران بتوانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند. این چشمه نیز همانند اکثر چشمه‌های آبگرم محلات حاوی مقادیر زیادی کلسیم است.
  • چشمه شفا: یکی دیگر از محبوب‌ترین چشمه‌های آبگرم محلات در زمستان که در نزدیکی بوستان سرچشمه قرار دارد، چشمه شفا است. بر اساس آخرین برآوردها در هر ثانیه حدود 12 لیتر آب از این چشمه خارج می‌شود.
  • چشمه دنبه: دمای آب این چشمه به حدود 50 درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ بنابراین اگر به بیماری‌های قلبی و عروقی مبتلا هستید بهتر است به چشمه‌های دیگر بروید یا به تنهایی وارد این چشمه نشوید.
  • چشمه روماتیسم: آب این چشمه تأثیرات چشمگیری در درمان روماتیسم دارد به همین دلیل به چشمه روماتیسم معروف شده است.
  • چشمه سودا: آب چشمه بختیاری یا همان چشمه سودا خاصیت آرامش بخشی دارد به همین دلیل افراد زیادی علاقمند به استفاده از این چشمه آبگرم هستند.
  • چشمه سلیمانیه: شما می‌توانید در تمام طول سال از این چشمه آبگرم استفاده کنید. افراد زیادی برای تسکین‌ درد بیماری‌های مختلف به این چشمه می‌روند.
چشمه‌های آبگرم محلات
تجربه آبتنی در چشمه های آبگرم محلات

خواص درمانی آبگرم محلات

سال‌هاست که بسیاری از پزشکان درباره مزایای درمانی چشمه‌های آبگرم تحقیقات مختلفی را انجام داده‌اند. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از چشمه‌های آبگرم می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روند درمان بسیاری از بیماری‌ها داشته باشد. برای مثال استحمام در بهترین استخر آبگرم می‌تواند اگزما و درماتیت‌های مزمن را بهبود بخشد. علاوه بر این کسانی که مبتلا به روماتیسم، نقرس و بیماری‌های مرتبط با کلیه، صفرا و دستگاه گوارش هستند نیز می‌توانند از خواص شفابخش چشمه‌های آبگرم برای درمان بیماری خود استفاده کنند.

استخرهای آبگرم محلات
استخرهای آبگرم محلات با خواص آب درمانی

شرایط استفاده از آبگرم محلات

همه افرادی که با تور گردشگری آبگرم محلات به این شهر زیبا و تماشایی سفر می‌کنند می‌توانند از استحمام در چشمه‌های آبگرم محلات لذت ببرند. با این حال شما باید قبل از رزرو آبگرم محلات، شرایط جسمانی‌تان را بررسی کنید. افرادی که دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند و فشارخون یا دیابت دارند بهتر است برای مدت طولانی از چشمه‌های ‌آبگرم استفاده نکنند.

همچنین اگر مبتلا به بیماری‌های خاص هستید؛ حتماً قبل از ورود به استخرهای آبگرم، شرایط خود را با مسئولان این استخرها در میان بگذارید تا در صورت بروز هر گونه مشکلی بتوانند به شما کمک کنند. استحمام در آبگرم می‌تواند عوارض کوتاه‌مدتی داشته باشد که در اکثر موارد خود به خود برطرف می‌شوند. برای مثال سردرد، سرگیجه یا افت فشار بخشی از عوارض استفاده از چشمه‌های آبگرم به شمار می‌روند که با کمی استراحت برطرف می‌شوند؛ بنابراین نباید از این بابت نگرانی داشته باشید. قیمت بلیط آبگرم نیز در استخرهای مختلف با توجه به خدماتی که به مشتریانشان ارائه می‌دهند، متفاوت است.
تورهای آبگرم محلات
تورهای آبگرم محلات راهی برای درمان درد عضلات و استخوان ها

اقامتگاه‌های نزدیک آبگرم محلات

با توجه به اینکه توسعه صنعت گردشگری سلامت توانسته افراد زیادی را به این شهر کوچک بکشاند، هتل‌ها و اقامتگاه‌های متنوعی در محلات راه‌اندازی شده‌اند تا بتوانند پاسخگوی نیاز گردشگران باشند. اکثر اقامتگاه‌های شهر محلات امکانات رفاهی مناسبی را برای مسافران فراهم کرده‌اند. اگر قصد اجاره سوئیت ارزان آبگرم را دارید می‌توانید یکی از اقامتگاه‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم را انتخاب کنید.

هتل‌ها و اقامتگاه‌های شهر محلات
هتل‌های 5 ستاره شهر محلات، اقامتگاه های لاکچری

مجتمع آبگرم محلات

مجتمع آب درمانی محلات یکی از مکان‌هایی است که توانسته به جذب سالانه هزاران گردشگر کمک کند. این مجتمع در نزدیکی مهم‌ترین چشمه‌های آبگرم محلات قرار دارد. افرادی که می‌خواهند از آبگرم استفاده کنند می‌توانند به این مجتمع مراجعه کرده و در یک محیط تمیز و بهداشتی از خواص آبگرم محلات بهره ببرند. این مجتمع کمی قبل از شهر دلیجان و در نزدیکی روستای دودهک قرار دارد.

بهترین مکان برای استفاده از آبگرم محلات
بهترین مکان برای استفاده از آبگرم محلات

هتل جهانگردی دهکده آب درمانی محلات

این هتل در جاده سلفچگان به اصفهان قرار گرفته است و فاصله کمی تا شهر دلیجان دارد. مجتمع‌ آبگرم محلات نیز در نزدیکی این هتل قرار دارد و مسافران می‌توانند ضمن اقامت در این هتل سه ستاره از استخرهای آبگرم استفاده کنند. دوش‌ها و وان‌های اختصاصی آبگرم نیز در این هتل وجود دارد. هتل جهانگردی در سال 1371 در سه ‌طبقه و با حدود 60 واحد اقامتی تأسیس شد.

 در سال‌های اخیر هتل مجدداً بازسازی شد و اکنون شما می‌توانید برای اجاره سوئیت آبگرم محلات به این هتل مراجعه کنید. همه اتاق‌ها و سوئیت‌های این هتل امکاناتی نظیر یخچال، تلویزیون، سرویس بهداشتی و… را دارند. همچنین رستوران با ظرفیت صد نفر و پارکینگ اختصاصی از جمله امکانات عمومی هتل جهانگردی به شمار می‌روند.
اقامت در هتل جهانگردی محلات
هتل جهانگردی محلات بهترین محل برای اقامت شما

اقامتگاه بوم گردی آتشکده کهن

این اقامتگاه یکی از بهترین اقامتگاه‌های نزدیک شهر محلات است. ما به افرادی که قصد رزرو تور گردشگری آبگرم محلات را دارند و می‌خواهند برای مدتی از حال و هوای زندگی شهرنشینی خارج شوند، اقامتگاه بوم گردی آتشکده کهن را پیشنهاد می‌کنیم. این اقامتگاه شامل یک سوئيت با سالن 18 متری و یک اتاق 9 متری است. همچنین یک آشپزخانه مستقل نیز در این اقامتگاه وجود دارد. ظرفیت اقامتگاه بوم گردی آتشکده کهن 15 نفر است. سیستم سرمایشی و گرمایشی، سرویس بهداشتی، حمام و امکان سرو غذاهای محلی از دیگر امکانات این اقامتگاه بوم گردی به شمار می‌رود. اقامتگاه آتشکده کهن در نزدیکی محلات و در روستای آتشکوه قرار دارد.

اقامتگاه بوم گردی آتشکده کهن محلات
آتشکده کهن محلات، محلی برای اقامت بوم گردی در فضایی سنتی و قدیمی

 اقامتگاه بوم گردی آتشکوه اهورا 

این اقامتگاه بوم گردی در یک باغ بزرگ در روستای آتشکوه قرار دارد. چهار واحد اقامتی در این مجموعه ساخته شده است. سه اتاق 35 متری با ظرفیت 10 نفر و یک اتاق 45 متری با ظرفیت 15 نفر به همراه امکاناتی نظیر تلویزیون، آشپزخانه، بخاری برقی و کولر آماده پذیرایی از کسانی است که دوست دارند زندگی در یک اقامتگاه محلی را تجربه کنند. در این اقامتگاه رستورانی وجود ندارد اما مسافران در صورت تمایل می‌توانند غذاهای محلی و سنتی ایرانی را سفارش دهند.

اقامتگاه بوم گردی آتشکوه اهورا محلات
اقامتگاه بوم گردی آتشکوه اهورا محلات

اقامتگاه بوم گردی خورزن خورهه

دو واحد اقامتی مجزا در اقامتگاه خورزن خورهه وجود دارد که حداکثر 20 نفر می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در سوئيت‌های این اقامتگاه تمام امکانات لازم برای کسانی که با تور گردشگری آبگرم محلات به این شهر سفر کرده‌اند فراهم شده است. هر کدام از این سوئیت‌ها یک پذیرایی 90 متری به همراه دو اتاق خواب، یک سرویس بهداشتی و یک آشپزخانه مجزا دارند. همچنین حیاط سرسبز و بزرگ این اقامتگاه این محل را به مکانی مناسب برای برگزاری دورهمی‌های خانوادگی و شب‌نشینی تبدیل کرده است. اقامتگاه خورزن در روستایی به همین نام در 39 کیلومتری شمال شهر محلات قرار دارد.

اقامتگاه خورزن خورهه محلات
اقامتگاه خورزن خورهه محلات

سؤالات متداول

بله شما در حال حاضر می‌توانید از چشمه‌های آبگرم محلات استفاده کنید.

استحمام با آبگرم می‌تواند در درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما و تسکین درد بیماری‌هایی مانند روماتیسم مؤثر باشد.

همه افراد می‌توانند از چشمه‌های آبگرم محلات استفاده کنند. البته افراد مبتلا به بیمارهای خاص بهتر است با خود یک نفر همراه داشته باشند.

چشمه‌های آبگرم محلات و دهکده گل‌ها و گیاهان زینتی از معروف‌ترین جاهای دیدنی محلات هستند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.