گرفتن پاسپورت دومینیکا | راهنمای کامل + تمام هزینه ها

گرفتن پاسپورت دومینیکا می تواند به شما برای دریافت تابعیت دوم کمک کند. در جهان امروز که محدودیت های جغرافیایی زیادی بر مردم کشورهای مختلف به خصوص ایران اعمال می شود، دریافت تابعیت یک کشور دیگر می تواند به شما در عبور از این محدودیت ها کمک کند. برای دریافت تابعیت، راه های مختلفی مانند سرمایه گذاری های کلان، ازدواج، اقامت طولانی و چند راهکار خاص دیگر وجود دارد. اما کشور دومینیکا یکی از گزینه های مناسب برای دریافت تابعیت دوم است که نسبت به کشورهای دیگر، مراحل آسان تری را برای شما فراهم می کند. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم، راهنمای کامل اخذ پاسپورت دومینیکا را ارائه دهیم.

دومینیکا کجاست؟

کشور دومینیکا، یکی از جزایر زیبا بر روی کره زمین است که احتمالا نام آن را با جزیره طبیعت کارائیب بشناسید. دومینیکا جزیره ای کوچک، در شرق دریای کارائیب قرار گرفته است و از سال 1978 توانست اعلام استقلال کند. این کشور در بین اعضای کشورهای مشترک المنافع قرار گرفته و با توجه به زیبایی های بی نظیر خود به یکی از مهمترین کشورهای توریستی در جهان تبدیل شده است. کشور دومینیکا نزدیکترین روابط را با کشور انگلیس داشته و دارای نظام سیاسی دموکراتیک می باشد. پایتخت دومینیکا، شهر روسو است، که این شهر از بنادر اصلی و مهم در دومینیکا می باشد.

دومینیکا کجاست؟
دومینیکا کجاست؟

اعتبار پاسپورت دومینیکا

اگر کمی در مورد دومینیکا تحقیق کنید و نظرات در مورد پاسپورت دومینیکا را مطالعه کنید، متوجه ارزش بی نظیر این پاسپورت می شوید. افرادی که پاسپورت دومینیکا را داشته باشند، می توانند بدون ویزا به 133 کشور در جهان سفر کنند. طبق آمار های منتشر شده از سازمان های معتبر جهانی، اعتبار پاسپورت دومینیکا، با 42.5 درصد از ثروت جهان بر اساس تولید ناخالص داخلی و 68 درصد از محبوبیت سفر برابر است. 

نخست وزیر کشور دومینیکا طبق مصاحبه های اخیر خود، برای افزایش اعتبار پاسپورت دومینیکا اعلام آمادگی کرده است. یکی از راهکارهای او، اضافه کردن نام چین، به عنوان مورد جدید برای سفر به دومینیکا بدون ویزا است. مطمئنا با توجه به قدرت چین در دنیا، این اتفاق باعث افزایش چشمگیر اعتبار پاسپورت این کشور و هم ترازی اعتبار پاسپورت با جزیره گرانادا خواهد شد.

راهکار دیگری که نخست وزیر دومینیکا برای افزایش اعتبار پاسپورت این کشور در نظر گرفته و انجام داده است، گسترش حضور دیپلماتیک و حضور فعال تر در امارات متحده عربی است. با توجه به قدرت پاسپورت کشور امارات، ارتباط با آن می تواند تاثیر زیادی در افزایش اعتبار پاسپورت دومینیکا داشته باشد.
اعتبار پاسپورت دومینیکا
اعتبار پاسپورت دومینیکا

شرایط گرفتن پاسپورت دومینیکا

همانطور که گفتیم دریافت پاسپورت دومینیکا نسبت به کشورهای معتبر و قدرتمند دیگر، آسان تر است. به همین دلیل هم، دریافت پاسپورت این کشور از محبوبیت بالایی برخوردار است. برای گرفتن پاسپورت دومینیکا شما از چند روش می توانید اقدام کنید، که در ادامه با این راهکارها آشنا می شوید.

کمک مالی بلاعوض صندوق تنوع بخشی اقتصادی (EDF) 

اولین روش که برای دریافت پاسپورت دومینیکا می خواهیم برای شما معرفی کنیم، کمک مالی بلاعوض است. صندوق تنوع اقتصادی که به نام اختصاری EDF شناخته می شود، یک صندوق ویژه دولتی در دومینیکا است. شما با کمک مالی بلاعوض به این صندوق که در جهت پیشبرد اهداف اقتصادی، اجتماعی و جذب گردشگر به دومینیکا طراحی شده است، می توانید پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید. از جمله جاهایی که این پول خرج می شود می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ساخت مدرسه
 • ساخت و بازسازی بیمارستان ها
 • ساخت استادیوم ورزشی
 • ارتقای صنعت دریایی و کشتیرانی دومینیکا
 • بخش های فناوری اطلاعات
 • گردشگری
 • کشاورزی
مبلغی که شما باید برای گرفتن پاسپورت دومینیکا به صندوق DEF بپردازید، به تعداد افراد تحت تکفل شما بستگی دارد. در حال حاضر و در سال 2023، حداقل مبلغ برای هر نفر، طبق جدول زیر تعیین شده است:

متقاضی اصلیمتقاضی با همسرمتقاضی به همراه 2 نفر از اعضای خانوادهیک عضو بیشتر (18 و یا بالای 18 سال)یک عضو بیشتر (زیر 18 سال)
100 هزار دلار150 هزار دلار175 هزار دلار50 هزار دلار برای هر نفر25 هزار دلار برای هر نفر

دریافت پاسپورت دومینیکا با سرمایه‌گذاری تحت برنامه (CIU)

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در دومینیکا برای دریافت پاسپورت، به اختصار CIU نامیده می شود. پس از انتخاب این روش برای سرمایه گذاری تحت برنامه، مدارک شما توسط نماینده‌ی مجاز که مسئول رسیدگی به کارهای شما خواهد شد، طی 3 ماه مورد بررسی قرار می گیرد. پس از بررسی مدارک شما، اگر سرمایه گذاری شما طبق برنامه های ارائه شده توسط شما، مورد تایید قرار گرفت، گواهی ثبت نام برایتان صادر می شود و از این طریق شما اجازه دریافت پاسپورت را خواهید داشت. در سال 2023 حداقل مبلغ تعیین شده در این روش، 100 هزار دلار است.

اخذ پاسپورت دومینیکا با سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

با سرمایه گذاری در زمینه املاک و مستغلات می توانید پاسپورت دومینیکا را دریافت نمایید. خانه ها و ویلاهای دومینیکا، قیمت بالایی نسبت به املاک دبی و یا کشورهای دیگر با پاسپورت معتبر ندارند و شما در حال حاضر با پرداخت نزدیک به 200 هزار دلار می توانید به خرید خانه در این کشور بپردازید. البته توجه داشته باشید که باید املاک مورد تایید دومینیکا را خریداری کنید و این ملک را حداقل تا 3 سال نگه دارید. 

شرایط خرید پاسپورت دومینیکا

برای گرفتن پاسپورت دومینیکا، شرایط خاصی وجود دارد و شما در صورت احراز این شرایط می توانید به پاسپورت این کشور دست پیدا کنید. از جمله شرایطی که برای دریافت پاسپورت دومینیکا لازم دارید می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • حداقل 18 سال سن
 • عدم بیماری های روانی و وخیم جسمانی
 • عدم سابقه کیفری
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی
 • داشتن حداقل سرمایه 100 الی 250 هزار دلار
شما علاوه بر خودتان می توانید برای اعضای خانواده خود، پاسپورت دومینیکا دریافت کنید. از جمله افرادی که می توانند به همراه شما پاسپورت دومینیکا را دریافت کنند، می توان موارد زیر را نام برد:
 • همسر
 • فرزندان زیر 30 سال
 • کودکان معلول
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • خواهر و برادر مجرد و بدون فرزند زیر 25 سال
شرایط خرید پاسپورت دومینیکا
شرایط خرید پاسپورت دومینیکا

مدارک لازم برای پاسپورت دومینیکا

 • کپی گذرنامه متقاضی 
 • کپی شناسنامه تمامی اعضای خانواده
 • سند ازدواج و یا طلاق متقاضی 
 • گواهی کار، اگر کسب و کار خودتان را دارید وضعیت مالی دقیق مورد نیاز است.
 • آخرین فیش پرداخت مالیات بر درآمد متقاضی اصلی
 • رزومه و گزارش پیشینه کاری سرپرست خانواده
 • ترجمه رسمی از مدارک دانشگاهی متقاضی 
 • مدرک تایید سلامت پزشکی
 • گزارش پلیس با اثر انگشت از کشور محل تولد و همچنین کشوری که هم اکنون مقیم آن هستید (اگر یکی نیستند) که برای هر متقاضی بالای ۱۶ سال ضروری است.
 • گواهی وضعیت کاری فعلی
 • گواهی بانکی متقاضی اصلی
 • گواهی تحصیلی از مدیر مدرسه و یا دانشگاه (برای افراد زیر ۳۰ سال)
 • ۱۰ قطعه عکس مطابق سایز و مشخصاتی که دولت تعیین کرده برای متقاضی اعضای خانواده 
 • معرفی منابع مالی کسب شده (مانند سود حاصل از تجارت و یا مبلغ به ارث برده شده و یا مبلغ دارایی فروخته شده)
مدارک لازم برای دریافت پاسپورت دومینیکا
مدارک لازم برای دریافت پاسپورت دومینیکا

تمدید پاسپورت دومینیکا

پس از اینکه موفق شدید پاسپورت دومینیکا را دریافت کنید، باید به فکر تمدید آن باشید. قوانین مختلفی برای تمدید پاسپورت دومینیکا وضع شده است که باید آنها را رعایت کنید. توجه داشته باشید که این قوانین برای افراد بالای 16 سال، با افراد زیر 16 سال متفاوت است. پاسپورت دومینیکا برای افراد زیر 16 سال، به مدت 5 سال اعتبار دارد، در حالی که این زمان برای افراد بالای 16 سال، 10 سال است.

نکات مهم در مورد تمدید پاسپورت دومینیکا

 • در صورت عدم تمدید در زمان مقرر شده (دوره 5 یا 10 ساله) عواقب قانونی از جمله زندان در انتظار شما خواهد بود.
 • تمدید پاسپورت دومینیکا، 10 روز تا 6 هفته زمان می برد.
 • برای سفر به خارج از کشور، پاسپورت شما حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • در صورت مفقودی یا دزدیده شدن پاسپورت، به اداره مهاجرت در شهر روسو، نزدیکترین اداره مهاجرتی و یا کنسولگری دومینیکا مراجعه کنید.
 • هزینه تمدید پاسپورت در سال 2023 برای افراد بزرگسال 55.5 دلار، افراد زیر 16 سال 27.75 دلار می باشد.
 • برای تمدید پاسپورت دیگر اعضای خانواده، در صورت عدم حضور خود فرد، نیاز به دستور محضری دارید.
 • تمدید پاسپورت دومینیکا در کنسولگری ها، سفارت ها، دفاتر کمیسیون عالی و کنسولگری های افتخاری این کشور امکان پذیر است.
 • در کشورهای امارات، یونان، لندن و یا کارائیب امکان تمدید پاسپورت خود را دارید.
نکات مهم در مورد تمدید پاسپورت دومینیکا
نکات مهم در مورد تمدید پاسپورت دومینیکا

مراحل تمدید پاسپورت دومینیکا

 1. تکمیل فرم پاسپورت اپلیکیشن یا passport application برای درخواست دفتر یا کارت گذرنامه
 2. ارسال نسخه‌های تایید شده از کپی‌های شناسنامه، گواهی تابعیت یا در صورت وجود (naturalization certificate) و گذرنامه فعلی که تاریخ انقضای آن گذشته یا در حال اتمام است. 
 3. پرداخت هزینه‌های تمدید گذرنامه
 4.  ارائه دستور و اجازه محضری تایید شده برای نمایندگی دارندگان پاسپورت دومینیکا
 5.  ارائه 2 قطعه عکس جدید با رعایت استانداردها

قیمت پاسپورت دومینیکا

قبل از گرفتن پاسپورت دومینیکا بهتر است از قیمت آن مطلع شوید. قیمت پاسپورت دومینیکا برای هر فرد متفاوت است و در هر سال این نرخ تغییر خواهد کرد. در جدول زیر می توانید قیمت پاسپورت دومینیکا برای سال 2023 را مشاهده کنید:

تعداد متقاضیمقدار هزینه (دلار)
یک فرد مجرد100.000
زوج بدون فرزند150.000
یک زوج به همراه یک فرزند زیر 18 سال175.000
یک زوج به همراه 2 فرزند زیر 18 سال175.000
هر فرزند اضافه‌ی دیگر تا 25 سال25.000
هزینه پردازش هر پرونده (پروسسینگ فی)1000
هزینه بررسی امنیتی متقاضی اصلی7500
هزینه بررسی امنیتی برای هر نفر بالای 16 سال اضافی4000
هزینه صدور شناسنامه برای هر نفر250
هزینه صدور پاسپورت برای هر نفر80
هزینه صدور پاسپورت برای هر نفر به صورت فوری1200
هزینه های ثبت و حق الوکاله وکیل رسمی دولت دومینیکا10.000

ویزای توریستی دومینیکا

یکی از نکات مهمی که باید به آن اشاره داشت، سفر به دومینیکا با پاسپورت ایرانی و بدون نیاز به ویزا دومینیکا است. شما با پاسپورت ایرانی خود می توانید به مدت 30 روز به این کشور زیبا و توریستی سفر کنید و با شرایط آن آشنا شوید. به همین دلیل شما نیازی به ویزای توریستی دومینیکا نخواهید داشت، اما متاسفانه پرواز مستقیم از ایران به دومینیکا وجود ندارد. به همین دلیل باید از راه های دیگری مانند استفاده از پرواز ترکیش و لوفت هانزا، برای سفر به دومینیکا اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای توریستی دومینیکا

اما اگر به هر دلیل می خواهید برای اخذ ویزای توریستی دومینیکا اقدام کنید، بهتر است با شرایط دریافت آن آشنا باشید تا مدارک لازم را تهیه نمایید. مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی دومینیکا به شغل، شرایط مالی و اهداف شما از این سفر بستگی دارد که در ادامه قصد داریم تمام این مدارک را عنوان کنیم. توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز باید به همراه فرم درخواست ویزای دومینیکا به سفارت این کشور تحویل داده شود. 

از نکات مهم دیگری که قبل از تهیه مدارک باید به آن توجه داشته باشید، تعداد صفحات خالی پاسپورت شماست. پاسپورت باید صفحه خالی داشته باشد تا جایی برای مهر ویزا موجود باشد. همچنین توجه داشته باشید که به دلیل عدم وجود سفارتخانه دومینیکا در ایران، باید مدارک را به سفارت این کشور در دبی تحویل دهید.

<yoastmark class=

مدارک اصلی مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی دومینیکا

 • تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزای توریستی دومینیکا (آنلاین) با امضای متقاضی
 • ارسال 4 قطعه عکس پاسپورتی با شرایط اعلام شده از طرف سفارت
 • اصل گذرنامه قبلی در صورت وجود
 • کپی صفحه اول گذرنامه و کپی از تمام ویزاها و سفرهای قبلی با مهرهای موجود 
 • تکمیل و ارائه مدارک و فرم های همراهان فرد متقاضی به همراه امضای اشخاص
 • ارائه اصل و کپی گذرنامه با( حداقل 6ماه اعتبار و چند برگه خالی) 
 • اسکن یا ارائه از بلیط پرواز
 • ارائه اهداف جهت سفر به دومینیکا به اضافه مدت زمان و برنامه کلی از سفر به صورت کتبی
 • ارائه مدارک جهت نشان دادن رزرو هتل یا محل اقامت فرد
 • نامه تمکن مالی یا گردش مالی متقاضی، جهت اثبات تامین هزینه های زندگی و سفر در مدت سفر
 • ترجمه به زبان انگلیسی مدارک هویتی فرد متقاضی
 • مدارک اشتغال به کار، پروانه کسب و گواهی اشتغال به تحصیل به همراه آخرین فیش های حقوقی( با ترجمه انگلیسی)
 • ترجمه فیش حقوقی شخص بازنشسته با حکم بازنشستگی
 • کپی و پرینت از حساب جاری طی 6 ماه اخیر؛ با مهر و امضا بانک مربوطه
 • کپی از کارت اعتباری یا دیگر کارتهای بانکی
 • کپی از اسناد ملکی با مهر رسمی دادگستری و وزارت امور خارجه همراه با ترجمه

مدارک مورد نیاز، برای ورود با اهداف کاری و تجاری 

 • کپی از دعوت نامه کاری
 • اثبات تمکن مالی از طریق نامه بانکی مبنی بر تامین هزینه های سفر
 • گواهی مرخصی کوتاه مدت جهت انجام این سفر
 • گواهی کسر از حقوق

مدارک مورد نیاز برای افرادی که قصد کارآفرینی و ثبت شرکت دارند

 • ارائه مدارک کارآفرینی متقاضی
 • گردش حساب بانکی طی 6 ماه اخیر
 • مدارک لازم جهت مالیات بر درآمد

مدارک مورد نیاز برای افراد بازنشسته

 • گواهی و مدارک بازنشستگی
 • مدارک بانکی
 • فیش حقوق بازنشستگی طی ۶ماه گذشته

مدارک مورد نیاز برای گذراندن طول درمان در دومینیکا

 • گزارش و گواهی پزشک معالج
 • ارائه گواهی و تایید از پزشک و بیمارستان در دومینیکا
 • کپی فیش های پرداخت شده هزینه های درمانی

مدارک مورد نیاز جهت حضور برای برنامه های فرهنگی، ورزشی، فیلم یا اهداف مذهبی در دومینیکا

 • ارائه مدارک مبنی بر دعوتنامه موسسات و شرکتهای مربوطه به همراه منابع مالی خود 
 • اسامی تمامی همراهان و خدمه موجود و همراه افراد
 • مدت زمان اقامت از این طریق
 • اثبات انگیزه از سفر به دومینیکا

مدارک لازم برای اعضای هیئت نمایندگی رسمی شرکتها

 • کپی رسمی دعوتنامه از طرف شرکتها و سازمانها در دومینیکا
 • ارائه تمام مدارک هویتی متقاضیان
 • ارائه اهداف مشخص شده از سفر
 • مدت زمان اقامت
 • محل اسکان و اقامت افراد  

مدارک مورد نیاز ویزای موقت دومینیکا بواسطه تحقیق و پژوهش

 • ارائه مدارک پذیرش دوره های تحصیلی کوتاه مدت در دومینیکا
 • ارائه مدارک پذیرش تحصیلی 
 • ارائه  مدارک هویتی فرد متقاضی
 • ارائه نامه بانکی و گردش حساب فرد متقاضی(اثبات تمکن مالی)

مدارک مورد نیاز ویزای موقت ترانزیت فرودگاهی دومینیکا

 • مدارک و اجازه ورود 
 • مدارک مربوط به حمل و نقل و ترانزیت
 • کپی مدارک هویتی فرد 
 • مدارک برای احراز اهداف نهایی سفر به دومینیکا

مدارک مورد نیاز ویزا توریستی دومینیکا برای کودکان زیر سن قانونی

 • والدین کودک باید درآمد کافی و ثابت جهت حمایت مالی فرزند خود را داشته باشند.(از طریق ارائه مدارک کاری، قرارداد کار، گردش حساب بانکی و…)
 • رضایتنامه کتبی هر یک از والدین به صورت ثبت شده در دفاتر اسناد رسمی
 • رضایتنامه قیم قانونی کودک در صورتی که یکی از والدین در کشور دیگری زندگی می کند و یا امکان حضور وی وجود ندارد
 • الزام برای حضور یکی از والدین در سفارت یا کنسولگری دومینیکا برای انجام پروسه قانونی
ویزای توریستی دومینیکا
ویزای توریستی دومینیکا

سفارت دومینیکا در ایران کجاست؟

دومینیکا در ایران هیچ سفارتی ندارد، اما شما برای امور پاسپورت دومینیکا می توانید به سفارت بریتانیا در تهران مراجعه کنید که امور نمایندگی دومینیکا را انجام می دهد. اما اگر به دنبال سفارت دومینیکا هستید، می توانید به امارات متحده عربی سفر کنید که نزدیکترین سفارت دومینیکا به ایران در این کشور قرار گرفته است. 

توجه داشته باشید که برای گرفتن پاسپورت دومینیکا لازم نیست به سفارت این کشور مراجعه کنید و باید از طریق نمایندگان مجاز اقدام نمایید. همچنین برای سرمایه گذاری شهروندی در دومینیکا نیازی به مراجعه به سفارت دومینیکا نیست و این مورد هم از طریق نمایندگان مجاز انجام خواهد شد. اما فعالیت هایی که در سفارت دومینیکا انجام می شوند عبارتند از:

 • خدمات کنسولی اتباع دومینیکا
 • تایید اسناد و مدارک
 • صدور اطلاعیه‌های جدید
 • صدور اسناد مسافرتی اضطراری
 • پشتیبانی از برنامه اعطای شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری
 • مشاوره در زمینه گردشگری 
نزدیکترین سفارت دومینیکا به ایران
نزدیکترین سفارت دومینیکا به ایران

کشورهای مجاز با پاسپورت دومینیکا

مهمترین علت برای گرفتن پاسپورت دومینیکا، سفر بدون ویزا به کشورهای مختلف دنیا است. همانطور که در این مقاله اشاره شد، شما با پاسپورت دومینیکا، بدون ویزا می توانید به 133 کشور در سراسر دنیا سفر کنید. اما  کشورهای بدون ویزا با پاسپورت دومینیکا کدام کشورها هستند؟ در جدول زیر می توانید نام این کشورها را مشاهده کنید.

قاره اروپاآمریکای شمالی و جنوبیقاره آسیاقاره آفریقاقاره اقیانوسیه
لهستاناروگوئهازبکستانزامبیاجزایر کوک
آلماناکوادورچینکنیافیجی
اتریشباربادوسفلسطینگامبیاکالدونیای جدید
اسپانیاباهاماسنگاپورآنگولاوالیس و فوتونا
اسلواکیبرزیلفیلیپینلسوتووانواتو
اسلوونیبرموداماکائواسواتینیمیکرونزی
آندوراجامائیکامالزیبوتسوانا
اوکراینکاستاریکاهنگ کنگرئونیون
ایتالیاکلمبیاهند غربیمالاوی
ایرلندکوبامایوت
لتونیونزوئلاموریس
لوکزامبورگآروبا
کوزووآنتیگوا و باربودا
اسرائیلبلیز
ایسلندبونیر
بریتانیاجزایر تورکس و کایکوس
بلاروسجزایر کیمن
بلژیکجمهوری دومینیکن
بلغارستانسن پیر ا میکلون
بوسنی و هرزگوینسنت کیتس و نویس
جبل الطارقسنت لوسیا
جزایر فاروسنت مارتن
جزایر ویرجین بریتانیاسنت هلن
جمهوری چکسنت وینسنت
دانمارکسورینام
رومانیکوراسائو
سن مارینوگرینلند
لیختن اشتاینگویان
لیتوانیگویان فرانسه
سوئدمونتسرات
سوئیسهائیتی
صربستان
فدراسیون روسیه
فرانسه
فنلاند
کرواسی
گرانادا
قبرس
مالت
مجارستان
یونان
موناکو
واتیکان
مونته نگرو
نروژ
هلند
مولداوی

با پاسپورت دومینیکا بدون ویزا کجا میشه رفت؟
با پاسپورت دومینیکا بدون ویزا کجا میشه رفت؟

مزایای پاسپورت دومینیکا

 • امکان سفر بدون نیاز به ویزا به 133 کشور دنیا از ﺟﻤﻠﻪ اﻧﮕﻠﺴﺘﺎن، ﮐﺸﻮرﻫﺎی اتحادیه اروﭘﺎ، ﻣﺼﺮ، ﻫﻨﮓ ﮐﻨﮓ، ﺳﻨﮕﺎﭘﻮر، چین، کره جنوبی، برزیل و…
 • دارای رﺗﺒﻪ 29 برترین گذرنامه‌های جهان
 • قابلیت دریافت سریع و آسان ویزای مولتی 10 ساله آمریکا، کانادا و استرالیا
 • امکان افتتاح حساب در بانک‌ها بین‌المللی و بهره‌مندی از مزایای آن
 • پایین‌ترین نرخ سرمایه گذاری در میان کشورهایی با برنامه شهروندی مشابه
 • مناسب ترین نرخ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ارزش گذرنامه
 • اعطای حق شهروندی و پاسپورت در کوتاه‌ترین زمان (زمان دریافت گذرنامه 3 ماه)
 • تابعیت مادام‌العمر و غیر قابل فسخ و غیر قابل سلب
 • ﻋﺪم ﻧﯿﺎز ﺑﻪ مصاحبه و ﺗﺴﻠﻂ ﺑﻪ زﺑﺎن‌ﻫﺎی ﺧﺎرﺟﯽ
 • عدم نیاز به سفر به کشور دومینیکا جهت دریافت حق شهروندی و گذرنامه
 • عدم نیاز به حضور اجباری در کشور دومینیکا پس از دریافت حق شهروندی و گذرنامه
 • امکان تأسیس شرکت و انجام امور تجاری در کشورهای مختلف دنیا از جمله انگلستان
 • امکان دریافت پذیرش از دانشگاه‌های معتبر دنیا (بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی)
 • معافیت از هر گونه مالیات بر درآمد جهانی یا سود سرمایه
مزایای پاسپورت دومینیکا
مزایای پاسپورت دومینیکا

معایب پاسپورت دومینیکا

 • هزینه بالا که البته در مقایسه با سایر موارد جزء ارزان ترین روش های اخذ تابعیت محسوب می شود.
 • متقاضی نمی تواند شخصا برای دریافت پاسپورت اقدام کند و اخذ پاسپورت تنها از طریق وکلا و نمایندگان رسمی این کشور صورت خواهد گرفت.
 • شما تنها می توانید افرادی مثل همسر، فرزندان و پدر و مادر خود را به عنوان افراد وابسته به پرونده اضافه کنید و طبق تغییراتی که در قوانین شهروندی دولت دومینیکا رخ داد، دیگر امکان اضافه کردن خواهر و برادر وجود نخواهد داشت.
معایب پاسپورت دومینیکا
معایب پاسپورت دومینیکا

فرق دومینیکن و دومینیکا

دومینیکا و جمهوری دومینیکن فقط تشابه اسمی دارند و تفاوت های زیادی از نظر اقتصادی، سیاسی، ارزش پاسپورت، جاهای دیدنی و … دارند. اما تفاوت اصلی این دو کشور در موقعیت جغرافیایی آنهاست که با نگاهی به نقشه کره زمین می توانید متوجه آنها شوید.

جمهوری دومینیکن یک کشور در جزیره هیسپانیولا در آنتیل بزرگ است و با کشور هائیتی مشترک است. این کشور بزرگ و پهناور پس از کوبا، دومین کشور بزرگ در کارائیب است که شامل سواحل و رشته کوه های زیبایی می شود. بزرگترین قله دری دریای کارائیب که 1446 متر ارتفاع داشته و پیکو دوارته نام دارد، در این کشور قرار گرفته است. زبان رسمی مردم جمهوری دومینیکن، اسپانیایی است و مردم زیادی نیز در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند. 

اما کشور دومینیکا جزیره کوچکی است که در آنتیل کوچک قرار گرفته و در شرق کارائیب واقع شده است. این جزیره آتشفشانی با سواحل ماسه سیاه، چشمه های آبگرم طبیعی، جنگل های بکر و زیبا از بهترین جاهای دیدنی دنیا محسوب می شود. زبان رسمی دومینیکا انگلیسی است، ولی زبان کریول نیز در بین مردم جریان دارد. 

مقایسه پاسپورت دومینیکا و دومینیکن

پاسپورت های دومینیکا و جمهوری دومینیکن تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و ارزش این دو پاسپورت با یکدیگر قابل قیاس نیست. با توجه به آمارهای منتشر شده در سال 2023، رتبه‌ی پاسپورت جمهوری دومینیکن در بین پاسپورت ها، 75 است و به وسیله‌ی آن می توانید به 68 کشور در دنیا بدون ویزا سفر کنید. در حالی که پاسپورت دومینیکا در رده 29 جهان قرار دارد و شما با این پاسپورت می توانید به 133 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید.

تفاوت های دومینیکن و دومینیکا
تفاوت های دومینیکن و دومینیکا

پاسپورت دومینیکا برای افغانها

با توجه به شرایط سال های اخیر افغانستان و مردم این کشور، افراد زیادی به سمت کسب یک تابعیت جدید احساس نیاز کرده اند. همانطور که گفتیم پاسپورت دومینیکا با ارزش و اعتبار خود و راه های آسان تری که برای گرفتن آن، نسبت به دیگر پاسپورت ها وجود دارد، می تواند بهترین گزینه برای افغان ها باشد. از این رو، سرمایه گذاران بزرگ افغان به سمت سرمایه گذاری در دومینیکا رفته اند.

شرایط اخذ این پاسپورت برای افغان ها، تفاوتی با راهکارهای اخذ پاسپورت توسط مردم کشورهای دیگر ندارد. همانطور که روش های گرفتن پاسپورت دومینیکا برای ایرانیان را در این مقاله شرح داده ایم، افغان ها نیز می توانند از طریق کمک مالی بلاعوض به صندوق سرمایه گذاری EDF، سرمایه گذاری تحت برنامه (CIU) و سرمایه گذاری در املاک و مستغلات، پاسپورت دومینیکا را دریافت کنند.

از جمله مزایای اخذ پاسپورت دومینیکا می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • عدم نیاز به حضور در دومینیکا
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان
 • عدم نیاز به ارائه مدرک تحصیلی
 • امکان درخواست همزمان برای افراد خانواده‌ی متقاضی
 • سفر به 133 کشور بدون ویزا
 • سفر به کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا
 • زندگی در انگلستان، بدون ویزا به مدت 6 ماه
 • امکان درخواست ویزای کانادا و آمریکا
پاسپورت دومینیکا برای افغان ها
پاسپورت دومینیکا برای افغان ها

سفر به کانادا با پاسپورت دومینیکا

کانادا به عنوان یکی از مهاجر پذیر ترین کشور های دنیا شناخته می شود و با توجه به قوانینی که در مورد سفر به کانادا وضع شده است، دریافت ویزای کانادا کار سختی است. اما آسان ترین راه برای سفر به کانادا، دریافت پاسپورت دومینیکا است. 

برای دریافت ویزای کانادا با پاسپورت دومینیکا، باید اقدامات لازم شامل ارسال مدارک، تجربیات و سوابق کاری خود را انجام دهید. این مدارک باید برای یک کارفرمای کانادایی ارسال شود تا پس از تایید او، دعوت به کار شوید. پس از اتمام این مراحل، به همراه دعوتنامه و مدارک لازم باید برای اخذ ویزای کانادا اقدام کنید.

اما شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا با ویزای اقامت دائم و طولانی مدت، متفاوت است. ویزای توریستی کانادا برای افرادی صادر می شود که واجد شرایط باشند. مهمترین شروط برای دریافت ویزای توریستی کانادا، عدم سابقه کیفری است و اگر سابقه و تجربیات سفر خارجی خوبی داشته باشید، مراحل دریافت ویزای توریستی برای شما تسهیل خواهد شد. این ویزا به شکل مولتی صادر می شود و دارای 6 ماه اعتبار است.

سفر به کانادا با پاسپورت دومینیکا
سفر به کانادا با پاسپورت دومینیکا

دریافت ویزای آمریکا با پاسپورت دومینیکا

اگر پاسپورت دومینیکا را داشته باشید و شهروند این کشور محسوب شوید، به راحتی می توانید برای دریافت ویزای آمریکا اقدام کنید. سفر به آمریکا با پاسپورت دومینیکا بسیار آسان خواهد بود و شما با دریافت این پاسپورت نیمی از مراحل اخذ ویزای آمریکا را سپری کرده اید. افرادی که تابعیت دومینیکا را داشته باشند می توانند با مراجعه به نزدیکترین سفارت آمریکا برای درخواست ویزای B1 و B2 آمریکا اقدام کنند. تمام این پروسه فقط 8 هفته زمان خواهد برد. 

البته باید توجه داشته باشید که ویزای B1 آمریکا، ویزای موقت کار و تجارت است و ویزای B2 آمریکا، برای گردشگران و یا برای افرادی که قصد درمان پزشکی در آمریکا را دارند صادر می شود. این ویزاها 10 سال اعتبار دارند و شما با داشتن این ویزا می توانید پس از ورود به خاک آمریکا به مدت 180 روز اقامت داشته باشید.

از جمله مهمترین مزایای پاسپورت دومینیکا، دریافت ویزای مالتیپل آمریکا است. همانطور که در ابتدای مقاله هم اشاره شد، انقضای پاسپورت دومینیکا 10 ساله است و هنگامی که شما با این ویزا به سفارت آمریکا مراجعه کنید، می توانید ویزای مالتیپل 10 ساله آمریکا را دریافت کنید.
دریافت ویزای آمریکا با پاسپورت دومینیکا
دریافت ویزای آمریکا با پاسپورت دومینیکا

اقامت انگلیس با پاسپورت دومینیکا

یکی از کشورهای دیگری که می توانید با پاسپورت دومینیکا در آن به راحتی اقامت داشته باشید، انگلیس است. به طور کلی شما به همراه پاسپورت دومینیکا می توانید به کشورهای حوزه شنگن سفر کنید، که انگلیس هم یکی از این موارد است. شما در هر سفر به انگلیس مجاز هستید برای 6 ماه بدون ویزا در انگلیس اقامت داشته باشید. با داشتن پاسپورت انگلستان و خرید یا اجاره‌ی یک ملک در انگلستان، می توانید افتتاح حساب بانکی در این کشور باز کنید. اگر پس از این مدت و در بازه زمانی 6 ماه که به انگلستان سفر کرده اید، بتوانید برای خود کسب و کاری را راه اندازی کنید، موفق به دریافت اقامت دائم در انگلیس خواهید شد. 

اقامت انگلیس با پاسپورت دومینیکا
اقامت انگلیس با پاسپورت دومینیکا

تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان با پاسپورت دومینیکا

تحصیل در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی و به طور کلی بهترین دانشگاه های دنیا، می تواند آرزوی هر فردی باشد. اما با توجه به ارزش پایین پاسپورت ایرانی و تحریم هایی که بر کشورمان اعمال شده است، این کار کمی سخت خواهد بود. اما اگر برای گرفتن پاسپورت دومینیکا اقدام کنید و موفق به دریافت آن شوید، به راحتی می توانید در تمام دانشگاه های معتبر دنیا به تحصیل بپردازید. 

شما در حال عادی برای تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان نیاز به یادگیری زبان انگلیسی خواهید داشت، در حالی که برای دریافت پاسپورت دومینیکا این نیاز وجود ندارد. پس از دریافت پاسپورت دومینیکا، به راحتی می توانید در دوره های زبان آموزی شرکت کنید و پس از گذراندن این دوره ها به دانشگاه های معتبر جهان راه پیدا کنید. 
تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان با پاسپورت دومینیکا
تحصیل در معتبرترین دانشگاه های جهان با پاسپورت دومینیکا

کلام آخر

گرفتن پاسپورت دومینیکا می تواند امکان سفر به 133 کشور بدون نیاز به ویزا را برای شما فراهم سازد. اما این تنها یکی از مزیت های دریافت پاسپورت دومینیکا است. در این مقاله از همیار تریپ به معرفی کشور دومینیکا و مزایا و معایب دریافت پاسپورت آن پرداخته ایم. شما به کمک این پاسپورت که رتبه 29 با ارزش ترین پاسپورت های جهان در سال 2023 را از آن خود کرده است، می توانید اقامت انگلیس، آمریکا، کانادا و یا تحصیل در معتبر ترین دانشگاه های جهان را تجربه کنید.

سوالات متداول

جمهوری دومینیکن یک کشور در جزیره هیسپانیولا در آنتیل بزرگ است و با کشور هائیتی مشترک است. زبان رسمی مردم جمهوری دومینیکن، اسپانیایی است و مردم زیادی نیز در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می کنند. اما کشور دومینیکا جزیره کوچکی است که در آنتیل کوچک قرار گرفته و در شرق کارائیب واقع شده است. زبان رسمی دومینیکا انگلیسی است، ولی زبان کریول نیز در بین مردم جریان دارد.

133 کشور از جمله آلمان، هلند، لهستان، اسپانیا، ایتالیا، دانمارک، برزیل و ...

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.