راه کارهای ساده برای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما

غلبه به ترس از پرواز با هواپیما یکی از دغدغه های مسافرین است. طبق تجربیات و آمارها حداقل یک نفر از هر خانواده ترس از پرواز دارد. به طور کلی اتفاق و حادثه برای هر وسیله نقلیه ای ممکن است رخ دهد. حتی آمار نشانه دهنده‌ی این موضوع است که حوادث و سوانح هوایی بسیار کمتر از حوادث زمینی اتفاق می افتند. شاید بیشتر ترس افراد به دلیل مرگبار بودن این سوانح و امکان نجات کمتری که وجود دارد باشد. اما ترس از هواپیما را می‌توان با راهکارهای مختلفی کنترل کرد. تا انتهای این مطلب از همیار تریپ با ما همراه باشید تا بتوانید بر این ترس غلبه کنید و از سفر هوایی لذت ببرید.

برای جلوگیری از ترس از پرواز چیکار کنیم؟
برای جلوگیری از ترس از پرواز چیکار کنیم؟

ترس از هواپیما

 هر انسانی ترس‌هایی مانند ترس از تاریکی، ترس از ارتفاع، ترس از فضاهای تنگ و یا ترس از موجودات زنده را تجربه کرده است. ترس از ارتفاع موضوع بحث ماست که مربوط به هواپیما و پرواز در ارتفاع حدود ده هزار متری از زمین می‌شود. شاید تا وقتی که تجربه‌ی سوار شدن هواپیما را نداشته باشیم این اعداد و ارقام برای همه‌ی ما ترسناک باشد، سرعت 800 کیلومتر بر ساعت در ارتفاع ده هزار متری. اما کافیست با غلبه بر ترس از پرواز با هواپیما یکبار سفر هوایی را تجربه کنید تا خیلی از موارد ترسناک برای‌تان رفع شود. اگر اطلاعات کافی در مورد مزایا و معایب سفر با هواپیما داشته باشید می توانید راحت تر با مشکلات پرواز کنار بیایید.

آیا ترس از هواپیما طبیعی و منطقی است؟

در جواب این سوال باید بگوییم، خیر. ترس از هواپیما یک بیماری غیر منطقی است که برخی از افراد گرفتار آن می شوند. این مدل ترس های غیرمنطقی فوبیا نامیده می شوند. در واقع سیستم عصبی انسان باید به خطرات منطقی واکنش نشان دهد تا فرد بتواند از خطرات احتمالی که او را تهدید می‌کند آگاه شود. به شکلی می‌توان گفت ترس یک نوع آلارم برای انسان محسوب می‌شود که در مواقع اضطراری باید فعال شود.

حال فرض کنید این آلارم برای اتفاقات غیر‌ضروری و غیر‌منطقی شروع به هشدار دادن کند. این هشدارها می‌توانند زندگی انسان را مختل کنند و فرد را از بسیاری از کارهای معمولی روزمره باز دارد. البته باید بدانید که فوبیا به معنی ترسو بودن فرد نیست، بلکه افراد دارای فوبیا، فقط به مواردی واکنش نشان می دهند. در واقع برخی از موارد برای آنها بیش از حد بزرگ شده و به ترس عجیبی تبدیل شده است که همیشه به این کارها واکنش نشان می دهند. اما برای غلبه بر ترس از هواپیما راه هایی وجود دارد که می‌توانید برای از بین بردن این فوبیا از آنها استفاده کنید.

راههای غلبه بر ترس از هواپیما

ترس از هواپیما به خصوص برای اولین تجربه تا حدی عادی است. به هر حال هر تجربه‌ی جدیدی برای انسان به دلیل ناشناخته بودن کمی ترسناک است. اما هنگامی که این ترس زیادتر از حد معمول می‌شود، باید به فکر راه چاره باشیم و این مشکل را حل کنیم. ترس از هواپیما به دلایل مختلفی مانند تصورات اشتباه، ترس از سوانح پیش آمده، تجربه‌ی تلخ اطرافیان، قضاوت بر حسب شنیده ها و عدم اطلاعات کافی در مورد پرواز ایجاد می‌شود. در ادامه راههای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما را برای شما عنوان می کنیم تا بتوانید بر این ترس غلبه کنید و دیگر مشکلی با پرواز نداشته باشید.

بدست آوردن اطلاعات در مورد هواپیما

اگر با قوانین فیزیک آشنایی داشته باشید احتمالا این مورد شامل شما نخواهد شد و توانایی غلبه بر ترس از هواپیما را خواهید داشت. همانطور که خودرو، قطار، کشتی و حتی زیردریایی به خوبی طراحی شده اند و کار خود را به راحتی درست انجام می دهند، هواپیما هم برای پرواز طراحی شده است و کار عجیبی انجام نمی دهد. عجیب بودن پرواز هواپیما برای شما مانند عجیب بودن پرواز پرنده ها است. همانطور که پرنده ها می‌توانند به پرواز درآیند یک هواپیما هم می‌تواند به کمک بال های خود در آسمان اوج بگیرد.

برخلاف تصور عموم موتورهای هواپیما محرک اصلی این وسیله نیستند. برای اثبات این مسئله می‌توانید به پرواز هواپیماهای کاغذی توجه کنید. این بال ها هستند که می‌توانند یک هواپیما را به پرواز دربیاورند. پس با اطلاع از این موضوع حتی در صورت از کارافتادن موتورها هم نباید به سقوط فکر کنید و امید خود را از دست بدهید. شما با این تفکر است که می‌توانید در غلبه به ترس از پرواز با هواپیما موفق شوید.

هواپیماها یک شکل چند مقطعی دارند و با سطح فوقانی و سطح زیرین خود باعث به وجود آمدن یک شکل آیرودینامیک می شوند. هوایی که به سمت هواپیما پرتاب می‌شود بین قسمت زیرین و فوقانی تقسیم می شوند. مساوی بودن این تقسیم مهم نیست و لازم نیست که در یک سطح باشند. هنگامی که مولکول های هوا به هواپیما می رسند قسمتی از آنها زیر هواپیما و قسمتی روی آن قرار می گیرند. به این شکل فشار هوا تنظیم می‌شود و با پرواز هواپیما این فشار در پایین و بالای هواپیما جریان پیدا می‌کند.

راهکارهای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما چیست؟
راهکارهای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما چیست؟

آشنایی با چاله های هوایی

یکی از معضلات اصلی در پرواز برای مسافران، چاله های هوایی یا توربولانس نام دارد. شاید موافق باشید که وقتی زیر پایمان خالی می‌شود و به قول معروف دلمان می ریزد، قلبمان تند تر زده و دچار ترس و اضطراب می شویم. همانطور که این اتفاق در مسافرت با خودرو و یا حتی عبور از چند پله ممکن است برایمان رخ دهد، می‌تواند در سفر با هواپیما هم اتفاق بیوفتد.

اما آیا چاله های هوایی خطرناک هستند؟ در جواب باید گفت، خیر. چاله های هوایی با وجود خلبان های مجرب و پیشرفت تکنولوژی دیگر خطرناک نیستند و یک مسئله‌ی عادی محسوب می شوند. شما برای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما در عبور از چاله های هوایی باید فقط کمربند خود را ببندید و به خلبان اعتماد داشته باشید. دست انداز چه در زمین باشد و چه در هوا، فقط باید با احتیاط از آنها عبور کرد و ترسی ندارند.

اعتماد به خلبان و کادر پرواز

احتمالا شما هم این موضوع را شنیده باشید که برای خلبان شدن حتی نباید یک دندان خراب داشته باشید. این موضوع نشان دهنده‌ی سخت گیری در پذیرفتن افراد برای خلبانی است. سپردن جان چندین انسان به یک نفر شوخی بردار نیست و این موضوع در تمام دنیا کاملا قانونمند و سخت گیرانه پیش می رود. پس اصلان از بابت کادر پرواز نگران نباشید و فقط به آنها اعتماد کنید تا بتوانید از مسیر پرواز لذت ببرید. توجه داشته باشید که در طول سفر تمام نکاتی که مهماندارها به شما گوشزد می‌کنند را انجام دهید.

هم صحبتی با دیگران به خصوص مهماندارها

به طور کلی ذات انسان تنهایی را نمی پذیرد و سعی در پیدا کردن هم صحبت دارد. به خصوص در شرایط بحرانی و یا ترس، این صحبت کردن با دیگران است که می‌تواند شما را نجات دهد. اگر با دوستان و یا خانواده به سفر می‌روید که بهترین گزینه برای هم صحبتی شما هستند و سعی کنید با انجام این کار آرامش را به خود تلقین کنید. همچنین برای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما می‌توانید مشکلات خود را با مهمانداران در میان بگذارید. مهمانداران طبق آموزش هایی که دیده اند از آرامش خاصی برخوردار بوده و این آرامش را به دیگران هم منتقل می‌کنند.

فراموشی تجربیات تلخ

همانطور که پیش‌تر گفته ایم سوانح هوایی بسیار کمتر از حوادث جاده ای بوده اما به دلیل دلخراش بودن این سوانح، معمولا خاطراتی به یادگار می ماند. دنیس برگ‌کمپ فوتبالیست هلندی به دلیل از دست دادن خواهر خود در سانحه‌ی هوایی موفق به غلبه بر ترس از پرواز با هواپیما نشد و دیگر حاضر به انجام پرواز نگردید. شما تنها افرادی نیستید که به این بیماری و فوبیا مبتلا هستید و افراد بزرگ دیگری مثل استنلی کوبریک، فیلمساز مشهور آمریکایی هم این ترس را دارد.

برای حل این مشکل بجای مختل کردن زندگی و دوری از پرواز بهتر است به مقابله با آن بپردازیم. به هرحال هرچقدر هم که از این مسئله فرار کنیم شاید روزی مجبور به انجام این کار شویم و بهتر است با آن کنار بیاییم. برای درمان این مسئله می‌توانید به روانپزشک مراجعه کنید و حتی بپرسید قبل از پرواز چه قرصی بخوریم تا موفق شویم بر ترس از هواپیما غلبه کنیم.
سوانح هوایی، عامل ترس از هواپیما
سوانح هوایی، عامل ترس از هواپیما

استفاده از موسیقی

افراد در زندگی روزمره هم با دغدغه ها و مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند و برای حل این مسائل از راهکارهای مختلفی هم استفاده می‌کنند. به واقع هر فرد بهتر می داند چه چیزی حال او را خوب  می‌کند. شما هم می‌توانید با گوش دادن به موسیقی، قرائت قرآن، خواندن دعا، کتاب خواندن و یا هر کار دیگری که حواس شما را پرت کند، موفق به غلبه بر ترس از پرواز با هواپیما شوید.

قبل از پرواز چه قرصی بخوریم؟

یکی دیگر از راه های غلبه به ترس از پرواز مصرف داروهای پیشگیری است. یکی از داروهای بسیار موثر و کاربردی که می‌تواند در مورد این موضوع به شما کمک کند، قرص زولپیدم (Zolpidem) نام دارد. این قرص که نیاز به تجویز پزشک دارد و تهیه‌ی آن فقط با نسخه امکان پذیر است، می‌تواند از سرگیجه و سردرد شما جلوگیری کند. در واقع این قرص خاصیت آرامش بخشی داشته و باعث خوابیدن شما در طول پرواز می‌شود. این دارو تا 8 ساعت تاثیرگذار است و پس از 14 ساعت هم از بدن شما خارج می‌شود.

همچنین برخی از داروها را می‌توانید بدون نسخه پزشک تهیه کنید و قبل از پرواز مصرف کنید تا از حالت تهوع، سرگیجه و به طور کلی هر چیزی که منجر به ترس شما از پرواز شود را از بین ببرد. از جمله قرص هایی که به غلبه به ترس از پرواز با هواپیما کمک می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

  • قرص مکلیزین
  • قرص دیمن هیدرینات
  • قرص زاناکس
  • قرص ملاتونین
  • قرص آنتی هیستامین
برای غلبه به ترس از پرواز چه قرصی بخورم؟
برای غلبه به ترس از پرواز چه قرصی بخورم؟

راهکار پیشگیری از ترس از بلند شدن هواپیما

اگر تا به حال تجربه‌ی سفر هوایی نداشته اید احتمالا از اطرافیان که این تجربه را داشته اند شنیده اید که زمان بلند شدن هواپیما از زمین و یا فرود آمدن کمی ترسناک‌تر از دیگر لحظات پرواز است. بله می‌توان گفت این موضوع درست است. اما برای حل این مشکل راهکار ساده ای وجود دارد. بهترین کار برای غلبه به ترس از پرواز با هواپیما در زمان بلند شدن، حواس پرتی و نگاه نکردن به بیرون است. اگر شما از پنجره به ساختمان ها و دیگر مناطق نگاه کنید احتمالا دچار سرگیجه و حالت تهوع شوید، پس بهتر است از این کار خودداری کنید. 

سوالات متداول

مصرف هر نوع کافئین باعث بالاتر رفتن استرس و اضطراب شما می‌شود و به طور جدی از مصرف آنها بپرهیزید.

تا حد امکان از مصرف قرص بپرهیزید اما در صورت لزوم می‌توانید قرص های ضد التهاب و آرامبخش مانند آنتی هیستامین، زاناکس، ملاتونین، مکلیزین و دیمن هیدرینات مصرف کنید.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.