همراه داشتن چه وسایلی در هواپیما ممنوع است؟ [هر آنچه باید بدانید]

ممنوع بودن وسایل در هواپیما، شامل وسایل مختلفی می شود که همراه داشتن آنها ممکن است ، تاخیر زیادی در سفرتان ایجاد کند. به همین دلیل بهتر است قبل از اقدام به مسافرت و حضور در فرودگاه، با وسایل ممنوعه در هواپیما، آشنا شوید. در صورتی که شما اطلاعی از وسایل ممنوع در هواپیما نداشته باشید، ممکن است با حضور در هواپیما، در بخش گیت‌های ورودی و بازرسی، دچار دردسر شوید. در بخش دانستنی های سفر قصد داریم شما را با لوازم ممنوع در هواپیما آشنا کنیم، تا با خیالی راحت و بدون استرس، به فرودگاه مراجعه کنید.

لیست لوازم ممنوع در هواپیما

ممنوع بودن وسایل در هواپیما، به دو بخش تقسیم بندی می شود. در واقع برخی از وسایل ممنوع در کابین هواپیما، می توانند بدون هیچ ایرادی در قسمت بار هواپیما قرار بگیرند. اما اگر شما اطلاعی از تفاوت این ممنوعیت ها نداشته باشید، شاید از بسته بندی مناسبی برای وسایل خود استفاده نکنید. در این صورت وسایل شما با قرار گرفتن در قسمت بار احتمالا آسیب ببینند.

اقلام ممنوعه در هواپیما
همراه داشتن چه وسایلی در هواپیما ممنوع است؟

 

وسایل ممنوعه داخل کابین هواپیما

در زمان رزرو بهترین تورهای خارجی و داخلی، چک کردن بار از اهمیت زیادی برخوردار است، وسایل ممنوعه در کابین هواپیما شامل مواردی هستند که ممکن است خطرات جانی و مالی برای مسافران، به همراه داشته باشد. این وسایل ممنوعه در پرواز هواپیما را می توان به موارد زیر تقسیم بندی کرد.

ابزارآلات

از وسایل ممنوعه داخل هواپیما، باید به ابزارآلاتی همچون، پیچ‌گوشتی، چکش، آچار، دریل و هر نوع ابزار دیگری اشاره کنیم.

مواد آتش زا

ممنوع بودن وسایل در هواپیما، شامل مواد آتش‌زا، حتی در حد کبریت و فندک هم می شود. همچنین مواد محترقه و منفجره‌ی زیر شامل ممنوعیت می شوند :

 • دینامیت 
 • باروت 
 • کلر 
 • ترقه 
 • الکل
 • کیسه هوای خودرو 
 • و …
نکته خاصی که در این مورد باید در نظر داشته باشید، ممنوع بودن ورود عطر و ادکلن‌ها می‌باشد. البته برخی از ایرلاین‌ها، تا کمتر از 100 میلی‌لیتر را مجاز می‌دانند.

وسایل تیز

یکی دیگر از لوازم ممنوع هواپیما، وسایل تیز و برنده ای همچون چاقوها، ناخن‌گیر، تیغ، ژیلت، ارّه، سیخ کباب، میل بافتنی و هر وسیله دیگری که به ذهنتان برسد، می باشد.

مایعات

یکی از مهمترین وسایل ممنوعه داخل کابین هواپیما، مایعات می باشد. احتمالا افراد زیادی گرفتار این موضوع شوند. شما فقط مجوز حمل مایعات با حجم کمتر از 100 میلی لیتر را، به داخل کابین هواپیما دارید. نکته ای که شاید نیاز به گفتن آن نباشد، ممنوعیت ورود الکل به هواپیما با هر حجمی است. مایعاتی که مجوز ورود آنها به کابین هواپیما را دارید، موارد زیر هستند :

 • آب 
 • روغن 
 • شربت 
 • شیرخشک
 • قطره چشم 
 • و …
توجه داشته باشید که برخی از ایرلاین ها، در مورد ممنوعیت مایعات، حجم مشخصی را تعیین کرده اند که بهتر است قبل از سفر و اقدام به خرید بلیط هواپیما، سایت آنها را چک کنید.
اشیاء ممنوعه در کابین هواپیما
استفاده از چه اشیایی در کابین هواپیما ممنوع است؟

انواع سلاح

شاید واضح ترین مورد برای ممنوع بودن وسایل در هواپیما، حمل سلاح باشد. البته برخی از وسایل کوچکی که شما سلاح به حساب نمی آورید، شامل این لیست خواهد شد. حتی وسایلی همچون ناخن‌گیر و موچین، ممکن است به عنوان یک سلاح تلقی شوند.

شما مجوز ورود هیچ سلاح سرد و گرمی را به کابین هواپیما ندارید، حتی سلاح هایی از قبیل اسپری فلفل و شوکر هم از لوازم ممنوعه داخل هواپیما محسوب می شوند.

لوازم آرایش

لوازم آرایشی، در قسمت بار هواپیما ممنوع نیستند، اما اجازه حمل آنها به داخل کابین هواپیما را ندارید. به عنوان مثال موارد زیر را نباید به داخل هواپیما ببرید:

 • شامپو
 • خمیردندان 
 • موچین
 • کرم 
 • ژل 
 • اسپری ، عطر ، ادکلن 
 • صابون 
 • لاک و استون
 • و …

وسایل ورزشی

یکی از مواردی که احتمالا یادتان برود، وسایل ورزشی است. ممکن است شما در مسافرت، با بازدید از مراکز خرید، اقدام به خرید لوازم ورزشی کنید و قصد ورود آنها به داخل کابین هواپیما را داشته باشید. اما ورود وسایل ورزشی به داخل کابین هواپیما، ممنوع است.  از جمله وسایل ورزشی ممنوعه می توان به چوب گلف، چوب بیسبال، چوب بیلیارد، چوب اسکی، چوب هاکی، توپ هاکی و مواردی از این دست اشاره داشت.

باتری لوازم برقی

یکی دیگر از وسایلی که در لیست ممنوع بودن وسایل در هواپیما قرار می گیرد، باتری لوازم برقی است. لوازم برقی همچون مسواک های برقی، ریش تراش ها و وسایل اینچنینی، در فرودگاه شما را با دردسر مواجه خواهند کرد. 

البته این باتری ها در صورتی با منع ورود مواجه می شوند که روی دستگاه قرار گرفته باشند ، اگر آنها را از وسیله‌ی خود خارج کنید ، احتمالا با ممنوعیت مواجه نشوید.

خوراکی‌های فاسد شدنی

یکی دیگر از وسایل ممنوعه برای هواپیما، خوراکی هایی همچون میوه، گوشت، سیفی‌جات، تخم مرغ، سبزیجات و از این دست مواد می باشد. البته بعضی از ایرلاین ها که سخت گیری کمتری دارند، ممکن است با ورود این اقلام به کابین مشکلی نداشته باشند، اما در بعضی از شرکت های هواپیمایی در این موارد هم سخت گیر هستند.

داروها

یکی دیگر از مواردی که شاید بیشتر به آن بر بخورید، ممنوعیت ورود داروها به کابین هواپیما باشد. البته تمام داروها شامل این مورد نمی شوند، اما داروهایی همچون مورفین، شربت هیدروکسی زینو، متادون و دیگر داروهای خطرناک، شامل ممنوعیت ورود به کابین هواپیما خواهند شد. سرنگ و آمپول ها،در صورت داشتن نسخه پزشکی، اجازه ورود به کابین هواپیما را پیدا خواهند کرد.

وسایل ممنوعه در قسمت بار هواپیما

ممنوع بودن وسایل در هواپیما، فقط مربوط به داخل کابین نیست، در واقع بعضی از وسایل حتی اجازه ورود به قسمت بار هواپیما را هم ندارند. وسایل ممنوع در قسمت بار هواپیما، نسبت به داخل کابین، موارد کمتری هستند. این موضوع به شما کمک می کند تا بسیاری از وسایل خود را، به کمک قسمت باری هواپیما جابجا کنید.

از مهم ترین دلایل ممنوع بودن برخی از وسایل، قابلیت حمل حیوان با هواپیما است چرا که ممکن است سلامت حیوانات را به خطر بیاندازند. از جمله وسایل ممنوعه در بار هواپیما می توان به موارد زیر اشاره داشت:

انواع اسلحه

ورود انواع اسلحه به هر قسمتی از هواپیما ممنوع است، شما اجازه حمل هیچ گونه سلاح سرد و گرمی در هواپیما نخواهید داشت. سعی کنید حتی از حمل اسلحه اسباب بازی هم خودداری کنید تا دچار مشکل نشوید.  همچنین در نظر داشته باشید، اجسام سختی که می توان از آنها برای آسیب زدن به افراد استفاده کرد، به عنوان اسلحه شناخته می شوند. از چاقوهای کوچک میوه خوری تا چوب های ورزشی می توانند یک سلاح محسوب شوند.

وسایل ممنوعه در قسمت بار هواپیما
ورود چه کالایی در قسمت بار هواپیما ممنوع است؟

مواد مخدر

حمل مواد مخدر به طور کل یک جرم شناخته شده است. در مورد وسایل ممنوعه در قسمت بار هواپیما هم ، این مسئله صدق می کند.

مواد منفجره

در ادامه‌ لیستی که از ممنوع بودن وسایل در هواپیما تهیه می کنید، باید مواد منفجره را هم اضافه کنید. مواد منفجره ای که ممکن است کمترین خطر را هم داشته باشند و در چهارشنبه سوری ها مورد استفاده قرار می گیرند، اجازه ورود به قسمت بار هواپیما را ندارند. همچنین موادی مثل اسید، بنزین و گازوئیل هم، در لیست وسایل ممنوعه هواپیما قرار گرفته اند. 

ممنوع بودن وسایل در هواپیما برای سفر خارجی

 

زیورآلاتتمام زیورآلات مانند پلاتین ، طلا و نقره تا حداکثر 150 گرم مجاز است. خروج سکه طلا ، ممنوع است.
عتیقه خارج کردن هر وسیله قیمتی که طبق نظر کارشناسان فرودگاه ، عتیقه محسوب شود ممنوع است
فرش دست‌بافتشما فقط اجازه خارج کردن فرش دست‌بافت تا متراژ 20 متر را دارید.
حیوانات در این مورد ، مقاله مربوط به حمل حیوانات با هواپیما چه شرایط و قوانینی دارد؟ [ جامع ترین قوانین ] را مطالعه کنید.
ظروف نقرهحمل ظروف نقره و لوازمی از این دست ، به مقدار بیشتر از 3 کیلوگرم ، ممنوع است.
خاویارخروج بیش از 125 گرم خاویار ، ممنوع است.
ارز در حال حاضر خروج ارز به میزان بیشتر از 5000 دلار و معادل این مبلغ با ارزهای دیگر ممنوع است.

ممنوع بودن وسایل در هواپیما برای ورود به ایران

سیگاربیشتر از یک پاکت ممنوع است
دارو و مکملداروها ، مکمل های ورزشی و اقلامی با این عنوان ، نیاز به نسخه پزشکی دارند
زیورآلاتتمام زیورآلات مانند پلاتین ، طلا و نقره تا حداکثر 150 گرم مجاز است.
حیواناتورود حیوانات خانگی نیاز به مجوز سازمان بهداشت و حفاظت محیط زیست دارد. ورود هرگونه سگ و گربه ، ممنوع است.
کالاهای تجاریشما در حال حاضر مجوز ورود انواع کالاهای نو تا ارزش 80 دلار را دارید. بیشتر از این مبلغ ممنوع است.
ارزدر حال حاضر ورود ارز ، بیشتر از 10 هزار یورو و معادل این مبلغ با ارز‌های دیگر ممنوع است.

 

شما با شناخت از ممنوع بودن وسایل در هواپیما ، می توانید قبل از سفر وسایل خود را طبق قوانین فرودگاه و هواپیما بسته بندی و جدا کنید. به این شکل زمان کمتری را در فرودگاه معطل خواهید شد.

سوالات متداول

داروها، سرنگ ها و آمپول ها فقط با نسخه پزشکی، قابل حمل در داخل هواپیما هستند.

شما از 5 تا 15 کیلوگرم بار مجاز را می توانید با خود به کابین ببرید.

بله به علت داشتن تیغه های تیز و برنده ، از وسایل ممنوع در هواپیما محسوب می شود.

بردن سشوار به داخل کابین ممنوع است، اما بردن آن به قسمت بار هواپیما، مشکلی ندارد.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.