جزیره سانتورینی؛ قطعه ای گم شده از بهشت در یونان

 

به گزارش همیار تریپ، جزیره زیبای سانتورینی که با نام “ترا” نیز شناخته می شود، از مهمترین جاذبه های گردشگری در یونان است. این جزیره در وسط دریای اژه قرار گرفته و با توجه به رنگ سفید و آبی موجود در خانه ها و ساختمان های آن، به شهرت زیادی دست پیدا کرده است. در مرکز جزیره سانتورینی 13 روستا قرار دارد که بسیاری از روستاها هنوز سبک زندگی سنتی و معماری قدیمی خود را حفظ کرده اند.

وسعت جزیره سانتورینی ۷۴ کیلومتر مربع است که جزیره کرت نیز در ۱۰ مایلی جنوب آن قرار دارد. رفت و آمد از این جزیره با کشتی‌ به سمت جزیره کرت و جزیره‌های دیگر انجام می‌شود. یک فرودگاه بین‌المللی نیز در این جزیره تاسیس شده است. برخی عقیده دارند که «ترا» همان شهر افسانه‌ای گمشده آتلانتیس است. انفجار آتفشان باعث شد گودال بزرگی وسط جزیره به وجود بیاید و این گودال بعدها وقتی آب‌های دریای اﮋه به درون آن راه پیدا کرد، به یک خلیج بسیار زیبا تبدیل شد.

یکی از دلایل زیبایی جزیره سانتورینی روستاهایی است که در طول زمان روی لبه‌های تیز آتشفشان‌های بلند این جزیره ساخته شد. این خانه‌های زیبا در کنار مناظری شگفت از تخته سنگ‌های صاف و خلیج آبی چشم انداز بسیار زیبایی به جزیره سانتورینی می‌بخشد که همه گردشگران را شیفته خود می‌کند.

آب و هوای جزیره سانتورینی

درباره آب و هوای جزیره سانتورینی باید گفت که این جزیره در تابستان آب و هوای بسیار گرم و خشکی دارد؛ بنابراین برای سفر به این جزیره دو فصل بهار و پاییز مناسب‌تر است. در فصل زمستان هوای جزیره کمی مرطوب می ‌شود و معمولا هتل‌ها و مغازه‌‌ها بسته هستند.

جاهای دیدنی جزیره سانتورینی

فیرا (Firá) یا ثیرا (Thíra) مرکز جزیره سانتورینی است که دارای خانه‌های سفید، کوچه‌های پیچ در پیچ با راه پله‌های زیبا و کلیساهایی با گنبد آبی است. این خانه‌ها معمولا سکونتگاه دائم نیستند و بیشتر به گردشگران اجاره داده می‌شوند.

در جدول زیر می توانید بهترین جاهای دیدنی جزیره سانتورینی را بشناسید:

کوه آتشفشانقدمت این کوه آتشفشان به ۳۶۰۰ سال پیش می‌رسد. شکل امروزی جزیره سانتورینی متاثر از این آتشفشان و فعالیت آن در گذشته است که وجود سنگ‌ریزه‌ها و ماسه‌های سیاه در سراسر جزیره، فعالیت این کوه آتفشفانی در زمان‌های دور را تایید می‌کند.
فانوس دریاییاین فانوس جزء یکی از اولین فانوس‌‌های دریایی یونان است که ساخت آن به سال ۱۸۹۲ باز می‌گردد. این فانوس دریایی در ارتفاع ده متری از دریا قرار گرفته است.
اویااویا (OIA) نام شهری کوچک و بسیار زیبا در شمال سانتورینی است که در ۱۲ کیلومتری ساحل فیرا قرار گرفته است.
ساحل قرمزصخره‌‌های قرمز این ساحل در کنار ساختمان‌های سفید و گنبدهای آبی چشم‌انداز شگفت‌انگیزی را در این جزیره خلق می‌کند.
ثراثرا مجموعه‌‌ای از خرابه‌های معابد هلنیستی و باقی مانده ساختمان‌های روم باستان است که در ساحل جنوب شرقی سانتورینی قرار گرفته است.
موزه باستان ‌شناسی فیرادر این موزه می‌توانید آثاری را ببینید که فقط به جزیره سانتورینی تعلق دارند و بیشتر آن‌ها شامل آثار کشف شده از ثرای باستان، دوران‌های دوری، هلنیستی، روم و بیزانس است.
صومعه الیاس نبیصومعه الیاس نبی در مرتفع‌ترین بخش جزیره ساخته شده است. حکاکی‌‌های نمادین و باشکوه در کنار موزه‌ای که محل نگهداری از تاج و عصای مخصوص اسقف گریگوری پنجم است، مهم‌ترین بخش‌های بازدید این صومعه است.
پیرگوساین شهر قبل از فیرا مرکز جزیره بود که به خانه‌‌هایی سفید با معماری سیکلادی معروف است.
ساحل پریسازیباترین ساحل این جزیره است که به دلیل قرار گرفتن در مجاورت روستای پریسا به این نام مشهور شده است.
خلیج آمودیدر خلیج آمودی می‌توانید قایق‌‌های ماهیگیری رنگارنگ، صخره‌‌های قرمز و چشم‌اندازی از شهر اویا را مشاهده کنید.
هتل‌هادر این جزیره کوچک ده‌ها هتل، مسافرخانه، هتل آپارتمان و هتل بوتیک وجود دارد که معمولا دارای قیمت مناسب و امکانات مطلوبی هستند.

 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.