جذاب ترین باغ در ایران؛ چرا باید از باغ ارم شیراز دیدن کنیم؟

 

شیراز یکی از بهترین شهرهای دیدنی ایران است که هرساله میزبان تعداد زیادی از مسافران داخلی و خارجی است. آب و هوای فوق العاده و 4 فصل در کنار مکان های دیدنی این شهر، از دلایلی است که این شهر را در لیست بهترین شهرهای ایران برای گردشگری قرار می دهد.

همانطور که گفتیم شیراز دارای مکان های گردشگری بسیاری است. از جمله آنها می توان به تخت جمشید، نقش رستم، دروازه قرآن، حافظیه، سعدیه و سایر مکان های تاریخی و فرهنگی اشاره کرد اما علاوه بر این مکان های تاریخی، شیراز چند مورد از جذاب ترین باغ در ایران را در خود جای داده است. باغ عفیف آباد، باغ جنت شیراز و باغ ارم شیراز از بهترین آنها برای گشت و گذار و گذراندن تعطیلات هستند.

در ادامه این مطلب، قصد داریم تا باغ ارم شیراز را به عنوان یکی از باغ های فوق العاده شهر شیراز به شما عزیزان معرفی کنیم تا اوقات خوشی را در آن سپری کنید پس با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به باغ ارم شیراز و دلایل دیدن آن

باغ ارم شیراز، عمارتی 3 طبقه را در دل خود جا داده است که انواع درختان مرکب و سرو های بلند قامت، نمایی چشم نواز را به این باغ بخشیده است. همچنین حوضی که از میانه این باغ امتداد پیدا کرده و به استخر آب این باغ منتهی می شود که در این استخر تصویر ساختمان اصلی نمایان می شود. تمامی این زیبایی ها در کنار هم، از دلایلی است که هر کسی باید از آن دیدن کند. کتیبه های سنگی این باغ در کنار نقش و نگار‌هایی از داستان های فردوسی لذت تماشای این باغ را برای مسافران دوچندان می کند.

نگاهی کلی به باغ ارم شیراز
نگاهی کلی به باغ ارم شیراز

 تاریخچه و معماری باغ ارم شیراز چگونه است؟

باغ ارم شیراز یکی از تاریخی ترین باغ های ایران است. نام این باغ ابتدا در سفرنامه هایی در قرن دهم هجری آورده شده است اما دقیقا مشخص نیست که اولین بار چه کسی آن را بنا کرده است. معماری این باغ در زمان زندیه بهبود بخشیده شد و سپس در دوره‌ی قاجار بنای آن ساخته شد که هم اکنون نیز پابرجاست. البته در طول سالهای 1345 تا 1350 شمسی تعمیرات اساسی روی این باغ انجام شد تا این بنای تاریخی دچار فرسودگی نشود.

این باغ تاریخی با مساحتی حدود 110 هزار متر و عمارت داخلی آن با مساحت حدود 1870 متر، یکی از شاهکارهای معماری شیراز است. اطراف این باغ مستطیل شکل، در ابتدا با دیوارهای گلی ساخته شده بود که هم اکنون نرده هایی به جای دیوار اطراف باغ کشیده شده است و درب چوبی آن همچنان پابرجاست. معماری ساخت ورودی های این باغ به شکلی است که شما برای بازدید از ساختمان اصلی باید تمامی طول باغ را طی کنید. ساختمان اصلی این باغ در بخش غربی آن در ارتفاعی بالاتر از سایر نقاط باغ قرار دارد.

تاریخچه و معماری باغ ارم شیراز
تاریخچه و معماری باغ ارم شیراز

استخر باغ ارم شیراز و نحوه آبرسانی آن

استخر این باغ در ابتدا با چند تخته سنگ ساخته شد که ارتفاع زیادی داشت اما پس از مرمت آن در طول سالهای اخیر، عمق آن کاهش پیدا کرد. 4 نخل خوش قامت در 4 گوشه استخر زیبایی این استخر را چند برابر کرده است و بازتاب تصویر عمارت در آب این استخر نمایی زیبا به آن بخشیده است.

آبرسانی به این عمارت از طریق قنات صورت می گیرد. استفاده از آب قنات نهر اعظم به گونه ای است که این آب پس از گردش در حوض ها، در طول باغ حرکت می کند و گیاهان اطراف را سیراب می کند. همچنین چاه هایی برای تامین آب سایر گیاهان اطراف حفر شده است.

استخر باغ ارم شیراز
استخر باغ ارم شیراز

آدرس باغ ارم شیراز

گشت و گذار در باغ ارم شیراز می تواند از بهترین کارهایی باشد که شما می توانید در سفر به شیراز انجام دهید. اما نشانی باغ ارم کجاست؟ این باغ در خیابان ارم و در نزدیکی میدان ارم و در محدوده مجموعه دانشگاهی شیراز قرار دارد. اما راه های رسیدن به باغ ارم شیراز چگونه است؟ برای رفتن به باغ ارم با استفاده از مترو نمازی می توانید به محدوده این باغ برسید و سپس با کمی پیاده روی به محل دقیق این باغ برسید.

اگر می خواهید با ماشین شخصی از نقاط شمالی شهر به این باغ بروید، بهتر است ابتدا به بلوار شهید چمران رفته و سپس به میدان دانشجو رسیده و از آنجا به میدان ارم که منتهی به خیابان ارم است، بروید. در صورتی که از نقاط جنوبی شیراز عازم این باغ هستید، پیشنهاد می کنیم ابتدا به خیابان آزادی رفته و از آنجا وارد خیابان ارم شوید. امتداد خیابان ارم به میدان ارم منتهی شده که در سمت چپ این میدان باغ ارم قرار دارد.

چه زمانی می توانیم از باغ ارم دیدن کنیم؟

باغ ارم در ماه های فروردین و اردیبهشت از ساعت 8 صبح تا 8 شب پذیرای گردشگران است. در سایر ماه های بهار و تابستان در ساعات اوج گرما، مجموعه تعطیل است یعنی ساعات کار مجموعه از ساعت 8 صبح تا 13ظهر می باشد و بازگشایی مجدد آن از ساعت 17 الی 20:30 می باشد.

در  فصول پاییز و زمستان، ساعات کار مجموعه از ساعت 8 شروع و در ساعت 17 به پایان می رسد. همچنین در ایام تعطیلات سوگواری مذهبی نظیر تاسوعا و عاشورای حسینی، 21 رمضان، رحلت پیامبر اکرم(ص) در 28 صفر، رحمت امام خمینی در 14 خرداد مجموعه تعطیل است.

زمان بازدید از باغ ارم شیراز
زمان بازدید از باغ ارم شیراز

 حرف آخر

شهر شیراز یکی از شهرهای توریستی ایران در تمام ماه های سال است. آب و هوای این شهر به قدری دلنشین است که هر گردشگری دوست دارد حداقل یکبار آن را تجربه کند. آب و هوای عالی در کنار اماکن گردشگری بی نظیر می تواند از دلایل سفر شیراز و دیدن بهترین جاهای دیدنی شیراز باشد. در این مقاله از همیار تریپ سعی کردیم تا باغ ارم شیراز را به عنوان یکی از مکان های دیدنی این شهر به شما معرفی کنیم تا با تاریخچه و معماری این باغ بیشتر آشنا شوید و در بهترین زمان سفر به شیراز از دیدن زیبایی های این باغ لذت ببرید.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.