بهترین زمان سفر به قشم برای خرید | کی بریم جزیره قشم؟

بزرگترین جزیره در کشور، جزیره‌ی قشم است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. جزایر کیش و قشم از مهمترین جاذبه های گردشگری ایران محسوب می شوند و با توجه به این موضوع که این جزایر مناطق آزاد هستند، امکانات تفریحی و رفاهی فوق العاده ای در آنها قرار گرفته است. اگر بهترین زمان سفر به قشم را انتخاب کنید می توانید یکی از بهترین مسافرت های خود را تجربه کنید. اهداف مختلفی برای سفر به قشم در بین مردم وجود دارد، از خرید گرفته تا تفریح و بازدید از جاذبه های تاریخی و گردشگری قشم که همگی باید در زمان مرتبط با خود اتفاق بیفتند. در این مقاله قصد داریم بهترین زمان سفر به قشم برای خرید و بازدید از جاذبه های گردشگری را توضیح دهیم.

کی بریم جزیره قشم؟
کی بریم جزیره قشم؟

بهترین فصل سفر به قشم از نظر آب و هوا

آب و هوای قشم مانند دیگر شهرهای جنوبی کشور گرم است و به همین دلیل مطمئنا تابستان از نظر آب و هوا فصل مناسبی برای سفر به قشم نیست. اما در همین فصل هم می توانید از جاذبه های مختلفی بازدید کنید و از مزایای این سفر در فصل تابستان بهره مند شوید. سفر به قشم در عید نوروز و یا دیگر فصل های سال هم از مزایا و معایب مختلفی برخوردار است که در ادامه به بررسی این فصل ها از نظر آب و هوا می پردازیم.

بهترین فصل سفر به قشم از نظر آب و هوا
بهترین فصل سفر به قشم از نظر آب و هوا

فصل بهار

میانگین دمای هوای قشم در فصل بهار بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد است. اما این اعداد میانگین دمای هوا را نشان می دهند و در واقع اوضاع آب و هوای فروردین ماه با خرداد تفاوت زیادی دارند. بنابراین نمی توان کل فصل بهار را به عنوان بهترین زمان سفر به قشم دانست. سفر از تهران به قشم در ایام نوروز رکورد دار است و این مسئله حاکی از آب و هوای خوب فروردین ماه در قشم می باشد. اگر شما هم از نظر آب و هوا می خواهید بهترین زمان را برای مسافرت انتخاب کنید، باید از اوایل فروردین تا اواسط اردیبهشت را برای سفر انتخاب کنید که هنوز هوا گرم نشده است.

سفر به قشم در فصل بهار
سفر به قشم در فصل بهار

فصل تابستان

سفر به قشم در تابستان دارای مزایا و معایب مختلفی است. با توجه به تعطیلی مدارس در ایام تابستان و برگزاری جشنواره های مختلفی تابستانی، نمی توان این فصل را به عنوان خلوت ترین زمان سفر به قشم دانست. اما دمای هوای قشم در تابستان بین 34 تا 40 درجه سانتی گراد بوده و این موضوع ممکن است شما را برای ساعت های زیادی در هتل و یا مراکز خرید نگهدارد. تجربه سفر به قشم در تابستان نشان داده است که گرمای هوا طاقت فرسا بوده و از نظر آب و هوا نمی توان این فصل را زمان مناسبی دانست.

سفر به قشم در تابستان
سفر به قشم در تابستان

فصل پاییز

شاید بهترین آب و هوای قشم را در فصل پاییز بتوانید تجربه کنید. در این فصل دمای هوای قشم در بازه‌ی 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار گرفته است. هوای خنک و گاهی بارانی که می تواند لذت بخش باشد، در حالی که دیگر بخش های کشور درگیر سرما خواهند شد. 

سفر به قشم در پاییز
سفر به قشم در پاییز

فصل زمستان

دمای هوای قشم در فصل زمستان به 13 تا 18 درجه سانتی گراد می رسد و به همین دلیل هم شما از تفریحات دریایی و ساحلی قشم محروم خواهید شد. البته نمی توان اوضاع جوی قشم در فصل زمستان را قطعی دانست و این موضوع به شانس شما هم بستگی خواهد داشت. اگر قصد سفر به قشم در فصل زمستان را دارید بهتر است اسفند ماه را برای سفر انتخاب کنید که دمای هوا بالاتر از دیگر ماه های زمستانی است.

سفر به قشم در زمستان
سفر به قشم در زمستان

ارزان ترین زمان برای سفر به قشم

همانطور که در بخش های قبلی مقاله هم اشاره داشتیم، جزیره قشم در تابستان بسیار گرم بوده اما این موضوع باعث کاهش جمعیت مسافران نمی باشد. البته باید تابستان را به عنوان ارزانترین زمان سفر به قشم عنوان کرد چون در این فصل تور قشم هزینه‌ی کمتری داشته و تخفیف های فوق العاده ای بر روی اجناس مراکز خرید قشم اعمال می شود. 

خلوت ترین زمان سفر به قشم
خلوت ترین زمان سفر به قشم

فصل های پاییز و زمستان هم قیمت های ارزان تری نسبت به بهار دارند و در این فصول از سال هم می توانید بهترین تور داخلی ارزان را برای سفر قشم پیدا کنید. یکی از ماه هایی که به عنوان ارزانترین و خلوت ترین زمان سفر به قشم شناخته می شود، بهمن ماه است. با توجه به این موضوع که ماه های پایانی سال در این زمان قرار دارد و مردم مسافرت خود را به ایام عید موکول کرده اند، کمتر کسی به قشم سفر می کند. این در حالیست که آب و هوای قشم در بهمن و اسفند ماه خنک و نسبتا ایده آل است و هزینه‌ی تورهای این جزیره هم نسبتا پایین می باشد.

ارزانترین زمان سفر به قشم
ارزانترین زمان سفر به قشم

بهترین زمان سفر به قشم برای خرید

بخش مهمی از سفر به جزایر کیش و قشم به خرید از مراکز خرید این جزیره ها مربوط می شود. در این مناطق آزاد بهترین برندهای دنیا را با قیمتی مناسب پیدا می کنید و به همین دلیل هم خرید از قشم امری ضروری برای مسافران محسوب می شود. اما برای خرید مناسب و ایده آل باید با فصل حراج در قشم آشنا شوید. 

فصل حراج در قشم
فصل حراج در قشم

بیشترین حراجی و تخفیف در قشم به فصل تابستان مربوط می شود و در این زمان می توانید با کمترین هزینه ها، اجناس با کیفیت و مرغوب را خریداری کنید. معمولا مراکز خرید و مجتمع های تجاری قشم، برای جذب گردشگران و مسافران در این فصل تخفیف های عجیب و شگفت انگیزی را بر روی محصولات خود اعمال می کنند و به این شکل عدم جذب گردشگر به علت گرمای هوا را جبران خواهند کرد.  

بهترین زمان سفر به قشم برای خرید
بهترین زمان سفر به قشم برای خرید

بهترین زمان سفر به قشم برای شرکت در رویدادها

جشنواره ها و رویدادهای مختلفی در جزیره قشم برگزار می شود که می توانند عامل مهمی در جذب گردشگر محسوب شوند. اگر اهل تفریح و حضور در جشنواره ها و یا مراسم آیینی محلی هستید، بهتر است با این بخش از مقاله همراه باشید. از جمله جشن ها و مراسمات معروف مردم قشم می توان موارد زیر را نام برد:

  • جشن میگو که در هفته آخر آبان برگزار می شود
  • جشن نخل و خرما که در روزهای پایانی شهریور برگزار می شود
  • جشن نوروز صیاد که در روزهای پایانی تیر ماه برگزار می شود
  • مراسم عزاداری محرم
  • انواع جنگ های شادی در ایام نوروز
بهترین زمان سفر به قشم برای شرکت در رویدادها
بهترین زمان سفر به قشم برای شرکت در رویدادها

بهترین زمان سفر برای بازدید از جاذبه های قشم

یکی دیگر از نکاتی که می تواند در تعیین زمان سفر شما به قشم تاثیرگذار باشد، امکان بازدید از تمام جاذبه های گردشگری است. به هرحال شما با سفر به قشم در تابستان و یا زمستان از برخی جاذبه های تفریحی و بازدید از اماکن تاریخی محروم خواهید شد. پس بهتر است در فصل بهار به خصوص فروردین و اردیبهشت، فصل پاییز و اسفند ماه به قشم سفر کنید. 

در فصل تابستان بازدید از اماکن تاریخی قشم برای شما غیر ممکن خواهد بود چون آفتاب سوزان به شدت شما را آزار خواهد داد. در فصل زمستان هم امکان تجربه‌ی تفریحات دریایی از شما سلب خواهد شد. اما در زمان های نامبرده شده می توانید از تمام این جاذبه ها، غواصی در خلیج فارس، بازدید از دره ستارگان، تفریحات ساحلی و … بهره مند شوید. 

بهترین زمان سفر برای بازدید از جاذبه های قشم
بهترین زمان سفر برای بازدید از جاذبه های قشم

کلام آخر

منطقه آزاد قشم به عنوان بزرگترین و یکی از بهترین جزایر ایران شناخته می شود. با انتخاب بهترین زمان سفر به قشم می توانید مسافرتی فراموش نشدنی را تجربه کنید. در این مقاله فصل حراج و مناسب برای خرید در قشم را به شما معرفی کردیم. همچنین با مطالعه‌ی این مقاله می توانید با زمان برگزاری جشنواره های قشم، آب و هوای این جزیره و … آشنا شوید.

سوالات متداول

فصل تابستان به فصل حراج در قشم معروف است و اکثر مراکز خرید تخفیف های باورنکردنی بر روی اجناس خود اعمال می کنند.

ماه های زمستانی و تابستانی معمولا ارزانترین تورهای قشم را پیدا خواهید کرد. با توجه به تخفیف های تابستانی می توان تابستان را ارزانترین زمان سفر به قشم از هر نظر دانست.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.