غار جهنم بردسکن؛ غاری که ۵۰ میلیون سال قدمت دارد!

 

به گزارش همیار تریپ در شهر بردسکن که در استان خراسان رضوی قرار دارد، غاری توسط آقای نجفی کشف شد که نزدیک به 50 میلیون سال قدمت دارد. زمانی که این غار کشف شد، مردم به دلیل ناشناخته بودن غار از رفت و آمد به آن اجتناب می‌کردند، در سال ۱۳۷۷ دو نفر از بزرگان روستای عشق آباد به اداره آب و فاضلاب منطقه مراجعه نمودند و به مسئول وقت اعلام کردند که غاری مخوف و افسانه‌ای در حاشیه عشق آباد قرار دارد که به غار جهنم معروف است و کسی نزدیک آن نمی‌شود.

غار جهنم بردسکن که در نزدیکی عشق آباد بردسکن و طبس قرار گرفته است، به دلیل گرمای داخل آن این نام را به خود میبیند و اتفاقا برخلاف نام آن، شما با تصویر زیبا و خارق العاده ای از این غار روبرو خواهید شد.

غار جهنم بردسکن کجاست؟

غار جهنم در ۱۹۵ کیلومتری طبس و ۸۵ کیلومتری عشق آباد بردسکن در دهستان کوه یخاب قرار دارد. غار جهنم در شمال کوه سفید تپه طاق از توابع بخش دستگردان شهرستان طبس در استان خراسان جنوبی و در فاصله ۱۵ کیلومتری جاده عشق آباد بردسکن است. برای رسیدن به غار جهنم باید از روستای ته طاق، جاده خاکی ۴۰ کیلومتری را طی کنید.

معرفی غار جهنم بردسکن

غار جهنمی بردسکن در واقع یک غار چاه است که 50 متر عمق و 350 متر طول دارد. این غار در سال های گذشته چندان مورد استقبال نبود و اکثر مردم ترس داشتند که پا به این غار بگذارند. اما زیبایی های بی نظیر درون غار سبب شده که مسافران زیادی از این غار دیدن کنند. از جمله ویژگی ها و زیبایی های این غار می توان به قندیل های مرمری آن اشاره داشت که این غار را شبیه به غار علیصدر کرده است.

در این غار بقایای استخوان‌های حیوانات مختلف از جمله کلک، بز، سگ، کفتار و مار کشف شده است که روی آن‌ها را لایه‌ای کلسیت گرفته است. گل کلمی‌های سفید، سوزنی‌های بلوی، فلاوستون‌ها، اسفنجی‌ها و دراپری‌های کوچک از دیدنی‌های بصری زمین شناسی غار جهنی هستند. در سال ۱۳۹۴ باری برداشت سنگ مرمر از غار، صدماتی به دهانه غار وارد شد که واکنش‌های زیادی در رسانه‌ها و بین دوست داران محیط زیست به پا کرد.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.