زیباترین روستاهای ایران برای سفر در تمام فصول 

 

از مهمترین جاذبه های گردشگری هر کشور، روستاها و مناطق تاریخی و فرهنگی آن کشور است که بیانگر تاریخ غنی و آداب و رسوم مردم آن منطقه می باشد.کشور ایران با در اختیار داشتن تاریخ و فرهنگ کهن و مردمانی خونگرم، بستری را برای جذب گردشگر در هر 4 فصل از سال فراهم کرده است. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم زیباترین روستاهای ایران را به شما معرفی کنیم.

روستای ماسوله  

ماسوله گیلان یکی از زیباترین روستاهای ایران است که هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی می باشد.  معماری پلکانی و کوچه های باریک روستای ماسوله سبب شده تا هیچ وسیله نقلیه ای اجازه تردد در آن را نداشته باشد. به همین دلیل روستای ماسوله دارای آب و هوای بسیار عالی و تمیز می باشد.

 معماری کهن ماسوله به گونه ای است که حیاط هر خانه، سقف خانه پایین تر از آن است و درختان اطراف روستا، زیبایی چشم نوازی به روستا بخشیده است. همچنین در شب و با روشن شدن چراغ های خانه ها، زیبایی آن دو چندان می شود.

روستای ماسوله در استان گیلان
روستای ماسوله در استان گیلان

روستای فیلبند آمل

 روستای فیلبند یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استان مازندران است. آب و هوای این روستا به شکلی است که در اکثر ایام سال با مه احاطه شده و زیبایی بی نظیری را به این روستا بخشیده است. همچنین ویلاها و کلبه های در دل طبیعت این روستا،  هر گردشگری را به آن علاقه مند می کند.

علاوه بر طبیعت بکر روستای فیلبند، جنگل های چاو در نزدیکی این روستا نیز دارای آب و هوا و طبیعت  بی نظیری است که می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد .

روستای فیلبند در استان مازندران
روستای فیلبند در استان مازندران

روستای کندوان 

 روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی دارای معماری قدیمی و فوق العاده ای است که چشم هر مسافری را مجذوب خود می کند. دلیل نامگذاری این روستا معماری کندو شکل آن است که چندین هزار سال قبل در اثر حرکت مواد مذاب به شکلی عجیب درآمده است. خانه های این روستا که کندوان کران نام دارند، به شکلی در دل کوه جای گرفته اند که به دلیل قطر زیاد دیوار ها، در زمستان عایق سرما هستند و در عین شگفتی در فصول گرم سال می تواند خنکی بی نظیری را  به بازدیدکنندگان هدیه دهد.

همچنین طبیعت بی نظیر اطراف روستا و چشمه های آب گرم حوالی آن، میتواند اقامت به یاد ماندنی را برای گردشگران رقم بزند.

روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی
روستای کندوان در استان آذربایجان شرقی

روستای زیارت در گرگان

روستای زیارت یکی از زیباترین روستاهای ایران به شمار می رود که از بدو ورود با جاده های چشم نواز شما را شگفت زده می کند. همچنین زیبایی این روستا تنها مختص به جاده های زیبای آن نمیشود بلکه معماری پلکانی که  مربوط به دوره قاجار می باشد و آبشار های بی شمار اطراف آن اقامت به یاد ماندنی و خاطره انگیزی را برای شما فراهم می کند.

روستای زیارت  در استان گرگان
روستای زیارت  در استان گرگان

روستای میمند کرمان 

 روستای میمند کرمان با در اختیار داشتن آتشکده و حمام میمند می تواند مقصد مورد علاقه افرادی باشد که به معماری باستانی و اصیل علاقه دارند.

نکته قابل توجه در مورد این روستا این است که خانه های آن، ساخته نشده اند بلکه در دل کوه قرار دارند و  به دست مردم آن حفاری شده است.این خانه ها علاوه بر زیبایی و معماری چشم نواز، در برابر بسیاری از بلایای طبیعی مقاوم هستند و در طول ساله ها درست نخورده باقی مانده است. 

روستای میمند در استان کرمان
روستای میمند در استان کرمان

روستای اورامانات تخت کردستان

روستای اورامانت یکی از جذاب ترین روستاهای ایران به لحاظ گردشگری به شمار می رود. معماری پلکانی آن سبب شده همانند روستای کندوان، مسافران بسیاری را راهی این منطقه از کشور کند. معماری قدیمی و اصیل این روستا که از سنگ و خشکه چین ساخته شده است، باعث شده تا از نمای دور، خانه های این روستا به شکل یک هرم دیده شوند.

ساختار پلکانی و هرم گونه‌ی خانه های این روستا نیز سبب شده تا سقف هر خانه، حیاط خانه‌ی بالاتر از خود باشد و معماری چشم نوازی را به نمای روستا بخشیده است.همچنین قلعه اورامانت، دریاچه اروامان و چشمه های آب شرب طبیعی در کنار آب و هوای بی نظیر، از دیگر جاذبه های طبیعی و زیبای این روستا به شمار می رود البته ارتفاعات اورامانت منظره کم نظیری را برای شما رقم خواهد زد.

روستای اورامانات در استان کردستان
روستای اورامانات در استان کردستان

روستای ابیانه

روستای ابیانه یکی از با قدمت ترین روستاهای اصفهان و در عین حال یکی از زیباترین هاست. دلیل معروف بودن این روستا به سرخ رنگ بودن آن، استفاده از خاک رس در ساخت خانه های آن است. استفاده از خاک رس همچنین سبب شده تا پس از هر بار بارش باران، استحکام خاک آن افزایش پیدا کند. 

در گذشته نیز آثار تاریخی بسیاری از این روستا کشف شده که در موزه های کشور قرار دارند و اکثر آنها متعلق به دوران قاجار و حتی قبل تر از آن است. همچنین قلعه ها و آب انبارهای این روستا از جمله جاذبه های گردشگری دیگر این روستا به شمار می رود. آتشکده ابیانه را نیز می توان به عنوان سمبل عبادت ایرانیان در زمان ساسانیان نام برد  که جاذبه های گردشگری این روستا را چند برابر می کند. 

روستای ابیانه در استان اصفهان
روستای ابیانه در استان اصفهان

کلام آخر 

روستاها می توانند نقش کلیدی و موثری در جذب گردشگر به یک استان داشته باشند. در نقاط مختلف کشورمان روستاها و شهرهای کوچک زیادی وجود دارند که شاید آنها را نشناسید اما می توانند مقصد فوق العاده ای برای سفر شما باشند. در این مقاله سعی کردیم زیباترین روستاهای ایران را به شما معرفی کنیم. 

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.