راهنمای سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال ۱۴۰۲

در این چند دهه اخیر که سفر به کربلا با ماشین شخصی راحت تر شده است و مردم زیادی در ایام اربعین می توانند از طریق پیاده روی به کربلا برسند، هزینه های سفر به کربلا کاهش پیدا کرده است. شما می توانید برای سفر به عتبات عالیات از تورهای هوایی کربلا، تورهای زمینی و یا سفر شخصی استفاده کنید. در بین تمام این روش ها، ارزان ترین نوع سفر به کربلا، سفر با ماشین شخصی است. در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402 را بررسی کنیم و شما را در مورد این موضوع راهنمایی کنیم.

سفر به عراق با خودرو شخصی 1402

رفتن به کربلا با ماشین شخصی می تواند هزینه های سفر شما را تا حد زیادی کاهش دهد. سفر شخصی به کربلا دارای مزایا و معایب مختلفی است. به عنوان مثال اگر اولین سفر به کربلا را تجربه می کنید، بهتر است به همراه کاروان و یا تورهای کربلا سفر کنید که از نظر زبان و صحبت کردن و بازدید از اماکن مختلف زیارتی به مشکل برنخورید. اما از مزایای سفر به عتبات با خودروی شخصی هم می توان به راحتی و آزادی بیشتر اشاره داشت که نیازی نیست منتظر دیگر افراد کاروان در پیاده روی اربعین یا مسائل دیگر بمانید.

چطور با ماشین خودمون بریم عراق؟
چطور با ماشین خودمون بریم عراق؟

برای سفر زمینی به عراق با خودرو شخصی دو حالت را می توان در نظر گرفت. شما می توانید در ایام اربعین با خودرو شخصی تا مرزهای ایران سفر کنید و از آن پس با عبور از مرز، سفر زمینی خود را به سمت نجف یا کربلا ادامه دهید.

اما اگر قصد سفر به عراق با ماشین شخصی را دارید و با خودروی شخصی خود قصد وارد شدن به خاک عراق را دارید، باید به سراغ کاپوتاژ کردن خودرو بروید.

سفر به عراق با ماشین شخصی در سال 1402
سفر به عراق با ماشین شخصی در سال 1402

نحوه کاپوتاژ خودرو به عراق

به طور کلی به حمل و نقل کالا یا مسافران در اصطلاحات گمرکی، کاپوتاژ یا کابوتاژ گفته می شود. شما هم اگر قصد حمل و نقل خودرو به عراق را داشته باشید باید مراحل گمرکی کاپوتاژ خودرو را انجا داده و هزینه کاپوتاژ ماشین به عراق را بپردازید.

مدارک لازم برای کاپوتاژ خودرو

 1. برگ سبز خودرو
 2. سند خودرو
 3. کارت ماشین
 4. گواهینامه ملی
 5. بیمه‌نامه خودرو
 6. عکس ۳ * ۴
 7. گذرنامه
 8. به همراه خودروی شخصی
مدارک لازم برای کاپوتاژ خودرو به عراق
مدارک لازم برای کاپوتاژ خودرو به عراق

مراحل کاپوتاژ خودرو به عراق

برای کاپوتاژ ماشین به کجا مراجعه کنیم؟ احتمالا این سوال تمام افرادی است که قصد سفر به خارج از کشور با خودروی شخصی دارند. برای انجام این کار قبل از هر چیز باید پلاک و گواهینامه بین المللی داشته باشید که برای انجام این کار باید به سازمان ایرانگردی و جهانگردی مراجعه کنید.

اما پس از دریافت گواهینامه بین المللی، در قدم اول باید به مراکز گمرکی مانند اداره گمرک تهران مراجعه کنید. پس از مراجعه به اداره گمرک با تحویل مدارک نامبرده شده، مراحل قانونی را طی می کنید و می توانید خودروی خود را به مدت یک سال کاپوتاژ کنید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده پس از یک سال، جریمه خواهید شد و باید بعد از اتمام تاریخ کاپوتاژ برای ابطال آن اقدام کنید.

مراحل کاپوتاژ خودرو به عراق
مراحل کاپوتاژ خودرو به عراق

هزینه کاپوتاژ به عراق 1402

مسئله‌ی دیگری که در سفر به کربلا با ماشین شخصی مهم است، هزینه کاپوتاژ خودرو به عراق می باشد. طبق آمارهای بدست آمده هزینه کاپوتاژ خودرو به کشورهایی مانند ارمنستان، ترکیه و یا عراق در سال 1402، نزدیک به 1.500.000 تومان است. این مبلغ فقط برای عبور از مرز است و برای مرز نشینان به مراتب ارزانتر است.

هزینه کاپوتاژ به عراق در سال 1402
هزینه کاپوتاژ به عراق در سال 1402

به جز هزینه های نامبرده شده، بهتر است از هزینه دریافت گواهینامه بین المللی و دیگر مسائلی که به کاپوتاژ خودرو مربوط می شوند مطلع شوید:

 • ترجمه گواهینامه یک ساله خودرو؛ 360.000 تومان
 • ترجمه گواهینامه سه ساله؛ 720.000 تومان
 • دفترچه مالکیت؛ 130.000 تومان
 • پلاک ترانزیت خودرو؛ 425.000 تومان
 • کارنه دو پاساژ 5 برگی؛ 202.000 تومان (دفترچه عبور ترانزیتی وسایل نقلیه)
 • کارنه پاساژ 10 برگی؛ 238.000 تومان
 • کارنه پاساژ 15 برگی؛ 274.000 تومان
 • کارنه پاساژ 25 برگی؛ 327.000 تومان
 • کارت عضویت؛ 63.000 تومان
 • مخدوشی غیر چاپگر؛ 14.000 تومان
 • علامت CD و IR؛ 100.000 تومان
 • گواهی حضور؛ 18.500 تومان
 • صدور قبض المثنی؛ 18.500 تومان
 • تغییر تریلر (انتقال پلاک)؛ 93.000 تومان
 • ودیعه کارنه خودروهای شخصی؛ 594.000 تومان
 • تایید سوابق مدارک بین‌الملل اعم از گواهینامه، دفترچه مالکیت، مدارک ترانزیت؛ 27.500 تومان
 • پیگیری مشکلات موردی اعضاء در پهنه جغرافیایی؛ 27.500 تومان
 • پیگیری و هماهنگی جهت بازگشت اعضاء کلوپ به کشور مبداء؛ 27.500 تومان
هزینه های دریافت گواهینامه بین المللی برای سفر به عراق
هزینه های دریافت گواهینامه بین المللی برای سفر به عراق

برای رفتن به کربلا چی لازمه؟

قبل از سفر به کربلا بهتر است یک چک لیست از وسایلی که در طول سفر نیاز دارید تهیه کنید. در طول سفر به کربلا با ماشین شخصی علاوه بر مدارکی که پیش از این نامبرده شد، به وسایل مختلفی نیاز خواهید داشت. اگر در ایام اربعین قصد سفر به کربلا را دارید، شرایط برای شما مهیا خواهد بود و نیازی به وسایل زیاد ندارید، چون موکب های عراقی و ایرانی تا حد زیادی نیاز شما را برطرف می کنند. 

اما اگر در روزهای دیگری از سال قصد سفر به کربلا را دارید، بهتر است با توجه به آب و هوا و زمان سفر خود به عراق وسایل مورد نیاز را جمع آوری کنید. به طور کلی از جمله وسایلی که در سفر به کربلا مورد نیاز شما خواهد بود می توان موارد زیر را نام برد:

 • وسایل بهداشتی فردی
 • داروهای شخصی و ضروری با توجه به لیست داروهای ممنوعه پیاده روی اربعین
 • کفش و لباس مناسب
 • پاسپورت و مدارک شخصی و هویتی
 • تلفن همراه و سیم کارت مناسب
 • چفیه نخی یا کلاه های لبه دار
 • کرم ضد آفتاب
 • وازلین و پماد های سوختگی
 • کوله سبک و مناسب
 • لیوان، قاشق و چنگال
وسایل ضروری در سفر به کربلا
وسایل ضروری در سفر به کربلا

برای رفتن به کربلا چه مدارکی لازم است؟

عده زیادی تصور می کنند که برای سفر به کربلا نیازی به ویزا ندارند. اما به جز روزهای مربوط به پیاده روی اربعین، شما برای سفر به عراق نیاز به ویزا خواهید داشت. به همین دلیل علاوه بر دریافت پاسپورت که حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد، نیاز به ویزای عراق نیز خواهید داشت. همچنین قبل از سفر باید در سامانه سماح مربوط به سازمان حج و زیارت ثبت نام کنید تا بیمه شوید. توجه داشته باشید که اگر به همراه تور های مسافرتی کربلا به عراق سفر کنید، دریافت ویزا بر عهده‌ی شرکت مسافربری است. اما اگر قصد سفر به کربلا با ماشین شخصی را دارید باید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

مدارک لازم برای رفتن به کربلا
مدارک لازم برای رفتن به کربلا

مدارک لازم برای دریافت ویزای کربلا

 1. اصل پاسپورت معتبر به همراه امضا با حداقل 6 ماه اعتبار
 2. عکس پرسنلی 3*4 با زمینه سفید
 3. اصل و کپی کارت ملی
 4. اصل و کپی شناسنامه
 5. ارائه گواهی و بیمه سلامت پزشکی
 6. اجازه نامه پدر یا همسر برای بانوان و افراد زیر 18 سال
مدارک لازم برای دریافت ویزای کربلا 1402
مدارک لازم برای دریافت ویزای کربلا 1402

برای رفتن به کربلا چقدر پول لازم است؟

هزینه های سفر به کربلا به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر بهترین زمان سفر به کربلا از نظر قیمت را می خواهید انتخاب کنید، باید در روزهایی سفر کنید که هیچ مناسبت مذهبی در تقویم نباشد. ایام اربعین قیمت تورها افزایش پیدا می کنند، اما بهترین زمان برای کاهش هزینه های سفر شخصی به کربلا محسوب می شود. 

برای سفر شخصی به کربلا چقدر پول ببریم؟
برای سفر شخصی به کربلا چقدر پول ببریم؟

هزینه های سفر به کربلا در هر زمان از سال متفاوت است و به هتل محل اقامت شما نیز بستگی دارد. بهتر است قبل از سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402، به خوبی در مورد بهترین هتل های کربلا و نجف تحقیق کنید و قیمت آنها را در روز سفر به دست آورید.

هزینه خورد و خوراک در عراق تقریبا مشابه ایران است و شما باید برای یک وعده غذای خوب و با کیفیت حدود 100 تا 200 هزار تومان هزینه کنید. قیمت غذاهای خیابانی مانند فلافل، نزدیک به 20 تا 30 هزار تومان است. اما به هیچ عنوان روی این غذاها حساب باز نکنید، چون حجم کوچکی دارند و نمی توانند یک وعده کامل غذایی محسوب شوند.

هزینه های سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402
هزینه های سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402

هزینه های سفر شخصی به کربلا در اربعین 1402

اگر قصد سفر با ماشین شخصی به کربلا را در ایام اربعین حسینی دارید، حداقل نفری 3 تا 4 میلیون تومان نیاز دارید. شما در ایام اربعین بیشترین هزینه ای که خواهید داشت به حمل و نقل و هزینه بنزین مربوط می شود.

هزینه های سفر به کربلا با ماشین شخصی در اربعین 1402
هزینه های سفر به کربلا با ماشین شخصی در اربعین 1402

برای سفر به کربلا چه پولی ببریم؟

در سفر به کربلا و نجف، بهتر است که پول عراقی و دینار این کشور را به همراه داشته باشید. البته افرادی در بازار یا مسائل مربوط به حمل و نقل هستند که پول ایرانی هم قبول می کنند، ولی معمولا برای پرداخت پول ایرانی باید کمی بیشتر بپردازید. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به سفر، پول های خود را به دینار عراقی تبدیل کنید.

برای سفر به کربلا چه پولی ببریم؟
برای سفر به کربلا چه پولی ببریم؟

هزینه عوارض خروج از کشور

علاوه بر هزینه های پاسپورت و ویزای عراق، باید هزینه عوارض خروج از کشور را نیز بپردازید. نرخ عوارض خروج از کشور سالیانه تغییر می کند و برای سفر های اول تا سوم متفاوت است. اما هزینه عوارض خروج از کشور در سال 1402 به شرح زیر است:

 • برای سفر عادی اول ۴۰۰ هزار تومان 
 • برای سفرهای عادی دوم ۶۰۰ هزار تومان 
 • برای سفر عادی سوم 800 هزار تومان 
توجه داشته باشید که زائرین اربعین حسینی، از پرداخت عوارض خروج از کشور معاف هستند.
هزینه عوارض خروج از کشور کربلا در سال 1402
هزینه عوارض خروج از کشور کربلا در سال 1402

هزینه اقامت در کربلا

یکی از مهمترین مسائل که قبل از سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402 باید به آن توجه داشته باشید، هزینه اقامت و قیمت هتل های کربلا است. شما در طول سفر به کربلا احتمالا به نجف هم سفر خواهید کرد، بنابراین بهتر است با قیمت اقامت در هتل های نجف و حتی سامرا و کاظمین هم آشنا شوید. 

معمولا قیمت هتل های کربلا به نزدیکی آنها به بین الحرمین بستگی دارد، بنابراین اگر به دنبال اقامت ارزان قیمت در کربلا هستید، باید به سراغ هتل های دور تر از حرم مطهر امام حسین (ع) بروید. معمولا هتل های ارزان قیمت کربلا که دو ستاره هستند، برای اقامت هر نفر به مدت یک شب، 400 تا 700 هزار تومان دریافت می کنند. این قیمت برای هتل های سه ستاره به 1 میلیون تومان و برای هتل های 4 ستاره و 5 ستاره به بالای یک تا دو میلیون می رسد.

قیمت هتل های کربلا در سال 1402
قیمت هتل های کربلا در سال 1402

مسیر حرکت از تهران به کربلا

اگر نگاهی به نقشه بیندازید متوجه می شوید که برای سفر به کربلا از تهران با ماشین شخصی، باید از مسیر ایلام عبور کرده و به یکی از مرزهای مهران، خسروی، شلمچه و یا چذابه برسید. البته برای اربعین حسینی 1402 مرزهای باشماق و تمرچین هم به روی زائرین باز شده است.

مسیر حرکت از تهران به کربلا با ماشین شخصی
مسیر حرکت از تهران به کربلا با ماشین شخصی

ورود به گمرک ایران و عراق با ماشین شخصی

هنگامی که به یکی از مرزهای عبوری رسیدید، باید به همراه سرنشینان وارد پایانه های مرزی شوید تا مدارک خود را ارائه دهید. در این پایانه ها از شما برگه عوارض خروج از کشور درخواست می شود که بهتر است در شهر مبدا پرداخت کرده باشید، چون در پایانه مرزی صف های طولانی برای انجام این کار ایجاد می شود. 

پس از آن با عبور از گیت خروج، مهر خروج بر روی پاسپورت شما حک خواهد شد و در مراحل بعدی مهر ورود به خاک عراق روی پاسپورت شما ثبت می شود. اگر در ایام اربعین به کربلا سفر می کنید، انتظار شلوغی پایانه های مرزی و صف های طولانی را به خصوص در مرز مهران داشته باشید.

پس از انجام کارهایی که گفته شد، از طریق کانکس گمرک ایران با پرداخت هزینه های مربوطه که نزدیک به 7.500.000 تا 8.000.000 تومان است، برگه اجازه عبور را دریافت می کنید و با ارائه برگه کاپوتاژ خودرو و پاسپورت، به همراه ماشین شخصی وارد خاک عراق می شوید. البته در این مراحل چندین بار بازرسی بدنی صورت خواهد گرفت و خودروی شما به دقت توسط مرزبانی بازرسی خواهد شد.

ورود به گمرک ایران و عراق با خودرو شخصی
ورود به گمرک ایران و عراق با خودرو شخصی

کلام آخر

به طور کلی سفر به کربلا با ماشین شخصی در سال 1402 می تواند دارای مزایا و معایب مختلفی باشد. همانطور که در این مقاله تمام مراحل این سفر را بیان کردیم، احتمالا متوجه شدید که مراحل اداری زیادی را باید برای عبور خودروی شخصی از مرز طی کنید. در حالی که با سفر به کربلا به همراه تور یا کاروان های مختلف، هیچ کدام از این دغدغه ها را نخواهید داشت. همچنین در ایام اربعین به راحتی می توانید با ماشین شخصی تا پایانه های مرزی سفر کنید و با پارک کردن ماشین در پارکینگ های تعبیه شده، به سمت کربلا حرکت کنید که در این صورت بهتر است راهنمای کامل پیاده روی اربعین 1402 را به خوبی مطالعه کنید.

سوالات متداول

برای سفر اول 400 هزار تومان، برای سفر دوم 600 و سفر سوم 800 هزار تومان است.

13 Comments
 1. مهدی says

  سلام . ممنون از اطلاعات خوبتون . اما بعضی از اطلاعات اشتباه است . من کاپوتاژ رو به مبلغ یک میلیون و ششصد انجام دادم و گواهینامه الان ۳۶۰ هزار تومان و برگ ir به مبلغ ۱۰۰هزار تومان . در ضمن گمرک عراق از هر ماشین ۷میلیون و پانصد هزار پول خاک میگیره . من با ماشین شخصی زیاد سفر میکنم .

 2. Mahdi says

  سلام بعد از این همه داستان ها برای بنزین زدن توی عراق مشگلی ندارید یعنی مثل اینجا سهمیه یا کارتی چیزی بخواد .

  1. سیدحسین says

   درعراق چجوری وباچه کارتی بنزین بزنیم

 3. مهدی says

  بنزین در عراق حدود لیتری ۱۸ هزار تومن است که با پرداخت پول عراقی سوختگیری میکنید.

  1. عباس says

   سلام
   با این تفاصیل
   ۱و۶۰۰ بابت کوپوتاژ
   ۱۰۰ برگه ir
   ۷و۵۰۰ هزینه ورود به عراق
   سرجمع میشه ۹و۲۰۰

  2. عباس says

   سلام

 4. عباس says

  سلام
  با این تفاصیل
  ۱و۶۰۰ بابت کوپوتاژ
  ۱۰۰ برگه ir
  ۷و۵۰۰ هزینه ورود به عراق
  سرجمع میشه ۹و۲۰۰
  از تهران تا مهران رفت و برگشت هم حدودا ۴۰۰ت بنزین.
  میشه ۹و۶۰۰
  توی عراق نمی‌دونم چقد بنزین میخواد!
  همین‌جوری حساب سرانگشتی قریب به ۱۰میلیون میشه.

  حالا سؤال فنی‌تخصصیش اینجاست که برای یه خانواده ۵نفره، کدوم میصرفه؟!
  ۱- مراحل اداری کاپوتاژ و هزینه‌ی ۱۰میلیون به بالا؟
  ۲- تا مهران با ماشین شخصی و بعدش با ماشینای اونجا تردد کرد.؟!

  اصلا قیمت از مهران تا نجف. از نجف تا کربلا. از کربلا تا مهران، چقدره هزینه‌های ماشین ون؟

  1. علی says

   سلام
   بهترین راه واقتصادی ترین کار رفتن با خودرو شخصی به مرز و تردد رفتن به کربلا و عتبات بهماشین های عراقی
   مهران تا کربلا 15 دینار

 5. محمودقادری says

  سلام دوستان تا 1402/06/20اجازه خروج به خودروی شخصی داده نمیشه حتی از باشماق وتمرچین من از یزد رفتم تمرچین هر چی هم التماس کردم زن بچه همراهم هست نذاشتن عبور کنم فقط پیاده وبا خودروی عمومی

 6. ابوالفضل says

  سلام قبل از خروج از کشور گمرک پول یک باک بنزین را به قیمت بنزین عراق از شما میگره سال ۱۴۰۱ برای باک ۵۵ لیتری ۵۶۰۰۰۰ تومن گرفتند و زمانیکه وارد عراق می شوید گمرگ مبلغ صد دلار میگیره که می بایست حتما دلار همراهتون باشه و هزینه بیمه ۳۵۰۰۰۰ دینار و یه هزینه ۱۵۰۰۰۰ دیناری هم میگیرند( هزینه ها مربوط به سال ۱۴۰۱ هستش)

  1. مهرداد says

   سلام مطمئن هستید برای بیمه ۳۵۰/۰۰۰دینار
   و ۱۵۰/۰۰۰ دینار؟؟؟

 7. علی says

  09338944517
  شماره موبایل بنده.کسی خواست راهنماییش می کنم.۱۴۰۱ با ماشین شخصی رفتم عراق .امسال هم می‌خوام برم

 8. علی says

  بنده دقیقا 1 هفته قبل از اربعین 1402 از مرز باشماق با خودروی شخصی به همراه خانواده وارد عراق شدم و هیچ مشکلی هم نداشتم ضمن اینکه کلا 100 هزار تومان برای برگه کاپوتاژ در گمرک ایران و 1237500 تومان بابت مابه‌التفاوت قیمت بنزین (سمند، پژو، دنا و پارس با احتساب ۷۵ لیتر حجم باک ضرب در ۱۶۵۰۰ تومان مابه‌التفاوت قیمت بنزین) و 40 دینار هم به گمرک عراق دادم.
  تو عراق هم 40 لیتر بنزین زدم که شد 20 دینار.
  نه پلاک بین‌المللی گرفتم و نه گواهینامه بین‌المللی
  7 میلیون و 8 میلیون تومان هم نمیدانم چیه که این دوستان میگن!!!؟

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.