چرا در هواپیما باید گوشی را خاموش کنیم؟ [خاموش کردن گوشی در هواپیما]

خاموش کردن گوشی در هواپیما و دلیل اینکه چرا در هواپیما باید گوشی مان را خاموش کنیم؟ این سوالی است که احتمالا دغدغه همه‌ی مسافرین هوایی محسوب می شود. گوشی موبایل در این روزها به یکی از مهمترین وسایل همراه ما تبدیل شده است. به شکلی که شاید برای لحظات کوتاهی هم از آن نمی توانیم جدا شویم. اما در سفر با هواپیما گاهی اوقات اجازه استفاده از گوشی را نخواهید داشت.

اما علت خاموش کردن گوشی در هواپیما چیست؟ جوابی که در حال حاضر در ذهن ها جا افتاده، اختلال در امواج رادیویی و ارتباطات با برج مراقبت است. اما آیا علت اصلی خاموشی گوشی همین است؟ تا انتهای دانستنی های سفر با ما همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

علت خاموش کردن گوشی در هواپیما

در صورتی که گوشی های موبایل روشن باشند، شروع به فرستادن سیگنال و ایجاد نویز می کنند. البته در حال حاضر وسایل رادیویی و ارتباطی هواپیماها آنقدر پیشرفته هستند که بعید است این سیگنال ها خطری داشته باشند. اما با توجه به تعداد بالای مسافرین و در نتیجه تعداد بالای گوشی موبایل در هواپیما، ممکن است مقدار سیگنال ها بالا رفته و برای خلبان ایجاد مزاحمت کند. برای احتیاط اکثر شرکت های هواپیمایی در ابتدای پرواز به مسافران توصیه می کنند که گوشی خود را در هواپیما خاموش کنند.

حالت هواپیما گوشی هم روش دیگریست که به مسافرین پیشنهاد می‌شود تا از خاموش کردن گوشی در هواپیما جلوگیری شود. اما حالت هواپیما گوشی چیست؟ احتمالا همگی در قسمتی از گوشی های ساده یا هوشمند خودمان تصویری از هواپیما را دیده ایم. شما با انتخاب این گزینه می توانید حالت پرواز گوشی را فعال کنید. انتخاب حالت پرواز گوشی این امکان را به شما می دهد که از تمام امکانات گوشی خود استفاده کنید ولی سیم‌کارت شما به حالت غیرفعال تبدیل شده و از فرستادن سیگنال جلوگیری می‌شود.

روشن شدن حالت پرواز گوشی علاوه بر قطع آنتن، بلوتوث و وای فای شما را هم قطع خواهد کرد. در واقع شما با انتخاب این گزینه کلیه‌ی راه های ارتباطی گوشی را مسدود خواهید کرد.

خاموش کردن گوشی در هواپیما
چرا باید در هواپیما موبایل را خاموش کنیم؟

حالت هواپیما برای گوشی ضرر دارد؟

حالت هواپیما برای گوشی شما ضرری ندارد، بلکه سود هم دارد. شما با روشن کردن حالت هواپیما می توانید به مصرف بهینه‌ی باتری گوشی کمک کنید. اگر در مسیر مسافرت بودید و شارژ باتری شما به سرعت در حال کاهش بود، حالت پرواز گوشی بهترین راه حل محسوب می شود.

همچنین حالت پرواز گوشی هنگام خواب می تواند به سلامتی شما کمک کند. همانطور که می دانید و قطعا شنیده اید، گوشی های موبایل و به طور کلی تکنولوژی های پیشرفته‌ی امروزی می توانند برای انسان ها مضر باشند. به عنوان مثال بسیاری از این فرستنده های سیگنال می توانند باعث عقیم شدن مردان یا مشکلات هورمونی در بدن انسان شوند. شما وقتی گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید از فرستادن این امواج مضر توسط گوشی جلوگیری کرده اید و به سلامت خودتان کمک کرده اید. پس حالت پرواز فقط مربوط به بخش خاموش کردن گوشی در هواپیما نمی شود و در زندگی روزمره‌ی شما هم موثر است.

خطرات ناشی از خاموش نکردن گوشی در هواپیما 

شاید شما هم شایعاتی در مورد سقوط هواپیما در صورت عدم خاموش کردن گوشی در هواپیما شنیده باشید. اما سقوط هواپیما بخاطر خاموش نشدن گوشی ها کمی اغراق آمیز است. در بدترین شکل ممکن هم که تصور کنیم، این کار باعث اختلال جزئی در ارتباط خلبان و برج مراقبت می شود که البته این موضوع هم به اندازه کافی خطرناک است. 

ممکن است این اختلال در حد نویز و صداهای ناهنجاری باشد که به گوش خلبان می رسد و تمرکز او را برهم می زند. پس به هر حال بهتر است به درخواست مهمانداران و مسئولین هواپیما توجه کنید و اگر از شما تقاضا کردند که گوشی خود را خاموش کنید، بی معطلی این کار را انجام دهید.

خطرات ناشی از خاموش نکردن گوشی در هواپیما
اگر در زمان پرواز گوشی را خاموش نکنیم، چه می شود؟

چگونه گوشی را از حالت هواپیما خارج کنیم؟

برای خارج کردن گوشی از حالت هواپیما کافیست آیکون هواپیما در گوشی را لمس کنید. اگر با انگشت خود صفحه را از بالا به پایین بکشید چندین آیکون را مشاهده می کنید از جمله آیکون های مربوط به آنتن، شارژ، وای فای، لوکیشن و البته حالت پرواز. شما با لمس نشانه‌ی هواپیما می توانید گوشی را از حالت هواپیما خارج نمایید. اگر با خاموش نشدن حالت هواپیما در گوشی سامسونگ مواجه شدید می توانید به قسمت تنظیمات گوشی خود مراجعه کنید و از آن قسمت اقدام به خاموش کردن حالت پرواز کنید.

امکان استفاده از اینترنت در هواپیما

اگر به دنبال علت خاموش کردن گوشی در هواپیما بروید، احتمالا به امکان استفاده از اینترنت در هواپیما هم فکر می کنید. آیا می توان در هواپیما به اینترنت وصل شد؟ جواب این سوال مثبت است. همانطور که قبل تر گفتیم، برخی از شرکت های هواپیمایی به خاموش کردن گوشی در هواپیما اصرار دارند، اما بعضی از ایرلاین ها نه تنها دیگر با این مسئله مشکلی ندارند، بلکه برای مسافرین اینترنت وای فای هم فراهم کرده اند. با پیشرفت تکنولوژی خاموش کردن گوشی در هواپیما دیگر دغدغه‌ی مسافرین نیست و در آینده ای نزدیک می توانید در اوج آسمان به اینترنت پرسرعت دسترسی پیدا کنید.

اتصال به اینترنت وای فای در آسمان به کمک دکل های مخابراتی یا اینترنت ماهواره ای مقدور است. البته باید بدانید که این امکان با توجه به هزینه های زیادی که اینترنت ماهواره ای روی دوش ایرلاین ها می گذارد، در تمام دنیا خیلی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. اما اتصال به دکل های مخابراتی زمینی این روزها در کشورهای پیشرفته ای مثل آمریکا کاملا ممکن شده است. ارتباط هواپیما به صورت متوالی بین دکل های مختلف جابجا می شود تا اینترنت مسافرین تامین شود. به هر حال این امکان همیشه فراهم است که شما به وای فای کابین خلبان متصل شوید.

 آیا موبایل در هواپیما آنتن میدهد؟

همانطور که گفتیم شما امکان اتصال به اینترنت در هواپیما را دارید و می توانید از این طریق با افراد دیگر ارتباط داشته باشید. اما دغدغه دیگر مسافرین آنتن دهی موبایل در هواپیما است. تلفن های همراه اغلب تا ارتفاع خاصی آنتن می دهند و اگر از آن ارتفاع عبور کنید گوشی شما از دسترس خارج می شود. پس با این حساب گوشی شما فقط در ارتفاعات کمی که هنوز هواپیما از زمین بلند نشده است یا در حال فرود هواپیما آنتن خواهد داشت، اطلاعات کامل تر در این باره را می توانید از کارشناسان حرفه ای همیارتریپ بپرسید.

 

سوالات متداول

بستگی به پرواز شما دارد. در مواردی بله این امکان برای شما فراهم است تا به اینترنت وای فای کابین خلبان متصل شوید.

در پرواز با توجه به خاموش کردن گوشی در هواپیما، تلفن هایی قرار گرفته است که از امواج بسیار ضعیفی استفاده می کنند. این امواج تاثیر زیادی روی ارتباطات خلبان ندارد و مشکل ساز نخواهد شد. این تلفن ها فقط در مواقع ضروری مورد استفاده قرار می گیرند.

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.