هزینه سفر به کربلا در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

هزینه سفر به کربلا به عوامل متعددی مانند زمان سفر، میزان روزهای اقامت و نوع تور شما بستگی دارد. هزینه سفر عتبات عالیات توسط سازمان حج و زیارت تعیین می شود و یک بازه از مبالغ را نسبت به هتل، تور، پرواز و یا نوع سفر زمینی مشخص می کند. در سال 1402 مبلغ تعیین شده برای تورهای زمینی و هوایی کربلا، 4.750.000 تومان تا 17.000.000 تومان است که این بازه می تواند با توجه به مسائلی که عنوان شد متغیر باشد. در این مقاله قصد داریم عوامل موثر در هزینه سفر به کربلا را بررسی کنیم و حداقل و حداکثر هزینه ای که برای سفر به کربلا لازم است را بیان کنیم.

هزینه های سفر به کربلا در سال 1402
هزینه های سفر به کربلا در سال 1402

هزینه سفر به کربلا با تور هوایی

تورهای هوایی کربلا در حال حاضر از تهران، قم، مشهد و یزد راه اندازی شده اند و با برنامه ریزی های سازمان حج و زیارت، قرار است تورهای کربلا از کرمان نیز راه اندازی شوند. البته تورهای زمینی از اکثر شهرهای ایران راه اندازی شده اند و این مسئله به تورهای هوایی کربلا مربوط می شود. بازه قیمت تورهای هوایی کربلا از 13 میلیون تا 17 میلیون تومان است که تمام این تورها به مدت 8 روز می باشند. 

قیمت تور هوایی کربلا
قیمت تور هوایی کربلا

این هزینه ها در مدت زمان اربعین و یا عید نوروز کمی با افزایش روبرو می شوند که البته بنا به دستور سازمان حج و زیارت باید از این اتفاق جلوگیری شود. اما مسئله مهم در سفر به کربلا در زمان اربعین، شلوغ بودن و سختی رزرو بلیت است. به همین علت باید سعی کنید از چند هفته قبل برای رزرو بلیط و یا خرید تور کربلا اقدام کنید.

توجه داشته باشید که قیمت تور هوایی کربلا 1402 برای کودکان زیر 2 سال و 2 تا 12 سال متفاوت است. برای کودکان زیر 2 سال، 10 درصد از هزینه بزرگسالان و برای کودکان 2 تا 12 سال باید 80 درصد از هزینه های بزرگسالان را بپردازید.

هزینه سفر به کربلا با تور هوایی
هزینه سفر به کربلا با تور هوایی

هزینه سفر به کربلا با تور زمینی

سفرهای زمینی هزینه های کمتری در پی خواهند داشت، اما نرخ این تورها هم به شهر مبدا، امکانات رفاهی تور و زمان سفر شما بستگی خواهد داشت. سفر به کربلا با تور زمینی معمولا به مدت 7 الی 8 شب برگزار می شود که هزینه ای نزدیک به 5 تا 7 میلیون دارند. این مبلغ می تواند برای تورهای کربلا از شهرهای دورتر و شرقی ایران، نزدیک به 7 میلیون و شهرهای نزدیک تر، تا 4.700.000 تومان نیز برسد.

در تورهای زمینی هم مانند تورهای هوایی، هزینه های کودکان 2 سال و 2 تا 12 سال متفاوت است. در تور زمینی کربلا هزینه کودکان زیر 2 سال رایگان است و شما فقط باید هزینه بیمه سفر را بپردازید، اما برای کودکان 2 تا 12 سال، باید 80 درصد از هزینه بزرگسالان را برای آنها پرداخت کنید.

هزینه سفر به کربلا با تور زمینی
هزینه سفر به کربلا با تور زمینی

هزینه سفر به کربلا در پیاده روی اربعین

اگر قصد سفر به کربلا در ایام اربعین را دارید، هزینه های شما به شدت کاهش پیدا می کند. به صورتی که حتی ممکن است فقط با 1.500.000 تومان این سفر را به اتمام برسانید. البته در این ایام هزینه اتوبوس ها، کرایه های داخل مسیر و در برخی موارد بلیت هواپیما افزایش می باید، اما سفر شخصی به صورت زمینی بسیار ارزان قیمت خواهد بود. در ادامه به بررسی ریز هزینه ها در این سفر می پردازیم.

هزینه سفر به کربلا در پیاده روی اربعین
هزینه سفر به کربلا در پیاده روی اربعین

هزینه دریافت پاسپورت

در ایام اربعین شما قبل از هر چیز باید برای دریافت پاسپورت و در صورت دارا بودن آن، باید برای تمدید آن اقدام کنید. در مرحله بعد باید در سامانه سماح ثبت نام و خودتان را بیمه کنید که هزینه بسیار کمی از شما دریافت می شود. در جدول زیر می توانید هزینه دریافت پاسپورت برای کربلا را مشاهده کنید.

هزینه های سفر به کربلا در سال 1402مبلغ به تومان
دریافت فرم1.000
وجه سازمان شهرداری3.750
سازمان نیروی انتظامی75.000
هزینه انگشت نگاری15.000
هزینه دادرسی20.000
عکس و احراز هویت42.000
هزینه دفتر33.000
جمع کل هزینه های دریافت پاسپورت204.000

هزینه دریافت پاسپورت برای اربعین
هزینه دریافت پاسپورت برای اربعین

هزینه های رسیدن به مرز

پس از آن هزینه دیگری نخواهید داشت، جز اینکه خودتان را با ماشین شخصی و یا وسیله حمل و نقل عمومی به یکی از مرزهای مجاز سفر به کربلا برسانید. مرزهای مهران و خسروی که از معروف ترین مرزها هستند می توانند گزینه مناسبی برای شما باشند. اگر به وسیله ماشین شخصی قصد سفر به مرز را دارید هزینه کمی برای پارکینگ و پس از آن حمل و نقله تا پایانه مرزی را باید بپردازید.

اما اگر قصد سفر به مرز با حمل و نقل عمومی را دارید، شما به نزدیکترین شهر مرزی خواهید رسید. نزدیکترین شهر به مرز مهران، ایلام است. نزدیکترین شهر به مرز خسروی، کرمانشاه و نزدیکترین شهر به مرز شلمچه و چذابه، اهواز یا خرمشهر است. شما با تهیه بلیت اتوبوس می توانید خودتان را به این شهرها برسانید و پس از آن تا مرز باید تاکسی بگیرید و یا از اتوبوس های که مقرر شده اند استفاده کنید تا به پایانه مرزی برسید.

هزینه های رسیدن به مرز در سفر زمینی به کربلا
هزینه های رسیدن به مرز در سفر زمینی به کربلا

هزینه حمل و نقل از مرز تا نجف

پس از عبور از مرز، تقریبا آخرین هزینه را باید برای رسیدن به نجف بپردازید. توجه داشته باشید که تاکسی یا ون ها و مینی بوس های عراقی از مرز مهران به سمت نجف حرکت می کنند، اما از مرز خسروی شما به ندرت ماشینی برای مقصد نجف پیدا خواهید کرد. به همین دلیل باید از مرز خسروی به سمت کاظمین و یا سامرا حرکت کنید، سپس از آن شهر به نجف عزیمت کنید. سعی کنید قبل از سفر، دینار عراقی خریداری کنید تا در هزینه های حمل و نقل عراقی دچار مشکل نشوید.

در سال گذشته نرخ سفر از مرز مهران به نجف، حدود 10 تا 15 هزار دینار بود که در صورتی شلوغی و کمبود ماشین احتمالا مجبور شوید کمی این مبلغ را افزایش دهید. از مرز خسروی تا سامرا نیز باید نزدیک به 10 هزار دینار برای هر نفر و برای سفر به کاظمین نفری 15 تا 20 هزار دینار پرداخت می کردید. هزینه سفر از کاظمین تا نجف نزدیک به 8 تا 15 هزار دینار و از سامرا تا نجف، 10 الی 15 هزار دینار بود، که احتمالا این مبالغ آخرین هزینه های شما برای رسیدن به کربلا باشند. 

هزینه حمل و نقل از مرز ایران تا نجف
هزینه حمل و نقل از مرز ایران تا نجف

هزینه های نجف تا کربلا

پس از رسیدن به نجف و حرم مطهر امام علی (ع) دیگر هزینه ای شامل حال شما نخواهد شد، چون موکب ها محل مناسبی برای تامین غذا و جای خواب شما هستند. از حرم امام علی (ع) باید 200 عمود را طی کنید تا به مسیر پیاده روی اربعین برسید و پس از آن هم 1452 عمود برای رسیدن به بین الحرمین در پیش خواهید داشت. در طول این مسیر همیشه موکب ها حی و حاضر هستند و به صورت شبانه روزی به شما خدمات ارائه خواهند داد. 

تنها هزینه ای که ممکن است در این مسیر به شما تحمیل شود، هزینه حمل و نقل برای طی کردن چندین عمود به وسیله ماشین است. این مبلغ نسبت به تعداد عمودی که طی می کنید بستگی خواهد داشت، اما حداکثر مبلغی که برای طی شدن این مسیرها باید بپردازید، نزدیک به 5 تا 8 هزار دینار است. 

هزینه بازگشت به مرز از کربلا

بازگشت به مرز از کربلا، آخرین مرحله‌ی سفر شما خواهد بود. پس از اینکه یک دل سیر زیارت کردید و از سفر زیارتی کربلا لذت بردید، وقت بازگشت به میهن رسیده است. معمولا ماشین های زیادی برای رساندن شما از کربلا به مرز مهران وجود دارند، اما برای مرزهای دیگر، به سختی ماشین پیدا می شود. مبلغ این حمل و نقل از کربلا تا مهران حدود 10 هزار دینار است، اما تا مرز خسروی، شلمچه و دیگر مرزها، به علت کمبود ماشین ممکن است مبلغ بیشتری را بپردازید. این هزینه ممکن است از 10 تا 25 هزار دینار متفاوت باشد.

هزینه بازگشت به مرز از کربلا
هزینه بازگشت به مرز از کربلا

کلام آخر

در این مقاله از همیار تریپ هزینه های سفر به کربلا را بررسی کرده ایم. تورهای کربلا مطمئنا یکی از پرطرفدارترین و بهترین تورهای خارجی محسوب می شوند که قبل از خرید آنها باید از هزینه های آن مطلع شوید. البته شما برای سفر به کربلا، علاوه بر تورهای هوایی و زمینی، می توانید سفر شخصی در اربعین را نیز انتخاب کنید. مطمئنا ارزانترین روش سفر به کربلا، سفر در ایام اربعین است، اما گرانترین نوع سفر که با بهترین امکانات رفاهی سفر به کربلا را تجربه خواهید کرد، با تورهای هوایی است. با مطالعه‌ی این مقاله از هزینه های دریافت پاسپورت تا هزینه های تور هوایی و زمینی کربلا را مطلع خواهید شد.

سوالات متداول

هزینه تورهای زمینی کربلا از 4.700.000 تومان تا 7 میلیون می باشد.

هزینه تورهای هوایی از 13 تا 17 میلیون تعیین شده است که با توجه به هتل و نوع هواپیما این هزینه ها متغیر خواهد بود.

هزینه ون از مرز مهران تا نجف، برای هر نفر 17 هزار دینار است، اما هزینه تاکسی برای هر نفر 25 هزار دینار است.

قیمت بلیط هواپیما از تهران به کربلا با تور، برای هر نفر از 13.200.000 تومان شروع می شود، اما از شهر یزد این مبلغ 14.710.000 و از شهر مشهد 16.570.000 برای هر نفر است.

قیمت بلیط اتوبوس کربلا در سال 1402 به نوع اتوبوس و شهر مبدا شما بستگی دارد. هزینه های سفر با اتوبوس از شهر مبدا تا پایانه های مرزی، حدود 300 تا 400 هزار تومان است. اما داخل شهرهای عراق، هزینه اتوبوس نسبت به هزینه ون و تاکسی، معمولا 3 تا 5 هزار دینار ارزانتر است.

هزینه حمل و نقل از شلمچه تا نجف با ماشین های ون یا اتوبوس، از 12 تا 15 هزار دینار است، اما هزینه این مسیر با ماشین های سواری تا 25 هزار دینار هم می رود.

6 Comments
 1. ماهیسا says

  خیلی سایت خوبیه سلیس و روان اطلاعات سفر رو در اختیار قرار میده لحن صمیمی و مودب هم داره
  خدا خیرتون بده نماد یه صفحه ی ایرانی واقعی

 2. ناصر says

  ممنون اطلاعات خوبی دادید

 3. بهرام نوبهار says

  بنام خالق زمین و آسمان بنام خالق انس و جنس وافرینده انسان.بنده جوانی۳۵ساله هستم که از وقتی چشم به دنیا نهادم روز خوش شود آرزو برام تو این زندگی ولی بازم شکرش را به جا اوردم بنده به دلیل مصرف گرتون
  هر دو لگن جلوی پاهام سیاه شوده وگسی را ندارم جز خدا تا کمکم کند بروم عمل؟مادرم از وقتی من به دنیا آمدم بیماری اعصاب وروان داشت و ۳۰ساله تو تیمارستان زندگی می‌کنه و کسی و هم بجز من ندارد و پدرم هم آدمی الکلی معتاد و عیاش هست و که تا به امروز ۳تا زن گرفته و هر ۳ را طلاق داده و از هر کدوم بچه ای و بدبخت کرده خانواده پدرم هم نه به خدا ایمان دارند نه به آخرت یا به خاطره خدا کمکم کنید یا دعا کنید خدا هرچه زودتر این عمر باقی مانده ام به پایان برسد تا منم طمع راحت نفس کشیدن و بفهمم

  1. نویسنده says

   امیدت به خدا باشه اون هیچ وقت بنده‌اش تنها نمیزاره دعا میکنم سلامتیت رو بدست بیاری حال خودت ومادرت خوب بشه که‌ با پاهای خودت انشالله اربعین حسینی زیارت امام حسین بری

 4. مهدی says

  پولداران با هواپیما ، متوسط های مرفح با قطار ، فقرا با پای پیاده راهی کربلا هستند ،

 5. حسن says

  کاش هزینه مرزهای دبگه تاشهرهای عراق راهم میزاشتین

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.