Browsing Category

جاذبه های داخلی

یکی از کشورهای پهناور و با اصالت در خاورمیانه، کشور ایران است که به سرزمین چهار فصل نیز شناخته می‌شود. ایران جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به سواحل زیبا و چشم‌نواز، کوه‌های مرتفع و استوار، آب و هوای چهار فصل و مطبوع، آثار باستانی به جا مانده از تمدن‌های کهن و... اشاره کرد. بازدید از بهترین جاهای دیدنی دنیا یکی از کارهایی است که می‌تواند احوالات روحی افراد را عوض کرده و تاریخ را در نظر ایشان بازسازی کند. به بیان بهتر هر فرد برای یک بار هم که شده باید از این زیبایی‌ها بازدید کند و در رابطه با تاریخ این کشور بزرگ و تاریخی اطلاعات لازم را به دست آورد.
نکته جالب توجه این است که سازمان جهانی یونسکو، کشور ایران را به عنوان یکی از 26 کشور در جهان می‌داند که فرهنگی بسیار غنی دارد؛ یونسکو بر این عقیده است که ایران از بابت گنجینه‌های طبیعی و تاریخی، جزء ثروتمندترین کشورها محسوب می‌شود. برای بازدید از این آثار کهن، ابتدا باید از موقعیت آن‌ها اطلاع حاصل کرد و سپس با سفر به این مناطق، خاطراتی ماندگار را به ثبت رساند.
بهترین جاهای دیدنی ایران
بهترین جاهای دیدنی ایران

بهترین جاهای دیدنی ایران برای مسافرت

همان‌گونه که بیان شد، بازدید از بهترین مکان های دیدنی ایران و جهان برای افراد زیادی جذاب و جالب توجه است. همین امر سبب شده تا آشنایی با آثار باستانی و طبیعت زیبای ایران برای مردمان سرتاسر جهان به امری جذاب تبدیل شود. جاذبه‌های گردشگری ایرانی در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند که عبارت‌اند از:

جاذبه‌های تاریخیجاذبه‌های طبیعی
بناها و سازه‌های تاریخیجنگل‌ها و باغ‌های ملی
سنگ نگاره‌های تاریخیدریاها و دریاچه‌ها
عمارت‌ها و خانه‌های تاریخیدشت‌های وسیع و کوه‌های پر جاذبه

از جمله زیباترین جاذبه‌های گردشگری در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخت جمشید

تخت جمشید یکی از قدیمی‌ترین، با اصالت‌ترین و بهترین جاهای دیدنی ایران بوده و همچنین از بناهای به جا مانده از دوره هخامنشیان در ایران به شمار می‎رود که یادگاری از کاخ بزرگ و مجلل آن دوران تاریخی بوده است. این بنای باستانی که این روزها تنها ستون‌هایی از آن باقی مانده در زمین‌های مرودشت استان فارس قرار دارد و سالانه پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران جهان می‌باشد. باید گفت بنایی که امروزه از آن با عنوان تخت جمشید یاد می‌شود، در دوران باستان با نام پارسه شناخته می‌شده و اعیان و اشراف آن دوره، رفت و آمد زیادی به درون آن داشته‌اند.
کتیبه به جا مانده از خشایارشاه در ساختمان دروازه و همچنین یکی از لوح‌های به جا مانده از دوره ایلامی، گواه خوبی بر این ادعا هستند که نام این محل در ابتدا پارسه بوده است؛ این نام از قوم ایرانی پارس گرفته شده که یونانی‌ها از آن با عنوان پرسیس نیز یاد می‌کردند. حکاکی‌ها و دیوار نوشته‌های موجود در این بنا، به روایت داستان‌های تاریخی این دوره می‌پردازند و احوالات خوبی را برای بیننده تداعی می‌کنند.
تخت جمشید از بهترین جاهای دیدنی ایران
تخت جمشید از بهترین جاهای دیدنی ایران

پاسارگاد

یکی از بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران پاسارگاد نام دارد که در منطقه مرغاب دشت پاسارگاد، در حوالی شهر پاسارگاد واقع شده است. این جاذبه تاریخی و گردشگری حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و داستان‌های دوره‌های قبل را برای بازدید کنندگان بازگو می‌کند. باید گفت که پاسارگاد، زادگاه دولت تاریخی هخامنشیان بوده و در آن زمان به عنوان اولین پایتخت این حکومت انتخاب شده است. مقبره کوروش، مهم‌ترین جاذبه گردشگری در این ناحیه است که به عنوان ششمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران از محبوبیت زیادی در میان مخاطبان برخوردار شده.
البته مقبره کوروش که بنابر ادعاهای موجود، به دستور خود او ساخته شده فاصله نسبتا زیادی با شهر دارد و گردشگران برای بازدید از این مکان تاریخی، فاصله‌ای طولانی را طی می‌کنند.

مسجد نصیرالملک

اگر به دنبال یکی از جاهای دیدنی مرکز ایران می‌گردید تا از آن بازدید کنید، مسجد نصیرالملک یک انتخاب مناسب برای شما خواهد بود.  این مسجد تاریخی در منطقه گود عرب واقع شده و یکی از شگفت‌آورترین معماری‌های ایرانی_ اسلامی به شمار می‌رود. برای ورود به این مسجد باید از یک درب چوبی گذر کنید و به محض ورود با منظره‌ای زیبا از جمله کاشی‌کاری‌های جذاب، نورپردازی‌های دل‌انگیز و فریبنده روبرو شوید. اغلب مساجد موجود در ایران زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارند و حالتی عرفانی برای نمازگزاران فراهم می‌آورند؛ این مسجد نیز از این قاعده مستثنی نیست و معماری خاص این مکان، سبب جذابیت بیشتر آن نیز شده است. شبستان‌های مسجد نصیر الملک با داشتن شیشه‌های رنگی، نور را به شکلی خارق‌العاده انعکاس می‌دهند و یک رنگین کمان مصنوعی اما دلنشین در داخل شبستان می‌سازند که تماشای این رقص نور برای بسیاری از افراد حیرت‌آور است. همچنین وجود حوض‌های مستطیل شکل، کاشی‌های منقّش، ستون‌هایی با طراحی زیبا و منحصر به فرد، این مسجد را به یکی از عرفانی‌ترین عبادتگاه‌های موجود و بهترین جاهای دیدنی ایران تبدیل می‌کند.
مسجد نصیرالملک، از بهترین جاهای دیدنی ایران
مسجد نصیرالملک، از بهترین جاهای دیدنی ایران

نقش رستم

یکی از بناهای به جا مانده از سه تمدن‌ هخامنشی، ساسانی و ایلامی‌ها، مجموعه سنگ‌نگاره نقش رستم بوده که نگاره‌هایی بر روی آن حک شده و مقبره برخی از بزرگان دوره‌های تاریخی، در آن جای گرفته است. به عبارت بهتر باید گفت که این نقش نگاره‌ها و مقبره‌های به جا مانده از سه سلسله بزرگ در ایران، بر روی یک کوه بزرگ حک شده که مردمان محلی این منطقه، آن را به عنوان کوه حسین می‌شناسند.
جالب است بدانید که از این مقبره‌ها با عنوان گوردخمه نیز یاد می‌شود که اهمیت بسیار زیادی در میان سایر جاذبه‌های گردشگری در سرتاسر جهان دارد؛ درواقع این نوع مقبره در هیچ یک از آثار باستانی کشورهای دیگر دیده نمی‌شود و این موضوع به نام ایران ثبت شده است.
نقوش حک شده بر این تخته سنگ‌ها یادگار و دفترچه‌ای از نبردهای شاهان ساسانی است که به عنوان یادگار برای نسل‌های بعد به جا مانده؛ نبرد شاهانی از جمله:
 • شاپور ساسانی
 • بهرام دوم
 • هرمز دوم
 • شاپور دوم
همچنین در این مکان یک بنای مکعبی شکل ساخته شده که از آن به عنوان کعبه زرتشتیان یاد می‌شود و علت ساخت و کاربری آن هنوز برای هیچ کس مشخص نیست و فقط به عنوان یک میراث ملی ارزشمند در بهترین جاهای دیدنی ایران از آن نگهداری می‌شود.

باغ ارم

اگر به دنبال جاذبه گردشگری هستید که علاوه بر داشتن طبیعت زیبا، گوشه‌ای از تاریخ را در خود جای داده باشد، باغ ارم بهترین گزینه برای شما محسوب می‌شود. این باغ سرسبز و تاریخی، گوشه‌ای از بهشت است که در دل ایران زمین نهفته شده و این امکان را به علاقمندان می‌دهد تا با مراجعه به آن ساعاتی را بدون دغدغه و فارق از دنیای ماشینی سپری کنند. هر گوشه از این جاذبه تاریخی و گردشگری، یک شگفتی دارد که با قدم زدن در آن می‌توان این جلوه‌ها را دیده و از آن‌ها نهایت لذت را برد. 
بنابراین نباید به یک بازدید کوتاه از ساختمان باغ ارم اکتفا کنید، بلکه باید با گشت و گذار در این باغ از شگفتی و رمز و راز آن سر در آورید؛ از طرفی با این کار می‎توانید با فرهنگ غنی مردم این منطقه آشنایی پیدا کنید. اگر قصد سفر در فصل تابستان را داشتید؛ سفر به شیراز یک گزینه مناسب برای شما محسوب می‌شود چراکه یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در تابستان را به نظاره نشسته و از زیبایی آن شگفت‌زده خواهید شد.
جاهای دیدنی شیراز
معرفی جاهای دیدنی شیراز

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یا میدان امام یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است که در مرکز شهر واقع شده و به عنوان میدان اصلی اصفهان قلمداد می‌شود و یک مجموعه تاریخی را در خود جای داده است که به عنوان بهترین جاهای دیدنی ایران از آن یاد می‌شود.
جالب است بدانید که این جاذبه گردشگری هیچ شباهتی به میدان‌های گرد موجود در سطح شهرها نیست و با طراحی مستطیل شکل خود، قلب و روح بسیاری از گردشگران را تسخیر می‌کند. به عبارتی این بنا از همه جهات، ویژگی و خاص بودن خود را حفظ کرده و در میان آثار به جا مانده از پادشاهان گذشته، به زیبایی می‌درخشد. از سوی دیگر این میدان تاریخی، یکی از بزرگ‌ترین موارد موجود است و نسبت به میدان سرخ در مسکو بسیار وسیع‌تر ساخته شده است.
همچنین باید گفت که جاذبه‌های تاریخی و گردشگری زیادی در دل میدان نقش جهان، وجود دارند که در زمره بهترین جاهای دیدنی ایران قرار می‌گیرند. از جمله این جاذبه‌های گردشگری می‌توان به مسجد شیخ لطف الله اشاره کرد. شهر اصفهان چندین قرن پیش و در دوره صفویان به عنوان پایتخت انتخاب شده بود که همین امر به شکوفایی هرچه بیشتر آن دامن زد.

مسجد شیخ لطف الله در میدان نقش جهان

همان‌گونه که بیان شد، مسجد شیخ لطف الله یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران محسوب می‌شود که در دل میدان نقش جهان واقع شده است. این مسجد تاریخی، بنایی شگفت‌انگیز و خیره کننده دارد که قلب و روح هر بیننده‌ای را مغلوب خود می‌کند و در یاد و خاطر بسیاری از افراد باقی می‌ماند. معماری این بنا بسیار ویژه‌ است و با تماشای آن به راحتی می‌توان به نبوغ و ذوق معمار آن پی برد چراکه شکوه و عظمتی مثال‌زدنی دارد و جلوه‌ای از زیبایی‌های دوره صفوی را نمایان می‌کند.

سی و سه پل

در قلب شهر اصفهان رودی زیبا و چشم‌نواز به نام زاینده رود جاری است که به اثر تاریخی سی و سه پل مزین شده. این پل داستانی را از دل تاریخ روایت می‌کند که بر روی جان زاینده رود حک شده و قدمت این اثر ماندگار را به بیننده اطلاع می‌دهد. باید گفت که سی و سه پل نیز از آثار به جا مانده از دوره صفویان است و این امکان را به بینندگان می‌دهد تا با ذوق و هنر معماران این دوره آشنایی پیدا کنند.
نورپردازی طولانی‌ترین پل موجود در اصفهان، باعث شده تا شب‌های زاینده رود چشم‌نواز و به یادماندنی باشند و خاطره‌ای منحصر به فرد در ذهن و یاد افراد به جا بگذارند. در اطرف این پل، تفرجگاه‌هایی برای گردشگران ایرانی و خارجی ساخته شده تا امکان استراحت و تفریح در کنار یکی از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری را داشته باشند و بهترین جاهای دیدنی ایران را در اصفهان به تماشا بنشینند.

چهل ستون

آثار تاریخی به جا مانده از دوره صفویان هنوز به پایان نرسیده و باید گفت که چهل ستون یکی دیگر از این مکان‌های تاریخی به یادگار مانده از دوره شاه عباس اول و شاه عباس دوم به شمار می‌رود. اصفهان در دوره صفویان به شهر نقش و رنگ تبدیل شده و آثار تاریخی به جا مانده از آن همچون نگینی در قلب ایران می‌درخشند. 
کاخ چهل ستون یکی از جذابیت‌های شهر اصفهان تلقی می‌شود که با داشتن نقاشی و آیینه‌کاری‌های چشم‌نواز، در میان بهترین جاهای دیدنی ایران قرار می‌گیرد و طی مدت کوتاه، طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده؛ همچنین این کاخ معماری منحصر به فرد و خارق‌العاده‌ای دارد که در نوع خود مثال‌‍زدنی است.

کلیسای وانک

یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران که متعلق به دوره درخشش معماری یعنی دوره صفویان محسوب می‌شود کلیسای وانک است. این جاذبه گردشگری به عنوان مهم‌ترین مرکز تربیت کشیشان و خلفای مسیحی در این دوره بوده که در شهر اصفهان واقع شده و به عنوان حوزه علمیه افراد مسیحی مسلک مورد بهره برداری قرار می‌گرفته است.
قدمت این بنای تاریخی به دوره شاه عباس دوم بازمی‌گردد و بسیاری از راهبان ایرانی و غیرایرانی در آن دوره، در این مکان تربیت شده و به بالاترین مقام‌های مذهبی در میان هم مسلک‌های خود دست می‌یافتند. امروزه نیز این کلیسا همچنان در میان ارامنه ایران خصوصا ارامنه اصفهانی، جایگاه بسیار بالایی دارد و از آن به عنوان یک راه ارتباطی با سایر ارامنه در سرتاسر جهان، یاد می‌شود.
جالب توجه است که آثار تاریخی و ماندگاری در این کلیسا نگهداری می‌شود که به موجب آن از این بنا به عنوان موزه نیز یاد شود و افراد زیادی از سرتاسر جهان برای بازدید از این سازه تاریخی و دل‌فریب به اصفهان سفر کنند. شناخت دیگر مذاهب عموما برای افراد زیادی از جمله مسلمانان اهمیت بالایی دارد؛ همین امر موجب شده تا توریست‌های کنجکاو، با هر دین و آیینی که دارند، به این مکان مراجعه کرده و از گنجینه کتاب‌هایی که در کلیسای وانک نگهداری می‌شود، بازدید کنند. کلیسای وانک به دلیل وجود مقبره تعداد زیادی از علمای ارمنی، در زمره بهترین جاهای دیدنی ایران برای مسیحیان تبدیل شده است.
کلیسای وانک، یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران
کلیسای وانک، یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران

خانه تاریخی طباطبایی ها

خانه‌ تاریخی طباطبایی‌ها یکی از جاذبه‌های گردشگری در ایران است که اغلب توریست‌ها و گردشگرانی که از آن بازدید می‌کنند را متحیر می‌کند. با توجه به میزان زیبایی این خانه از آن به عنوان عروس خانه‌های ایرانی یاد می‌شود و نوعی شاهکار در میان معماری کهن به شمار می‌رود؛ به همین دلیل غالب بازدیدکنندگان بر این باورند که خانه طباطبایی‌ها از جمله بهترین جاهای دیدنی ایران در بهار است و هر فرد در طول عمر خود، حداقل یک بار باید از آن بازدید کند.
مساحت این خانه حدود 4730 متر مربع است که هر بخش از آن با کاربری‌های متنوع ساخته شده و مورد استفاده قرار می‌گرفته. معماری ساخت خانه طباطبایی بسیار هوشمندانه و بر اساس قواعد خاصی است که نیاز تمامی ساکنان در آن زمان مورد توجه قرار گرفته و اصول منحصر به فردی دارد. افراد ثروتمندی همچون خاندان طباطبایی‌ها، با ساخت خانه‌هایی با این وسعت، این امکان را فراهم می‌ساختند تا اعضای خانواده پس از ازدواج در نزدیکی ایشان زندگی کنند و همین امر موجب می‌شد تا منازل در دوره‌های گذشته با وسعت بالا ساخته شوند.
این خانه ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که آن را از سایر خانه‌های تاریخی متمایز می‌کند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • تزئینات مجلل داخلی و خارجی بنا
 • گچ‌بری‌های حرفه و چشم‌نواز
 • بهره بردن از شیشه‌های رنگی و ارسی
 • وجود اتاق‌هایی با کاربری متفاوت برای اعضای خانواده و... .

باغ فین کاشان

باغ‌های ایرانی به دلیل اینکه تلفیقی از طبیعت، تاریخ و معماری هستند در میان جوامع مختلف شهرت پیدا کرده‌اند و به شاهکارهایی با ساختار هوشمندانه تبدیل شده‌اند. زیبایی و منحصر به فرد بودن باغ‌های باقی مانده از معماری اصیل ایرانی، به قدری تعجب برانگیز است که پس از گذشته دهه‌ها و قرن‌ها، چیزی از جذابیت آن‌ها کاسته نشده و معماران در دنیای امروز با الگو گرفتن از آن‎ها برای ساخت نمونه‌های مدرن استفاده می‌کنند. باغ فین کاشان نیز از جمله بهترین جاهای دیدنی ایران است که با تلفیق معماری و طبیعت، منظره‌ای ماندگار و فوق‌العاده در دید مخاطب رقم زده است. باید گفت که این باغ به عنوان یکی از آثار زیبا و ماندگار هنر ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده؛ همچنین باغ فین کنجکاوی بسیاری از جهان‌گردان را برای بازدید از خود برانگیخته و سالانه از تعداد زیادی توریست ایرانی و خارجی پذیرایی می‌کند.
در رابطه با سازنده این باغ باید گفت که اطلاعات دقیق و قابل توجهی از ایشان در دسترس نیست اما شواهد اینگونه بیان می‌کنند که زمان ساخت این باغ به دوره اردشیر بابکان، بنیان‌گذار سلسله ساسانی بازمی‌گردد.

کاخ گلستان

یکی از آثار تاریخی به جا مانده در دل تهران، کاخ گلستان می‌باشد که به دلیل زیبایی‌ها و جاذبه‌هایی که دارد در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و بار دیگر موجب درخشش نام آثار ایرانی در میان تمامی جاذبه‌های جهان شده است. این جاذبه گردشگری چندین قرن است که همچون نگینی در قلب تهران می‌درخشد و با جاذبه‌های ظاهری خود، جایگاه خوبی در میان گردشگران به دست آورده است. این کاخ قسمت‌های گوناگونی تشکیل شده که هر یک از بهترین جاهای دیدنی ایران به شمار می‌روند؛ از جمله این قسمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • عمارت‌های مختلف از جمله اندرونی
 • باغ‌هایی با درختان قدیمی و سر به فلک کشیده
 • استخرهای شنا
 • و سایر قسمت‌های کاخ از جمله مطبخ و... .

کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد یک محوطه ییلاقی بزرگ است که از دوره قاجار به جا مانده و گوشه‌ای از تاریخ این سرزمین را به خود اختصاص داده است. این کاخ مدتی را در رخوت می‌گذراند و سرانجام با حضور خاندان پهلوی مجددا به کار گرفته شد تا جایی که 18 عمارت جدید در آن ساخته شده و به محلی برای استراحت خاندان پهلوی تبدیل گشت. هر یک از عمارت‌های موجود به شکل اختصاصی در کاخ سعدآباد در اختیار یکی از اعضای خاندان سلطنتی آن دوره بود و هیچ یک از مردم عادی اجازه ورود به آن را نداشتند. پس از پیروزی انقلاب جمهوری اسلامی ایران، کاخ سعد آباد تغییر کاربری داده و به موزه‌ای تبدیل شد تا تمامی علاقمندان به آثار تاریخی امکان ورود به داخل کاخ را پیدا کرده و از آن بازدید کنند.
کاخ سعد آباد از جاهای دیدنی ایران
کاخ سعد آباد از جاهای دیدنی ایران

ارگ بم

ارگ بم یکی از بناهای باستانی است که در نزدیکی شهر بم در استان کرمان واقع شده و سالانه تعداد زیادی از گردشگران را درون خود جای می‎دهد. این بنای ماندگار، در دل قلعه‌ای تاریخی بنا شده و به عنوان بلندترین قسمت این اثر باستانی شناخته می‌شود؛ ویژگی‌های ارگ، به قدری زیاد است که موجب شده تا از تمامی قلعه با عنوان ارگ بم یاد شود. 
ارگ بم در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و به عنوان یکی از بهترین مناطق دیدنی ایران به شمار می‌رود. این ارگ در دوره شکوفایی خود رونق زیادی داشت اما پس از گذشت مدت‌ها بنا به دلایل نامعلوم کاربری خود را از دست داد و ساکنان آن در طی دوره قاجار، محل زندگی خود را تغییر دادند.
این بنا در زمان‌های خیلی دوری ساخته شده و اطلاعات دقیقی از آن در دسترس نیست؛ غالبا ساخت این بنا را به دوره هخامنشیان نسبت می‌دهند. به شکل کلی، بقایای ارگ بم، پس از زلزله مخرب بم، به عنوان بهترین جاهای دیدنی ایران محسوب می‌شود که مخاطبان زیادی را وادار به بازدید از آن می‌کند.

باغ شازده ماهان

از دیگر جاذبه‌های استان کرمان باید به باغ شازده ماهان اشاره کرد که در مسیر جاده ابریشم بنا شده و بهشتی در دل کویر به وجود آورده. از ویژگی‌های این باغ می‌توان به درختان سرسبز و جوی آب موجود در آن اشاره کرد که در میان انبوهی از خاک‌های خشک بیابان ظهور کرده‌ و چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند.
می‌توان گفت که یکی از بهترین جاهای دیدنی ایران در عید نوروز، باغ شازده است که آب و هوایی مطبوع دارد و پس از گذشت سالیان دراز همچنان پابرجاست و بهترین گزینه برای سفر به شمار می‌رود. در وصف باغ شازده همین بس که همچون نگینی بر قلب کویر می‌درخشد و منظره‌ای خارق‌العاده از طبیعت را به نمایش می‌کشد.

سازه های آبی شوشتر

هنر معماری یکی از ویژگی‌های ایرانیان باستان بوده که با تلفیق هنر و مهندسی سازه‌ها، بناهایی ماندگار را برای آیندگان به جا گذاشته‌اند. از دوره هخامنشیان تا دوره ساسانیان و دیگر پادشاهان ایرانی، مجموعه‌ای از پل‌ها، سازه‌ها، آسیاب‌ها، کانال‌ها و تونل‌هایی حفاری و ساخته شدند تا آب را برای مصارف مختلف به درون شهرها هدایت و استفاده کنند. یکی از این سازه‌های آبی که قدمتی بسیار طولانی دارد اما همچنان به عنوان یکی از زیباترین آثار تاریخی به جا مانده از تمدن کهن ایران به شمار می‌رود و افراد زیادی از آن به عنوان بهترین جاهای دیدنی ایران یاد می‌کنند؛ سازه‌های آبی شوشتر است. این سازه ساختار بسیار پیچیده‌ای داشته و مقدار زیادی آب را به درون شهر انتقال می‌داده است که در این روزها تنها قسمتی کوچک از آن باقی مانده و قابلیت گذشته را ندارد اما با نشت آب از درون پساب‌های آسیاب، منظره‌ای فوق‌العاده حیرت‌انگیز در چشمان مخاطب فراهم کرده است.
درواقع نشت آب به صورت آبشارهای مصنوعی کوچکی اتفاق می‌افتد که به درون حفره‌های حوض مانند موجود در زمین فرو می‌ریزند. این اثر تاریخی، یک گواه محکم برای نشان دادن دانش پیشرفته ایرانیان در علوم مهندسی آب به شمار می‌رود و در کم‌تر تمدن‌هایی دیده می‌شود.

مقبره شیخ صفی اردبیلی

خانقاه و مقبره شیخ صفی در اردبیل، یکی از آثار تاریخی شهر اردبیل به شمار می‌رود که نمونه‌ای کمیاب از بناهای اسلامی با ویژگی‌های منحصر به فرد را درون خود جای داده است. در ابتدا مرقد شیخ صفی، مکانی برای عبادت به شمار می‌رفته؛ اما پس از مدتی، به آرامگاهی برای بزرگان دوره صفوی از جمله شیخ صفی‌الدین اردبیلی، برخی از سلاطین صفویه، بانی خانقاه، حاکمان اردبیل، همسر شاه اسماعیل و... تبدیل شده است.
شکوه معماری این مکان باعث شده تا از آن به عنوان یکی از جذاب‌ترین آثار تاریخی باقی مانده در ایران با کاشی‌کاری حرفه‌ای، گچ‌بری‌های حیرت‌انگیز، کتیبه‌های نفیس و... یاد شود.

بیستون

کتیبه‌های حک شده بر پیکر کوه بیستون، یادگار دوران داریوش هخامنشی بوده و یکی از مهم‌ترین آثار ثبت شده در سازمان میراث جهانی به شمار می‌رود. آثار تاریخی بسیاری در محوطه بیستون وجود دارد که جلوه‌ای ویژه به این مکان می‌بخشد و اهمیت آن را از نظر گردشگران دوچندان می‌کند؛ از جمله این اثرهای ماندگار عبارت‌اند از:
 • نقش برجسته مهرداد دوم
 • فرهاد تراش
 • پل بیستون
 • جاده شاهی
 • کاروان‌سرای شاه عباسی و... .
دشت و کوه بیستون از گدشته برای افراد زیادی دارای اهمیت و ارزش معنوی بوده و پادشاهان در دوره‌های مختلف برای بازدید از آن اقدام می‌کردند و احترام زیادی برای این مکان قائل بودند. از سوی دیگر نیز، غارهایی در این مکان کشف شده که نشان از حضور انسان‌ها در عصر پارینه سنگی در دشت‌های بیستون را داشته و به قدمت و اصالت این جاذبه تاریخی، می‌انجامد و موجب شده تا افراد زیادی از آن با عنوان بهترین جاهای دیدنی ایران یاد کنند.

قلعه رودخان

از جمله دیگر جاذبه‌های گردشگری ایران که طبیعت را به تسخیر درآورده و منظره‌ای چشم‌نواز رقم زده، قلعه تاریخی رودخان واقع در استان گیلان است. این جاذبه گردشگری یکی از محبوب‌ترین و بهترین جاهای دیدنی شمال ایران به شمار می‎رود که به عنوان دژی مستحکم در برابر دشمنان بوده و پس از گذشت این همه سال، همچنان استوار باقی مانده و اثری ماندگار محسوب می‎شود.
برای رسیدن به این جاذبه گردشگری باید از 1000 پله که از دل جنگل گذر می‌کنند عبور کنید و به بنای دژ، نزدیک شوید.
می‌توان گفت که این مکان در زمره بهترین جاهای دیدنی ایران در پاییز قرار می‌گیرد، چراکه قدم زدن در میان انبوهی از درختان نارنجی رنگ و رسیدن به مقصد لذتی بی‌پایان دارد.  البته فراموش نکنید که این مکان در ارتفاعات جنگل قرار گرفته و مه گرفتگی می‎تواند برای رسیدن به آن خطرناک باشد؛ بنابراین قبل از مراجعه به این مکان در فصول بارانی، از مطلوب بودن هوا، اطمینان حاصل کنید.

طاق بستان

کتیبه‌ها و سنگ‌ نگاره‌های دوره ساسانیان در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده‌اند و یکی از ارزشمندترین جلوه‌های تاریخ ایران را تداعی کرده‌اند. باید گفت که طاق بستان از جمله بهترین جاهای دیدنی غرب ایران محسوب می‌شود و گردشگران زیادی را برای بازدید از خود، کنجکاو می‌کند.
از جمله آثار حکاکی شده در محوطه طاق بستان می‌توان به تاج‌گذاری خسرو پرویز، اردشیر دوم، شاهپور دوم و سوم؛ شکار گراز توسط اسب سواران، نواختن موسیقی با آلات مختلف از جمله چنگ و... اشاره کرد.
طاق بستان، جاذبه تاریخی استان کرمانشاه
طاق بستان، جاذبه تاریخی استان کرمانشاه

کویر لوت

اولین اثر ماندگاری که به نام کشور ایران در سازمان ثبت میراث جهانی یونسکو، انتخاب شد، کویر لوت یا دشت لوت است. این جاذبه گردشگری فوق‌العاده از دو بخش کویری که شن و ماسه آن را پوشانده و قسمت بیابانی با خاک سفت و محکم تشکیل شده است. نکته جالب در مورد این مکان، وسعت چشم‌گیر آن می‌باشد به گونه‎ای که در میان سه استان بزرگ ایران قرار گرفته است؛ همچنین از این نقطه، به عنوان گرم‌ترین نقطه در ایران یاد می‌شود که در روزهای گرم سال، بالاترین درجه هوا را به خود اختصاص می‌دهد.
این جاذبه گردشگری در میان کویرنوردها به عنوان نمونه‌ای از بهترین جاهای دیدنی ایران به شمار می‌رود و جذابیت زیادی برای مخاطبان خود دارد.

بهترین جاهای دیدنی ایران را بهتر بشناسید

کشور ایران سراسر شگفتی و آثار تاریخی بوده که به موجب آن اصالت و قدمت بسیار زیادی به دست آورده است. جاذبه‌های گردشگری در کشور ما، کنجکاوی توریست‌هایی از سرتاسر جهان را برانگیخته تا با بازدید از آن‌ها، قاب خاطرات خود را سنگین‎تر کنند و نسبت به فرهنگ مردم ایران زمین آشنایی به دست آورند.
از دیدگاه علاقمندان به طبیعت، کشور ایران از لحاظ آب و هوایی بسیار مطبوع است و می‌توان به بهترین جاهای ایران در زمستان سفر کرد و از دیدن مناظر برفی آن نهایت لذت را برد. جاذبه های گردشگری ایران در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرد و افراد بر اساس سلیقه خود از میان هزاران جاذبه تاریخی و گردشگری، یکی را برای بازدید انتخاب می‌کنند. از جمله بهترین جاهای دیدنی ایران و جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی در این کشور می‌توان به تخت جمشید، طاق بستان، میدان نقش جهان، سی و سه پل، بیستون و... اشاره کرد.

سوالات متداول

برای رسیدن به قلعه تاریخی رودخان، باید از 1000 پله بالا بروید و در این میان از جاذبه‌های جنگل‌های گیلان نهایت لذت را ببرید.

مسجد شیخ لطف الله که یک بنای تاریخی منحصر به فرد است در دل میدان نقش جهان ساخته شده است.

بازدید از دریاچه زریوار در استان کردستان

کردستان شهری تماشایی در غرب ایران است که به دلیل داشتن آب و هوایی دل انگیز، طبیعت چشم نواز و اماکن توریستی بسیار، هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. رودخانه سیروان، پل گاران، غار کرفتو، چنگیز قلعه، پارک…
ادامه مطلب …

کوه چهل چشمه؛ مرتفع ترین کوه در کردستان زیبا

شهر کردستان، هر ساله میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. از عمده دلایل انتخاب کردستان به عنوان مقصد اصلی گردشگری، می توان به آب و هوای عالی، طبیعت چشم نواز و وجود اماکن گردشگری و تاریخی بسیار در این شهر زیبا اشاره…
ادامه مطلب …

معرفی پارک جنگلی آبیدر در سنندج

کردستان شهری خوش آب و هوا در غرب کشور است که به دلیل طبیعت بی نظیر و اماکن تاریخی و گردشگری بسیار همواره مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی بوده است. دریاچه زریوار، رودخانه سیروان، غار کرفتو، آبشار گویله و پارک جنگلی آبیدر سنندج…
ادامه مطلب …

آبشار زیبای گویله کجای کردستان واقع شده است؟

یکی از بهترین شهرهای ایران برای گردشگری و گذراندن تعطیلات، شهر کردستان است. این شهر که در غرب کشور و در شهر مریوان قرار گرفته دارای آب و هوایی خنک است و در طول سال بارش های باران و برف زیادی در آن صورت می گیرد. کردستان علاوه بر آب…
ادامه مطلب …

روستای اورامان تخت مریوان؛ جاذبه ای بکر و دیدنی در کردستان!

شهر کردستان با در اختیار داشتن طبیعتی بکر، آب و هوایی فوق العاده و تاریخچه ای کم نظیر می تواند یکی از بهترین انتخاب های گردشگران باشد. این شهر علاوه بر این جاذبه های طبیعی، اماکن تاریخی و گردشگری دیگری را نیز در خود جای داده است…
ادامه مطلب …

همه چیز درباره روستای زیبای هجیج در کردستان

کردستان یکی از بهترین شهرهای ایران برای گذراندن تعطیلات به همراه دوستان و خانواده است. این شهر هر ساله تعداد زیادی از گردشگران خارجی و داخلی را با آب و هوای دل انگیز و  طبیعت بکر، به خود جذب می کند. دریاچه زریوار، پارک جنگلی…
ادامه مطلب …

اگر شهرکرد رفتید حتما به قلعه دیدنی چالشتر سر بزنید!

شهرکرد، شهری جذاب با طبیعتی دیدنی و بکر است که گردشگران هر ساله این شهر را برای سفرهای خود انتخاب می کنند. این شهر علاوه بر طبیعت بکر و آب و هوای دل انگیز، اماکن تاریخی کم نظیری را در خود جای داده است که پل زمان خان سامان، مسجد…
ادامه مطلب …

آشنایی با تالاب بین المللی چغاخور چهارمحال و بختیاری

چهار محال و بختیاری یکی از شهرهای پربازدید کشور است که در تمام روزهای سال مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد. آب و هوای دل انگیز، طبیعت سرسبز و بکر، اماکن گردشگری و تاریخی گوناگون و بسیاری از دلایل دیگر این شهر را به لیست مقاصد…
ادامه مطلب …

معرفی روستای زیبای یاسه چای در چهارمحال و بختیاری

چهار محال و بختیاری یکی از بهترین شهرهای ایران برای گذراندن تعطیلات و گشت و گذار است. طبیعت بکر، آب و هوای فوق العاده و اماکن تاریخی و فرهنگی بسیار از مهمترین دلایل استقبال گردشگران از این شهر بی نظیر است. قلعه چالشتر، قلعه شمس…
ادامه مطلب …

آشنایی با جاذبه های دیدنی در چهارمحال و بختیاری

یکی از بهترین شهرهای ایران برای گردشگران داخلی و خارجی، شهر چهارمحال و بختیاری است. این شهر با در اختیار داشتن جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار می تواند انتخاب اول هر گردشگری باشد. آبشار های فراوان، آب و هوای دلپذیر، طبیعت دلنشین و…
ادامه مطلب …