خاص ترین و معروف ترین هیئت های تهران را بشناسید!

برای اطلاع از برنامه هیئت های تهران، راه های مختلفی وجود دارد. از استفاده از اپلیکیشن هیئت یاب گرفته تا عضویت در کانال های اطلاع رسانی پیام رسان ها، می توانند خاص ترین و معروف ترین هیئت های تهران را به شما معرفی کنند. اما ما هم در این مقاله از همیار تریپ قصد داریم چند مورد از قدیمی ترین و خاص ترین هیئات تهران را به شما معرفی کنیم تا با معروف ترین مراسمات عزاداری در پایتخت آشنا شوید.

لیست هیئت های مذهبی تهران

هر سال که به ماه محرم می رسیم، تمام شهرهای ایران یک دست مشکی پوش می شوند و مراسمات عزاداری مختلفی برپا می شود. هر شهر، آداب و رسوم مختص خود را دارد، در تهران هم هیئت های مختلفی با آداب و رسوم متفاوت برپا می شود. از تکیه های قدیمی با حضور پیرغلامان و مداحان حسینی، تا مساجد و حسینیه های مختلف در تهران که با راه اندازی دسته های عزاداری در خیابان ها، حال و هوای محرم را در پایتخت زنده نگه می دارند. در ادامه می توانید لیست معروف ترین هیئت های مذهبی تهران را مشاهده کنید.

لیست هیئت های مذهبی تهران
لیست هیئت های مذهبی تهران

هیئت هفتگی پویانفر

یکی از معروف ترین هیئت های تهران، هیئت ریحانه النبی نام دارد. اطلاعات این هیئت را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

  • پیش‌منبرخوانی: سید حسین عرب
  • سخنران: حجت‌الاسلام سید علی صادقی
  • مرثیه‌خوانی: محمدحسین پویانفر

نشانی: میدان تجریش، مسجد گیاهی

هیئت محمد حسین پویانفر در تهران
هیئت محمد حسین پویانفر در تهران

هیئت هفتگی حسین طاهری

مداحان بزرگ و معروف می توانند یک هیئت را پرشور تر و خاص تر کنند. در شهر تهران هم مداحان بزرگی مشغول به فعالیت هستند که در طول سال با هیئت های هفتگی، مخاطبین زیادی را به خود جذب می کنند. حسین طاهری که فرزند حاج محمدرضا طاهری، از مداحان معروف است، در هیئت فدائیان حضرت زهرا (س) مشغول به فعالیت است. در ادامه اطلاعات این هیئت را می توانید مشاهده کنید.

  • سخنران: حجت‌الاسلام احمد محلاتی
  • مرثیه‌خوانی: حسین طاهری

​نشانی: میدان شهدا، خیابان ۱۷ شهریور به سمت میدان امام حسین(ع)، حسینیه شهید محلاتی

هیئت حسین طاهری در تهران
هیئت حسین طاهری در تهران

حسینیه همدانی‌ها

حسینیه های تهران، هیئت های بزرگ و خاص پایتخت را تشکیل می دهند. اما یکی از معروف ترین آنها، حسینیه همدانی هاست که از آغاز ماه محرم تا دهه دوم این ماه، مجالس عزاداری را برپا می کند. مراسم های تاسوعا و عاشورای حسینی در حسینیه همدانی ها با شور زیادی برپا می شود و به همین دلیل هم یکی از خاص ترین هیئت های تهران نامید می شود. سخنران اصلی در حسینیه همدانی ها، حاج شیخ حسین انصاریان است که دلیل اصلی سیل جمعیت در این حسینیه هم، حضور این عالم بزرگ اسلام است.

آدرس: علی آباد جنوبی، بلوار دستواره، خ باستانی پور، پ ۶۵، حسینیه همدانی ها

حسینیه همدانی ها در تهران
حسینیه همدانی ها در تهران

قدیمی ترین تکیه های عزاداری در تهران

در شهر تهران تکیه ها و حسینیه های مختلفی از زمان قاجار باقی مانده است که برخی از آنها همچنان در روزهای عزاداری امام حسین، فعالیت دارند، اما برخی دیگر قابل استفاده نیستند و آثاری از آنها باقی نمانده است. در این قسمت قصد معرفی قدیمی ترین تکیه های تهران را داریم.

قدیمی ترین تکیه های عزاداری در تهران
قدیمی ترین تکیه های عزاداری در تهران

تکیه نیاوران 

یکی از قدیمی ترین تکیه های تهران که همچنان پابرجاست و مربوط به دوره ناصرالدین شاه قاجار بر می شود، تکیه نیاوران است. با عبور از دیوارهای کاخ نیاوران، با گنبدی سبز رنگ مواجه می شوید که روبروی آن، قدیمی ترین تکیه در شمال تهران قرار گرفته است. فضای داخلی این تکیه شما را به سال ها پیش خواهد برد. با وجود سماور ذغالی های قدیمی، موزه ای وسایل قدیمی تعزیه خوانی، آینه کاری و نقاشی های مختلف دیوار شما با یک تکیه فوق العاده روبرو می شوید. در این هیئت قدیمی تهران، در گذشته دسته های عزاداری و مراسم تعزیه خوانی برگزار می شده است.

آدرس: تهران، نیاوران، خیابان دارآباد، خیابان کاشانک، خیابان مسجد یک، پلاک ۲۲

تکیه نیاوران در تهران
تکیه نیاوران در تهران

تکیه دولت

یکی دیگر از هیئت های قدیمی تهران، تکیه دولت است. این تکیه هم مانند تکیه نیاوران در دوران ناصرالدین شاه قاجار ساخته شده است. در این تکیه زیبا که معماری زیبای ایرانی دارد، روضه خوانی، عزاداری، سینه زنی و مراسم تعزیه برگزار می شده است. البته دیگر از این تکیه آثاری باقی نمانده است و عزاداری در آن برگزار نمی شود.

آدرس: تهران سبزه میدان، روبروی مسجد شاه

تکیه دولت از قدیمی ترین هیئت های تهران
تکیه دولت از قدیمی ترین هیئت های تهران

تکیه نفرآباد

قدیمی ترین تکیه پایتخت، در جنوب شهر تهران و در محله شاه عبدالعظیم حسنی قرار گرفته است. این تکیه که نزدیک به 400 سال قدمت دارد، همچنان در ماه محرم مراسم عزاداری برپا می کند و مردم شهرری در آن به عزاداری مشغول می شوند. این اثر تاریخی نیز مربوط به دوران قاجار است که برای رسیدن به آن باید به ضلع شرقی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی مراجعه کنید.

آدرس: منطقه ی ۲۰ شهرداری تهران، شهرری و جنب ضلع شرقی حرم حضرت عبدالعظیم

تکیه نفرآباد؛ قدیمی ترین تکیه در تهران
تکیه نفرآباد؛ قدیمی ترین تکیه در تهران

کانال اطلاع رسانی هیئت های تهران

برای اطلاع دقیق از آدرس هیئت های تهران و برنامه هفتگی هیئت های تهران، می توانید از کانال های اطلاع رسانی در پیام رسان های مختلف استفاده کنید. در ادامه می توانید چند مورد از بهترین کانال های اطلاع رسانی برای هیئت های تهران را مشاهده کنید.

  • aghigh_ir در تلگرام
  • marasem_tehran در ایتا
  • jalasat313 در ایتا
کانال اطلاع رسانی هیئت های تهران
کانال اطلاع رسانی هیئت های تهران

کلام آخر

در ماه محرم و صفر، عزاداری های حسینی، شور و حال خاصی را به شهر تهران می دهند. از دسته های عزاداری گرفته تا مراسم سینه زنی و تعزیه خوانی در تهران برگزار می شوند. در این مقاله از همیار تریپ سعی کردیم خاص ترین و معروف ترین هیئت های تهران را به شما معرفی کنیم.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.