واکسن گارداسیل چیست؟ + بازه سنی تزریق واکسن زگیل تناسلی

 

همه نوجوانان و جوانان تا قبل از داشتن هرگونه رابطه باید دوزهای کافی از واکسن اچ پی وی یا گارداسیل را دریافت کنند، بنابراین در مقابل برخی از سرطان‌های مربوط به اندام شرمگاهی در مراحل بعدی زندگی خود محافظت می‌شوند. برخی از بزرگسالان نیز باید واکسن را با مشورت پزشک مربوطه تزریق کنند.

واکسن HPV یا گارداسیل چیست؟

واکسن HPV به محافظت در برابر یک ویروس بسیار رایج به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) کمک می کند. بیش از 100 نوع از ویروس اچ پی وی وجود دارد. بیشتر انواع آن هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و خود به خود از بین می روند. اما برخی از انواع آن می توانند باعث مشکلات سلامتی مانند سرطان و زگیل تناسلی شوند. واکسن اچ پی وی HPV در برابر انواع ویروس که باعث اغلب این مشکلات سلامتی هستند، محافظت می کند.

واکسن اچ پی وی مورد استفاده در برنامه ایمن سازی معمول اغلب کشورها در سراسر دنیا بوده که در ایران لازم است آن را خود فرد تهیه کند. واکسن HPV 9 است که به عنوان Gardasil® 9 نیز شناخته می شود. این واکسن در برابر 9 نوع مختلف HPV محافظت می کند. از 7 نوع سرطان دهانه رحم، مقعد، دهان و گلو، آلت تناسلی، واژن و فرج و 2 نوع که می توانند باعث زگیل تناسلی شوند محافظت می کند.

ویروس اچ پی وی hpv چیست؟

ویروس اچ پی وی (HPV) یک ویروس عفونی است که به طور عمده از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس ممکن است در برخی از موارد باعث عفونت‌های جنسی، سرطان رحم، سرطان آلت تناسلی، سرطان مقعد، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان و سایر بیماری‌های جنسی شود. در حال حاضر، واکسن‌هایی برای جلوگیری از عفونت HPV در دسترس هستند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی ، واژن و مقعدی یکی از شایع ترین بیماری های عفونی پوستی است که امروزه در میان افراد زیادی دیده می شود. عامل اصلی ایجاد بیماری نوعی ویروس DNA دار به نام HPV یا پاپیلومای انسانی است. درمان زگیل تناسلی با لیزر، کرایو، روشهای دارویی یا دیگر روش های به طور کل با هدف از بین بردن زائده ها صورت می گیرد.

درمان زگیل تناسلی اهمیت بسیاری دارد که افراد باید سریعا برای آن اقدام کنند. همچنین در ادامه بهترین روشهای درمان برای از بین بردن این زائده ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

این بیماری در اثر تماس مستقیم پوست با پوست و از راه برقراری رابطه ی جنسی میان افراد منتقل می شود. به همین دلیل زگیل واژن و تناسلی و زگیل مقعد در دسته ی بیماری های مقاربتی- آمیزشی (STD) قرار می گیرند.

چه کسانی باید واکسن HPV 9 را دریافت کنند؟

همه جوانان و نوجوانان به واکسن اچ پی وی یا گارداسیل نیاز دارند، بنابراین قبل از قرار گرفتن در معرض ویروس اچ پی وی محافظت می شوند. در برخی از کشورها، واکسن HPV 9 به صورت رایگان برای همه دانش آموزان کلاس ششم ارائه می شود.

مردان و زنانی که از این دوره جا مانده اند، در کلاس ششم واکسن را دریافت نکرده اند، همچنان می توانند واکسن را به صورت رایگان دریافت کنند، اگر شرایط زیر را داشته باشند:

 • اولین دوز خود را قبل از 19 سالگی دریافت کرده اند.
 • آخرین دوز خود را قبل از 26 سالگی دریافت کرده اند.

واکسن اچ پی وی نیز برای موارد زیر توصیه شده و تزریق آن رایگان است:

 • افراد HIV مثبت بین بازه سنی 9-26 سال.
 • افراد تراجنسیتی و غیر باینری 9-26 ساله.

چند دوز باید تزریق شود؟

واکسن اچ پی وی معمولا به صورت 2 یا 3 دوز طی 6 ماه تزریق تا از ایجاد زگیل تناسلی در مردان و زنان جلوگیری شود.

 • کودکانی که اولین دوز خود را قبل از تولد 15 سالگی دریافت می کنند، نیاز به 2 دوز با فاصله حداقل 6 ماه دارند.
 • افرادی که اولین دوز خود را بعد از تولد 15 سالگی دریافت می کنند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به 3 دوز نیاز دارند.

آیا می توانم واکسن را دریافت کنم اگر از قبل فعالیت جنسی داشته باشم؟

واکسن اچ پی وی یا گارداسیل زمانی بهترین اثر را دارد که قبل از هر گونه فعالیت جنسی و قرار گرفتن در معرض HPV تزریق شود. اما اگر از قبل از نظر جنسی فعال هستید، همچنان می توانید از واکسیناسیون این ویروس بهره مند شوید. حتی اگر 1 نوع HPV داشته باشید، واکسن می تواند از شما در برابر انواع دیگری که ندارید محافظت کند.

واکسن های مربوط به این بیماری از عفونت های جدید HPV جلوگیری می کند اما عفونت ها یا بیماری های ناشی از اچ پی وی موجود در بدن را درمان نمی کند.

عوارض واکسن اچ پی وی HPV یا گارداسیل

مانند هر واکسن یا دارویی، واکسن های اچ پی وی و گارداسیل می توانند عوارض جانبی داشته باشند. عوارض جانبی واکسن HPV مشابه سایر واکسن ها است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد، قرمزی یا تورم در بازوی محل تزریق واکسن.
 • تب.
 • سرگیجه یا غش.
 • حالت تهوع.
 • سردرد یا احساس خستگی.
 • درد عضلانی یا مفصلی.

این عوارض معمولاً خفیف هستند و در عرض یک یا دو روز از بین می روند. عوارض جانبی جدی، مانند یک واکنش آلرژیک شدید، بسیار نادر است.

هیچ مدرکی مبنی بر اینکه واکسن های اچ پی وی HPV باعث ناباروری، بیماری های خودایمنی یا سایر مشکلات سلامتی می شوند وجود ندارد.

واکسن های اچ پی وی موجود در بازار کدامند؟

این دو نوع واکسن معرفی شده، هر دو برای جلوگیری از این ویروس کاملا موثر هستند:

 1. واکسن گارداسیل یا اچ پی وی 9 : در برابر 9 نوع ویروس محافظت می کند و در سال قبل از بلوغ برای افراد واجد شرایط رایگان است. افرادی که واجد شرایط دریافت واکسن HPV 9 رایگان نیستند، می توانند آن را در اکثر داروخانه ها، کلینیک ها و برخی از کلینیک های سلامت جنسی خریداری کنند. گارداسیل 9 برای استفاده در زنان و مردان تایید شده است.
 2. واکسن سرواریکس Cervarix: در برابر 2 نوع HPV محافظت می کند و رایگان نیست. استفاده از این واکسن فقط برای زنان تأیید شده است.

هر دو واکسن در برابر 2 نوع اچ پی وی که باعث اکثر سرطان های ناشی از این ویروس می شوند محافظت می کنند. این انواع باعث حدود 70 درصد موارد سرطان دهانه رحم و 80 درصد موارد سرطان مقعد می شوند. واکسن HPV 9 در برابر 5 نوع دیگر از انواع HPV که باعث 15 تا 20 درصد سرطان های دهانه رحم و 11 درصد سرطان های مقعد در زنان و 4 درصد در مردان می شوند، محافظت می کند. واکسن HPV 9 همچنین در برابر 2 نوع HPV که باعث حدود 90 درصد موارد زگیل تناسلی می شود محافظت می کند.

 

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.