بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست؟

بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست؟ این سوالی است که می توانید با یافتن پاسخ آن بهترین سفر به تفلیس، باتومی و دیگر نقاط گرجستان را تجربه کنید. شرایط سفر به گرجستان برای ایرانیان بسیار مناسب است و با توجه به عدم نیاز به ویزا، ایرانیان زیادی به این کشور سفر می کنند.

همانطور که می دانید هر نقطه از این کره‌ی خاکی دارای آب و هوای متفاوتی است و اگر در زمان مناسبی به این نقاط سفر نکنیم احتمالا دچار مشکل شویم. البته به جز آب و هوای معیارهای دیگری نیز در انتخاب زمان سفر تاثیر گذار هستند. از جمله این معیارها می توان امکانات تفریحی مختلف در فصل های متفاوت، برگزاری فستیوال و جشنواره های مختلف، ارزان بودن، شلوغ بودن و … اشاره داشت. در ادامه‌ی این مقاله از همیار تریپ سعی می کنیم بهترین زمان سفر به گرجستان را برای شما تعیین کنیم.

بهترین زمان سفر به تفلیس و باتومی چه زمانی است؟

همانطور که گفتیم شما قبل از هر چیز باید بدانید بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست و بعد به سراغ کسب اطلاعات در مورد بهترین جاهای دیدنی گرجستان بروید. بازدید از بهترین جاهای دیدنی باتومی و یا میدان آزادی تفلیس در فصل های مختلف می تواند تجریه‌ی متفاوتی را در اختیار شما قرار دهد. در ادامه می توانید با آب و هوای گرجستان در ماه های مختلف سال آشنا شوید تا بهترین تصمیم را برای مسافرت بگیرید.

بهترین زمان سفر به تفلیس و باتومی چه زمانی است؟
بهترین زمان سفر به تفلیس و باتومی چه زمانی است؟

بهترین زمان سفر به گرجستان در بهار

یکی از بهترین نقاط جهان از نظر آب و هوا، گرجستان است که تقریبا همیشه دارای آب و هوای معتدل و خوبی می باشد. آب و هوای گرجستان در نوروز، معتدل است و بهترین زمان برای پیاده روی در شهرهای مختلف این کشور محسوب می شود. البته در اوایل ماه فروردین شاید کمی سردی هوا را بیشتر حس کنید و به همین دلیل هم بهتر است به اندازه کافی لباس گرم با خودتان ببرید. 

آب و هوای باتومی در نوروز به شکلی است که مسافران زیادی این ماه را برای سفر به این شهر انتخاب می کنند. علاوه بر باتومی آب و هوای تفلیس در 25 روز آینده پس از نوروز بسیار معتدل و خوب است. اگر می خواهید بهترین زمان برای عشق و حال در باتومی را انتخاب کنید، باید ماه های ابتدایی بهار را انتخاب کنید. دمای هوا در فروردین ماه حدود 5 الی 10 درجه سانتی گراد می باشد.

دمای هوا در اردیبهشت ماه کمی گرمتر می شود و حتی تا 20 درجه سانتی گراد هم بالا می رود. اگر علاقه ای به تحمل سرما ندارید بهتر است به جای سفر نوروزی، سفر در اردیبهشت را انتخاب کنید. البته به جز دمای مطلوب هوا شما در این ماه می توانید با آرامش بیشتر و ارزانتر سفر کنید. سفر در نوروز با تورهای گرجستان می تواند هزینه‌ی بیشتری را به همراه داشته باشد و شلوغی بیش از حد شهرها ممکن است باعث آزار شما شود. یکی از معایب اردیبهشت ماه در گرجستان، بارندگی های بعضا شدید است که اگر شانس با شما یار نباشد ممکن است تمام روزهای سفر برای شما بارانی طی شود.

در خرداد ماه هوا شباهت زیادی به اردیبهشت دارد و تغییر دمای زیادی را احساس نخواهید کرد. شاید روزهای پایانی این ماه کمی گرمتر شود که قطعا قابل تحمل خواهد بود.
بهترین زمان سفر به گرجستان در بهار
بهترین زمان سفر به گرجستان در بهار

فستیوال های بهاری در گرجستان

اگر بهترین زمان سفر به تفلیس و باتومی را پیدا کنید می توانید به پاسخ این سوال که بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست را نیز بیابید. وضعیت آب و هوای این کشور را در فصل بهار بررسی کردیم، اما معیار دیگری که می تواند در انتخاب شما تاثیر گذار باشد، بازدید و تماشای بهترین فستیوال های این کشور است. در فصل بهار جشنواره های بین المللی، ملی، هنری و فرهنگی زیادی در گرجستان برگزار می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

زمان برگزاریفستیوال
فروردینروز تراژدی 1989 یا روز اتحاد ملی
اردیبهشتجشن پیروزی بر فاشیسم در پارک ویک
خردادروز استقلال و رژه‌ی ارتش در خیابان
اردیبهشت و خردادنمایشگاه بین المللی کتاب تفلیس
اردیبهشت و خردادفستیوال بین المللی فیلم CinéDOC
خرداد و تیرجشنواره موسیقی تفلیس (Tbilisi Open Air)

فستیوال های بهاری در گرجستان
فستیوال های بهاری در گرجستان

آب و هوای گرجستان در تابستان

بهترین زمان سفر به باتومی از نظر عده ای فصل تابستان است، چون آب و هوای گرمتری نسبت به بهار دارد و در این فصل می توانید در کنار دریای سیاه آفتاب بگیرید و از تفریحات دریایی این منطقه لذت ببرید. اگر به سمت دریاچه ترتل و لیسی سفر کنید می توانید از آب و هوای گرم تابستان فرار کنید و کمتر شرجی بودن هوا را احساس کنید.

با توجه به هواشناسی گرجستان، آب و هوای تفلیس در مرداد ماه گرمترین ماه سال است. این ماه هوا به شدت گرم و شرجی است و اگر هواشناسی گرجستان باتومی را چک کنید متوجه خواهید شد که در مرداد ماه نباید به گرجستان سفر کنید. البته از مزایای این ماه، دستیابی به یکی از بهترین تورهای خارجی ارزان است که با کمترین هزینه می توانید سفر خود را به پایان برسانید.

آب و هوای تفلیس در شهریور ماه همچنان گرم است اما با گذشت زمان و رسیدن به روزهای پایانی تابستان می توانید زرد شدن برگ های درختان را مشاهده کنید و هوای معتدل تری را احساس کنید.

بهترین زمان سفر به گرجستان در تابستان
بهترین زمان سفر به گرجستان در تابستان

جشنواره های تابستانی گرجستان

گرجستان محل برگزاری بسیاری از جشنواره های محلی و بین المللی است. در تابستان هم مانند بهار از جشنواره ها و فستیوال های هنری و سنتی مختلفی می توانید بازدید کنید که به بالا رفتن کیفیت سفر شما کمک می کنند. در جدول زیر می توانید اطلاعات کاملی را در مورد جشنواره های تابستانی گرجستان مشاهده کنید.

زمان برگزاریجشنواره ها
تیر ماهجشنواره سنتی آرت ژن در موزه مردم شناسی تفلیس
شهریور ماهجشن روز تفلیس (Tbilisoba)
اواخر شهریورجشنواره بین المللی تئاتر تفلیس

جشنواره های تابستانی گرجستان
جشنواره های تابستانی گرجستان

آب و هوای گرجستان در پاییز

اگر در فصل پاییز به گرجستان سفر کنید باید لباس گرم و چتر به همراه داشته باشید. با توجه به نظرات در مورد سفر به گرجستان می توان فهمید که این فصل هم زیبایی های خود را دارد، اما اگر علاقه ای به آب و هوای سرد و بارانی ندارید، بهتر است سفر خود را به فصل دیگری موکول کنید. هزینه سفر به گرجستان با تور شاید به صرفه تر باشد به خصوص اگر در اواسط پاییز سفر کنید. دمای هوا در فصل پاییز به طور میانگین به شرح زیر است:

  • 10 درجه سانتی گراد در مهر ماه
  • 5 درجه سانتی گراد در آبان ماه
  • 5 درجه سانتی گراد در آذر ماه
بهترین زمان سفر به گرجستان در پاییز
بهترین زمان سفر به گرجستان در پاییز

فستیوال های پاییزی در گرجستان

در فصل پاییز هم از جشنواره های مختلف شهرهای تفلیس و باتومی بی بهره نخواهید ماند. شما با سفر در این فصل می توانید از جشنواره های مختلفی دیدن کنید. حتی شهر متسختا در فصل پاییز جشن مهمی را برگزار می کنید که تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود. در جدول زیر می توانید اطلاعات کامل در مورد این جشن ها را مشاهده کنید.

زمان برگزاریفستیوال ها
مهر ماهبرگزاری جشن مذهبی در کلیسای Svetitskhovloba در شهر متسختا
مهر ماهجشنواره عکاسی کولگا در تفلیس
آبان ماهجشنواره موسیقی جاز در تفلیس

فستیوال های پاییزی در گرجستان
فستیوال های پاییزی در گرجستان

آب و هوای گرجستان در زمستان

سفر به گرجستان در زمستان می تواند تجربه‌ی متفاوتی برای شما رقم بزند. اگر می خواهید از جاهای دیدنی تفلیس در زمستان دیدن کنید، بهترین زمان برای شما عید کریسمس است. در جشن های خیابانی کریسمس خیابان های برفی گرجستان را تزئین شده خواهید دید که نمای زیبایی را به شهر ها می بخشد. مراسم سال نوی میلادی در زمستان نزدیک به 2 هفته طول می کشد و کارناوال های زیادی در این جشن ها به راه می افتند. میانگین دمای هوا در ماه های زمستان به شرح زیر می باشد:

  • 4 درجه سانتی گراد در دی ماه
  • 5 درجه سانتی گراد در بهمن ماه
  • 5 درجه سانتی گراد در اسفند ماه
آب و هوای گرجستان در زمستان
آب و هوای گرجستان در زمستان

فستیوال های زمستانی گرجستان

اگر می خواهید بدانید بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست باید با تمام جشنواره های آن آشنا شوید. در فصل زمستان فقط از یک فستیوال می توانید بازدید کنید. در واقع تنها یک کارناوال به نام آلیلو در دی ماه به راه می افتد که می توانید برای مشاهده‌ی آن از میدان گل سرخ تا کلیسای مقدس ترینیتی راهپیمایی کنید.

برگزاری جشن ها و کارناوال های گرجستان در زمستان
برگزاری جشن ها و کارناوال های گرجستان در زمستان

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به نکات مهمی اشاره کنیم تا متوجه شوید بهترین زمان سفر به گرجستان کی هست و در چه فصلی می توانید ایده آل های خود را در گرجستان بیابید. اگر به دنبال ارزانترین زمان برای سفر به گرجستان هستید باید در روزهای سرد سال و یا مرداد ماه که گرمترین ماه در گرجستان است سفر کنید. اما اگر هزینه ها برای شما مهم نیست، بهتر است از اسفند تا اردیبهشت و یا در روزهای کریسمس سفر خود را انجام دهید. اما بدترین زمان سفر به گرجستان را می توان آذر ماه دانست که هیچ گونه جشن و فستیوالی برگزار نمی شود و شهر در کسل کننده ترین حال ممکن به سر می برد.

سوالات متداول‌

آبان، آذر و مرداد ماه را می توان ارزانترین ماه ها برای سفر به گرجستان دانست.

جشنواره سنتی آرت ژن، جشن روز تفلیس، جشنواره بین المللی تئاتر تفلیس

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.